Bir Blogun On Özelliği ve Kaliteli Bir Blog Yayını

karakteristikleri-a-blogun


Bazen bir çevrimiçi dergi, diğer bir deyişle bilgilendirici bir web sitesi, bir blog internetin kanaatli yazarları şımartmanın ve meraklı okuyuculara koçluk yapma yoludur. Çevrimiçi evrende bireylerin (veya gruplarının) düşüncelerini dile getirebileceği ve milyonlarla paylaşabileceği bir yer.

Blog’un tanımı biraz zor ve onu tanımlamanın yolları çoktur.

En popüler blog oluşturma nişleri kişisel finans ve geliştirme, sağlık ve fitness, güzellik ve moda ve herkesin en sevdiği yiyecek blogu ile uğraşır. Bloglar, çevrimiçi bir günlüğü andıran derinden kişisel ve içgözlemsel olabilir. Profesyonel gazeteciler tarafından yazıldıklarında, iş dünyası ve siyaseti etkilemek için yeterli güce sahiptirler.

Hepsinde karşılıklı bir şey olmalı, değil mi? Başka türlü çok yönlü bir dünyada bazı evrensel özellikler?

Bir blogun on özelliği

Bazı sayımlar yaptık ve bir blogun on ana özelliği ile sonuçlandık:

1. Bir Blog Her Zaman Dinamik Olmalı

Bir blog hakkında sık sorulan soru, bir web sitesi ile nasıl ilgili olduğudur – bu ikisi aslında aynı mıdır, yoksa aralarında herhangi bir fark var mıdır? Web siteleri çoğunlukla sunum amaçlı olsa da, bloglar her zaman etkileşimde bulunmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle bir web sitesi, dinamik olması gereken bir blogun aksine statiktir.

Web siteleri tarafından sunulan bilgiler, statik sayfalarda, herhangi bir güncelleme gerektirmeyen, sürekli yeşil bir içerik biçiminde sunulur. Blog gönderileri ise günlük girişleri gibidir; yayınlanma tarihi ve meta etiketler içerir. Yeni girişler ve düzenli güncellemeler, her tür blog’u çalıştırmanın anahtarıdır.

2. Yayınlar Ters Sırayla Görüntülenir

Bir not defterinde yazılan kişisel bir günlükten farklı olarak, blog girişleri ters kronolojik sırada görüntülenir – en yeni gönderiler en üstte yer alır. En son olanlar, önceden yayınlananları açılış sayfasından tamamen kaybolana kadar listede aşağı doğru iter. Eski yayınlar genellikle sonraki sayfalarda arşivlenir, ancak ilk yayınlandıkları ay veya yıla göre de düzenlenebilir.

3. Çoğu Blog Aynı Yapıya Sahiptir

İlk olarak, sayfayı çözmek ve harika bir ilk izlenim bırakmak için menü veya gezinme çubuğuna sahip bir başlık gelir. Bunu, blog yayınlarının yayınlanma sırasına veya alaka düzeyine göre görüntülendiği ana içerik alanı takip eder. Aşağıda, bir altbilgide düzgün bir şekilde düzenlenmiş iletişim sayfaları, gizlilik politikaları ve ilgili bağlantılar bulunmaktadır. Kenar çubuğu favori girişleri vurgular ve sosyal profilleri ve harekete geçirici mesajları görüntüler.

temel blog yapısı

Bu şablonu sitenizde kullanmaktan çekinmeyin

4. Blog’un Baş Yıldızı İçeriğidir

Farklı bloglar farklı yazı türleri yayınlamakla birlikte, çoğunluğu yazılı kelimenin gücüne dayanmaktadır. Yazarın amacına bağlı olarak, bir makale genellikle bir fikir parçası, bir eğitim kılavuzu veya bir haber gönderisidir. Monoton metin parçaları resimler veya videolarla ayrılır.

Blog gönderisi, çok az metin içeren veya hiç metin içermeyen bir resim de olabilir. Moda ve seyahat bloglarında yaygın bir eğilim olsa da, işle ilgili nişlerin eğitim makaleleri yerine infographics yayınlaması da nadir değildir. Ancak ortam ne olursa olsun, bir blog her zaman yayınlanan içeriğinin kalitesiyle tanımlanır.  

