Sitet më të mira të pritjes së Podcast 2020: Udhëzues Definitiv për fillestarët

pritje podcast


Nëse doni të lansoni podcast-et tuaja dhe të ndani pikëpamjet tuaja me botën, por nuk e dini se cilin shërbim të mbajtjes së podcast-it për të zgjedhur, keni ardhur në vendin e duhur.

Ne e kuptojmë se gjetja e një hosti për podcast-in tuaj nuk është gjithmonë e lehtë. Poddo podcast dhe kamare kërkojnë një qasje të ndryshme, diçka që nuk mund të premtohet nga secila platformë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të përcaktoni kërkesat tuaja specifike përpara se të merrni në konsideratë një sit pa pritje podcast. Zgjedhja e një siti të besueshëm dhe të sigurt për podcast është thelbësore për suksesin e podcast tuaj pasi ajo ka një ndikim të rëndësishëm në cilësinë dhe sasinë e audiencës që mbledhni.

3 faqet më të mira të pritjes podcst – maj 2020

REKOMANDUAR
logoja e gumëzhitësBuzzsprout ju lejon të merrni podcast-in tuaj dhe të funksiononi në asnjë kohë.vizitë
Buzzsprout
logo podbeanPodBean ka plane të shkëlqyera çmimesh dhe karakteristika të lehta për t’u përdorur për podcast të rinj.vizitë
PodBean
logoja e transistorittranzitor është shërbim hosting podcast me analistikë të shkëlqyeshëm dhe mbështetje të klientit.vizitë
tranzitor

Tabela e përmbajtjes

 • Farë është Podcast Hosting?
 • Sitet më të mira të pritjes për Podcast
 • Planet më të mira të Hosting Podcast
 • Drejtoritë më të njohura të podcasting për të paraqitur podcast tuaj
 • 10 këshilla për ta bërë një Podcast të suksesshëm
 • FAQs
 • përfundim

Farë është podcast podcast?

Para se të filloni këtë udhëzues, nëse pyesni veten: “isfarë është një podcast?”, Përgjigjja është e drejtpërdrejtë.

Në terma laik, është një koleksion i skedarëve audio në një temë specifike që mund të dëgjohet dhe të shkarkohet në një kompjuter ose pajisje mobile. Podcast hosting është një shërbim unik që ofron një platformë për të ruajtur dhe shpërndarë skedarë mediatikë të lidhur me një podcast. Meqenëse podcast-et kërkojnë shumë hapësirë ​​dhe gjerësi bande, serverët personalë të faqes në internet nuk e kanë këtë sasi të ruajtjes për skedarë kaq të mëdhenj.

Sidoqoftë, serverët pritës për podcast ju ofrojnë mundësinë për të ruajtur skedarë audio në mënyrë që audienca juaj të mund t’i shkarkojë ato. Këto faqe pritjeje të podcast ofrojnë raporte të përparuara të analitikës në audiencën e podcast-it tuaj, mjete të marketingut për të rritur bazën e audiencës tuaj, mbështetje 24/7 të klientit, dhe shumë më tepër. Arsyeja më e rëndësishme për të zgjedhur një shërbim pritës për podcast-in tuaj është të ndaloni shqetësimin për ndarjen ose ruajtjen e tij. Këto shërbime janë të dizajnuara në një mënyrë që të eliminojnë aspektet teknologjike të krijimit të një podcast përmes sigurimit të veçorive të ndërtuara. Përveç kësaj, këto shërbime pritëse thjeshtojnë gjithashtu procesin e ngulitjes ose shkëmbimit të skedarëve në mediat sociale ose në faqet e tjera të internetit.

Si funksionojnë podcast-et

Ne kemi përpiluar këtë udhëzues gjithëpërfshirës për opsionet më të mira për të kursyer kohë në kërkim të një hosti të mirë të podcast dhe në vend të kësaj ta shpenzojmë për regjistrimin e podcast-ve të shkëlqyera.

10 faqet më të njohura të pritjes së podcast-ve

Para se të zgjidhni platformën e duhur të pritjes për podcast-et tuaja, duhet të kuptoni se nuk ekziston një “një madhësi që i përshtatet të gjitha” – podcast të ndryshëm kërkojnë shërbime të ndryshme pritëse. Megjithatë, këtu është një listë e disa prej siteve më të mirë të podcast-ave që ofrojnë disa karakteristika të dukshme.

