Robot Wisdom and How Jorn Barger vynalezl blogování

jorn-barger-post


Jorn Barger a odkud pochází „blog“

Blogy jsou všude. Každý, každý podnik, všude, má v těchto dnech blog, některé běží na bezplatných platformách jako Blogger a WordPress, ale většina blogů je vytvářena na platformách s vlastním hostováním, kde máte na starosti vždy. Existují blogy o rodině, zdraví, psaní, hudbě, zprávách, milionu dalších věcí a ano, blogy o blogování.

Ale muselo to někde začít, že? Jistě, lidé píšou věci na internetu od prvního dne, ale kdo se rozhodl začít psát věci ve formátu weblogu? Z toho důvodu, kdo se rozhodl, že by to mělo být nazýváno „weblog“?

Doporučená četba: Co je to blog?

No, v tom, co není zrovna největším překvapením v historii, to byl inteligentní, poněkud špatně upravený, lehce šílený muž se skutečně velkolepým vousem.

Jorn Barger Pic

Kdo je Jorn Barger?

Jorn Barger byl v podstatě jedním z původních počítačových blbců. Narodil se v Ohiu a podle všeho bez vousů byl v roce 1953 chytrý mladý muž. Jorn se poprvé setkal s počítači a zamiloval se do počítačů v roce 1964. Většina lidí dnes pravděpodobně ani nepozná Minivac 601 jako počítač, ale jedenáctiletý Jorn Barger ano. Více než to, viděl v tom potenciál.

Jorn vystudoval matematiku a přírodní vědy na střední škole a poté odskočil z vysoké školy na vysokou školu, na vysokou školu, ale ve skutečnosti se nikdy nedostal k získání titulu. Poté opustil kariéru v počítačích, kde strávil nějaký čas objevováním Farma, slavná hippie obec v Tennessee a na dalších místech několik let.

V 80. letech se reemergoval jako programátor, psal software po většinu desetiletí, poté, co sledoval jeho hlubší zájem v roce 1989 a nastoupil na Northwestern University jako výzkumný pracovník v oblasti umělé inteligence..

To trochu záleží, protože zapadá do Jornovy osobní posedlosti myšlenkou analyzovat lidské chování pomocí počítačové simulace, nebo, jak to nazval „Robot Wisdom“.

Roky Usenet

Kdysi, v roce 1980, před příchodem Google, před AOL, předtím, než si někdo myslel, že tomu bude říkat internet, než by existovaly věci jako dot com a telefonní hovor znamenal odpojení, Usenet. Lidé, kteří použili internetové fórum 4Chan, Reddit nebo jakékoli holé kosti, by to považovali za známé, ne-li trochu komplikované a tajemné. Usenet byl (a stále je) jen místem, kde lidé mohli chodit a mluvit mezi sebou a od roku 1989 s Jornem Bargerem to bylo doma. Všechno začíná někde, internet jako komunita začala s Usenet.

Jorn si to vzal s téměř posedlou úrovní chuti. Tady bylo místo vytvořené za účelem vytváření komunit, přístupné pouze dalším technicky zdatným jednotlivcům. Nazvat jeho psaní tam plodným by to prodalo krátce. Jornovi se připisuje přes deset tisíc příspěvků. Pomáhal psát některé z prvních FAQ o věcech, jako je umění ASCII, a byl aktivní ve fórech na různorodá témata jako AI, zpěvák Kate Bushová, a spisovatel James Joyce. Byl známý a, jak se zdá, ve svých prvních letech v komunitě velmi oblíbený. S postupem času však začal Jorn zažívat osobní tření jak v práci, tak na Usenetu. Na konci roku 1992 se to všechno dostalo do hlavy a ocitl se již nezaměstnaný Severozápadem a zapletl se do konfliktu na svých starých fórech na Usenetu, zejména na fórech fanoušků Kate Bushe.

