Blog Başlığı ve Blog Alan Adı (URL) Arasındaki Fark

blog başlığı vs alan adı


Yeni bir blog üzerinde çalışmaya başlamadan önce, muhtemelen adını adlandırmak isteyeceksiniz. Bir fikir geliştirmek ve hatta tüm blogu oluşturacak ilk kavramlardan bazılarını çizmek için haftalar harcayabilirsiniz, ancak bunun için bir ad olmadan çevrimiçi bir blog koymak gerçekten tavsiye edilmez.

Ancak blogunuza bir ad vermenin zamanının geldiğine karar verdiğinizde, birçok yeni başlayanın kafasını karıştıran farklılıkları bilmelisiniz. bir blog başlığı ve alan adı aynı şey değildir!

blog başlığı

Bir blog için bir fikir edindiğinizde, aklınızda muhtemelen bir başlık olacaktır. Bu istediğiniz herhangi bir şey olabilir ve kullanılabilirlik için İnternet’i kontrol etmenize gerek yoktur. Örneğin, adınız John ise ve bir gıda blogu başlıyorsanız, blogunuzun başlığı “John’un Gıda Blogu” kadar basit olabilir (umarız bizden daha iyi fikirlere sahip olursunuz).

blog başlığı

Blog başlığı herhangi bir zamanda değiştirilebilir. Başlığı değiştirmeye karar verirseniz, bundan sadece bir seçenek uzaktasınız. Ayarlar kullandığınız CMS’ye bağlı olduğundan, bu makalede bunların hepsinden geçmek mümkün değildir. Şimdi size blog başlığını nasıl değiştireceğimizi gösterelim WordPress:

 1. Adresine git Ayarlar -> Genel
 2. “Site Başlığı” alanına istediğiniz başlığı girin
 3. Değişiklikleri Kaydet

WordPress Genel Ayarları - Blog Başlığı

Genellikle, WordPress blogunuzun başlığını değiştirmek için tüm bunlar yeterlidir. Temaların ve eklentilerin çoğu gerektiğinde blog başlığını görüntülemek için bu seçeneği kullanır, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız WordPress kılavuzlarımızı kontrol etmeyi unutmayın.

Blog Alan Adı (URL)

Eğer blogunuzu halka göstermek için önce büyük bir web sitenize dikkat edecek bir hosting şirketi gerekir. Burası dosyalarınızın bulunduğu yerdir. Tüm hosting ihtiyaçlarınız için Bluehost’u şiddetle tavsiye ediyoruz. Ancak, web sitenize atanacak bir alan adı da kaydetmeniz gerekir..

Blogunuzun adresi olarak bir alan adı düşünün. Tıpkı evinizde onu tanımlayan benzersiz bir sokak adı ve numarası olduğu gibi, blogunuzun da benzersiz bir adresi olmalıdır. Bu adres, İnternet’teki herkesin (hem kişiler hem de makineler) blogunuzu benzersiz konumuna (alan adı) göre tanımasına olanak tanır.

İstediğiniz zaman değiştirilebilen ve sitede çok fazla etkisi olmayacak blog başlığının aksine, alan adı sonsuza kadar saklamak isteyeceğiniz bir şeydir. Blogunuzla yaptığınız her şey bu alan adına atanacaktır, bu nedenle bu blogun değiştirilmesi aslında yeni bir başlangıç ​​anlamına gelir. Ve bu, blogda yıllarca çalıştıktan sonra yapmak isteyeceğiniz bir şey değil. Örneğin, blogunuza başka biri tekrar bağlandıysa ve alan adını değiştirdiyseniz, bu bağlantı çalışmaz ve sitenize ulaşmak için tıklayan bir kişi hata gösteren boş bir sayfaya dönüşür.

Web sitenizin adresi

Bu nedenle, en başından beri gerçekten sevdiğiniz ve istediğiniz bir alan adı seçmek önemlidir. Söylemesi yapmaktan daha kolay. Neden? Alan adlarının benzersiz olması gerektiğinden, birçoğunun zaten başka biri tarafından kaydedildiğini hayal edebilirsiniz. Örneğin, yalnızca bir tane olabilir www.firstsiteguide.com. Alan adının zaten sahibi olduğumuzdan, başka hiç kimse alan adına sahip olamaz.

“John’un Yemek Blogu” örneğinde, John muhtemelen alan adının aşağıdaki gibi olmasını ister www.johnsfoodblog.com. Ancak aşağıdaki gibi farklı alan adları da kaydedebilirsiniz:

 • johnsfoodblog.net
 • johns-food-blog.org
 • jfblog.com

Bu durumda, bunun gibi bir şeyi kaydettirebilirsiniz. www.jfblog.com (birincisi muhtemelen alındığı için), blog başlığınız yine de “John’un Yemek Blogu” olabilir. Böylece, alan adına giren herkes, ayarlarda ayarladığınız blog başlığının tamamını görebilir.

Ücretsiz bir alan adı alabilir miyim?

Blogunuzla ilgili ciddi olmak istiyorsanız, bir alan adı için ödeme yapmak isteyeceksiniz. Yukarıdaki örneklerden herhangi biri size maliyeti olacaktır. Ancak bir alan adı için ödeme yapmak blogunuzun adresini seçmenize ve onu beğenilerinize göre kişiselleştirmenize olanak tanır.

Kolayca ücretsiz bir alan adınız olsa da, bunlar genellikle Alt alanlar. Örneğin, ücretsiz blogunuzu WordPress.com’da barındırıyorsanız, ücretsiz bir alan adınız da olabilir. Ancak bu durumda, gösterdiğimiz örnekler gibi benzersiz bir şey seçemeyeceksiniz. Bunun yerine, adın sadece ilk bölümünü seçebileceksiniz. Eşsiz bir şeye sahip olmak yerine johnsfoodblog.com, sadece sahip olabilirsin johnsfoodblog.wordpress.com (başka bir yemek sevgilisi zaten bunu iddia sürece).

Özetle

Hem Blog Başlığı hem de Alan Adı önemli olmakla birlikte, açıkça büyük farklılıklar vardır. Her iki ad da bir blogu tanımlamak için kullanılır, ancak alan adı değiştirmeniz gereken bir şey olmasa da blog başlığı her an kolayca değiştirilebilir (nadir durumlarda insanlar URL’lerini değiştirir, ancak bu konuda endişelenmeniz gereken bir şey değildir) nokta).

Blog başlığı yalnızca blog kimliği için kullanılan bir addır ve alan adı, blogunuzun hem insanlar hem de arama motorları tarafından, sitenizi çevrimiçi olarak bulunan diğer blogların sürüsü içinde tanımak için kullanacağı addır..

Sizi internette tanıtacak bir blog başlığı ve alan adı bulmak kolay bir iş değildir. İlginç ve benzersiz bir şey elde etmek zaman ve hayal gücü gerektirir. Alan adınızı seçip satın aldıktan sonra, blogunuzu şu şekilde tanıttığınızdan emin olun: Instagram gibi sosyal ağlarda doğru hashtag’leri kullanma, böylece blogunuza tonlarca beğeni alıp para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Blogunuz için bir alan adı bulmakta hala sorun yaşıyorsanız, fikir önererek ve alan adının kullanılabilirliğini kontrol ederek size yardımcı olacak bu blog adı üreticilerine göz atın..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map