Önerilen okuma: Blog İçeriği Nasıl Yazılır

5. Başlıklar Dikkat Edilmelidir

Blog gönderisini adlandırmak tek başına bir sanattır. Arkasında bütün bir felsefe var makale başlıkları yazma – ilgi çekici bir kişi, sesi anında susturup anında tıklama üretebilir, trafik çekebilir ve bir okuyucuyu okumaya ikna edebilir. Çevrimiçi evrenin hiçbir yerinde, burada olduğu gibi dikkat verilen başlıklar yoktur.

6. Tek Kural Tüm Bloglar İçin Geçerli: Alaka Düzeyi

İlgi çekici her içerik alakalı olsa da, bu kural özellikle blog gönderileri için geçerlidir. Türler, ortamlar, biçimler ve stiller açısından farklılık gösterebilirler; ilgi uyandırmak veya tartışmayı harekete geçirmek için özgün ve benzersiz olmaları gerekir; ancak blog gönderilerinin her zaman sözlerini yerine getirmeleri gerekir.

7. Bloglar ve Linkler Elele Gidiyor

Bir promosyon stratejisi olarak, bağlantı kurma blog gönderileriyle sınırlı değildir, ancak kesinlikle tüm iyi blogların paylaştığı bir özelliktir. Bloglar ve bağlantılar pazarlama hedef olmasa bile el ele gider. Örneğin dahili bağlantı, karşılıklı olarak ilgili gönderiler arasında sezgisel gezinme sağlar ve böylece olağanüstü bir okuma deneyimi sağlar. Bilgi akışının akışı ve kolaylaştırılmasıyla ilgilidir.

8. Kişisel Dokunuş Üzerine Bir Blog Kuruldu

“Blog” kelimesi, başlangıçta kişisel çevrimiçi dergilere atıfta bulunan önceki bir “weblog” sürümünden türetilmiştir. Bloglar 2000’li yılların başlarında politik hale gelmeden önce, yalnızca özel düşünceleri ve fikirleri kamuya açık hale getirmek anlamına geliyordu. Bununla birlikte, kişisel dokunuş bugüne kadar hayati özellikleri olmaya devam ediyor.

Günümüzün evrensel konularında bile, önerilen yorumlayıcı yaklaşım benzersizliği ima eden yaklaşımdır. Eğer konu azami tarafsızlık gerektiriyorsa, kişisel dokunuş bireysel bir yazma tarzı ile gerçekleştirilir. Her blog yazarının bir “Hakkımda” sayfası ve ayrı bir imza işareti vardır.

9. Mesajlar Daima Tartışmayı Teşvik Etmelidir

Yorum bölümü saygın blogların bir diğer karşılıklı özelliğidir. Genellikle her gönderinin sonunda, okuyucuların bir konuşma yapması ve dürüst geri bildirimlerini bırakması için bir yer olarak bulunur. Bir yanıtı provoke etme ve etkileşimi teşvik etme yeteneği tüm okuyucular tarafından en üst düzeyde tutulur.

10. Tüm Bloglar İletişim Hakkında

Açık tartışmalı veya tartışmasız iletişim hala her blog yayınının nihai amacıdır. Blog tanıtım amaçlıysa, hedefi kitleyi çekmek ve onları sahibinin sattıklarını satın almaya ikna edecek bir diyalog açmaktır. Satışlarla ilgili değilse, bu kelimeyi yaymakla ilgilidir.

İster bilgi ister, çözümler sunar ya da sadece eğlendirir, bloglama dünyaya ulaşmak ve iletişim kurmak için mükemmel bir yoldur. Hiç şüphesiz, özgür ifade ve değişimin böylesi dönüştürücü gücü, herhangi bir müthiş blogun en önemli özelliğidir.

Kaliteli bir blog gönderisinin özellikleri

Her blog yayını zaman ve çaba gerektirir. Kaliteli yayınlar oluşturmak için harcanan zaman, doğrudan daha fazla tıklama ve daha yüksek site trafiğine dönüşerek yatırımın buna değer olmasını sağlar.

Blog yazılarınızın kalitesini etkileyebilecek birçok şey vardır ve bunların hepsi çoğunlukla niş, stil ve kitlenize bağlıdır. Bununla birlikte, blog gönderileri ne kadar farklı olursa olsun, herkesin okuyucularına genel olarak iyi bir izlenim bırakmak istiyorsa, dikkat etmesi gereken birkaç şey var..

