Robot Bilgeliği ve Jorn Barger Bloglamayı Nasıl İcat Etti?

Jorn-Barger-post


Jorn Barger ve “Blog” un Nereden Geldiği

Bloglar her yerde. Herkesin, her işletmenin, her yerde, bugünlerde bir blogu var, bazıları gibi ücretsiz platformlarda çalışıyor Blogger ve blogların çoğu, her şeyden sorumlu olduğunuz kendi kendine barındırılan platformlarda oluşturulur. Aile, sağlık, yazı, müzik, haberler, milyonlarca başka şey ve evet bloglama ile ilgili bloglar var.

Ama bir yerden başlamak zorundaydı, değil mi? Tabii, insanlar ilk günden beri internette bir şeyler yazıyorlar, ama bir şeyleri bir weblog formatında yazmaya kim karar verdi? Bu konuda kimin “weblog” olarak adlandırılması gerektiğine kim karar verdi??

Önerilen okuma: Blog nedir?

Tarihteki en büyük sürpriz bükümde olmayan şeyde, gerçekten muhteşem sakallı, zeki, biraz uyumsuz, biraz çılgın bir adamdı.

Jorn Barger Pic

Jorn Barger kimdir?

Jorn Barger temelde orijinal bilgisayar ineklerinden biriydi. Ohio’da doğan, tüm hesaplara sakalsız, 1953’te akıllı bir gençti. Jorn ilk olarak 1964’te bilgisayarlarla karşılaştı ve aşık oldu. Bugün çoğu insan muhtemelen bir Minivac 601 ama on bir yaşındaki Jorn Barger yaptı. Dahası, içindeki potansiyeli gördü.

Jorn lisede matematik ve fen bilimleri okudu ve sonra kolejden koleje, üniversiteye sıçradı, ama aslında bir dereceye kadar gelmedi. Sonra bilgisayarlarda kariyerinden vazgeçti, kendini keşfetmeye biraz zaman harcadı Çiftlik, Birkaç yıldır Tennessee’de ve diğer yerlerde ünlü bir hippi komünü.

1980’lerde programcı olarak yeniden çalıştı ve 1989’daki derin ilgisini takip etmeden ve Northwestern Üniversitesi’nde yapay zeka araştırmacısı olarak işe başlamadan önce on yılın çoğu için yazılım yazdı..

Bu bit önemlidir, çünkü Jorn’un kişisel saplantısına bilgisayar simülasyonu yoluyla veya “Robot Bilgeliği” dediği gibi insan davranışını analiz etme fikrine uymaktadır..

Usenet Yılları

Bir zamanlar, 1980’de, Google’ın gelmesinden önce, AOL’dan önce, herhangi biri nokta com gibi bir şey olmadan önce İnternet’i aramayı düşünmeden önce ve bir telefon görüşmesi bağlantı kopması anlamına geliyordu, Usenet. 4Chan, Reddit veya herhangi bir çıplak kemikli internet forumunu kullanan insanlar, biraz karmaşık ve gizemli olmasa bile bunu tanıdık bulurlar. Usenet sadece insanların gidip birbirleriyle konuşabileceği bir yerdi (ve hala da öyle) ve 1989’dan itibaren Jorn Barger ile evdeydi. Her şey bir yerde başlar, topluluk olarak internet Usenet ile başlar.

Jorn bunu neredeyse takıntılı bir gusto ile aldı. Burası, yalnızca diğer teknoloji meraklıları tarafından erişilebilen topluluklar oluşturmak amacıyla oluşturulmuş bir yerdi. Oradaki yazısını aramak için kısa üretecekti. Jorn’un on binden fazla yayını var. ASCII sanatı gibi şeylerle ilgili en eski SSS’lerin bazılarının yazılmasına yardımcı oldu ve AI, şarkıcı gibi çeşitli konularda forumlarda aktifti Kate Bush, ve yazar James Joyce. Çok tanınmıştı ve tüm görünüşlerine göre, topluluktaki ilk birkaç yılı boyunca çok sevildi. Ancak, zaman geçtikçe, Jorn hem işte hem de Usenet’te kişisel sürtünme yaşamaya başladı. 1992 yılının sonunda her şey bir kafaya geldi ve artık Kuzeybatı tarafından işe alınmadığını ve Usenet’teki eski forumlarında, özellikle Kate Bush hayran forumunda çatışmaya karıştığını buldu..

