Deset charakteristik blogu a kvalitní blogový příspěvek

charakteristika blogu


Někdy je online deník, jindy informační web, blog způsob, jak si oddechovat odhodlaných spisovatelů a koučovat zvědavé čtenáře. Je to místo v online vesmíru, kde jednotlivci (nebo jejich skupiny) mohou vyjádřit své myšlenky a sdílet je s miliony.

Definice blogu je poněkud nepolapitelná a způsoby, jak jej popsat, jsou četné.

Nejoblíbenější výklenky blogů se zabývají osobními financemi a vývojem, zdravím a kondicí, krásou a módou a oblíbenými položkami všech lidí – blogem o potravinách. Blogy mohou být hluboce osobní a introspektivní, připomínající online deník. Když jsou napsáni profesionálními novináři, mají dostatek moci ovlivnit obchod a politiku.

Musí existovat něco společného se všemi, že? Nějaká univerzální charakteristika v jinak mnohostranném světě?

Deset vlastností blogu

Udělali jsme nějaké počítání a skončili jsme s deseti hlavními charakteristikami blogu:

1. Blog musí být vždy dynamický

Běžnou otázkou o blogu je to, jak souvisí s webem – jsou tyto dva v podstatě stejné nebo existují mezi nimi nějaké rozdíly? Zatímco webové stránky jsou hlavně prezentační, blogy jsou vždy určeny k zapojení. Web je tedy statický, na rozdíl od blogu, který musí být dynamický.

Informace nabízené webovými stránkami jsou prezentovány na statických stránkách ve formě stále zeleného obsahu, který nevyžaduje žádné aktualizace. Na druhé straně příspěvky do blogu jsou jako deníkové záznamy; obsahují datum vydání a metaznačky. Nové položky a pravidelné aktualizace jsou klíčem ke spuštění jakéhokoli blogu.

2. Příspěvky se zobrazují v obráceném pořadí

Na rozdíl od osobního deníku zapsaného v poznámkovém bloku se položky blogu zobrazují v obráceném chronologickém pořadí – nejnovější příspěvky jsou nahoře. Poslední z nich posouvají dříve publikované ty, až úplně zmizí ze vstupní stránky. Starší příspěvky jsou obvykle archivovány na následujících stránkách, ale lze je také uspořádat podle měsíce nebo roku, kdy byly poprvé zveřejněny.

3. Většina blogů má stejnou strukturu

Nejprve přichází záhlaví s nabídkou nebo navigační lištou, která stránku vyřadí a provede skvělý první dojem. Následuje hlavní obsahová oblast, ve které se blogové příspěvky objevují buď podle pořadí publikování, nebo podle relevance. Níže dole jsou kontaktní stránky, zásady ochrany osobních údajů a relevantní odkazy uspořádané v zápatí. Boční panel zvýrazňuje oblíbené položky a zobrazuje sociální profily a výzvy k akci.

základní struktura blogu

Neváhejte použít tuto šablonu na svém webu

4. Hlavní obsah blogu je jeho obsahem

Různé blogy publikují různé typy příspěvků, i když většina z nich spoléhá na sílu psaného slova. V závislosti na záměru autora je článek obvykle názorem, instruktážním průvodcem nebo zprávou. Monotónní kousky textu jsou odděleny obrázky nebo videy.

Blogový příspěvek může být také obrázek s malým nebo žádným textem. Je to běžný trend v módních a cestovních blogech, ačkoli není ani běžné, aby výklenky související s podnikáním publikovaly infografiky místo výukových článků. Ale bez ohledu na médium je blog vždy definován kvalitou publikovaného obsahu.  

Doporučená četba: Jak napsat obsah blogu

5. Titulky by měly být Grabbers pozornost

Pojmenování blogového příspěvku je umění samo o sobě. Je tu celá filozofie psaní titulků článku – přesvědčivý člověk může hluk opravdu umlčet, okamžitě generovat kliknutí, řídit provoz a nalákat čtenáře, aby si ho přečetl. Nikde v online vesmíru nejsou tituly, kterým je věnována stejná pozornost jako zde.

6. Jedno pravidlo platí pro všechny blogy: Relevance

Ačkoli každý poutavý obsah musí být relevantní, toto pravidlo platí zejména pro blogy. Mohou se lišit v typech, nosičích, formátech a stylech; aby vzbudily zájem nebo vyvolaly debatu, musí být originální a jedinečné; ale aby bylo možné číst vůbec, musí blogové příspěvky vždy splňovat svůj slib.

7. Blogy a odkazy jdou ruku v ruce

Jako propagační strategie, propojení budovy není omezeno na blogové příspěvky, ale určitě je to vlastnost, kterou sdílejí všechny slušné blogy. Blogy a odkazy jdou ruku v ruce, i když marketing není cílem. Například interní propojení zajišťuje intuitivní navigaci mezi vzájemně relevantními příspěvky, čímž poskytuje výjimečný zážitek ze čtení. Je to o toku a usnadnění přenosu znalostí.

8. Na osobním dotyku byl založen blog

Slovo „blog“ pochází z dřívější verze „weblog“, která původně odkazovala na osobní online časopisy. Než se blogy začátkem roku 2000 staly politickými, byly to pouze prostředky k zveřejnění soukromých myšlenek a názorů. Osobní dotyk však zůstává jejich dosud podstatnou charakteristikou.

I s dnešními univerzálními tématy je doporučený interpretační přístup takový, který naznačuje jedinečnost. Vyžaduje-li předmět maximální objektivitu, osobní dotyk se dosáhne individualistickým stylem psaní. Každý autor blogu má stránku „O mně“ a zřetelnou značku podpisu.

