Blog nedir? – Blog, Bloglama ve Blogger’ın Tanımı

blog resmi nedir


Blogların ne olduğunu biliyor musunuz? Eğer yapmazsan, o zaman doğru yere geldiniz. Başlangıçta bir blog, insanların çevrimiçi olarak paylaştığı kişisel bir günlüktü ve 1994’e kadar geri dönüyor. Bu çevrimiçi dergide günlük hayatınızdan bahsedebilir veya yaptığınız şeyleri paylaşabilirsiniz. Ancak, insanlar herhangi bir bilgiyi yeni bir şekilde iletme fırsatı gördüler. Böylece bloglamanın güzel dünyası başladı.

Bugün, web’de 600 milyondan fazla blog var.

Blog nedir?

Blog’un tanımı

Bir blog (“weblog” un kısaltılması), en son yayınların ilk sırada yer aldığı bilgileri ters kronolojik sırada görüntüleyen çevrimiçi bir dergi veya bilgilendirici web sitesidir. Bir yazarın, hatta bir grup yazarın bireysel bir konu hakkındaki görüşlerini paylaştığı bir platformdur..

Blogun amacı nedir?

Kişisel kullanım için bir blog başlatmak için birçok neden vardır ve iş bloglama için sadece bir avuç güçlü olanlar. İşletmeler, projeler veya size para kazandırabilecek herhangi bir şey için blog yazmanın çok basit bir amacı vardır – web sitenizi Google SERP’lerinde daha üst sıralara yerleştirmek, görünürlüğünüzü artırmak.

Bir işletme olarak, ürün ve hizmetlerinizi satın almaya devam etmek için tüketicilere güvenirsiniz. Yeni bir işletme olarak, bu tüketicilere ulaşmanıza ve onların dikkatini çekmenize yardımcı olmak için bloglamaya güveniyorsunuz. Bloglama olmasaydı, web siteniz görünmez kalır, blog çalıştırmak sizi aranabilir ve rekabetçi kılar.

Dolayısıyla, bir blogun ana amacı sizi ilgili kitleye bağlamaktır. Bir diğeri trafiğinizi artırmak ve web sitenize kaliteli potansiyel müşteriler göndermek.

Blog yazılarınız ne kadar sık ​​ve daha iyi olursa, web sitenizin hedef kitleniz tarafından keşfedilme ve ziyaret edilme şansı o kadar yüksek olur. Yani, blog etkili bir olası satış yaratma aracıdır. Büyük bir harekete geçirici mesaj ekleyin (CTA) ve web sitenizin trafiğini yüksek kaliteli potansiyel müşterilere dönüştürecektir. Ancak bir blog aynı zamanda otoritenizi sergilemenize ve bir marka oluşturmanıza da olanak tanır..

Niş bilgilerinizi bilgilendirici ve ilgi çekici yayınlar oluşturmak için kullandığınızda, kitlenize güven oluşturur. Harika bloglama, işletmenizin daha güvenilir görünmesini sağlar, bu da özellikle markanız hala genç ve bilinmeyen bir şeyse önemlidir. Aynı zamanda varlık ve otorite sağlar.

Blog yapısı

Blogların görünümü zamanla değişti ve günümüzde bloglar farklı öğeler içeriyor. Ancak, çoğu blog bazı standart özellikler ve yapı içerir. Tipik bir blogun içereceği ortak özellikler şunlardır:

 • Menü veya gezinme çubuğuyla başlık
 • Vurgulanan veya en son blog yayınlarının bulunduğu ana içerik alanı
 • Sosyal profiller, favori içerik veya harekete geçirici mesaj içeren kenar çubuğu
 • Sorumluluk reddi, gizlilik politikası, iletişim sayfası vb. Gibi alakalı bağlantılara sahip altbilgi.

Temel blog yapısı

Bu şablonu sitenizde kullanmaktan çekinmeyin

Yukarıdaki örnek, blogun temel yapısıdır. Her öğenin kendi önemi vardır ve ziyaretçilerin blogunuzda gezinmesine yardımcı olur.

Bloglar ve web siteleri

İnsanların çoğu hala bir blog ile bir web sitesi arasında herhangi bir fark olup olmadığını merak ediyor. Blog nedir ve web sitesi nedir? Bugün ikisi arasında ayrım yapmak daha da zor. Birçok şirket aynı işlevi gerçekleştirmek için bloglarını sitelerine entegre ediyor.

Blogları web sitelerinden ayıran nedir??

Bloglar sık ​​sık güncellenmelidir. İyi örnekler arasında yemek tariflerini paylaşan bir gıda blogu veya sektör haberleri hakkında yazan bir şirket bulunmaktadır.

