Siber Zorbalık İstatistikleri, Gerçekler ve Trendler (2020)

siber zorbalık başlık resmi


İster beğenelim ister beğenmesiz, zorbalık medeniyetin başlangıcından beri var olmuştur. O yıllar boyunca formunu gerçekten değiştirmedi, her zaman zayıf olanları avlayanlar daha güçlüdür, ancak teknolojinin yükselişiyle gelişmiştir..

Yeni bir zorbalık biçimi, yani siber zorbalık, dünyadaki ülkelerde giderek büyüyen bir sorun haline geldi. Özünde, siber zorbalık, birçok çocuğun maalesef okulda alışkın olduğu zorbalık türünden çok farklı değildir. Tek fark çevrimiçi gerçekleşmesi.

Aşağıdakiler, bu yükselen sorunun kapsamını ve etkili bir çözüme yönelik korkunç ihtiyacı gösteren bir dizi siber zorbalık istatistikidir..

En İlginç Gerçekler
 • Çevrimiçi tacizin en yaygın türü: ortalama yorumlar 22.5%
 • % 35’i birisinin durumunun veya fotoğrafının bir ekran görüntüsünü onlara gülmek için gönderdi
 • Zorbalığa maruz kalanların% 61’i bunun görünüşlerinden kaynaklandığını söylüyor
 • Çevrimiçi taciz mağdurlarının% 56’sı Facebook’ta taciz edildiğini bildirdi
 • 10 gençten 7’si 18 yaşına gelmeden siber zorbalık yaşar

Siber zorbalık nedir?

cyberbullying

TV sunucusu Jimmy Kimmel’in “Ünlüler Ortalama Tweetleri Oku” segmentini daha önce gördüyseniz, birisini siber zorbalık için ne anlama geldiğine dair bir fikriniz olabilir. Bu bölüm esprili olmasına rağmen, durumun gerçekliği çok farklı.

Siber zorbalık, başka bir kişiyi çevrimiçi ortamda taciz etmek, tehdit etmek, aşağılamak veya utandırmaktır. Tipik olarak, bu ortalama yorumlar, çevrimiçi söylentiler ve hatta cinsel açıklamalar yoluyla yapılır. Genellikle görünüşler, zeka, ırk, cinsellik vb..

Esasen, konunun ne olduğuna bakılmaksızın, başkalarına zarar vermek veya üzmek amacıyla çevrimiçi olarak gönderilen her şeyin siber zorbalık olduğu düşünülmektedir..

1. ABD’li öğrencilere göre en yaygın çevrimiçi taciz türleri. (Kaynak: Cyberbullying.org)

Çevrimiçi öğrenciler için ortalama yorumlar yayınlamanın, söylentileri yaymanın ve cinsel açıklamalar yayınlamanın yanı sıra, ABD öğrencileri arasında siber zorbalar genellikle rıza göstermeden agresif ve çirkin kelimeler, tehditler, profil korsanlığı ve fotoğraf paylaşımı kullanır.

taciz türleri

2. Saldırgan bir anlık mesaj alan mağdurların% 64’ü failin şahsi durumlardan tanıdıklarını söylüyor. (Kaynak: Verywellfamily.com)

Mağdurları şahsen tanıdıklarında bile, failler genellikle çoğunlukla grup sohbetlerinde fotoğraflarını veya durum güncellemelerini alay ederek onları rahatsız edici, üzücü ve utanç verici durumlara başvururlar..

çevrimiçi kurbanlar

3. Çevrimiçi gençlerin yaklaşık 6’sından biri (% 15) özel iletişimin istenmeyen şekilde iletildiğini söyledi. (Kaynak: Pewresearch.org)

15-17 yaş arası gençlerin% 18’i ve genç gençlerin% 11’i zorbalarının özel mesajlarını başkalarına göndermesini veya herkese açık kanallarda paylaşmasını tecrübe etmiştir..