9. Příspěvky by měly vždy povzbuzovat debatu

Sekce komentářů je další vzájemnou charakteristikou slušných blogů. Obvykle se nachází na konci každého příspěvku, jako místo pro čtenáře, aby se zapojili do konverzace a zanechali svou čestnou zpětnou vazbu. Schopnost vyvolat reakci a povzbudit interakci je považována všemi čtenáři v nejvyšší míře.

10. Všechny blogy jsou o komunikaci

S otevřenou debatou nebo bez ní je komunikace stále konečným cílem každého příspěvku na blogu. Pokud je blog propagační, jeho cílem je přilákat publikum a zahájit dialog, který by je mohl přesvědčit, aby koupili to, co vlastník prodává. Pokud se nejedná o prodej, pak jde o šíření slova.

Ať už je to šíření znalostí, poskytování řešení nebo prostě zábava, blogování je skvělý způsob, jak oslovit a komunikovat se světem. Taková transformativní síla svobodného projevu a výměny je bezpochyby jedinou nejdůležitější charakteristikou každého úžasného blogu.

Vlastnosti kvalitního blogového příspěvku

Každý příspěvek na blogu vyžaduje čas a úsilí. Čas strávený vytvářením kvalitních příspěvků se přímo promítá do většího počtu kliknutí a vyššího provozu na webu, takže investice stojí za to.

Kvalitu vašich příspěvků na blogu může ovlivnit mnoho věcí, a to vše záleží na vašem výklenku, stylu a publiku. Nicméně, bez ohledu na to, jak rozmanité jsou příspěvky na blogu, stále existuje několik věcí, kterým by měl každý věnovat velkou pozornost, pokud chtějí svým čtenářům zanechat celkový dobrý dojem..

Promyšlený design

Již jsme se dotkli tématu monotónních kousků textu a jejich nežádoucího účinku v příspěvcích na blogu. Důvodem je to, jak rychle vaši čtenáři rozhodnou o vašem příspěvku. Máš už jen asi 50 milisekund, abyste udělali dobrý první dojem.

Bloky textu jsou často ohromující, a pokud čtenáři nemohou text snadno prohledat, přesunou se z vašeho webu. Ujistěte se tedy, že používáte krátké odstavce, rozdělte text pomocí několika zajímavých vizuálů, jako jsou obrázky, GIF, videa, infografika atd..

Perfektní délka

Jednou z nejčastějších otázek o blogových příspěvcích je, jak dlouho by měly být. Nejjednodušší odpověď je dost dlouhá.

Většina by tomu věřila kvůli kratší rozpětí pozornosti čtenářů, samotné příspěvky by měly být kratší.

Skutečností je, že pokud je váš příspěvek informativní a pokud odpovídá na otázky publika, nezáleží na tom, jak dlouho je.

Pokud máte limit 500 slov, ale máte k tématu mnohem více, jděte přímo dopředu. Na druhou stranu nerozšiřujte obsah 500 slov v hodnotě obsahu na 3 000 slov.

Důraz by měl být kladen na kvalitu obsahu. Pokud blogový příspěvek nabízí čtenáři hodnotu, není jeho délka důležitá.

Původní obsah

Bez ohledu na výklenek, který si vyberete pro svůj blog, je více než pravděpodobné, že někdo toto téma dříve zabral. Všechno již bylo řečeno a hotovo, ale to neznamená, že byste měli obsah pouze zkopírovat a vložit.

V první řadě, abyste vynikli z davu, musíte nabídnout nový přístup k zahrnutým tématům. Toho lze dosáhnout pomocí tónu hlasu, stylu psaní nebo úhlu pohledu.

Pokud se vracím k tomuto „osobnímu doteku“, pokud jste si vybrali výklenek, o který se zajímáte, nabídka vlastního jedinečného přístupu k němu by neměla být obtížná.

Skvělý výzkum

Každý vysoce kvalitní blogový příspěvek vyžaduje čas a úsilí investované do výzkumu. Čím více se věnujete výzkumu, tím snazší je psaní příspěvku.

V první řadě vám to umožní nahlédnout do názorů ostatních na toto téma, ponoříte se do něj hlouběji a usnadní vám to vytvoření vlastního jedinečného přístupu k tomuto tématu..

Za druhé, nejjednodušší způsob, jak ztratit čtenáře, je nespolehlivost. Každé tvrzení by mělo být podloženo důkazy, takže odkazy a citace z důvěryhodných zdrojů jsou nezbytné.

Jste připraveni začít blog sami?

Spuštění vlastního blogu se provádí v několika krocích. Nejprve potřebujete název svého blogu a vyberte platformu pro blogování. Důrazně doporučujeme WordPress.org, platformu s vlastním hostitelem.

Jakmile se rozhodnete pro své jméno, budete si muset vybrat webhostingovou službu. Pro nové blogery doporučujeme společnost Bluehost, společnost, která má na celém světě více než 2 miliony webových stránek. Získáte Název domény zdarma když se s nimi zaregistrujete a oni nabídnou 30denní záruka vrácení peněz.

Webhostingovou společnost Bluehost doporučujeme WordPress.org jako jeden z „nejlepších a nejjasnějších hostitelského světa“.

WordPress Bluehost

Závěr

Definice blogu může být nepolapitelná, ale je to v pořádku. Jak může kdokoli blogger dokázat, lákadlo této praxe pramení z její rozmanitosti. Předchozí charakteristiky jsou tedy spíše tím, čemu byste říkali pokyny, než jsou jednotná pravidla, s výjimkou jednoho společného jmenovatele. Komunikace zůstává podstatou blogů, zatímco vše ostatní nám pomáhá zapojit, nalákat a potěšit naše čtenáře.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map