Buzzsprout

Faqja kryesore e BuzzSprout

Ajo kryeson listën tonë të platformave më të mira të pritjes së podcast-it për shumë arsye. BuzzSprout ka qenë në biznes që nga viti 2009, duke grumbulluar një komunitet të gjerë dhe të fortë të podcast-ve në të gjithë botën. Emrat përfshijnë disa prej podcast-ave kryesorë sot. Shtë e përkryer për podcast-të që sapo fillojnë në një shërbim pritës, për shkak të ndërfaqes së saj të lehtë për t’u përdorur dhe një prej pulteve më të dizajnuara që do të përjetoni. Personat që qëndrojnë pas BuzzSprout vazhdimisht përditësojnë azhurnime dhe veçori të reja që rrisin shërbimin dhe thjeshtësinë e hostit.

Karakteristikat kryesore

 • Statistikat e avancuara të podcast për të ndjekur përparimin
 • Optimizimi automatik i episodit
 • Kjo i bën podcast-et tuaja më të arritshme përmes transkriptimeve
 • Fito para nga podcast
 • Integrohet lehtë me mjetet e tjera kryesore podcast

Çmimeve

 • 12 dollarë në muaj për 3 orë ngarkime
 • 18 dollarë në muaj për 6 orë ngarkime
 • 24 dollarë në muaj për 12 orë ngarkime

PodBean

Faqja kryesore e PodBean

Ajo ka ofruar disa mjete për të podcast-ave për t’i ndihmuar ata të rriten dhe të fitojnë paratë e llogarisë së tyre. Shërbimet e tyre të podcast hosting janë me cilësi të nivelit të lartë, të ndërtuar për të dy podcast dhe audienca për të shfletuar dhe eksploruar podcast-të e tjerë. Gjithashtu siguron shpërndarjen dhe promovimin e podcast-ve në iTunes, Google Play, Spotify, Amazon Alexa dhe aplikacione të tjera kryesore. Për më tepër, ajo ofron tiparin e Crowdfunding, i cili është një mënyrë efikase për shndërrimin e tifozëve të podcast në sponsorë përmes të cilave podcast-i juaj mund të gjenerojë një fluks të ardhurash mujore.

Karakteristikat kryesore

 • Bandwidth i pakufizuar dhe ruajtja me ritme të jashtëzakonshme
 • Statistikat gjithëpërfshirëse për të kuptuar më mirë audiencën tuaj
 • Markë e personalizueshme
 • Mjete për ndarjen sociale
 • Angazhimi me ndjekësit e podcast

Çmimeve

 • Plani i pakufizuar audio për 14 $ në muaj dhe 9 $ / muaj në baza vjetore
 • Plani i Pafund Plus për 39 $ mujore dhe 29 $ / muaj në baza vjetore
 • Plani i biznesit për 129 $ mujore dhe 99 $ / muaj në baza vjetore
Vizitoni PodBean për informacion shtesë >>

Captivate

Merrni faqen kryesore

Shtë një platformë e re e pritjes me podcast me një fokus të veçantë në rritjen e audiencës së podcast. Kjo është krijuar nga i njëjti ekip që ka vite që drejton Podcast Website, që tregon përvojën e tyre të konsiderueshme në këtë fushë. Të gjitha planet e parashikuara nga kjo faqe pritëse vijnë me një numër të pakufizuar podcast dhe anëtarësh të ekipit, analitikë të përparuar dhe mjete të marketingut. Ata gjithashtu ofrojnë një uebfaqe të përshtatshëm, miqësore për celularin, me mbështetje të integruar të financimit, së bashku me secilin plan. Për më tepër, mjetet e tyre të marketingut ju lejojnë të gjeneroni automatikisht lidhje në faqet e tjera ku dëshironi të qarkulloni podcast-in tuaj dhe ta bëjnë atë të dukshëm për pajtimtarët e rinj.

Karakteristikat kryesore

 • Lojtar mahnitës i podcast-it
 • Paneli i përshtatshëm për pajisje
 • Analizë e përparuar e podcast-it
 • Buxheti i thirrur për veprime në podcast-in e internetit
 • Importoni shfaqjen tuaj falas

Çmimeve

 • 19 dollarë në muaj për 12,000 shkarkime nga një podkaster
 • 49 dollarë në muaj për 60,000 shkarkime nga një ndikues audio
 • 99 dollarë në muaj për 150,000 shkarkime nga një markë podcast

tranzitor

Faqja kryesore e tranzitorit

Shtë një shërbim i ri hosting podcast që ofron analiza të shkëlqyera dhe mbështetje të klientit. Ata janë përqendruar veçanërisht në markat dhe podcast-et profesionale. Ata u sigurojnë atyre mjete të ndryshme të tilla si shfaqje të pakufizuara, përdorues të shumëfishtë për llogari, shpërndarje podcast dhe shikimin e analitikëve për t’i ndihmuar ata të rritin audiencën e tyre në podcast. Nëse tashmë jeni duke përdorur një tjetër platformë pritjeje për podcast, ju lehtë mund të importoni ushqimin tuaj ekzistues në Transistor.