Masum kurbanı kendisine karşı döndüğü için herkesi suçluyor. Bunun doğru olup olmadığı söylenemez, ancak yazısından kendini kötü adam nasıl yaptığını nasıl anladığını anlamak kolaydır. Özellikle 1970’lerin daha iyi bir kısmını öz-farkındalık için çalışarak geçirdiği göz önüne alındığında, hepsinde bir çeşit masum öz farkındalık eksikliği var..

Her durumda, yeni bir yer buldu ve burada en yüksek seviyelerine yükseldi ve verdi onun hesabı Bu anlaşmazlıkların Felsefi kökenlerine geri dönerek yeri aradı. Robot Bilgeliği.

Robot Bilgeliğinin Doğuşu Blog

Kavram basit ama yeni. Jorn diğer yayınlara ve sayfalara bağlanan bir sayfa oluşturdu, bazıları Robot Bilgeliği, bazı yerlerde. Her yeni şey yayınladığında sayfanın üstünde görünür ve diğer her şey biraz aşağı inerdi. Aşağı kaydırarak, zamanda geriye taşındınız.

Jorn burada kendine ait bir alan yaratmak ve ilgi alanlarını anlamak ve hoş karşılamayı umduğu daha geniş bir dünyaya açıklamak için yola çıktı. Ve bir süre için yaptılar. 1995 yılında göreve başladı ve on yıl boyunca görev yapmaya devam etti. Bu süre zarfında, Robot Bilgeliği dünyanın iletişim biçimini değiştirdi.

Dünyanın dört bir yanından ilginç şeyler toplama ve bunlar hakkında internette yazma süreci yeni bir fikirdi ve bu yüzden yeni bir isme ihtiyacı vardı. Jorn buna “internete giriş” demeye karar verdi. Robot Bilgeliği, Tabii ki, ilk web günlüğü. Böylece oldu Robot Bilgeliği Web Günlüğü, ve blogosfer 17 Aralık 1997’de doğdu.

Robot Bilgeliği Jorn’un çeşitli çıkarlarından ve üretken doğasından yararlanmaya devam etti. Günde bir veya daha fazla kez güncellendi ve ilgi alanlarını ve Jorn’un üst üste bindiği bir yeri bulamayan neredeyse hiç kimse yoktu ve bu yüzden Robot Bilgeliği Web Günlüğü büyüdü. Formda olduğu gibi, aynı zamanda ilk Bloglama ile ilgili SSS, 1999’da piyasaya sürüldü.

SSS okunmaya değer çünkü gerçekten modern bloglama öğelerini içeriyor. Blogu isimlendiren Jorn Barger artık onu tanımlamıştı. İçinde, diğer şeylerin yanı sıra, “‘ weblog’dan daha iyi bir isim düşünüyorsanız, kullanmaya başlayın ve işe yarayıp yaramadığını görün. Hepsi Darwinci. ”

İnsanları sitesine getiren her neyse, işe yaradı. Robot Bilgeliği son derece popüler hale geldi ve Jorn kendini bu yeni fikrin öncüsü olan erken bir web simgesi olarak buldu. İlginç içeriğe bağlantılar topladı. Her şey – her şey! – ilginç olduğu sürece adil bir oyundu. Jorn Barger, internet trend belirleyicilerinin küçük bir kadrosunun bir parçası olarak kendini etkili buldu. Bloglama tarihine damgasını vurdu. Her gün bulabileceği en iyi içeriği topladı ve feed’in en üstüne gönderdi.

En önemli kısmı Robot Bilgeliği o yapıydı. Bu tarihe göre besleme yapısı WordPress, Blogger, Facebook ve Twitter’ın merkezinde yer alır; gerçekten Myspace böyle başladı. Her nasılsa, uyum sağlamada sorun yaşayan bu adam, sosyal medyaya dönüşecek şeyin temel taşını kakmıştı. Elbette, bu sadece bir dergiydi, ama internet bağlantısı olan herkes için mevcuttu. Jorn yapay zeka, biraz zor çocukluğu Kate Bush veya tek bir yerde, bir günde bir haber makalesine bağlantı verebilir. Yerleşmeye gerek yoktu, çünkü orası onun yeri ve yalnızdı. Herkes yapabilirdi ve birçok insan yaptı. Her yıl daha fazla.

