Bloglamanın Tarihi – Tam Bir Kronoloji

blog tarihi


Bloglama, yazarların kişisel veya ticari nedenlerle bir konu hakkındaki görüşlerini paylaştıkları çevrimiçi bir günlük kaydı etkinliğidir. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre, 1993’te kuruluşundan bu yana, araştırmacıların 2020’ye kadar ABD’de 31 milyondan fazla blogcu beklediği gerçeğinden sonuçlanabilecek çok yol kat etti..

İlk yıllarda, bloglar kişisel günlüklerde veya insanların duygularını ve hikayelerini dile getirerek teselli buldukları çevrimiçi sayfalarda ortaya çıktı. Ancak bugünün blogları kişisel günlüklerden daha fazlasıdır; müşteriler çekmek, marka yaratmak ve insanlara haber, dedikodu ve ilginç gerçekler sunmak için yazılmıştır..

Peki bloglar nasıl bu kadar popüler oldu? Nasıl ortaya çıktılar ve kurulduklarından beri nasıl evrimleştiler?

Bloglamanın tarihini ve gelecekte nereye gideceğini araştırırken okumaya devam edin.

Bloglamanın tarihi – zaman çizelgesi görünümü

Blog Zaman Çizelgesi'nin Tarihçesi

Bloglar dijital dünyanın ayrılmaz bir parçasıdır – herkes haberlere, gerçeklere ya da medya, eğlence ya da güncel olayların konularına dayalı olup olmadığını okur. Ancak blog yazmak buraya gelmek için uzun bir yolculuğa çıktı – bloglar yalnızca kişisel ilgi alanlarına yazıldığında geçmişten önemli ölçüde gelişti.

Bugünün blog yazıları sadece metin değil resimler, infographics ve geniş bir bilgi dizisinden oluşuyor.

Bir blog doğdu! İlk yıllar (1993-1997)

blog doğdu

İlk istatistikler, bloglamanın ilk günlerinde çevrimiçi kayıt tutma ve arşivleme eksikliği nedeniyle tartışmalıdır. O zamanın orijinal blogcuları arasında, Swarthmore College’ın bir lisansı olan Justin Hall, yazılarını yayınlamak için 1994’te links.net adlı bir web sitesi oluşturdu. Bu yazılar, diğer öğrencileri ve okuyucuları ile paylaştığı hayatının detaylarına odaklandı..

Web sitesi, çalışmalarına ve diğer web sitelerine erişim sağlayan paylaşılan bağlantılara sahip kısa mesajlardan oluşuyordu. İlk çıkışından on yıl sonra “Kişisel Blogcuların Kurucu Babası” tarafından New York Times. Justin’in ayak izlerini takip eden birçok kişi farklı konularda blog yazmaya başladı. “Blog” terimi henüz oluşturulmamış ve bu web sitelerine “Çevrimiçi Günlükler” veya “Kişisel Sayfalar” adı verilmiştir.

1997’de “weblog” terimi, etkili “Robot Bilgeliği” blogunun arkasındaki beyni Jorn Barger tarafından icat edildi. Weblog iki kelimenin bir kombinasyonuydu – günlük, dünya çapında web’den alınan yazılı dokümantasyon ve web anlamına gelir.

Bu, birçok blog platformuna yol açan yeni bir bloglama dönemi için zemin hazırladı.

Büyüme yılları (1998 – 2002)

Bloglama Tarihi 1998 - 2002

İlk yıllarda, blogcular web siteleri için kodlar yazmak, her girişle sunucuya yeni bir HTML sayfası eklemek veya ana sayfayı yeni bağlantılarla güncellemek zorunda kaldılar.

Ancak bir süre sonra, süreci basitleştiren ve programlama deneyimi olmayan kişilerin blog yazmalarını kolaylaştıran araçlar ortaya çıktı. Böyle bir araç, Pitas, 1999’un başlarında piyasaya sürüldü ve ardından Metafilter, bu da kullanıcıların ana Metafilter web sitesinde yayınlanmak üzere giriş yayınlamalarına izin verdi. Bu araçların kullanımı, ilerleyen yıllarda evriminin yolunu açan – bloglamayı popüler yapan bloglamanın artan çekişini gösterdi..

1998 yılında, blog platformu Açık Günlüğü Üyelerinin birbirlerinin yazıları hakkında yorum yapmalarına olanak tanıyan ve o zamanlar okuyucuların yorumlarını yayınlama trendini doğurdu..

Aynı yıl, kod merkezli bloglar daha erişilebilir çözümlere yol açtı. Böylece weblog terimi basitleştirildi ve Peter Merholz tarafından “blog” a kısaltıldı.