Karakteristikat kryesore

 • Pritini podcast të shumta në një llogari
 • Shtoni dhe menaxhoni anëtarët e ekipit
 • Merrni statistika të përparuara
 • Krijoni një faqe në internet podcast
 • Tipar i podcasting-it privat

Çmimeve

 • Plani fillestar me 19 $ / muaj dhe 190 dollarë / vit
 • Plani profesional me 49 $ / muaj dhe 490 dollarë në vit
 • Plani i biznesit me 99 $ / muaj dhe 990 $ / vit

SimpleCast

Faqja kryesore e thjeshtë

Ky organizim i një shërbimi podcast ka rreth 6 vjet dhe pret disa marka me të vërtetë të fuqishëm si Kickstarter, Nike, Facebook dhe HBO. Shtë i njohur për veçoritë kryesore të industrisë, siç janë shfaqjet e pakufizuara të dëgjuesve, analitikë të besueshëm, uebfaqet e personalizueshme dhe lojtarët audio të përfshirë. Karakteristika e tyre e veçuar përfshin ftimin e të tjerëve për të bashkëpunuar me ju në podcast dhe të krijoni menaxherë të shumtë.

Karakteristikat kryesore

 • Audio player i integruar i faqes në internet
 • Faqen e sigurt dhe burimin RSS
 • Mbështetje me email
 • Ruajtje dhe ngarkime të pakufizuara
 • Menaxhoni shfaqje të shumta

Çmimeve

 • Për planin themelor, 15 dollarë në muaj me 13.50 dollarë në muaj për një pagesë vjetore
 • Për planin thelbësor, 35 dollarë në muaj me 31.50 $ / muaj për një pagesë vjetore
 • Për planin e rritjes, 85 dollarë në muaj me 76.50 $ / muaj për një pagesë vjetore

Castos

Faqja kryesore e Castos

Castos është një vend i lehtë për t’u përdorur në podcast, veçanërisht nëse jeni përdorues i WordPress. Me shtojcën e tyre të WordPress, është bërë me të vërtetë e thjeshtë për të publikuar përmbajtje podcast. Për më tepër, ata gjithashtu ofrojnë një veçori Premium Podcasting për të fituar fitimin e podcast-it tuaj përmes pajtimit. Ajo ka një proces të automatizuar të importuar që ndihmon përdoruesit të kalojnë lehtësisht nga konkurrentët e tyre në platformën e tyre. Për më tepër, një mundësi e integruar e botimit në YouTube lejon podcasters të shndërrojnë zërin e tyre në skedarë video që mund të ndahen me klikimin e një butoni.

Karakteristikat kryesore

 • Ruajtje dhe bandë e pakufizuar
 • Transkriptet e automatizuara
 • Ribotimi i YouTube
 • Uebfaqja e personalizuar e podcast-it
 • Player i personalizueshëm

Çmimeve

 • Plani fillestar është me çmim 19 $ në muaj ndërsa 190 dollarë në vit
 • Plani i rritjes është me çmim 49 $ në muaj ndërsa 490 dollarë në vit
 • Plani Pro është me çmim 99 $ në muaj ndërsa 990 dollarë në vit

Audioboom

Faqja kryesore e audios

Platformshtë platforma më e mirë e hostimit podcast për reklama dinamike dhe fitim parash. Kjo ju jep një shpërndarje të thjeshtë të podcast, dhe pasi të shkoni përtej shkarkimeve mujore prej 10k, ju lejohet qasja në rrjetin e tyre të synuar, sponsorizimet dhe partneritetet e markës. Kjo ju lejon të fitoni para në internet faqen tuaj pasi baza e audiencës tuaj të fillojë të rritet me lehtësi. Pavarësisht nëse keni një shfaqje ose një rrjet të tërë podcast, Audioboom do t’ju japë qasje në kanale dhe episode të pakufizuara falas.

Karakteristikat kryesore

 • Mbështetje teknike mbresëlënëse
 • Ngarkime të pakufizuara të episodit në muaj
 • Lojtarët e integruar për uebfaqen ose integrimin e mediave sociale
 • Analizë e përparuar

Çmimeve

 • 9,99 dollarë në muaj ose 99 dollarë në vit

Kuti e siguresave

Faqja kryesore e Fusebox

Ky host podcast u krijua nga podkasteri i famshëm Pat Flynn me misionin e sigurimit të lojtarit më të mirë të podcast-it në internet që vizitorët do ta duan. Thjesht duhet të instaloni shtojcën Fusebox WordPress dhe të shtoni burimin RSS të podcast-it tuaj. Pas kësaj, thjesht duhet të futni URL-të tuaja të pajtimit për ta bërë shfaqjen tuaj të dukshme në të gjithë drejtoritë kryesore. Serviceshtë shërbimi më i mirë i hosteve podcast nëse doni të presni podcast-et tuaja, t’i dërgoni ato në rrjetet e duhura dhe t’i shfaqni ato në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Karakteristikat kryesore