Bloglar mükemmel okuyucu katılımını teşvik eder. Okuyucular yorum yapma ve farklı endişelerini izleyiciye bildirme şansı yakalarlar. Statik web siteleri ise statik sayfalarda sunulan içerikten oluşur. Statik web sitesi sahipleri sayfalarını nadiren günceller. Blog sahipleri sitelerini düzenli olarak yeni blog yayınlarıyla günceller.

Statik bir sayfadan bir blog gönderisini tanımlayan temel öğeler arasında bir yayınlanma tarihi, yazar başvurusu, kategoriler ve bir satır içindeki etiketler bulunur. Tüm blog gönderilerinin tüm bu byline öğeleri olmasa da, statik web sitesi sayfalarında bu öğelerden hiçbiri yoktur. Ziyaretçi perspektifinden bakıldığında, statik bir sitedeki içerik bir ziyaretten diğerine değişmez. Bir blogdaki içerik yine de her gün, hafta veya ay yeni bir şeyler sunma potansiyeline sahiptir. Blog sahibinin yayınlama planına bağlı olarak.

Blog nedir?

2000’li yılların başlarında, birkaç siyasi blog doğduğunda tüm farklı aşamalarda blog oluşturma ortaya çıktı. Ayrıca, nasıl yapılır kılavuzlarına sahip bloglar görünmeye başladı. Kurulan kurumlar gazetecilik ve bloglama arasındaki farkı not etmeye başladı. ABD’deki blogcu sayısı 2020’de 31,7 milyon kullanıcıya ulaşacak.

Blogging’un tanımı

Bloglama, bir blog çalıştırmak ve kontrol etmek için gereken birçok beceri kümesidir. İnternette içerik yazma, yayınlama, bağlama ve paylaşma sürecini kolaylaştırmak için web sayfasını araçlarla donatmak.

Blog yazmak neden bu kadar popüler??

Bloglamanın her geçen gün büyüdüğünden bahsetmek önemlidir! Bu nedenle, ‘bloglama nedir’ sorusunu cevaplamak için yükselişinin arkasındaki faktörlere bakmamız gerekiyor.

İlk aşamalarda, haber hizmetleri onları sosyal yardım ve fikir oluşturma araçları olarak kullanmaya başladığında bloglar yaygınlaştı. Yeni bir bilgi kaynağı oldu.

Blog yazmak neden bu kadar popüler?

İşletmeler, müşterinin memnuniyet düzeyini artırmak için iyi bir yol gördü. Bloglama sayesinde şirketler müşterileri ve müşterileri güncel tutar. Blogunuzu ne kadar çok kişi ziyaret ederse, markanız o kadar fazla gösterim ve güven kazanır.

Kişisel ve niş blogcular, belirli konularla ilgilenen daha fazla insana ulaşma potansiyelini gördüler. Bir blog aracılığıyla ziyaretçiler, sadık takipçiler ağı oluşturmanıza yardımcı olan sizinle veya markanızla yorum yapabilir ve etkileşime girebilir.

Blog yazarak para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Blogunuz yeterince ilgi ve hayran aldıktan sonra, blogunuzdan para kazanmanın yollarını inceleyebilirsiniz. Blog aracılığıyla hizmetlerinizi sunabilir ve ürün satabilirsiniz.

Blogcu kim?

Son zamanlarda, blogcular çeşitli nedenlerle ünlü oldular. Birçok kişi için alternatif bir kariyer veya iş, daha fazla kişi saflarına katılmayı seçiyor. Peki blogcular kimler? Bunlar, hayatlarının bir kısmını sizinle paylaşmayı seven kişilerdir. Sanat, ev tasarımları, marangozluk ve finans makalelerinden çeşitli konular yayınlıyorlar. Blogcular mobildir ve tek bir yerde olmaları gerekmez. İnternette yaşıyorlar!

Blogger’un tanımı

Blogcu, blog çalıştıran ve kontrol eden kişidir. Hedef kitle için farklı konularda görüşlerini paylaşır.

Neden birçok insan bugün blog yazıyor??

Kendi blogunuz olsun ister misiniz? Evet! Bugün çoğu insan çeşitli nedenlerle bir blog oluşturuyor. Her insanın anlatacak bir hikayesi vardır. Bu nedenle, internet üzerinden blogcular daha büyük bir grupla iletişim kurabilir.

Bloglama neden bu kadar popüler? Bloglar, herhangi bir konu hakkında konuşmanıza ve görüşlerinizi ifade etmenize olanak tanır. Gün boyunca gerçekleşen her etkinlik hakkında bazı blog yazarları bulacaksınız. Bunlar uyanma gibi küçük konulardan, insan hakları ve iklim değişiklikleri gibi önemli konulara kadar değişebilir! Kendi blogunuzu çalıştıran bir blogcu olarak, sevdiğiniz konulara güvenmeniz ve web’deki en iyi bloglardan biri olmak için çabalamanız gerektiğini unutmayın..