Yıl ayrıca, rakip bloglama web sitelerinin LiveJournal ve Blogger. LiveJournal, lise arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak için Brad Fitzpatrick tarafından kuruldu. Kullanıcılarının bir blog oluşturmasına ve bunu bir alan adıyla LiveJournal’ın sitesinde barındırmasına izin verdi. Bu yeni platform, öncüllerinin aksine, bir URL ve metin için metin alanları sunan tek bir açık metin alanı sağladı.

Aynı yıl Blogger, Pyra Labs tarafından kuruldu ve daha sonra Google tarafından satın alınarak tüm kullanıcılar için ücretsiz ve erişilebilir hale getirildi. Kalıcı bağlantı tanıtımı nedeniyle erken blog oluşturma araçları arasında en popüler olduğu kanıtlandı. Blogger’daki her girişte, kullanıcıya kalıcı ve paylaşılabilir bir URL verildi, bu da kullanıcıların aradıkları içeriğe erişmesine yardımcı oldu. Bu özellik birçok yeni kullanıcıyı çekti ve birçok yazar için tercih edilen bir platform haline getirdi..

Bloglamanın artan popülaritesi ile, piyasada insanların çalışmalarından para kazanmak için bloglarını reklamlarla entegre etmelerine yardımcı olan birçok yeni araç ortaya çıktı. Kendi nişlerine uygun bloglar ve onay karşılığında freebies için marka sponsorluklarının yolunu açtı. Bu bloglama ortamını değiştirdi ve daha çok bir işletmeye dönüşmeye başladı.

Ana akımın içine! (2003-2006)

Bloglama Tarihi 2003-2006

2003, erken çağdaş toplumda bloglamayı yaygınlaştıran iki bloglama hizmetinin daha doğuşuna tanık oldu. TypePad, BBC ve WordPress gibi büyük medya şirketlerinin bloglarını barındıran, kullanıcıların tamamen özelleştirilebilir bloglarını tasarlamalarına ve oluşturmalarına olanak tanıyordu. Ve dünyanın en popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress.

Aynı yılın ilerleyen saatlerinde Google, iki amiral gemisi olan AdSense ve AdWords’ü piyasaya sürdü. İnsanların bloglarını alakalı ürün ve hizmetler için reklamlarla entegre etmelerine izin verdiler. Bloglamanın bu zaman zarfında dünya üzerinde önemli bir etkisi oldu. Daha fazla kişi TV’lerini ayarlamak yerine ilgili içerik için favori bloglarına yöneliyordu. Bu nedenle, “blog” kelimesi Merriam Webster tarafından 2004 yılı için kelime olarak aday gösterildi.

2004 yılında, Steve Garfield kişisel web sitesinde kısa protestolar, mitingler ve haber olayları videoları yüklediğinde video blogları veya vlogları popülerlik kazanmaya başladı. 2004’ü “video blogunun yılı” olarak adlandırdı. Youtube ertesi yıl lanse edildi – bir tanışma sitesi olarak başladı ve 2006 yılında Google tarafından satın alındıktan sonra bir video paylaşım platformuna döndü.

Lansmanı ile The Huffington Post Mayıs 2005’te, bloglama ve haber raporlama arasındaki sınırlar bulanıklaşmaya başladı ve daha fazla siber gazeteci güncel haberler ve olaylar hakkında blog yapmaya başladı. Gazeteciler, köşe yazarları ve blog yazarları için bir merkez haline geldi..

Modern kültürün bir parçası olmak (2006-2008)

Bloglama Tarihi 2006-2008

2006 mikroblog oluşumunun kökeni heyecan ve 140 karakterlik sınırı. Bu platform, ek sosyal medya ağı özelliklerinin kullanılabilirliği nedeniyle popülerlik kazandı.

Daha sonra 2007, Tumblr kullanıcıların multimedya nesneleriyle özlü içerik yayınlamasına izin veren ilk resmi mikroblog platformu olarak piyasaya sürüldü. Ayrıca yeniden bloglamayı ve diğer kişilerin içeriğini çok uygun hale getirdi.

Bu iletişimi kolaylaştırdı ve insanlar kendilerini bu tür platformlarda ifade etmeye başladılar. Ancak bloglarda nefret tweetleri ve acı verici yorumlara yol açtı – bu da Tim O’Reilly’yi tüm nefret dolu yorumlara yanıt olarak bir Blogger’ın Davranış Kuralları teklif etmeye motive etti.