 • E thjeshtë për t’u instaluar dhe konfiguruar
 • Tekst i drejtpërdrejtë SEO-miqësor
 • PDF me transkriptim të shkarkueshëm
 • Ndërfaqe miqësore me celular
 • Mbështetje teknike efikase

Çmimeve

 • Plani Pro fillon me 12 $ / muaj dhe 8 $ / muaj në baza vjetore

Blubrry

Faqja kryesore e zbardhur

Shtë një nga platformat më të mira të pritjes së podcast-it që ofron jo vetëm shërbime të pritjes, por gjithashtu ofron edhe menaxhimin e menaxhuar të WordPress me PowerPress, i cili është plugin numër 1 i WordPress hosting podcast për podcasters. Ky shtojcë është falas për t’u përdorur me opsionet e SEO, etiketimin MP3 dhe mirëmbajtjen e vazhdueshme. Ata gjithashtu ofrojnë një manual podcasting që ju jep një udhëzues gjithëpërfshirës për përdorimin e shërbimeve, si dhe këshilla dhe këshilla për ta bërë podcast tuaj të suksesshëm. Blubrry është duke u bërë një nga zgjedhjet më të vlerësuara për shkak të qasjes së parë të klientit dhe pajtueshmërisë me udhëzimet e IAB.

Karakteristikat kryesore

 • Migrim falas në media
 • Faqe falas e WordPress
 • Optimizuar për iTunes dhe Google Play
 • Mbështetje falas për email
 • CDN e klasit botëror

Çmimeve

 • Plani i vogël me 12 $ / muaj
 • Plani i mesëm në 20 $ / muaj
 • Plan i madh me 40 dollarë në muaj
 • Shumë e madhe me $ 80 / muaj
Vizitoni Blubrry për informacion shtesë >>

Libsyn

Faqja kryesore e Libsyn

Ky është një nga faqet e para të pritjes së podcast-ve më të mira që u krijua në 2004, i njohur më së miri për ndërfaqen e tij të thjeshtë të përdoruesit, gjenerimin e lehtë të lidhjeve RSS dhe informacionin e personalizueshëm për iTunes. Ata janë pionierët në krijimin e këtij sistemi të pritjes dhe publikimit të podcast me një rrjet dëgjues gjithnjë në rritje. Ato ofrojnë të gjitha mjetet e nevojshme për promovimin e podcast-ve tuaj, të tilla si pritja në media, programet e reklamimit, statistikat dhe shumë më tepër.

Karakteristikat kryesore

 • Analizë e thellë e audiencës
 • Aplikacione të personalizuara
 • Mundësitë e fitimit të Podcast-it
 • Mbështetje në kohë e klientit

Çmimeve

 • Plani 50 klasik për 5 dollarë
 • Plani klasik 250 për 15 dollarë
 • Plani i avancuar 400 për 20 dollarë
 • Plani i avancuar 800 për 40 dollarë

Planet më të mira falas për podcast

Këtu keni një listë të vendeve më të mira të pritjes së podcast-ve falas. Disa prej tyre janë ekskluzivisht platforma falas, ndërsa disa kanë plane falas dhe me pagesë.

BuzzSprout

Kjo platformë hosting podcast ka një plan falas që zgjat vetëm 90 ditë, pas së cilës duhet të lëvizni drejt planeve të tyre të paguara të pritjes. Kjo periudhë e provës falas ju lejon të vlerësoni tiparet e kësaj platforme dhe të përcaktoni nëse ato do të ndihmojnë për të rritur biznesin tuaj.

Karakteristikat kryesore

 • 2 orë çdo muaj të ngarkimeve
 • Anëtarët e pakufizuar të ekipit
 • Përmirësimi i kërkuar për heqjen e reklamave të panevojshme

PodBean

Ajo ka një plan themelor falas me një sasi të kufizuar të ruajtjes dhe një ndërfaqe të lehtë për të filluar mbajtjen e podcast-it tuaj. Por do t’ju duhet të azhurnoni për të marrë raporte më të përparuara të analizave ose më shumë personalizim të faqes në internet.

