Historie blogování – kompletní chronologie

historie blogování


Blogování je online žurnálovací činnost, kde autoři sdílejí své názory na dané téma z osobních nebo obchodních důvodů. Od svého založení v roce 1993 prošlo dlouhou cestu, což lze vyvodit ze skutečnosti, že vědci očekávají do roku 2020 více než 31 milionů blogerů v USA, podle nedávné studie.

V raných letech se blogování objevovalo v osobních denících nebo na online stránkách, kde lidé našli útěchu tím, že vypouštěli své pocity a příběhy. Ale dnešní blogy jsou víc než jen osobní deníky; jsou psány, aby přilákali klienty, vytvářeli značky a poskytovali lidem zprávy, drby a zajímavá fakta.

Jak se však blogy staly tak populární? Jak vznikly a jak se vyvinuly od svého vzniku?

Čtěte dál, když prozkoumáme historii blogů a kam směřujeme v budoucnu.

Historie blogování – zobrazení časové osy

Historie blogování Časová osa

Blogy jsou nedílnou součástí digitálního světa – každý si je přečte, ať jsou založeny na novinových zprávách, faktech nebo na tématech médií, zábavy nebo aktuálních událostí. Ale blogování prošlo dlouhou cestu, abychom se sem dostali – to se dramaticky vyvinulo z minulosti, kdy byly blogy psány pouze pro osobní zájmy.

Dnešní blogové příspěvky zahrnují obrázky, infografiky a velké množství informací, nejen text.

Zrodil se blog! Raná léta (1993-1997)

blog se rodí

Počáteční statistiky jsou diskutabilní kvůli nedostatku online evidence a archivace v prvních dnech blogování. Mezi původními tehdejšími blogery vytvořil Justin Hall, undergrad z Swarthmore College, v roce 1994 webovou stránku s názvem links.net, která publikovala jeho spisy. Tyto spisy se zaměřovaly na podrobnosti jeho života, které sdílel se svými spolužáky a čtenáři.

Web sestával z krátkých příspěvků se sdílenými odkazy, které umožnily přístup k jeho práci a dalším webům. Deset let po svém debutu dostal titul „Zakládající otec osobních bloggerů“ podle The New York Times. Po Justinových stopách začalo mnoho lidí blogovat na různá témata. Termín „blog“ ještě nebyl vytvořen a tyto webové stránky byly označovány jako „online deníky“ nebo „osobní stránky“.

V roce 1997 byl termín „weblog“ vytvořen Jornem Bargerem, mistrem, který stojí za vlivným blogem „Robot Wisdom“. Weblog byl kombinací dvou slov – log, což znamená písemnou dokumentaci a web převzatý z celosvětového webu.

Toto připravilo půdu pro novou éru blogů, která dala vznik mnoha platformám pro blogování.

Růstové roky (1998 – 2002)

Historie blogování 1998 - 2002

V prvních letech museli bloggerové psát kódy pro své webové stránky, přidávat novou stránku HTML na server s každou položkou nebo aktualizovat domovskou stránku novými odkazy.

Po nějaké době se však objevily nástroje, které tento proces zjednodušily a usnadnily psaní blogů lidem bez zkušeností s programováním. Jeden takový nástroj, Pitas, byl zahájen na začátku roku 1999, následovaný Metafilter, který uživatelům umožňoval zveřejňovat příspěvky na hlavní webové stránce Metafilter. Použití těchto nástrojů ukázalo rostoucí přitažlivost blogů, které dláždily cestu pro jeho vývoj v následujících letech – díky nimž bylo blogování populární.

V roce 1998, platforma pro blogování Otevřete deník byla spuštěna, což umožnilo jejím členům komentovat vzájemné psaní, a zrodil se pak nový trend zveřejňování komentářů čtenářů.

Ve stejném roce ustoupily blogy zaměřené na kód dostupnějším řešením. Termín weblog tak Peter Merholz zjednodušil a zkrátil na „blog“.