Yerinde Çimentolama (2009 – 2011)

Bloglama Tarihi 2009 - 2011

Bu dönemde blog oluşturma durgunluğa ulaşmış ve önemli bir değişiklik olmamıştır..

2009’da, Beyaz Saray’ın blogunun çıkışıyla birlikte insanlar tekrar blog yazmaya ilgi duymaya başladı. Ayrıca, Julie Powell’ın başarılı bir gıda blogcusu olma üzerine ilk kitabına dayanan Julie ve Julia filmi beğeni ve övgü ile yayınlandı..

Bu dönemdeki bir diğer önemli blog etkinliği, Google’ın Panda’nın 2011 yılında güncellenmesi ve düşük kaliteli içeriğe sahip siteleri seçmesi ve silmesidir. Bu, Google tarafından reddedilen birçok blogun silinmesine ve başkaları için arama motoru sıralamasında çarpıcı bir düşüşe neden oldu..

Günümüzde blog oluşturma – Blog oluşturma nasıl gelişti? (2012’den bugüne)

Modern Bloglama

Bloglama, kuruluşundan bu yana istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti. Ancak bloglama ortamını değiştiren şey 2012’de ortaya çıkan Orta’ydı. Hem profesyonel hem de amatör yazarları destekleyen bir çevrimiçi blog yayınlama platformudur, ancak Huffington Post ve Buzzfeed gibi bir blog web sitesi veya bir haber web sitesi olmak arasındaki sınırlar bulanık.

2013’te LinkedIn, seçici kullanıcılar için Pulse adlı benzer bir blog platformunu tanıttı. yayınlarını daha geniş bir kitleyle paylaşmak – daha fazla trafik oluşturmak için.

2016 yılına gelindiğinde, blog dünyası gelişti ve WordPress bu anı .blog uzantısını URL listesine eklemek için ele geçirdi. Bu, kişilerin artık .com, .net ve .org gibi diğer alan adı uzantılarına ek olarak .blog uzantılı bir alan adı seçebileceği anlamına geliyordu. Son yıllarda, WordPress kullanıcıları 70,5 milyon yeni blog yazısı ve 52 milyon yeni yorum aylık.

Bugün bloglama, kitlesini ilgi çekici ve ilişkilendirilebilir bir marka mesajıyla hedeflemeyi amaçlayan herhangi bir şirketin pazarlama ve içerik stratejisinin en kritik kısmıdır. Araştırmalar, pazarlama stratejilerinde bloglamaya öncelik veren pazarlamacıların 13 kere pozitif YG üretme olasılığı daha yüksektir.

Sosyal medyadaki artış, blog dünyasının önemli bir kısmını oluşturan Vlog’lara ve podcast’lere yol açtı. Birçok blogcu Tumblr, Facebook Live, Snapchat Hikayeleri ve Instagram hikayeleri gibi platformlar üzerinden multimedya içeriği seçiyor.

Bu, bir blogun anlamını sadece insanların fikirlerini yazdıkları bir web sitesi olmaktan, insanların görüşlerini ve deneyimlerini paylaştığı bir şeye değiştirdi. Organik aramalarda bir azalmaya neden olan sosyal medya web siteleri sayesinde, arama motoru optimizasyonu kitleleri çekmek için birincil pazarlama aracı haline gelmiştir..

Yani bloglama kalmak için burada—Ve insanlar gelecekte daha iyi bloglar ve blog platformları beklemeli.

bloglamanın zaman çizelgesi

Bu Blogging Geçmişi’ni sitenizde kullanmaktan çekinmeyin

Sonuç

Bloglar 1990’lardaki kuruluşundan bu yana önemli ölçüde değişti, ancak değişmeyen bir işletme için önemi. Daha önceki bazı eski blog platformları artık mevcut olmasa da, her gün yeni platformlar ortaya çıkmaya devam ediyor. Bloglar, kişisel günlüklerden ve çevrimiçi sayfalardan doğa, bilim, sağlık, politika ve kültür gibi çeşitli konularda konuşma ve fikir özgürlüğünü destekleyen platformlara dönüştü..

Kişisel bloglama, işletmelerin pazarlama hedeflerine ulaşmak ve bloglarındaki ilgili ürün ve hizmetlerin reklamlarıyla para kazanmak için kullandıkları profesyonel bloglamaya geçmiştir..

Vlog ve podcast’lerin popülaritesi, bloglamanın uzun süre kalmak için burada olduğunu gösteriyor. Kanallar veya yöntemler değişebilir, ancak insanlar her zaman tutkulu oldukları konular üzerine yazacak ve bunları kitlelerle paylaşmaya devam edecek.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map