Karakteristikat kryesore

 • 5 orë hapësirë ​​ruajtjeje
 • Gjerësia e bandës mujore 100 GB
 • Aplikacioni iPhone / Android
 • RSS dhe mbështetja iTunes
 • Lojtarët e integruar

Soundcloud

Shtë një platformë e njohur për këngëtarët, muzikantët dhe DJ ku ata ngarkojnë muzikën e tyre falas. Por pritja podcast e SoundCloud u lejon podcasters të ngarkojnë episodet e tyre, të cilat e bëjnë atë një direktori, si dhe një host podcast. Edhe pse ata vlerësojnë lartë në listën e aplikacioneve të dëgjimit, ato nuk janë aq të larta në listën e hosteve të podcast.

Karakteristikat kryesore

 • Analizë e përparuar
 • Mbështetje përmes qendrës së ndihmës Twitter dhe SoundCloud
 • Koha e pakufizuar e pritjes

spirancë

Probablyshtë ndoshta faqja më e njohur e pritjes në podcast, fokusi kryesor i së cilës është podcasting celular, por gjithashtu mund të përdorni ndërfaqen e tyre në internet për të menaxhuar episodet tuaja.

Karakteristikat kryesore

 • Pa pagesë pritje të pakufizuar podcast
 • Shpërndarja me një klik në të gjitha platformat kryesore si Apple Podcasts, Google dhe Spotify
 • Fito para nga podcast përmes programit të sponsorizimit Anchor
 • Bashkëpunëtorë të shumtë
 • Analitika për të ndjekur progresin

Spreaker

Ka një plan të presë falas për mbajtjen e fjalës me transmetim të drejtpërdrejtë dhe shpërndarjen më të mirë të podcast me një klikim si disa nga karakteristikat që ju ndihmojnë të filloni podcast-in tuaj lehtë dhe falas.

Karakteristikat kryesore

 • 15 minuta për podcast live
 • Aplikacione celulare dhe desktop për të krijuar përmbajtje ose për të shkuar live
 • Pritja e shumëfishtë e podcast
 • 5 orë ruajtje audio

Drejtoritë më të njohura të podcasting

direktori podcasting

Kështu që ju keni zgjedhur platformën tuaj të podcast hosting dhe krijuat podcast-in tuaj, por po i arrini shumë pak dëgjuesve dhe po pyesni veten se si mund të merrni më shumë?

Një nga mënyrat më të mira për të rritur dëgjuesit tuaj të podcast është shpërndarja e saj në drejtoritë podcasting. Dy nga vendet më të njohura për të shtyrë podcast-et tuaja janë Apple Podcasts dhe Spotify, por disa site të tjera mund t’ju marrin dëgjues shumë më tepër. Ta themi thjesht, këto drejtori nuk janë vende për të pritur podcast-in tuaj. Në vend të kësaj, këto faqe thjesht lexojnë automatikisht RSS burimin e krijuar nga faqja juaj e internetit ose podcast.

Shikoni disa nga drejtoritë më të njohura të podcast-ave që duhet të merren parasysh për të promovuar podcast-in tuaj dhe për të marrë më shumë dëgjues.

Apple Podcasts

Ata janë lojtari më i madh në hapësirën e podcast, kështu që ju duhet të jeni në Apple Podcasts ose iTunes nëse dëshironi që podcast-i juaj të dëshmohet nga shumë njerëz. Statistikat kanë treguar që 70-80% e dëgjuesve tuaj do të vijnë vetëm nga kjo platformë. Ajo siguron një ndërfaqe të thjeshtë dhe të lehtë për të lundruar, e shtuar me mundësinë për ta bërë atë në Top Chart-et e tyre që do të ndikojë shumë në numrin e audiencës suaj dhe popullaritetin e podcast-it tuaj..

Luaj Google

Google Play është një tjetër lojtar i madh në mesin e vendeve podcast pasi ka dy mënyra për të gjetur podcast: Google Play Music dhe Google Podcasts. Rekomandon bazuar në preferencat e mëparshme të njerëzve, gjë që e bën këtë platformë një mjet të lehtë për të renditur podcast tuaj më të lartë se podcast-et e tjera.

Spotify

Spotify prezantoi mundësinë e renditjes së podcast-ve kohët e fundit në vitin 2018, por ato shpejt janë bërë drejtoria më e mirë e podcast-ve. Kjo është për shkak se Spotify arrin një shumicë të madhe të njerëzve që nuk dëgjojnë podcast dhe vizitojnë Spotify për të hyrë në muzikë. Shtë një mënyrë e thjeshtë por fantastike për të rritur shtrirjen tuaj të podcast-ave dhe zgjerimin e rrjetit tuaj.

