Mos përdorni FeedBurner – 10 Alternativat e shkëlqyera RSS për WordPress

Mos përdorni FeedBurner - 10 alternativat e shkëlqyera RSS për WordPress


Kur vendosët të filloni një blog, padyshim që dëshiruat që njerëzit të kishin mundësi të merrnin me lehtësi postimet tuaja. Një përdorues mesatar ndoshta do të pengohet në faqen tuaj përmes motorëve të kërkimit ose mediave sociale dhe thjesht do të hedhë një sy në një ose mbase dy faqe. Por çfarë ndodh nëse ai përdorues vendos të ndjekë blogun tuaj rregullisht?

Farë është RSS?

Në ditët e para të blogeve në internet, njerëzit do të duhet të ndalen nga faqja fillestare dhe të rifreskojnë përmbajtjen për të parë nëse ju dhe autorët tuaj kanë botuar ndonjë gjë të re. Ndërsa kjo është plotësisht normale nëse doni të ndiqni vetëm disa site, gjërat bëhen më të komplikuara dhe kërkojnë kohë sa më shpejt që të zgjeroni listën e blogjeve të preferuar.

RSS Feed

Për fat të mirë, njerëzit e zgjuar zhvilluan një teknologji që lejon njoftimet automatike të përmbajtjes së re. RSS është një shkurtim për të cilin ndoshta keni dëgjuar. Qëndron për Really Simple Syndication ose Përmbledhje e Pasur e Sajtit, por shumë përdorues të Internetit e dinë atë ashtu si lajmet ose burimet e lajmeve.

Edhe pse shumë e mendojnë si të vjetëruar, RSS është akoma shumë e gjallë, dhe miliona ende e përdorin atë çdo ditë.

Duke përdorur RSS, botuesit morën një shans për të sindikuar më lehtë përmbajtjen e tyre dhe të përgatisin postime në blog për përdoruesit në të gjithë botën. Duke përdorur teknologjinë, lexuesit tuaj besnikë mund të njoftohen për përmbajtje të re në faqe nga shfletuesit e tyre, aplikacionet e palëve të treta, dhe madje edhe telefonat inteligjentë dhe tabletët. Edhe më mirë, ata mund të lexojnë postime të tëra nga një lexues RSS nëse e lejoni një gjë të tillë.

Shmangni FeedBurner dhe kurseni vetes kohë dhe nerva

FeedBurner është një ofrues i njohur i menaxhimit të ushqimit RSS. Edhe pse ne të gjithë jemi mësuar me faktin se gjithçka që vjen nga Google është në nivelin më të lartë, ky shërbim është plot me gabime dhe përdoruesit e kanë shumë të vështirë ta zbatojnë atë në blogjet e tyre të WordPress.

FeedBurner u bë popullor sepse ofroi statistika të hollësishme, regjistrime të thjeshta me email dhe veçori të ndarjes sociale. Por problemet që ajo po shkakton janë bërë shumë për tu trajtuar.

Google gjithashtu ndaloi zhvillimin e shërbimit, dhe ne të gjithë presim që ta shohim plotësisht të mbyllur.

10 alternativat e shkëlqyera RSS për WordPress

Para se të humbni kohën tuaj në vendosjen e FeedBurner, shikoni të gjitha opsionet e tjera që do të funksionojnë shumë më mirë për ju. Për fat të mirë, shumica e tyre do të ofrojnë gjithçka që bën FeedBurner, por ata nuk do t’ju bëjnë të fryni kokën në tastierë kur të ndeshni një problem.

1. Ushqimi amtare i WordPress RSS

MIMI: Falas

WordPress RSS

Para se të vendosni burime shtesë RSS dhe të paguani për shërbime të palëve të treta, ne do të dëshironim të rikujtonim veçorinë që vjen e mbushur me WordPress. Si parazgjedhje, WordPress përgatit automatikisht një burim lajmesh për blogun tuaj. Edhe pse është mjaft e thjeshtë, shumica e blogerëve nuk do të duhet më shumë sesa duhet të ofrojë.

Për të hyrë në burimin tuaj RSS, thjesht lundroni tek www.yourblog.com/feed, dhe gjithçka do t’ju shërbejë në një çështje milisekonda. Nëse vendosni të përdorni burimin amë RSS, ju merrni kontroll të plotë mbi të.

Ndërsa ju do të jeni në gjendje të modifikoni ushqimin duke kodifikuar veçoritë në të ose duke e zgjëruar atë me shtesa të ndryshme, duhet të dini se vjen me disa kufizime. Për fillestarët, nuk do të jeni në gjendje të dini se sa njerëz e shikuan ushqimin tuaj, as nuk do të merrni statistika të hollësishme dhe opsione të pajtimit me email. Nëse kjo është diçka që ju shqetëson, thjesht lëvizni në alternativat e radhës në listën tonë.