4. Zorbalığa maruz kaldığını bildiren gençler bunun görünüşlerinden kaynaklandığını söylüyor. (Kaynak: Nveee.org)

Birinin görünüşü, siber zorbalığın en yaygın nedeni ve ardından zeka gibi görünüyor. Irkçılık ve cinsel ayrımcılık hâlâ çok mevcut ve finansal zorlukları ve dinleri nedeniyle biriyle alay etmek.

zorbalık nedenleri

5. Zorbalar genellikle engelleri ve zihinsel sorunları ortaya çıkarır.. (Kaynak: Ditchthelabel.org)

Daha zayıf birine zorbalık yapmak daha kolay, değil mi? Savaşamayan biri. Bu yüzden zorbalar genellikle zihinsel bir sorunla uğraşan veya engelli birini taciz eder.

6. Kızların, onlar hakkında söylentiler yaydığı birisini bildirme olasılığı daha yüksektir. (Kaynak: Pewresearch.org)

Çevrimiçi söylentiler yayan siber zorbalar çoğunlukla kızları (% 16), özellikle 15-17 yaşları arasındaki daha yaşlıları hedef alıyor. Söylentilerin yayılması erkekler arasında popüler değil, sadece% 9’u bunu yaşıyor.

7. Kişisel olarak çevrimiçi taciz yaşayan yetişkin internet kullanıcılarının oranı. (Kaynak: Statista.com)

İnterneti kullanan ABD’li yetişkinlerin yarısından fazlası (% 53) siber zorbalığa uğradı,% 37’si fiziksel tehditler, cinsel taciz, taciz ve sürekli taciz de dahil olmak üzere ciddi çevrimiçi taciz bildiriyor.

taciz türleri

8. Çevrimiçi taciz mağdurlarının% 56’sı Facebook’ta taciz edildiğini bildirdi. (Kaynak: Statista.com)

Facebook’un baskın sosyal medya platformu olduğu göz önüne alındığında bu kesinlikle sürpriz değil, 1.8 milyarı ABD’li yaklaşık 2,5 milyar aktif kullanıcı sayıyor.

Siber zorbalığa eğilimli kim?

siber zorba eğilimli

Siber zorbalık çoğunlukla okul çocuklarıyla ilişkiliyken, tek hedef onlar değil ve birçok yetişkin siber zorbalığa maruz kalıyor.

Siber zorbalar için en yaygın hedef çocuklar, genç yetişkinler (özellikle kızlar), öğrenciler ve LGBTQ topluluğunun üyeleridir.

Zorbaların kendilerine gelince, hayatın her kesiminden geliyorlar. Araştırmalar, daha az ilgili ebeveynleri olan çocukların ve depresyon veya anksiyetesi olan çocukların zorbalık davranışı sergilediğini, ancak henüz hiçbir şeyin kesin olmadığını gösteriyor..

9. Son istatistikler siber zorbalık eğilimlerinde istikrarlı bir büyüme göstermektedir. (Kaynak: Statista.com)

2007-2016 yılları arasında siber zorbalık yaşayan gençlerin sayısı neredeyse aynı kaldı (% 32 + -). Siber zorbalık istatistiklerinde, gençlerin yaklaşık% 43’ü (çoğunlukla kızlar ve geleneksel olmayan cinsel yönelime sahip olanlar) bir tür çevrimiçi taciz yaşamıştı.

10 gençten 7’si 18 yaşına gelmeden siber zorbalık yaşar. (Kaynak: Ditchthelabel.org)

Bu, siber zorbaların kurbanı olan genç ve yaşlı gençlerin (özellikle kızlar ve LGBTQ topluluğunun üyeleri)% 45’idir. Bu sadece yükselen endişe verici bir yüzde.

10 üzerinden yedi

11. 12 ila 17 yaş arasındaki çocukların yaklaşık% 37’sinde en az bir kez siber zorbalık yaşanmıştır. (Kaynak: Compareitech.com)

Çok sayıda genç (% 60) 12-17 yaşlarındaki akranlarının (% 37) zorbalığa tanık olmasına rağmen, zorbalığı durdurmaya çalışmadılar. Çoğu insan kurban olmak için müdahale etmek istemez.