rrobaqepës

Kjo drejtori podcast ka qenë rreth e rrotull që nga viti 2008 dhe portretizon vetveten si mënyra më e lehtë për të dëgjuar podcast në iPhone, iPad, Android, PC, Smart Speaker, dhe madje edhe në makinën tuaj. Stitcher ka statistikat e saj për shkarkime, dëgjime, kohë dëgjimi dhe përdorues aktivë mujorë. Meqenëse është vetëm një aplikacion mobil, kjo do të thotë që më shumë njerëz mund t’ju gjejnë në lëvizje, direkt përmes aplikacionit.

iHeartRadio

Isshtë një shërbim popullor në internet dhe transmetimi i podcast-it në internet. Ai merr informacionin tuaj për podcast drejtpërdrejt nga platforma juaj e podcast hosting. Ata kanë një tabelë javore të Top Podcasts dhe rekomandime të personalizuara të dëgjuesve që e bëjnë shumë të lehtë për njerëzit e rinj të provojnë shfaqjen tuaj.

Pandora

Ky është një tjetër direktorium më i mirë i podcast-it që ka një algoritëm të fuqishëm të rekomanduar të podcast-ve të personalizuar që funksionon në nivelin e përdoruesit dhe episodit, bazuar në preferencat e tyre dhe historinë e dëgjimit. Kohët e fundit, ata kanë azhurnuar procesin e paraqitjes së tyre për të pranuar më shumë podcast më parë.

CastBox

CastBox është shumë i ndryshëm nga konkurrentët e tij pasi ofron SEO dhe optimizim të AI për t’i bërë podcast më të rëndësishëm për atë që duan njerëzit. Kjo është arsyeja pse është platforma e zgjedhjes podcast për njerëzit që duan të eksperimentojnë me podcast të rinj. Për më tepër, ai siguron gjithashtu veçori të mediave sociale që lejojnë dëgjuesit të komentojnë dhe të ndajnë episodet individuale që ju ndihmojnë të vëreni dhe, nga ana tjetër, të rrisin audiencën tuaj.

10 këshilla për ta bërë një podcast të suksesshëm

Këshilla për ta bërë një podcast të suksesshëm

Ka një milion mënyra për të filluar një podcast, por një i suksesshëm që ju ndihmon të keni më shumë dëgjues kërkon disa punë.

Këtu janë 10 këshillat tona më të mira për fillimin e një podcast të suksesshëm.

Investoni në pajisjet e duhura

Ju nuk keni nevojë të shpenzoni mijëra në gjendjen e pajisjeve ose softuerëve të regjistrimit të artit. Thjesht duhet të keni një mikrofon të mirë për të filluar karrierën tuaj në podcasting. Një mikrofon i mirë, një kufje dhe disa programe themelore të përmirësimit ose redaktimit të audios do të jenë të mjaftueshme për t’ju bërë të suksesshëm. Investimi fillestar është shumë i vogël në krahasim me fitimet që bën kjo karrierë.

Vendosni një temë

E gjithë tema e podcast-it tuaj do të luajë një rol të madh në përcaktimin e suksesit të tij. Kjo do të thotë të zgjedhësh të flasësh mbi një temë për të cilën je ekspert. Nëse jeni i apasionuar pas temës, ajo do të rezonojë me të tjerët që ndajnë të njëjtin pasion ose interes.

Dijeni se çfarë dëshiron audienca juaj

Ju duhet të njihni audiencën tuaj të synuar dhe cilat janë preferencat e tyre. Duhet të jetë përparësia juaj për të synuar përmbajtjen tuaj në një grup të caktuar njerëzish pasi këto rritin shanset për të fituar tifozë dhe dëgjues besnikë. Këta njerëz mund të jenë një faktor që kontribuon me shumë vlerë në suksesin e podcast-it tuaj. Për më tepër, duke fituar reagimet e tyre, ju mund të përcaktoni se çfarë dëshiron audienca juaj nga ju, dhe ju mund ta jepni atë për ta mbajtur shfaqjen interesante.

Jini në përputhje me përmbajtjen tuaj

Konsistenca është thelbësore nëse doni ta bëni podcast tuaj të suksesshëm. Ju duhet të angazhoheni në një orar të postimit, formatin, gjatësinë e episodit, nivelet audio dhe detaje të tjera. Më e rëndësishmja, një program i qëndrueshëm i lëshimit është thelbësor për të ruajtur besnikërinë e dëgjuesit pasi u jep atyre një ndjenjë të sigurisë se ju jeni atje për ta.

Regjistroni dhe modifikoni podcast-in tuaj

Për të prodhuar një podcast të suksesshëm, duhet të krijoni një skenar dhe t’i përmbaheni ndërsa regjistroni. Pas regjistrimit, duhet të modifikoni përmbajtjen tuaj dhe të shkurtoni çdo përmbajtje të parëndësishme që rrënon me cilësinë e podcast-it tuaj. Përmbajtja e podcast dhe vlera e tij ka më shumë rëndësi sesa gjatësia e podcast-it tuaj.