Rok byl také svědkem vzniku konkurenčních blogovacích webů, jako je LiveJournal a Blogger. LiveJournal založil Brad Fitzpatrick, aby zůstal v kontaktu se svými přáteli na střední škole. Jeho uživatelům umožnilo vytvořit blog a hostovat jej na webu LiveJournal s doménou. Tato nová platforma poskytla na rozdíl od svých předchůdců jednu otevřenou textovou oblast, která nabídla textová pole pro URL a text.

Ve stejném roce byla společnost Blogger založena společností Pyra Labs a později ji společnost Google získala, aby byla bezplatná a přístupná všem uživatelům. Díky zavedení permalinku se ukázalo, že je nejoblíbenější mezi ranými blogovacími nástroji. Při každém vstupu do služby Blogger dostal uživatel stálou a sdílenou adresu URL, která uživatelům umožnila přístup k obsahu, který hledali. Tato funkce přilákala mnoho nových uživatelů a učinila z ní platformu výběru pro mnoho spisovatelů.

S rostoucí popularitou blogů se na trhu objevilo mnoho nových nástrojů, které lidem pomohly integrovat své blogy s reklamami a zpeněžit jejich práci. Vydláždilo cestu sponzorování značek pro blogy, které odpovídají jejich příslušnému výklenku, a bezplatně výměnou za doporučení. Tím se změnilo prostředí blogů a začalo se to více proměňovat v podnikání.

Do hlavního proudu! (2003 – 2006)

Historie blogování 2003 - 2006

Rok 2003 byl svědkem zrození dvou dalších blogovacích služeb, díky nimž se blogování stalo hlavním proudem v rané moderní společnosti. TypePad, která hostí blogy pro velké mediální společnosti, jako jsou BBC a WordPress, které uživatelům umožnily navrhovat a vytvářet své plně přizpůsobitelné blogy. A WordPress, který je nejoblíbenějším systémem pro správu obsahu na světě.

Později téhož roku společnost Google uvedla na trh své dva vlajkové produkty, AdSense a AdWords. Umožnili lidem integrovat své blogy s reklamami na relevantní produkty a služby. Blogování mělo tentokrát významný dopad na svět. Více lidí se obracelo na své oblíbené blogy na relevantní obsah a ne naladilo své televizory. Proto slovo „blog“ nominovalo Merriam Webster jako své slovo pro rok 2004.

V roce 2004 si video blogy nebo vlogy začaly získávat popularitu, když Steve Garfield nahrál krátká videa protestů, shromáždění a zpravodajských událostí na jeho osobní webové stránky. Rok 2004 označil za „rok video blogu“. Youtube byl spuštěn následující rok – začal jako seznamka a poté, co jej společnost Google získala v roce 2006, se změnila na platformu pro sdílení videa.

Se spuštěním The Huffington Post v květnu 2005 se hranice mezi blogováním a zpravodajstvím začaly rozptýlit a další kybernetičtí novináři začali blogovat o aktuálních zprávách a záležitostech. Stal se centrem novinářů, publicistů a bloggerů, což mu poskytlo auru zpravodajského kanálu.

Staňte se součástí moderní kultury (2006-2008)

Historie blogování 2006-2008

V roce 2006 vznikl mikroblogging se vznikem Cvrlikání a jeho 140-znakový limit. Tato platforma získala popularitu díky dostupnosti dalších funkcí sociálních sítí.

Později v roce 2007, Tumblr byla spuštěna jako první oficiální platforma pro mikroblogování, která uživatelům umožňovala zveřejňovat stručný obsah s multimediálními objekty. Také to usnadnilo reblogging a líbilo se obsah ostatních lidí.

To usnadnilo komunikaci a lidé se začali na takových platformách vyjadřovat. Ale také to vyvolalo nenávistné tweety a škodlivé komentáře k blogům – což motivovalo Tim O’Reilly, aby v reakci na všechny nenávistné komentáře navrhl Kodex chování Bloggeru..

Cementování svého místa (2009 – 2011)

Historie blogování 2009 - 2011

Během tohoto období dosáhlo blogování stagnace a nedošlo k žádným významným změnám.

