Blogimise ajalugu – täielik kronoloogia

ajaveebide ajalugu


Blogimine on veebipõhine ajakirjanduslik tegevus, kus kirjanikud jagavad oma arvamust antud teemal isiklikel või ärilistel põhjustel. Selle loomisest 1993. aastal on tehtud pikk tee, mille võib järeldada tõsiasjast, et teadlased ootavad hiljutise uuringu kohaselt USAs 2020. aastaks rohkem kui 31 miljonit blogijat.

Algusaastatel tekkis ajaveebi loomine isiklikes päevikutes või veebisaitidel, kus inimesed leidsid lohutust, lastes välja oma tundeid ja lugusid. Kuid tänapäeva ajaveebid on midagi enamat kui lihtsalt isiklikud päevikud; need on kirjutatud klientide meelitamiseks, kaubamärkide loomiseks ja inimestele uudiste, kuulujuttude ja huvitavate faktide pakkumiseks.

Kuid kuidas said ajaveebid nii populaarseks? Kuidas nad tekkisid ja kuidas on nad arenenud alates nende loomisest?

Lugege edasi, kui uurime blogimise ajalugu ja selle edasist suundumust.

Blogimise ajalugu – ajakava vaade

Ajaveebimise ajajoone ajalugu

Blogid on digitaalse maailma lahutamatu osa – kõik loevad neid, kas need põhinevad uudislugudel, faktidel või meediumite, meelelahutuse või jooksvate sündmuste teemadel. Kuid ajaveebide pidamine on hõlmanud pikka siia jõudmise teekonda – see on dramaatiliselt arenenud minevikust, kui blogisid kirjutati ainult isiklikest huvidest lähtuvalt.

Tänapäeva ajaveebi postitused sisaldavad pilte, infograafikat ja hulgaliselt teavet, mitte ainult teksti.

Sündib ajaveeb! Algusaastad (1993-1997)

blogi sünnib

Esialgne statistika on vaieldav, kuna veebipäevikute pidamise ja arhiveerimise puudumine on ajaveebi pidamise algusaegadel puudulik. Tolle aja algsete blogijate seas lõi Swarthmore’i kolledži alateadlane Justin Hall 1994. aastal oma kirjutiste avaldamiseks veebisaidi Links.net. Need kirjutised keskendusid tema elu üksikasjadele, mida ta jagas kaasõpilaste ja lugejatega.

Veebisait koosnes lühikestest postitustest koos jagatud linkidega, mis võimaldasid juurdepääsu tema tööle ja teistele veebisaitidele. Kümme aastat pärast debüüti sai ta tiitli “Isiklike ajaveebide asutaja isa” kõrval The New York Times. Justini jälgedes asudes hakkasid paljud inimesed blogima erinevatel teemadel. Mõistet „ajaveeb” ei suudetud veel välja mõelda ja neid veebisaite nimetati „veebipäevikuteks” või „isiklikeks lehtedeks”.

1997. aastal lõi mõiste “veebipäevik” mõjuka ajaveebi “Robot Wisdom” taga peitunud Jorn Barger. Veebipäevik oli kahe sõna kombinatsioon – log, mis tähendab kirjalikku dokumentatsiooni ja veebist, mis on võetud veebist.

See pani aluse uuele ajaveebimise ajajärgule, millest said alguse paljud ajaveebiplatvormid.

Kasvuaastad (1998 – 2002)

Ajaveebimise ajalugu 1998 - 2002

Algusaastatel pidid blogijad kirjutama oma veebisaitide koode, lisama iga kirjega serverisse uue HTML-lehe või värskendama kodulehte uute linkidega.

Kuid mõne aja pärast ilmusid tööriistad, mis lihtsustasid protsessi ja hõlbustasid ajaveebide kirjutamist programmeerimiskogemuseta inimestel. Üks selline tööriist, Pitas, võeti kasutusele 1999. aasta alguses, millele järgnes Metafilter, mis võimaldas kasutajatel postitusi avaldada Metafilteri peamisel veebisaidil. Nende tööriistade kasutamine näitas ajaveebi kasvavat veojõudu, mis sillutas teed selle arengule järgmistel aastatel – see muutis ajaveebi populaarsuse.

1998. aastal ajaveebiplatvorm Ava päevik käivitati, mis võimaldas selle liikmetel üksteise kirjutisi kommenteerida, ja sünnitas siis toona uue suundumuse kirjutada lugejate kommentaare.

Samal aastal andsid koodikesksed ajaveebid juurdepääsu hõlpsamini kättesaadavatele lahendustele. Nii lihtsustas terminit veebipäevik ja lühendas seda Peter Merholzi „ajaveebiks”.