Jorn Barger, çok sayıda konu için inkar edilemez ve çekici coşkusuyla birlikte yardımcı oldu, ancak kişisel yazılarının çoğunda Robot Bilgeliği. Jorn Barger’ın kendisini her zaman dışlanmış, kendini tarif eden bir “tuhaf top” olarak gördüğü açıktır. Onun garip olduğunu bilen garip bir adamdı, ama asla tam olarak nasıl ya da neden değildi. Ve belki de insanların içinde gördükleri buydu, çünkü insan deneyimi boyunca kendilerini herkes tarafından tamamen anlaşılmadığımız hissi kadar yaygın olan az sayıda iplik var. Her zaman olduğu gibi, onun çıkışının tohumları ekildi.

Jorn haklıysa ve en uygun olanın hayatta kalması kural ise, o zaman “blog” kesinlikle en uygun olanıydı. Blog o zamandan beri sayısız çocuk evrimleşti, bölündü ve gönderdi. Robot Bilgeliği, ancak giderek yaygınlaşan internet topluluğunun çevresi için pek uygun değildi.

Robot Bilgeliğinin Ölümü

Yeterli diyorsan, insanları kızdırmak için bir şey söyleyeceksin. Şandan uzun slaydın başlangıcı Robot Bilgeliği Barger, ilk bloglama SSS’sini yayınladıktan sadece birkaç ay sonra, aynı yılın Aralık ayında, İsrail Shahak onun bloguna. Shahak biraz tartışmalı olsa da, bu muhtemelen büyük bir sorun olmayacaktı, ancak Barger hariç, inatla şekillenmesi doğru, belki de inatçı forma doğru, o zamandan beri, site başlığında “Yahudilik ırkçılıktır. demokrasiyle bağdaşmaz ”. Kısa süre sonra “Yahudilik ırkçılıktır” başlık metnine kısaltıldı..

Tabii ki hepsi birden ölmedi. Robot Bilgelik, sızıntı yapan bir pil gibi boşaldı, Barger artık çalıştıramayacak kadar birkaç kez açılıp kapandı ve iyice kapandı. Bugün, Barger’ın internet üzerindeki yolunu izlemek, bozuk bağlantıların ve süresi dolmuş alanların çalılıklarıyla bir maceradır.

Robot Bilgeliği artık yalnızca Wayback Machine İnternet Arşivleri.

Jorn Barger nerede??

Jorn Barger o zamandan beri hem fiziksel olarak hem de internette zıpladı ve birkaç kez kayboldu. Her iki durumda da, sonunda farklı bir yerde tekrar ortaya çıktı. O vardı blogspot bir süreliğine, o sırada heyecan Birkaç yıl boyunca, ama insanların derinlemesine okumak yerine beslemesini kaçırdığı için üzüldü ve asla geri dönmemek için bir huff içinde bıraktı. Bir süre Chicago’da olduğu iddia edildi, sonra New Mexico Teknoloji Enstitüsü’ne ev sahipliği yapan küçük bir kasaba olan New Mexico, Socorro’ya taşındı..

Hala Quora ile ilgili soruları cevaplıyor, ya da en azından biri kişiliğini kullanarak dır-dir.

miras

Yani, Jorn tuhaf bir miras bırakır. Blogosferin oluşturulmasına yardımcı oldu, adını verdi ve ne olacağını tanımladı. Teknolojinin en ileri noktasında kalması için onu sürükleyen ve oradayken çok şey başaran aynı yoğunluk sürekli olarak onu altüst etti. O, toplulukları arayan bir adamdır ve onları bulamadığında, sadece sonunda onlardan zorlanmak için topluluklar kurar. Kişisel zorluklarından bağımsız olarak, internete çok büyük katkılarda bulundu. CNET Builder.com (şimdi geçersiz) ilk Web Yenilikçisi Ödüllerinde (şimdi geçersiz) etkisinden dolayı kabul edildi. Şöhreti belirsizliğe düşmesine rağmen, vahşi doğada parladığı yollar, bilgi otoyolundaki en işlek yollardan biri haline geldi.

Tabii ki, bloglama Jorn Barger ile veya onsuz gerçekleşirdi ve Robot Bilgeliği—Bu bloglama olmazdı.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map