Düşünceli Tasarım

Monoton metin parçaları konusuna ve blog yayınlarında ne kadar istenmeyen olduklarına zaten değindik. Bunun sebebi, okuyucularınızın yayınınız hakkında ne kadar hızlı bir şekilde karar vermesidir. Hemen hemen İyi bir ilk izlenim bırakmak için 50 milisaniye.

Metin blokları genellikle çok fazladır ve okuyucular metinde kolayca tarama yapamazlarsa sitenizden devam ederler. Bu nedenle, kısa paragraflar kullandığınızdan, resim, GIF, video, infographics vb.Gibi bazı ilginç görsellerle metni parçaladığınızdan emin olun..

Mükemmel Uzunluk

Blog gönderileri hakkında en sık sorulan sorulardan biri ne kadar olması gerektiğidir. En basit cevap yeterince uzun.

Çoğu inanıyorum çünkü okuyucuların daha kısa dikkat süresi, mesajların kendileri daha kısa olmalı.

Mesele şu ki, yayınınız bilgilendirici olduğu ve kitlenizin sorularını yanıtladığı sürece, ne kadar sürdüğü önemli değil..

500 kelimelik bir sınırınız varsa, ancak konuyla ilgili söylenecek çok şey varsa, hemen devam edin. Öte yandan, 500 kelimelik içeriği 3000 kelimeye yaymayın.

Odak, içeriğin kalitesine odaklanmalıdır. Blog yazısı okuyucuya değer sağladığı sürece uzunluğu önemsizdir.

Orijinal İçerik

Blogunuz için seçtiğiniz niş ne olursa olsun, birisinin konuyu daha önce ele alması daha olasıdır. Her şey zaten söylendi ve yapıldı, ancak bu sadece içeriği kopyalayıp yapıştırmanız gerektiği anlamına gelmiyor.

Öncelikle, kalabalığın arasından sıyrılmak için, ele alınan konulara yeni bir yaklaşım sunmanız gerekir. Bu, ses tonunuz, yazı tarzınız veya bakış açınızla yapılabilir.

Bu “kişisel dokunuşa” dönersek, tutkulu olduğunuz bir niş seçtiyseniz, kendinize benzersiz bir yaklaşım sunmak zor olmamalı.

Büyük Araştırma

Her yüksek kaliteli blog yayını, araştırmaya yatırım yapmak için zaman ve çaba gerektirir. Kendinizi araştırmaya ne kadar çok adadığınızda, yazıyı yazmak o kadar kolay olur.

Öncelikle, bu size başkalarının konuyla ilgili fikirlerini anlatacak, daha derinlemesine dalıp, kendi benzersiz yaklaşımınızı oluşturmayı kolaylaştıracak.

İkincisi, okuyucuları kaybetmenin en kolay yolu güvenilmez olmaktır. Her iddia kanıtlarla desteklenmelidir, bu nedenle güvenilir kaynaklardan bağlantılar ve alıntılar gereklidir.

Kendi başınıza bir blog başlatmaya hazır?

Kendi blogunuzu başlatmak birkaç adımda yapılır. İlk olarak, blogunuz için bir adınızın olması ve blog platformunu seçmeniz gerekir. Kendinden barındırılan platform olan WordPress.org’u şiddetle tavsiye ediyoruz.

Adınıza karar verdiğinizde bir web barındırma hizmeti seçmeniz gerekecektir. Yeni blog yazarları için, dünya çapında 2 milyondan fazla web sitesine güç veren Bluehost’u öneriyoruz. Alacaksın Ücretsiz alan adı onlarla kaydolduğunuzda ve 30-gün para iade garantisi.

Bluehost web hosting şirketi tarafından tavsiye edilir WordPress.org “ev sahibi dünyanın en parlak ve en parlaklarından biri”.

WordPress Bluehost

Sonuç

Blog’un tanımı zor olabilir, ancak sorun değil. Herhangi bir blogcunun ifade verebileceği gibi, bu uygulamanın cazibesi çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle önceki özellikler, bir ortak payda hariç olmak üzere, kurallar olarak adlandırdığınız kurallardan daha fazla kurallardır. İletişim, bloglamanın özü olmaya devam ederken, her şey okuyucularımızla etkileşime girmemize, ikna etmemize ve memnun etmemize yardımcı olur..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map