2. FeedPress

MIMI: Duke filluar nga 4 dollarë në muaj

Nëse tashmë keni përdorur FeedBurner, do të pëlqeni shumë faktin që FeedPress lejon shpërngulje të lehtë nga shërbimi. Pas shpërnguljes së pajtimtarëve, mund të ndaleni së shqetësimi se çfarë do të ndodhë nëse shërbimi i famshëm i Google ndalon së punuari.

Kjo nuk është e vetmja problem për regjistrimin e një llogarie FeedPress. Shërbimi do t’ju lejojë të gjurmoni më lehtë burimet dhe pajtimet me mjetin e tyre të analitikës. Ju gjithashtu mund të personalizoni llogarinë tuaj dhe të përdorni një emër domain personal kur publikoni burime të reja.

Meqenëse është i etiketuar me të bardha, nuk është e nevojshme të shqetësoheni për lexuesit tuaj duke e ditur që jeni duke përdorur një shërbim të palës së tretë. Thjesht përdorni logot, imazhet dhe emrat tuaj dhe personalizoni RSS në blogun tuaj. FeedPress e lehtëson botimin e burimeve automatike në Facebook, Twitter dhe Buffer. Dhe pasi ne po flasim për WordPress, duhet të dini rreth plugin falas FeedPress kjo do ta bëjë gjithçka shumë më të lehtë.

3. Ushqyerja

MIMI: Duke filluar nga 6 dollarë në muaj

Ky shërbim fantastik nxjerr automatikisht informacionin nga çdo uebfaqe që dëshironi. Në një ndarje të sekondës, ajo krijon një burim nga siti dhe krijon njoftime të pajtueshme ose të publikueshme nga ajo.

Me planin bazë, mund të përdorni deri në 20 prurje. Ata freskohen çdo gjashtë orë. Ju gjithashtu duhet të përdorni analiza të ushqimit, të redaktoni titujt dhe mjedisin pa shtesë, por mund të zgjeroni paketën dhe të merrni mundësi më shumë me planet e tyre Plus, Biznes dhe Korporatë.

4. RapidFeeds

MIMI: Duke filluar nga 4,49 dollarë në muaj 

RapidFeeds

Nëse thjesht dëshironi të gjeneroni ushqim dhe t’a publikoni atë në pajtimtarët tuaj ose ta përdorni atë së bashku me ekipin tuaj, RapidFeeds do t’ju ndihmojë. Duke përdorur aplikacionin e tyre të fuqishëm FeedManager<, you get to see daily and monthly statistics, geo-distribution, click-through details, user-agent stats and much more. The service allows you to use your domain for the RSS feed so that you can work on the brand name. By setting up automated tweets, you can forget about manually updating the status on the popular social media site. Instead, every time that you publish a new post, RapidFeeds will also tweet it to your followers. You can also schedule RSS feed updates, protect them with a password if needed, and it is good to know that the support team is there for you 24/7.

5. FeedBlitz

MIMI: Duke filluar nga 7 dollarë në muaj

FeedBlitz vjen me sisteme të integruar të komenteve që mund t’ju ndihmojnë të krijoni një RSS RSS dinamike dhe më të gjallë. Duke siguruar migracionin e thjeshtë FeedBurner, ju mund të pushoni nëse keni përdorur shërbimin që askush nuk e pëlqen më.

FeedBlitz ju lejon të përdorni një strukturë të personalizuar URL. Kështu, për shembull, ju mund të shërbeni burime lajmesh direkt nga feeds.yourblog.com dhe përshtateni tërë mjedisin për markën tuaj. Nëse keni një podcast, ky shërbim i mahnitshëm gjithashtu mund të trajtojë gjithçka.

Ai gjithashtu përmban një rrjet reklamimi miqësor me ushqimin RSS, kështu që madje mund të fitoni para me FeedBlitz. Ka disa plane pajtimesh, kështu që ju duhet të gjeni atë që është më i miri për numrin e pajtimtarëve që merrni.

6. Statistikat e Feed Feed

MIMI: Falas

Statistikat e thjeshta të ushqimit

Simple Stats Feed është një shtojcë falas WordPress që mund të përmirësojë RSS tuaj parazgjedhur. Ai mund të gjurmojë automatikisht ushqimin dhe të sigurojë statistika të dobishme. Mjetet dhe opsionet e ndryshme do t’ju ndihmojnë të konfiguroni dhe menaxhoni ushqimin RSS si një profesionist.

Duke përdorur shtojcën, ju lehtë mund të shihni numrin e pajtimtarëve përmes një etiketë shablloni ose një kode të thjeshtë.