Kufizoni gjatësinë e përmbajtjes tuaj

Sekreti për një podcast të suksesshëm është të siguroheni që shfaqja është koncize, dhe e mban të angazhuar audiencën tuaj. Meqenëse hapësira e vëmendjes së njerëzve është shumë e ulët, episodet e gjata dhe të tërhequra mund të jenë një pengesë. Ju duhet të strukturoni podcast tuaj në një mënyrë që të sigurojë informacionin maksimal në një kohë të shkurtër.

Prodhoni një podcast të mirë me cilësi të zërit

Përmbajtja audio është gjithçka që keni kur bëhet fjalë për podcasting. Kjo është arsyeja pse ju duhet të siguroheni që të publikoni një episod me cilësinë më të lartë të tingullit për t’u siguruar që audienca juaj është e angazhuar gjatë gjithë gjatësisë së episodit. Për këtë, ju duhet të investoni në një mikrofon të mirë ose të përdorni një softuer efikas për të regjistruar podcast.

Rriteni audiencën tuaj

Pas krijimit të një podcast, pjesa më e vështirë është promovimi i tij dhe rritja e audiencës tuaj. Përveç krijimit të një përmbajtje tërheqëse që natyrisht do të tërheqë një audiencë, ju duhet të keni një faqe interneti podcast me pamje profesionale, të bëni sondazhe dhe sondazhe dhe integrimin e mediave sociale. Këto janë disa nga mënyrat më të mira për të ndihmuar podcast-in tuaj të zbulohet nga një bazë e madhe e audiencës.

Ndiqni përparimin tuaj

Mënyra më e mirë për të ndjekur podcast-in tuaj është të vendosni qëllime, të krijoni një strategji dhe më pas të përshtateni kur shkoni. Për fat të mirë, shumica e drejtorive të podcast-ve ndajnë metrics tuaj të podcast-it me ju përmes të cilave ju mund të merrni njohuri të vlefshme se si po funksionon.

Fito para nga podcast

Qëllimi i parë i një podcast të suksesshëm duhet të jetë prodhimi i përmbajtjeve autentike që ndihmon dëgjuesit në mënyra të shumta. Ndërsa qëllimi i dytë duhet të jetë përfitimi i tij pasi nuk mund ta bëni pa përmbajtje me cilësi të lartë. Për të filluar udhëtimin e fitimit të parave, ju mund të shesni vendosje reklamash në shfaqjen tuaj ose të merrni një sponsor shfaqjeje, që është një mënyrë e shkëlqyeshme për të gjeneruar të ardhura. Një mënyrë tjetër efektive është të rritni markën tuaj personale që shkëlqen personalitetin tuaj. Ju madje mund të shesni produktet dhe shërbimet tuaja ose të ofroni përmbajtje premium përmes një siti anëtarësie.

FAQs

Si të pres një podcast në faqen time?

Nëse keni një uebfaqe të krijuar, posaçërisht për podcast-in tuaj, mund të mendoni të përdorni atë faqe për të pritur skedarët. Por asnjëherë nuk është një ide e mirë pasi hapësira e ruajtjes dhe gjerësia e bandës e nevojshme për të pritur një podcast do të shtohet shpejt. Prandaj, një faqe në internet nuk është platforma më e mirë për të pritur skedarët tuaj. Për më tepër, disa site krijimi të faqes në internet shtyjnë RSS Feed. Sidoqoftë, përsëri, ruajtja dhe gjerësia e bandës do të jetë një problem ndërsa audienca e podcast-it tuaj rritet.

Sa kushtojnë shërbimet e pritjes së podcast?

Në shumicën e rasteve, planet themelore të shërbimeve podcast që fillojnë nga 10,00 dollarë në muaj dhe shkojnë deri në 15,00 dollarë në muaj. Por nëse podcast-et tuaja përbëhen nga video ose dëshironi një shërbim podcasting për qëllime tregtare, norma do të rritet në varësi të kërkesave tuaja specifike. Shumica e faqeve të mbajtjes së podcast-ve ose do t’ju kërkojnë të rritni kapacitetin tuaj të planit ose opsionin për të blerë hapësirë ​​shtesë. Do të vini re gjithashtu se disa plane të faqes së pritjes kanë kufijtë e ruajtjes në orë ose madhësive të kufizuara të skedarëve.

Ku mund ta pres podcast-in tim falas?

Duke filluar si një podkaster të ri, pa një bazë të konsiderueshme të audiencës, ju duhet të zgjidhni një shërbim falas podcast hosting që është i besueshëm dhe ju ndihmon të rritni podcast-in tuaj. Buzzsprout, Libsyn, Anchor dhe Soundcloud janë vetëm disa opsione që mund të përpiqeni të pritni podcast falas.