Obviňuje všechny ostatní, že se proti němu obrátili, nevinná oběť. Nelze říci, zda je to pravda, ale z jeho psaní je snadné zjistit, jak zjistil, že v tom všechno padoucha udělal. Ve všech věcech je jakýsi nevinný nedostatek sebevědomí, obzvláště vzhledem k tomu, že strávil lepší část sedmdesátých let tím, že se stal sebevědomým.

V každém případě našel nové místo a právě zde vstal do svých nejvyšších výšek a dal jeho účet těchto minulých neshod. Vrátil se ke svým filozofickým kořenům a nazval místo Robot Wisdom.

Narození blogu o robotické moudrosti

Koncept byl jednoduchý, ale nový. Jorn vytvořil stránku, která odkazovala na jiné příspěvky a stránky Robot Wisdom, někde jinde. Pokaždé, když zveřejnil něco nového, objevilo se to v horní části stránky a všechno ostatní se trochu posunulo dolů. Posunem dolů jste se posunuli zpět v čase.

Právě zde se Jorn rozhodl vytvořit svůj vlastní prostor a vysvětlit své zájmy širšímu světu, v který doufal, že jim porozumí a přivítá je. A udělali to na nějaký čas. Začal vysílat v roce 1995 a pokračoval v publikování po celé desetiletí. Během té doby, Robot Wisdom změnil způsob komunikace světa.

Celý proces shromažďování zajímavých věcí z celého světa a psaní o nich na internetu byl nový nápad, a proto bylo zapotřebí nového jména. Jorn se rozhodl to nazvat „protokolováním webu“, což se stalo Robot Wisdom, samozřejmě první weblog. Tak se to stalo Robot Wisdom Weblog, a blogosféra se narodila 17. prosince 1997.

Robot Wisdom i nadále těžit z rozmanitých zájmů Jorna a jeho plodné povahy. Byl aktualizován jednou nebo vícekrát denně a prakticky neexistoval nikdo, kdo by někde nenalezl své zájmy a Jornovy překrývání, a tak Robot Wisdom Weblog rostla. Je pravda, že se formoval, ale také začal pracovat na prvním Časté dotazy týkající se blogů, vydané v roce 1999.

FAQ stojí za přečtení, protože ve skutečnosti obsahuje prvky moderního blogování. Jorn Barger, který pojmenoval blog, ho nyní definoval. V něm mimo jiné říká: „Pokud si myslíte o lepším jménu než„ weblog “, jednoduše jej začněte používat a zjistěte, zda se to nedaří. Je to všechno darwinovské. “

Cokoli to přivedlo lidi na jeho web, fungovalo to. Robot Wisdom stal se nesmírně populární a Jorn se ocitl v podobě rané webové ikony, průkopníka této nové myšlenky. Shromažďoval odkazy na zajímavý obsah. Všechno – všechno! – byla férová hra, pokud to bylo zajímavé. Jorn Barger se ocitl vlivným, součástí maličkého kádru internetových trendů. Právě v této funkci se zapsal do historie blogů. Každý den zaokrouhloval nejlepší obsah, který mohl najít, a zveřejnil jej na vrchol zdroje.

Nejdůležitější část Robot Wisdom byla tato struktura. Tato struktura aktuálního data je jádrem WordPress, Blogger, Facebook a Twitter; bylo to, jak začal Myspace. Tento muž, který měl potíže s montáží, nějak vykládal základní kámen toho, co by se stalo sociálními médii. Jistě, byl to opravdu jen deník, ale byl k dispozici každému, kdo má připojení k internetu. Jorn mohl mluvit o umělé inteligenci, o jeho poněkud obtížném dětství, Kate Bushové, nebo o odkazu na novinový článek, vše na jednom místě, vše za jeden den. Nebylo třeba zapadat, protože to bylo jeho místo a jeho jediné. Kdokoli by to dokázal a spousta lidí ano. Více každý rok.