12. Kızların siber zorbalığın hem kurbanları hem de failleri erkeklerden daha fazladır. (Kaynak: Dosomething.org)

Erkeklerin sadece% 6’sı, özellikle 12-17 yaşlarındaki yaşlı kızların% 15’ine kıyasla çevrimiçi zorbalık yaşadıklarını bildirmiştir. Yaşlı kızların% 41’i bir çeşit çevrimiçi taciz yaşadıklarını bildirdi.

13. 20.000’lik bir anketten okul öğrencilerinin% 70’i, birilerinin çevrimiçi ortamda söylentiler yaydığını söyledi.(Kaynak: Florida Atlantic University)

Bu, Florida Atlantik Üniversitesi tarafından son on yılda yapılan araştırmalarda ortaya çıktı. Çalışma aynı zamanda orta ve lise öğrencilerinin% 73’ünün okulda zorbalık yaşadığını buldu..

14. 10 öğrenciden birinden fazlası (% 12) en az bir kez başkalarına siber zorbalık yaptığını itiraf etti.(Kaynak: Florida Atlantic University)

Aynı Florida Atlantic University çalışması, katılımcıların% 12’sinin hayatlarının bir noktasında çevrimiçi olarak birini zorbalık yaptığını itiraf ettiğini bulmuştur. Failler en yaygın erkek çocuklardı.

15. LGBT gençlerin% 12’sinden fazlası siber zorbalık yaşamıştır. (Kaynak: Netsanity.net)

LGBT siber zorbalık istatistikleri, LGBT gençlerin, heteroseksüel gençlerden daha zorbalığa maruz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir. LGBT gençlerin% 12’sinden fazlası siber zorbalığa uğradı,% 58’i nefret dolu konuşma ve% 35’i çevrimiçi tehditlere maruz kaldı.

lgbt siber zorba

İnsanlar nerede siber zorbalığa maruz kalıyor??

Siber zorbalık yerleri

Tüm siber zorbalığın gerçekleştiği tek bir platform yoktur ve hiçbir çevrimiçi alanda siber zorbalığın olmadığı tamamen yoktur. Çoğu çocuk ve genç yetişkin internete mobil cihazları üzerinden eriştiği için, bu tür tacizler yaşadığı en yaygın araçtır..

Siber zorbalık istatistikleri, Instagram’ın siber zorbalık için en yaygın platform olduğunu ve bunu Facebook ve Snapchat izlediğini gösteriyor. Birçok kişi çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynarken de siber zorbalığa maruz kalıyor ve YouTube en fazla sayıda kullanıcıya sahip platformlar arasındayken, şimdiye kadar sadece onda bir kullanıcı siber zorbalığa maruz kaldığını bildirdi.

ABD’deki gençlerin% 95’i çevrimiçi ve büyük çoğunluğu internete mobil cihazlarından erişerek siber zorbalık için en yaygın araç haline geliyor. (Kaynak: Dosomething.org)

Mobil cihazların artan kullanımı ile ABD’de siber zorbalık sorunu arttı. Gençler hemen hemen her yerde internet erişimine sahipler, bu da çevrimiçi insanlara zorbalık yapmalarını kolaylaştırıyor.

17. Instagram’da diğer platformlardan daha fazla siber zorbalık yaşandı. (Kaynak: Enough.org)

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Facebook (% 42) ve Snapchat’in (% 37) Instagram’ın (% 42) çok gerisinde kaldığını, WhatsApp (% 12), YouTube (% 10) ve Twitter’da daha az siber zorbalık vakası olduğunu gösteriyor (% 9).

sosyal medya siber zorbalığı

18. İnternet trolleri en çok sosyal medyada aktif. (Kaynak: Techjury.net)

Statista araştırmasına göre, çevrimiçi trollerin% 38’i sosyal medyada insanları hedeflerken,% 23’ü YouTube ve diğer video paylaşım platformlarında insanları trollemeyi tercih ediyor. Ayrıca genellikle forumlarda, sohbet odalarında ve bloglarda çalışırlar..