Blogcular ödeme alıyor mu??

Blogcular para kazanıyorlar, ancak bu hızlı bir zenginlik türü değil.

Blogunuzdan para kazanmaya başlamadan önce, hem Google SERP’lerinizin sıralamasını hem de niş etkinizi oluşturmalısınız. Ve bu çok zaman ve kaliteli içerik gerektirir. Para kazanma fırsatları, sahada bir miktar güvenilirlik kazanana kadar kendilerini göstermeyecektir. İşe başlayın.

Üst düzey bir niş blog yazarı olarak nasıl iyi para kazanabilirsiniz:

 • Blogunuzda özel olarak veya Google AdSense aracılığıyla reklam alanı satmak.
 • Özel veya reklam ağları aracılığıyla bir satış ortağı olmak.
 • EKitaplar ve eğiticiler gibi kendi dijital ürünlerinizi satma.
 • Özel içerik veya tavsiyeye erişim için üyelik satmak.
 • Blogunuzu işletmeniz için bir içerik pazarlama aracı olarak kullanma.

Bir blog’u mevcut işinizi pazarlamanın ve artırmanın bir yolu olarak başlatıyorsanız, muhtemelen reklam alanı veya üyelik satmayacaksınız. Ancak, ziyaretçilerin e-posta adresleri karşılığında olası satış yakalama aracı olarak e-Kitaplar, kılavuzlar veya çevrimiçi kurslar gibi özel dijital ürünler oluşturup sunmaya başlayabilirsiniz. Bu şekilde, satış dönüşüm huninizde bir adım daha ilerletirsiniz.

Kendi başınıza bir blog başlatmak istiyorum?

Kendi kişisel blogunuzu oluşturmak birkaç adım alır. İlk olarak, blogunuz için alan adı olarak da adlandırılan bir adı seçmeniz ve en iyi bloglama platformunu seçmeniz gerekir. Kendi kendine barındırılan bir platformla gitmenizi öneririz. Kendinden barındırılan platformlar söz konusu olduğunda çok az seçenek vardır, ancak en popüler olanı WordPress.org.

Sonra bir web barındırma hizmeti seçmeniz gerekir ve yeni blogcular için, dünya çapında 2 milyondan fazla web sitesine güç veren Bluehost’u şiddetle tavsiye ediyoruz. Alacaksın Ücretsiz alan adı onlarla kaydolduğunuzda ve hizmetlerinden hoşlanmıyorsanız, 30-gün para iade garantisi.

Adım bir

Bu bağlantıyı tıkladığınızda hayranlarımız için ayrılmış “Özel Teklif” sayfasına gidersiniz. Oraya vardığınızda “Şimdi Başlayın” ı tıklayın.

Adım bir

İkinci adım

Bu ilk hosting hesabınızsa, temel planla başlamalısınız, çünkü ihtiyaçlarınızı ve seçeneklerinizi belirlemek için zamana ihtiyacınız olacaktır. Temel plan, yeni başlayanların yeni bir blog oluşturmak için ihtiyaç duydukları her şeye sahiptir. Daha sonra blogunuz kalktığında ve ihtiyaçlarınız arttığında diğer planları düşünün.
ikinci adım

Adım üç

Alan adınız blogunuzun gelecekteki gelişiminde hayati bir rol oynayacaktır ve bu yüzden zaman ayırıp iyi bir alan adı bulmak önemlidir. Bunu yaptıktan sonra, “yeni alan adı” sütununa adı girin ve Üst Düzey Alan Adınızı seçin.
adım üç

Önerilen araç:

Bu “yeni alan adı” kutusuna istediğiniz alan adını yazmanız yeterlidir. BlueHost, kullanılabilir olup olmadığını gösterir. Değilse, aralarından seçim yapabileceğiniz benzer adların bir listesini sağlar..

Sonuç

Blog dünyası söz konusu olduğunda önemli bir şey öğrendiğinizi umuyoruz. Bir blog başlatmayı başardıysanız, bir sonraki adımınız, gelecekteki okuyucularınızın memnun kalmasını sağlamak için blog içeriğiniz üzerinde çalışmaktır. Yeni blogunuzu yayınlamanıza ve büyütmenize yardımcı olacak kapsamlı blog kaynakları listemize göz atmaktan çekinmeyin.

Blog Nedir?

Bu grafiği web sitenizde kullanmaktan çekinmeyin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map