Meqenëse shtojca është falas, nuk është e nevojshme të zgjedhni pajtime mujore dhe as të përdorni shërbime të palëve të treta. Nëse jeni përdorues i thjeshtë i ushqimit RSS, provoni shtojcën përpara se të shkoni në një opsion të paguar sepse mund të jetë thjesht i përsosur për ju.

7. Frikë

MIMI: Duke filluar nga 19 dollarë në muaj

Edhe pse Aweber nuk është plotësisht i përkushtuar për burimet RSS, ai është akoma një alternativë e shkëlqyeshme për FeedBurner. Për 19 dollarë në muaj, ju duhet të punoni me deri në 500 pajtimtarë. Ju mund t’u dërgoni atyre burime RSS në baza ditore, javore ose mujore dhe të kontrolloni detajet rreth pajtimeve. Zgjidhni ditët specifike kur doni të njoftoni pajtimtarët tuaj për artikuj të rinj.

Nëse doni edhe më shumë kontroll, ekziston një opsion i bukur që ju lejon të dërgoni ushqimin RSS pasi të keni publikuar një numër specifik artikujsh.

8. MailChimp

MIMI: Falas

MailChimp është një nga shërbimet më të njohura të marketingut me email në internet. Ndër shumë veçori mahnitëse që ofron, sot ne jemi të interesuar në funksionin e tij Email në RSS.

Krijoni shabllone me porosi RSS dhe kontrolloni sa shpesh MailChimp do të dërgojë azhurnime për pajtimtarët tuaj. Pasi të publikoni përmbajtjen, nuk do të duhet të shqetësoheni për dërgimin e azhurnimeve – MailChimp do të bëjë gjithçka automatikisht në mënyrë që të përqendroheni në gjëra të tjera.

Meqenëse MailChimp është falas nëse keni më pak se 2000 abonentë, gjithçka që duhet të bëni është të regjistroheni në një llogari falas dhe të provoni shërbimin. Sshtë një alternativë e shkëlqyeshme për ata prej jush që ende nuk kanë aq abonentë RSS.

9. Mad Mimi

MIMI: Duke filluar nga 10 dollarë në muaj

Mad Mimi është një tjetër ofrues i marketingut me email që përmban një shërbim RSS në Email.

Importimi i burimit RSS është shumë i thjeshtë. Pas kësaj, ju vetëm duhet të zgjidhni stilin që ju pëlqen dhe audiencën që do të marrë ushqimin. Si parazgjedhje, Mad Mimi do të përfshijë të gjitha postimet në burimin tuaj, por kjo është diçka që mund ta ndryshoni lehtë përmes faqes së cilësimeve. Edhe pse është një shërbim premium, mund ta provoni falas dhe të kontrolloni nëse është mjaft i mirë për blogun tuaj.

10. Lirat specifike

MIMI: Falas

Duke futur një mundësi të re abonimi në faqen tuaj, ju mund t’i lejoni vizitorët tuaj të marrin artikuj që u dorëzohen menjëherë. Lërini përdoruesit tuaj të vendosin se çfarë lloj azhurnimesh do të marrin. Për shembull, përdoruesit lehtë mund të zgjedhin të marrin mesazhe me etiketa, autorë ose fjalë kyçe specifike. Kjo do të përmirësojë përvojën e përdoruesit dhe do të keni më pak të ngjarë të merrni përdoruesit që çabonohen pas përditësimeve të reja.

Përdoruesit gjithashtu mund të zgjedhin nëse duan vetëm titujt ose tërë përmbajtjen nga faqja juaj. Duke specifikuar një kanal shpërndarjeje, përdoruesit mund të ndryshojnë mënyrën e grumbullimit të përmbajtjes nga faqja juaj. Kjo do t’i bëjë ata të vlerësojnë përmbajtjen.

Feeds Specifike është plotësisht falas, kështu që pse të mos e provoni?

përfundim

Edhe pse FeedBurner është akoma në punë dhe ju duhet ta përdorni atë nëse dëshironi të dëshironi, është e qartë se shërbimi është problematik. Numri i përdoruesve të pakënaqur vazhdon të rritet çdo ditë, dhe kurrë nuk mund ta dini kur Google do të mbyllë FeedBurner krejt.

Meqenëse ka kaq shumë alternativa të mira që madje mund të migrojnë pajtimtarët nga FeedBurner, ne besojmë se të gjithë duhet të kalojnë në një ofrues të ndryshëm. Nëse nuk doni të paguani disa dollarë në muaj për një shërbim premium, ka disa nga ato fantastike në listë që mund t’i përdorni falas. Në fund të fundit, nëse keni një blog më të vogël me jo aq lexues RSS, gjithmonë mund t’i lini gjërat ashtu siç janë dhe të përdorni shërbimin e burimit RSS të WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map