19. Çevrimiçi oyun oynayan çocuklarla yanıt verenler, çocukları yalnızca standart tarama etkinliklerine katılanlara göre daha yüksek siber zorbalık saldırıları rapor ettiler. (Kaynak: Telenor.com)

Ankete katılanların% 79’u çocuklarının çevrimiçi oyun oynarken fiziksel tehditler aldığını bildirirken,% 41’i çocuklarının cinsiyetçi ya da ırkçı açıklamalar aldığını ya da ortalama çevrimiçi yorumlar yoluyla isim çağrısı yaşadığını bildirdi.

20. Online zorbaların en çok ne tür oyunları sevdiği? (Kaynak: Techjury.net)

Bir Siber Zorbalık Araştırma Merkezi anketine göre, MMORPG’leri (% 26,8) tercih eden oyuncuların siber zorbalığa girme olasılığı daha yüksektir, bunu üçüncü şahıs nişancı (% 24,5), birinci şahıs nişancı (% 14,2) ve spor oyunları tercih etmektedir. (% 11.9).

Blog zorbalık

Blog zorbalık

İnternette 500 milyondan fazla blogla, blogların aslında siber zorbalar için en popüler hedeflerden biri olması şaşırtıcı değildir. Yorum bölümü genellikle yazar için tartışmalar ve sorular için ayrılmış olsa da, nefret dolu ve incitici yorumların bazen yaygın olduğunu fark edersiniz. Blog zorbalığının kurbanı sadece yazar değil, aynı zamanda birçok yorumcu.

Blog zorbalığının diğer tarafı, blog yazarının kendisinin başkalarını utandırması, hakaret etmesi veya başka bir şekilde üzmesi amaçlanan nefret dolu içerik yayınlamasıdır. Bu okul çocukları ve öğrencileri arasında en yaygın olanı olsa da, yetişkinler arasında da çok yaygındır..

Siber zorbalığın etkileri

siber zorbalığın etkileri

Bir bütün olarak zorbalık, mağdurun zihinsel refahı ve genel yaşam kalitesi üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve siber zorbalık farklı değildir. Nitekim, bazı çalışmalar, zorbaların çevrimiçi olarak daha saldırgan olma eğiliminde olduklarını, çünkü eylemlerinin nadiren herhangi bir gerçek dünya sonucu bulunduğundan, kurbanlar üzerindeki etki daha da büyük olabilir..

Siber zorbalık kurbanları genellikle daha düşük benlik saygısı, daha fazla sosyal kaygı, depresyon ve birçok intihar düşüncesi yaşarlar.

Siber zorbalık, alkol ve uyuşturucu kullanımı, yeme bozuklukları, zayıf okul performansı ve daha fazlasının bir nedeni olabilir. Bütün bunlar siber zorbalığın ne kadar zararlı olduğunu ve durdurmanın ne kadar önemli olduğunu göstermeye hizmet ediyor.

21. Artık daha fazla genç intihar siber zorbalığa her zamankinden daha fazla bağlanıyor. (Kaynak: Pas-meeting.org)

2008-2015 yılları arasında, 2017 Pediatrik Akademik Dernekler Toplantısında ortaya çıktığı gibi, intihar girişiminde bulunan veya intihar düşüncesi olan gençlerin sayısı iki katına çıktı. Birçok vaka siber zorbalığın sonucuydu.

22. Siber zorbalığın, onu yaşayan insanların benlik saygısı ve zihinsel sağlığı üzerinde ciddi etkileri olabilir.. (Kaynak: Ditchthelabel.org)

Bu endişe verici siber zorbalık istatistikleri, zorbalığın olumsuz etkisinin ne kadar büyük olduğunu ve nihayetinde onu durdurmak için güçlü önlemler almanın ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Hedeflenen kişilerin genel sağlığı buna bağlıdır.

siber zorbalık sağlık etkileri

23. Araştırmalar, zorbalığa uğrayan çocukların kimlik sahtekarlığının kurbanı olma olasılığının 9 kat daha fazla olduğunu bulmuştur.. (Kaynak: Javelinstrategy.com)

Bu, çevrimiçi zorbalık ile daha sonra kimlik hırsızlığının kurbanı olmak arasında büyük bir bağlantı olduğunu gösteren Javelin Strategy & Research tarafından yapılan dünya çapında 2017 yılında yapılan bir çalışmada ortaya çıktı..