Aasta oli tunnistajaks ka selliste konkureerivate blogimisveebisaitide nagu LiveJournal ja Blogija. LiveJournali asutas Brad Fitzpatrick, et hoida ühendust oma keskkooli sõpradega. See võimaldas kasutajatel luua ajaveebi ja hostida seda domeeniga LiveJournal saidil. See uus platvorm pakkus vastupidiselt oma eelkäijatele ühtse avatud tekstiga ala, mis pakkus URL-i ja teksti jaoks tekstivälju.

Samal aastal asutas Pyra Labs ajaveebi, mille hiljem ostis Google, et see oleks kõigile kasutajatele tasuta ja juurdepääsetav. Permalinki kasutuselevõtu tõttu osutus see varasemate blogimisriistade seas kõige populaarsemaks. Iga Bloggeri kirjega anti kasutajale alaline ja jagatav URL, mis aitas kasutajatel pääseda juurde otsitavale sisule. See funktsioon meelitas palju uusi kasutajaid ja tegi sellest paljude kirjanike jaoks valitud platvormi.

Blogimise populaarsuse suurenemisega ilmus turule palju uusi tööriistu, mis aitasid inimestel oma aja raha teenimiseks oma blogid reklaamidega integreerida. See sillutas teed oma nišile vastavate ajaveebide brändisponsorluseks ja kinnituste saamiseks tasuta pakkumise saamiseks. See muutis ajaveebimaastikku ja hakkas muutuma rohkem äriks.

Peavoolu! (2003 – 2006)

Ajaveebimise ajalugu 2003 - 2006

2003. aastal sündis veel kaks ajaveebiteenust, mis muutis ajaveetmise varajases ühiskonnas. TypePad, mis majutab selliste suuremate meediaettevõtete nagu BBC ja WordPress ajaveebid, mis võimaldasid kasutajatel kujundada ja luua täielikult kohandatavaid ajaveebid. Ja WordPress, mis on maailmas populaarseim sisuhaldussüsteem.

Samal aastal hiljem tõi Google turule oma kaks lipulaeva – AdSense ja AdWords. Need võimaldasid inimestel oma ajaveebid integreerida asjakohaste toodete ja teenuste reklaamidega. Blogi pidamine mõjutas sel ajal märkimisväärselt kogu maailma. Rohkem inimesi pöördus oma telerite poole liikumise asemel oma lemmikblogide poole asjakohase sisu poole. Seetõttu nimetas Merriam Webster sõna „ajaveeb” 2004. aasta sõnaks.

2004. aastal hakkasid ajaveebid või ajaveebid populaarsust koguma, kui Steve Garfield laadis oma isiklikule veebisaidile üles lühikesi videoid protestidest, meeleavaldustest ja uudistesündmustest. Ta nimetas 2004. aastat videoblogi aastaks. Youtube käivitati järgmisel aastal – see oli alguse saanud tutvumissaidina ja pöördunud videote jagamise platvormi poole pärast seda, kui Google selle 2006. aastal omandas..

Mis käivitati Huffingtoni postitus 2005. aasta mais hakkasid ajaveebide ja uudiste edastamise piirid muutuma hämaraks ning küberajakirjanikud hakkasid ajakohaseid uudiseid ja asju ajama. Sellest sai ajakirjanike, kolumnistide ja ajaveebide pidajate keskus, mis andis sellele uudisteväljaande aura.

Kaasaegse kultuuri osaliseks saamine (2006-2008)

Ajaveebimise ajalugu 2006-2008

2006. Aastal suurenes mikroblogide päritolu Twitter ja selle 140 tähemärgipiirang. See platvorm saavutas populaarsuse täiendavate sotsiaalse meedia võrgustiku funktsioonide olemasolu tõttu.

Hiljem 2007. aastal, Tumblr käivitati esimese ametliku mikroblogimisplatvormina, mis võimaldas kasutajatel postitada kokkuvõtlikku sisu multimeediumobjektidega. See muutis väga mugavaks ka uuesti sisselogimise ja teiste inimeste sisu meeldimise.

See muutis suhtlemise lihtsamaks ja inimesed hakkasid end sellistel platvormidel väljendama. Kuid see põhjustas ka vihkavaid säutsu ja blogisid kahjulikke kommentaare – see motiveeris Tim O’Reillyt pakkuma vastuseks kõigile vihkavatele kommentaaridele Bloggeri toimimisjuhendit..

Oma koha tsementeerimine (2009 – 2011)

Ajaveebimise ajalugu 2009 - 2011

Selle aja jooksul oli ajaveebi ajamine stagnatsiooni jõudnud ja olulisi muutusi ei toimunud.