V roce 2009, s debutem blogu Bílého domu, se lidé začali znovu zajímat o blogování. Kromě toho byl vydán film Julie a Julia, který byl založen na první knize Julie Powell o tom, jak se stát úspěšným blogerem v oboru potravin, s uznáním a chválením..

Další důležitou událostí v blogování během tohoto období byla aktualizace stránky Panda společnosti Google v roce 2011, která vybrala a odstranila weby s nízkým obsahem. To mělo za následek vymazání mnoha blogů, které byly společností Google odmítnuty, a dramatické snížení hodnocení vyhledávačů pro mnoho dalších.

Moderní blogování – Jak se vyvíjelo blogování? (Dosud 2012)

Moderní denní blogování

Blogování od svého zahájení neustále rostlo. Ale to, co změnilo prostředí blogů, bylo Střední, které vzniklo v roce 2012. Jedná se o online platformu pro publikování blogů, která podporuje profesionální i amatérské spisovatele, ale jako Huffington Post a Buzzfeed jsou hranice mezi webem blogu nebo zpravodajským webem. rozmazané.

V roce 2013 představil LinkedIn podobnou blogovací platformu Pulse pro selektivní uživatele, která byla dostupná všem v roce 2015. Přestože média Medium i Pulse postrádají funkci přidělování doménových jmen uživateli stejným způsobem jako WordPress nebo Tumblr, umožňují blogerům sdílet své příspěvky s širším publikem – generovat větší provoz.

Do roku 2016 byl svět blogů prosperující a WordPress využil tuto chvíli a přidal rozšíření .blog do svého seznamu adres URL. To znamenalo, že lidé si nyní mohli kromě doménových rozšíření, jako jsou .com, .net a .org, vybrat doménové jméno s příponou .blog. V posledních letech uživatelé WordPress produkují více než 70,5 milionu nových blogových příspěvků a 52 milionů nových komentářů měsíční.

Dnes je blogování nejkritičtější součástí marketingové a obsahové strategie každé společnosti, která si klade za cíl zacílit na své publikum přesvědčivým a relativním odkazem na značku. Studie naznačují, že obchodníci, kteří upřednostňují blogování ve své marketingové strategii, jsou 13 krát s větší pravděpodobností vytvoří pozitivní návratnost investic.

Nárůst sociálních médií ustoupil vlogům a podcastům, které nyní představují významný kus světa blogů. Mnoho bloggerů vybírá multimediální obsah prostřednictvím platforem jako Tumblr, Facebook Live, Snapchat Stories a Instagram..

Tím se změnil význam blogu pouze z toho, že se jedná o web, na kterém lidé napsali své názory, na něco, kde lidé sdílejí své názory a zkušenosti. Vzhledem k tomu, že weby na sociálních sítích způsobují snížení počtu organických vyhledávání, stala se optimalizace vyhledávačů primárním marketingovým nástrojem k přilákání publika.

Tak blogování je tu k pobytu– a lidé by v budoucnu měli očekávat lepší blogy a platformy pro blogování.

časová osa blogování

Neváhejte použít tuto historii časové osy blogů na svém webu

Závěr

Blogování se od svého založení v 90. letech výrazně změnilo, ale to, co se nezměnilo, je jeho význam pro podnikání. Zatímco některé starší předchozí blogovací platformy již nejsou k dispozici, nové se objevují každý den. Blogy se vyvinuly z osobních deníků a online stránek na platformy, které podporují svobodu projevu a názorů, na různá témata, jako je příroda, věda, zdraví, politika a kultura atd..

Osobní blogování se změnilo na profesionální blogování, které podniky používají k dosažení svých marketingových cílů a ke zpeněžení prostřednictvím reklam na relevantní produkty a služby na svých blogech..

Popularita vlogů a podcastů naznačuje, že blogování je tu na dlouhou cestu. Kanály nebo metody se mohou změnit, ale lidé budou vždy psát o tématech, která vás zajímají, a nadále je sdílet s publikem.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map