24. Dünya çapında çevrimiçi istismar veya taciz yaşayan kadınların psikolojik etkileri hakkındaki veriler. (Kaynak: Statista.com)

Statista tarafından yapılan 2017 araştırmasına göre, siber zorbalığın çok sayıda kadın kurbanı, zihinsel sağlıkları ve genel refahları üzerinde bir dizi olumsuz etki ile uğraşıyor..

siber zorbalık psikolojik etkisi

Dünyada siber zorbalık

dünya çapında siber zorbalık

Siber zorbalık yalnızca ABD’de bir sorun değil. Aslında küresel bir mesele. Siber zorbalığın en yaygın olduğu ilk 3 ülke Hindistan, Brezilya ve ABD’dir, ancak bu her yerde yaygın bir durumdur. Sosyal medya siber zorbalık istatistikleri, dünyadaki ebeveynlerin% 65’inden fazlasının sosyal medyada siber zorbalığı en büyük korkularından biri olarak gösterdiğini gösteriyor.

Birçok ülke zorbalıkla mücadele yasaları uygulamaya çalışırken, etkili bir önleyici tedbir henüz keşfedilmemiştir ve birçok ülkenin sakinleri zorbalığın nasıl ele alındığından memnun değildir.

Parlak tarafta, siber zorbalık bilinci tüm zamanların en yüksek seviyesinde, yani dünyadaki hükümetlerin bunu önlemek için önlemler alması gerekecek.

25. 30 ülkedeki her üç gençten biri çevrimiçi zorbalık mağduru olduklarını, beş kişiden birinin siber zorbalık ve şiddet nedeniyle okulu atladığını bildirdi. (Kaynak: Unicef.org)

Bu son zamanlarda bir UNICEF anketi ile ortaya çıktı, siber zorbalık hakkında daha fazla endişe yarattı ve tüm dünyadaki okullarda ve toplumlarda şiddeti sonlandırmak için acil eylem çağrısında bulundu.

üç kişi

26. 20.000 ebeveyn dünya çapında yüksek riskli çevrimiçi platformlarla ilgili araştırmalara katıldı,% 65’i en büyük korkuları olarak sosyal medyadaki siber zorbalığı tek başına bıraktı. Diğer yaygın tehditler arasında kısa mesaj (% 38) ve sohbet odaları (% 34) bulunmaktadır. (Kaynak: Techjury.net)

Ankete katılan ebeveynlerin çoğunluğu (% 65) çoğunlukla sosyal medya zorbalığından iyi bir nedenden korkuyor, çünkü çoğu vaka öncelikle Instagram, Facebook ve Snapchat’ta gerçekleşiyor.

27. Dünyada çocuklarını bildiren ebeveynlerin yüzdesi siber zorbalık mağduru olmuştur. (Kaynak: Enough.org)

Siber zorbalık istatistikleri, ebeveynler tarafından bildirilen vakaların ülkeden ülkeye büyük ölçüde değiştiğini göstermektedir. Hindistan’da ebeveynlerin% 37’si çocuklarının siber zorbalık kurbanı olduğunu bildirirken, Rus ebeveynlerinin sadece% 1’i aynı şeyi yaptı.

ülkeye göre siber zorbalık

28. Avrupa ve Güney Amerika’dan gelen insanlar genellikle mevcut siber zorbalık ölçümlerinden memnun değiller. (Kaynak: Techjury.net)

Zorbalıkla mücadele yasaları olan ülkelerde bile, insanlar genellikle siber zorbalığı durdurmak için uygun önlemlerin alındığına inanmazlar. Sırpların sadece% 13’ü ve Şilililerin% 15’i mevcut durumdan memnun.

29. Küresel siber zorbalık bilinci% 75’tir. İsveç ve İtalya% 91 farkındalık ile grafiğe liderlik ediyor. Kaynak: Statista.com)

Siber zorbalık bilinci artıyor ve bu ciddi küresel soruna bir son verme vaadini gösteriyor. Siber zorbalık gerçekleri ve istatistikleri, Suudi Arabistanlıların şu anda siber zorbalığın en az farkında olduklarını gösteriyor (% 37).