Si të zgjidhni platformën e duhur të mbajtjes së podcast-ve?

Edhe pse ju mund të zgjidhni hostin tuaj të podcast bazuar në planet e tyre të çmimeve, ju duhet të shikoni foton më të madhe dhe të përqëndroheni në karakteristikat e tyre dhe se si ata do të përfitojnë nga podcast tuaj. Servicedo shërbim i lirë hosting podcast ka një veçori unike, por ju duhet të përcaktoni kërkesat tuaja dhe qëllimet afatgjata për podcast tuaj. Të tilla si, nëse dëshironi të rritni numrin e dëgjuesve tuaj, ju rekomandojmë të shkoni në pritës si Buzzsprout ose Podbean pasi ato ofrojnë analitikë gjithëpërfshirës të podcast-it dhe integrimin e mediave sociale.

Si ta promovoj podcast-in tim?

Shumë nga platformat podcast të përmendura më lart ju lejojnë të ngarkoni podcast në platformat e mediave sociale dhe madje direktori të podcast si Apple, Google Play Music ose iTunes. Meqenëse podcast-i juaj është publikuar si një RSS, gjithçka që duhet të bëni është të kopjoni URL-në e siguruar nga shërbimi juaj i podcast-it.

Si të bëhet një shpërndarje podcast?

Shpërndarja e podcast-it tuaj është më e vështirë sesa ta krijoni atë. Disa nga mënyrat më të mira të shpërndarjes së tyre janë duke dorëzuar podcast-in tuaj në drejtoritë e njohura të podcast-ave ose platformat e tjera të podcast-ve si Apple, Soundcloud, ose Repurpose.io. Këto shërbime të shpërndarjes së podcast-it shndërrojnë podcast-et tuaja në videot në YouTube, postimet në blog, ose videot në Facebook dhe i përhapin përmes mjeteve të shpërndarjes ndër-platformë.

A podcast-të fitojnë para?

Me kërkesën në rritje për përmbajtje audio përmes podcast-ve, ajo ka arritur me sukses në median kryesore, e cila ka krijuar shumë mundësi për të filluar podcast-in tuaj dhe të filloni të fitoni para përmes tij. Ka shumë mënyra që një podcaster mund të fitojë para dhe të fitojë para që rritet me rritjen e numrit të dëgjuesve.

Si i bëjnë para podcast?

Podcast-et fitojnë para përmes reklamimit ose promovimit të produkteve ose shërbimeve të bizneseve të tjera për dëgjuesit tuaj si bashkëpunëtorë. Për më tepër, ato gjithashtu mund të fitohen para përmes donacioneve, të ardhurave nga financimi nga turma, shitja e mallrave të markës dhe modelet e ndryshme të pajtimit..

Cilat pajisje më duhen për një podcast?

Ju duhet të përdorni një shumëllojshmëri të pajisjeve për të regjistruar podcast që posedojnë cilësi të nivelit të lartë. Këtu përfshihen mikrofona, ndërfaqja audio, ekrani i xhamit, montimet e goditjeve, kufjet e mbyllura, mikserët dhe më shumë. Këshilla jonë më e mirë do të ishte të investoni në një mikrofon USB dhe jo në një mikrofon të integruar. Gjithashtu, nuk keni nevojë për një laptop të teknologjisë së fundit ose të teknologjisë së lartë për të filluar një podcast; një normal do të funksionojë mirë. Për më tepër, nuk keni nevojë të investoni qindra ose mijëra në një kamera të shtrenjtë ose kamera DSLR, një kamerë në internet e mirë që transmeton në 1080p do të jetë një zgjedhje e mirë.

përfundim

Tani që ju keni listën tonë të plotë të faqeve më të mira të pritjes së podcast dhe direktorive të podcast, ju duhet të bëni zgjedhjen tuaj duke gërmuar thellë në tiparet e platformës së hosteve podcast. Ju duhet të jeni në gjendje të ngarkoni sa më shumë përmbajtje mujore të nevojshme, të merrni hapësirë ​​të mjaftueshme për ruajtje, të shikoni analitikën dhe të rritni audiencën tuaj. Disa site falas për podcast podcast janë gjithashtu në dispozicion në internet që ju ndihmojnë të provoni tiparet përpara se të zgjidhni një platformë të përhershme të mbajtjes së podcast.

Më në fund, ju mund të zgjidhni disa nga drejtoritë më të mira të podcast-it të përmendura më lart që mund të ndihmojnë podcast-in tuaj të rritet dhe të tërheqë më shumë dëgjues për ta bërë atë të suksesshëm.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map