2009. aastal, pärast Valge Maja ajaveebi debüüti, hakkasid inimesed uuesti blogimise vastu huvi tundma. Lisaks ilmus tunnustuse ja kiitusega film Julie ja Julia, mis põhines Julie Powelli esimesel raamatul edukaks toidublogijaks saamisest..

Teine oluline ajaveebisündmus sel perioodil oli Google’i Panda värskendus 2011. aastal, mis valis ja kustutas madala kvaliteediga sisuga saidid. Selle tagajärjel kustutati paljud ajaveebid, mille Google tagasi lükkas, ja paljude teiste jaoks vähenes otsimootorite asetus järsult.

Tänapäeva ajaveeb – kuidas on ajaveebide kujundamine arenenud? (2012 kuni tänaseni)

Tänapäeva ajaveeb

Blogimine on alates selle asutamisest jätkuvalt kasvanud ühtlases tempos. Kuid see, mis muutis ajaveebimaastiku, oli Medium, mis loodi 2012. aastal. See on veebipõhine ajaveebiväljaannete platvorm, mis toetab nii professionaalseid kui ka amatöörkirjanikke, kuid nagu Huffington Post ja Buzzfeed, on ajaveebide või uudiste veebisaitide vahel olemise piirid hägune.

2013. aastal tutvustas LinkedIn samasugust valimiskasutajatele mõeldud ajaveebiplatvormi nimega Pulse, mis oli 2015. aastal kõigile kättesaadav. Ehkki nii keskmisel kui ka pulsil puudub funktsioon eraldada kasutajale domeeninimed samamoodi nagu WordPress või Tumblr, lubavad nad ajaveebi jagada oma postitusi laiema vaatajaskonnaga – et tekiks rohkem liiklust.

2016. aastaks oli ajaveebimaailm jõudsalt arenenud ja WordPress kasutas seda hetke, et lisada .blogi laiend oma URL-ide loendisse. See tähendas, et nüüd said inimesed valida muude domeenilaiendite (nt .com, .net ja .org) kõrval ka domeeninime laiendiga .blog. Viimastel aastatel on WordPressi kasutajad tootnud üle 70,5 miljonit uut blogipostitust ja 52 miljonit uut kommentaari igakuine.

Täna on ajaveebide pidamine mis tahes ettevõtte turundus- ja sisestrateegia kõige kriitilisem osa, mille eesmärk on sihtida oma vaatajaskonda köitva ja relatiivse kaubamärgisõnumiga. Uuringud näitavad, et turundajad, kes tähtsustavad oma turundusstrateegias blogimist, on 13 korda suurema tõenäosusega positiivne investeeringutasuvus.

Sotsiaalmeedia tõus on andnud võimaluse Vlogidele ja netisaadetele, mis moodustavad praegu olulise aja blogimaailmas. Paljud blogijad valivad multimeediumisisu selliste platvormide kaudu nagu Tumblr, Facebook Live, Snapchat Stories ja Instagram lood.

See on muutnud ajaveebi mõtte pelgalt veebisaidiks, kus inimesed kirjutavad oma arvamused, millekski, kus inimesed jagavad oma vaateid ja kogemusi. Kuna sotsiaalmeedia veebisaidid põhjustavad orgaaniliste otsingute vähenemist, on otsimootori optimeerimine muutunud peamiseks turundusvahendiks vaatajaskonna meelitamiseks.

Nii blogimine on siin, et jääda—Ja inimesed peaksid tulevikus ootama paremaid blogisid ja ajaveebiplatvorme.

ajaveebi ajastus

Kasutage seda veebisaidi ajaveebi ajatelje ajalugu oma saidil

Järeldus

Blogimine on alates selle loomisest 1990. aastatel märkimisväärselt muutunud, kuid mis pole muutunud, on selle tähtsus ettevõttele. Kuigi mõned vanemad eelnevad ajaveebiplatvormid pole enam saadaval, ilmub uusi iga päev. Ajaveebid on arenenud isiklikest päevikutest ja veebilehtedest platvormideks, mis toetavad sõna- ja arvamusvabadust mitmesugustel teemadel nagu loodus, teadus, tervishoid, poliitika ja kultuur jne..

Isiklik blogimine on muutunud professionaalseks blogimiseks, mida ettevõtted kasutavad oma turunduseesmärkide saavutamiseks ja raha teenimiseks oma ajaveebides asjakohaste toodete ja teenuste reklaamimise kaudu.

Vlogide ja taskuhäälingusaadete populaarsus viitab sellele, et ajaveebi pidamine on siin selleks, et pikaks ajaks jääda. Kanalid või meetodid võivad muutuda, kuid inimesed kirjutavad alati teemadel, mille vastu nad on kirglikud, ja jätkavad nende jagamist publikule.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Liked Liked