Siber zorbalık gerçeklerine tepki

Siber Zorbalığa Tepkiler

Çoğu insan zorbalık ve siber zorbalık gerçeklerinin farkında olsa da, bunlarla nasıl başa çıkılacağını çok az kişi biliyor. Buna tanık olanlar, çoğunlukla anonim olamadıkları için nadiren tepki verirler. Ebeveynler çoğu zaman çocuklarının siber zorbalığa uğradığının farkında değildir, çünkü çoğu çocuk bunun normal bir olay olduğuna inanır ve ebeveynlerine haber vermek istemez.

Çoğu çocuk siber zorbalığı sosyal medya platformlarındaki zorbaları engelleyerek durdurmaya çalışır ve şimdiye kadar bu en iyi seçenek gibi görünüyor.

Neyse ki, ABD’deki 48 eyalet elektronik taciz yasalarını uygulamaya koydu ve bunlardan 44’ü siber zorbalık için cezai yaptırımlar içeriyor.

30. Google Arama Trendleri veriler siber zorbalığa her zamankinden daha fazla ilgi gösterildiğini gösteriyor. (Kaynak: Google.com)

Siber zorbalığın yıllardır istikrarlı bir şekilde büyüdüğü göz önüne alındığında, insanlar sürpriz olmayacak olan sorunun giderek daha fazla farkında oluyorlar. Zorbalığa karşı yasalar kesinlikle farkındalığın artmasına yardımcı oldu.

google trendleri

31. Nobullying.org sitesi, zorbalık, siber zorbalık ve çevrimiçi güvenlik konusunda yardım arayan kişilerden 2016 yılında 9,3 milyondan fazla ziyaret kaydetti. (Kaynak: Nobullying.org)

Nobullying.org gibi web siteleri son yıllarda sayıları artmakta ve her türlü zorbalığa maruz kalan insanları yardım istemek ve hayatlarının kontrolünü yeniden kazanmak için güçlendirmektedir..

32. Politika uygulamasıyla, devlet siber zorbalık yasalarına sahip ABD devletlerinin sayısı: (Kaynak: Statista.com)

ABD’deki siber zorbalık yasaları eyalet ve politika uygulamalarına göre değişir. Bazı eyaletler yasalarında açıkça siber zorbalık ve çevrimiçi taciz içeriyorken, diğerleri de cezai yaptırımlar ve okul politikaları içeriyor.

siber zorbalık yasaları

33. Gençlerin% 83’ü sosyal medya şirketlerinin platformlarında siber zorbalıkla mücadele etmek için daha fazlasını yapması gerektiğine inanıyor. (Kaynak: Dosomething.org)

Daha önce de tartışıldığı gibi, en iyi seçenekleri zorbaları sosyal medyada engelliyor gibi görünüyor, ancak bu zorbaların çevrimiçi söylentileri yaymasını ve diğer çevrimiçi taciz türlerini kullanmasını engellemiyor.

34. İnternet hakkında konuşma sıklığı ve ebeveynler ile çocuklar arasındaki çevrimiçi davranışlar: (Kaynak: Telenor.com)

Telenor Group tarafından yapılan bir sosyal medya araştırmasına göre, birçok ebeveyn (% 46) her zaman çevrimiçi davranış ve tehditler hakkında çocuklarıyla konuşuyor. Bununla birlikte, bazı ebeveynler (% 39) sadece bazen yaparken, diğerleri (% 12) asla yapmaz.

Konuşma sıklığı

35. 5 öğrenciden 4’ü, anonim olarak yapabildikleri takdirde siber zorbalık olaylarına müdahale etme olasılıklarının daha yüksek olacağını söylüyor. (Kaynak: Dosomething.org)

Siber zorbalığa tanık olanların çoğu, faillerin onları açmasını istemedikleri için hiçbir zaman müdahale etmezler. Bununla birlikte, anonim bir yol varsa, öğrencilerin% 81’i muhtemelen kurbanlara yardım edeceklerini söylüyor.

beş insan

36. Ebeveynler siber zorbalığı önlemeye ve çözmeye yardımcı olmak istiyor, ancak bilgi sahibi değiller. Çalışma, gençlerin sıklıkla siber zorbalığın normal olduğuna inandığını ve ebeveynlerin müdahale etmesini istemediğini buldu.. (Kaynak: Gromsocial.com)

Bu yüzden siber zorbalık konusunda farkındalık yaratmaya devam etmeliyiz. Gençlerin normal olmadığını anlamaları gerekir ve her ebeveynin zorbalara karşı etkili çözümlere erişimi olmalıdır.