Jorn Barger mu pomohl spolu s jeho nesporným a přitažlivým nadšením pro množství předmětů, ale v mnoha jeho osobních příspěvcích je úzkost Robot Wisdom. Je zřejmé, že Jorn Barger vidí – vždy viděl – sebe jako outsidera, self-popsal “oddball”. Podivný muž, který věděl, že je divný, ale nikdy docela jak a proč. A možná to bylo to, co v něm lidé viděli, protože existuje jen málo vláken, která se vinou lidskou zkušeností tak obyčejnou, jako je pocit, že nás ostatní úplně nerozumí. Jako vždy však byla zaseta semena jeho exodu.

Pokud měl Jorn pravdu a přežití nejvhodnějších je pravidlem, pak „blog“ byl rozhodně nejvhodnější. Od té doby se blog vyvinul, rozdělil a srazil bezpočet potomků. Robot Wisdom, nebyl však tak vhodný pro prostředí stále běžnější internetové komunity.

Smrt robotické moudrosti

Je to dané, že pokud řeknete dost, řeknete něco, co lidi rozzlobí. Začátek dlouhého snímku ze slávy Robot Wisdom přišel jen pár měsíců poté, co Barger publikoval první FAQ o blogování, v prosinci téhož roku, když zveřejnil pasáž z Izrael Shahak na jeho blog. Zatímco Shahak je poněkud kontroverzní, pravděpodobně by to nebyl hlavní problém, s výjimkou Bargera, tvrdohlavě věrného tvaru, nebo snad věrného tvrdohlavému tvaru, od té doby trval na zveřejnění prohlášení v záhlaví svého webu, například „Judaismus je rasismus je nekompatibilní s demokracií “, která odcizila mnoho čtenářů. Brzy jej zkrátil na bannerový text „Judaismus je rasismus“, mimochodem, kapitalizace zůstala zachována.

Samozřejmě to nezemřelo najednou. Robot Wisdom vytékal jako unikající baterie a několikrát blikal a vypínal, dokud si Barger nemohl dovolit provozovat jej, a vypnul se navždy. Trasování Bargerovy cesty přes internet je dnes dobrodružstvím skrze houštinky přerušených odkazů a domén, jejichž platnost skončila.

Robot Wisdom je nyní přístupný pouze přes internet Wayback Machine internetové archivy.

Kde je Jorn Barger?

Jorn Barger se od té doby odrazil a několikrát zmizel – fyzicky i na internetu. V obou případech se nakonec znovu objevil na jiném místě. Byl na Blogspot na chvíli, pak byl na Cvrlikání na několik let, ale rozčilil se, že lidé namísto toho, aby si to důkladně přečetli, skimulovali krmivo a nechali se v huffu, aby se už nikdy nevrátili. Chvíli byl údajně v Chicagu, poté se přestěhoval do Socorra v Novém Mexiku, malém městě, které je domovem technologického institutu v Novém Mexiku..

Stále odpovídá na otázky týkající se Quory nebo alespoň někoho pomocí jeho persona je.

Dědictví

Jorn tak zanechává podivné dědictví. Pomohl vytvořit blogosféru, pojmenoval ji a definoval, čím by se stal. Stejná intenzita, která ho vedla k tomu, aby zůstal na špičce technologie, a dosahuje toho tolik, když tam je, ho neustále podkopával. Je to člověk, který hledá společenství, a když je nenajde, buduje společenství, aby byl nakonec od nich nucen. Bez ohledu na jeho osobní výzvy, on dělal obrovské příspěvky k internetu. Byl uznán společností CNET Builder.com (nyní zaniklý) v úplně prvních cenách Web Innovator Awards (nyní zaniklý) za svůj vliv. Ačkoli jeho sláva zmizela v temnotě, stezky, které prohnal divočinou, se staly jedním z nejrušnějších cest na informační dálnici.

Samozřejmě, blogování by se stalo s nebo bez Jorn Barger a Robot Wisdom– prostě by to nebylo blogování.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map