37. Çocuklar da siber zorbalığın tehlikelerinin giderek daha fazla farkındadır. Anketi yanıtlayan Amerikalıların% 68’i çevrimiçi ortamda eskisinden daha az kişisel bilgi paylaştıklarını doğruladı. (Kaynak: Reportlinker.com)

Bu kesinlikle şantaj gibi bazı siber zorbalık biçimlerini önlemenin yollarından biridir. Zorbalar ne kadar az kişi bilirse, onları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı taciz etme olasılıkları o kadar az olur.

38. Gençlerin% 70’inden fazlası, failin hesabını engellemenin internet güvenliği için en etkili yöntem olduğunu söylüyor. (Kaynak: Ncpc.org)

Ebeveynleriyle konuşmadan veya yardım istemeden önce, ABD’li gençlerin çoğu zorbalığın sosyal medya hesaplarını engeller. Siber zorbalığı önlemenin en iyi yolu olduğuna inanıyorlar.

Sonuç

Yukarıda bahsedilen siber zorbalık istatistikleri ve gerçekleri korkutucu olsa da, büyüyen siber zorbalık sorununa gümüş bir astar var. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler siber zorbalığı kontrol etmeye ve önlemeye çalışıyor, sorunun küresel farkındalığı artıyor ve birçok sosyal medya platformu da siber zorbalığı durdurmaya çalışıyor.

Son bir not olarak, çocuklara siber zorbalığın ne olduğunu, etkilerinin neler olduğunu ve nasıl önlenebileceğini öğretmek önemlidir. Her zaman olduğu gibi, eğitim tek doğru çözümdür.

Kaynaklar:
https://cyberbullying.org/2016-cyberbullying-data/
https://www.verywellfamily.com/cyberbullying-statistics-4589988
https://www.pewresearch.org/internet/2007/06/27/cyberbullying/
https://www.nveee.org/statistics/
https://www.ditchthelabel.org/
https://www.pewresearch.org/internet/2007/06/27/cyberbullying/
(Kaynak)
https://www.statista.com/statistics/333942/us-internet-online-harassment-severity/
https://www.statista.com/statistics/333942/us-internet-online-harassment-severity/
https://www.ditchthelabel.org/
https://www.comparitech.com/internet-providers/cyberbullying-statistics/
https://www.dosomething.org
https://netsanity.net/blog/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://enough.org/stats_cyberbullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/
https://www.telenor.com/asias-parents-speak-up-on-cyberbullying/
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/
https://www.pas-meeting.org/
https://www.ditchthelabel.org/cyber-bullying-statistics-what-they-tell-us/
https://www.javelinstrategy.com/
https://www.statista.com/statistics/784838/online-harassment-impact-on-women/
https://www.unicef.org/press-releases/unicef-poll-more-third-young-people-30-countries-report-being-victim-online-bullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/#gref
https://enough.org/stats_cyberbullying
https://techjury.net/stats-about/cyberbullying/#gref
https://www.statista.com/statistics/293192/cyber-bullying-awareness-in-select-countries-worldwide/
https://trends.google.com/trends/
http://nobullying.org/#/
https://www.statista.com/statistics/291082/us-states-with-state-cyber-bullying-laws-policy/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://www.telenor.com/asias-parents-speak-up-on-cyberbullying/
https://www.dosomething.org/us/facts/11-facts-about-cyber-bullying
https://gromsocial.com/2019/07/22/protect-your-kids-from-cyberbullying/
https://www.reportlinker.com/insight/americas-youth-cyberbully-life-skill.html
https://www.ncpc.org/resources/cyberbullying/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map