Dallimi midis një Titulli Blogu dhe një Domain Emri i Blogut (URL)

titulli i blozës vs emri i domain


Para se të filloni të punoni në një blog të ri, me siguri do dëshironi ta emërtoni. Ndërsa mund të kaloni javë të tëra në zhvillimin e një ideje dhe madje edhe për skicimin e disa prej koncepteve të para që do të formojnë tërë blogun, nuk është me të vërtetë e këshillueshme që të vendosni një blog në internet pa pasur një emër për të.

Por kur të vendosni se është koha që t’i jepni një emër blogut tuaj, duhet të dini dallimet që ngatërrojnë shumë fillestarë – një titull në blog dhe emri i domain nuk janë të njëjtat gjëra!

Titulli i Blogut

Kur të merrni një ide për një blog, me siguri do të keni në mendje një titull. Kjo mund të jetë gjithçka që dëshironi, dhe nuk është e nevojshme të kontrolloni Internetin për disponueshmërinë. Për shembull, nëse emri juaj është Gjoni dhe po filloni një blog ushqimi, titulli i blogut tuaj mund të jetë diçka aq i thjeshtë sa “Blogu i Ushqimit i Gjonit” (shpresojmë që të keni disa ide më të mira se sa ne).

Titulli i Blogut

Titulli i blogut mund të ndryshohet në çdo kohë. Nëse ndonjëherë vendosni të ndryshoni titullin, ju jeni vetëm një mundësi larg kësaj. Meqenëse cilësimet varen nga CMS që përdorni, është e pamundur të kaloni të gjitha ato në këtë artikull. Pra, le t’ju tregojmë se si ta ndryshoni titullin në blog WordPress:

 1. Shko tek Cilësimet -> Të përgjithshme
 2. Vendosni titullin e dëshiruar në fushën “Titulli i faqes”
 3. Ruaj ndryshimet

Cilësimet e Përgjithshme të WordPress - Titulli i Blogut

Zakonisht, kjo është gjithçka që duhet për të ndryshuar titullin e blogut tuaj WordPress. Shumica e temave dhe shtojcave do të përdorin këtë mundësi për të shfaqur titullin e blogut, ku është e nevojshme, por nëse doni të mësoni më shumë, mos harroni të kontrolloni udhëzuesit tanë të WordPress.

Emri i Domainit të Blogut (URL)

Para se të mund të paraqiteni për të treguar blogun tuaj për publikun, do t’ju duhet një kompani e shkëlqyer që do të kujdeset për faqen tuaj. Ky është vendi ku do të vendosen skedarët tuaj. Ne ju rekomandojmë Bluehost për të gjitha nevojat tuaja të pritjes. Por ju gjithashtu do të duhet të regjistroni një emër domain që do të caktohet në faqen tuaj te internetit.

Imagjinoni një emër domaini si adresën e blogut tuaj. Ashtu si shtëpia juaj ka një emër dhe numër unik rruge që e identifikon atë, blog-u juaj duhet të ketë një adresë unike gjithashtu. Kjo adresë do t’u lejojë të gjithëve në Internet (si njerëzit ashtu edhe makinat) të njohin blogun tuaj sipas vendndodhjes së tij unike (emri i domain).

Për dallim nga titulli i blogut që mund të ndryshohet në çdo kohë dhe nuk do të ketë shumë ndikim në faqe, emri i domain është diçka që do të doni të mbani përgjithmonë. Do gjë që bëni me blogun tuaj do t’i caktohet këtij emri të domain, kështu që ndryshimi i tij në të vërtetë do të thoshte një fillim i ri. Dhe kjo nuk është diçka që do të dëshironi të bëni pas vitesh duke punuar shumë në blog. Për shembull, nëse dikush tjetër lidhet përsëri me blogun tuaj, dhe ju ndryshuat emrin e domain, ajo lidhje do të ndalonte së punuari dhe një person që klikoi për të hyrë në faqen tuaj do të përfundonte në një faqe të zbrazët që tregon një gabim.

Adresa e faqes suaj të internetit

Pra, është e rëndësishme të zgjidhni një emër domaini që ju pëlqeni dhe dëshironi që nga fillimi. Epo, kjo është më lehtë e thënë sesa bëhet. Pse? Duke qenë se emrat e domain duhet të jenë unikë, mund të imagjinoni se kaq shumë prej tyre janë regjistruar tashmë nga dikush tjetër. Për shembull, mund të ketë vetëm një www.firstsiteguide.com. Meqenëse ne tashmë zotërojmë fushën, askush tjetër nuk mund ta ketë.

Në shembullin e “Blogut të Ushqimit të Gjonit”, Gjoni ndoshta do të dëshironte që emri i tij i domain të ishte diçka i tillë www.johnsfoodblog.com. Por mund të regjistroni edhe emra të ndryshëm domainash si:

 • johnsfoodblog.net
 • johns-food-blog.org
 • jfblog.com

Në këtë rast, megjithëse mund të përfundoni duke regjistruar diçka të tillë www.jfblog.com (sepse e para ndoshta është marrë), titulli i blogut tënd mund të jetë ende “Blogu i Ushqimit i Gjonit”. Pra, të gjithë ata që hyjnë në emrin e domain do të jenë në gjendje të shohin titullin e plotë të blogut që keni vendosur në cilësimet.

A mund të kem një domain falas?

Nëse doni të merrni seriozisht me blogun tuaj, do të dëshironi të paguani për një emër domain. Anydo nga shembujt e mësipërm do t’ju kushtojë para. Por pagesa për një emër domain do t’ju lejojë të zgjidhni adresën e blogut tuaj dhe ta personalizoni atë sipas pëlqimeve tuaja.

Ndërsa ju lehtë mund të keni një domain falas, ato janë zakonisht subdomains. Kështu, për shembull, nëse organizoni blogun tuaj falas në WordPress.com, gjithashtu mund të keni një emër domain falas. Por në atë rast, ju nuk do të jeni në gjendje të zgjidhni diçka unike si shembujt që treguam. Përkundrazi, do të keni mundësi të zgjidhni vetëm pjesën e parë të emrit. Në vend që të keni diçka unike si johnsfoodblog.com, mund të kesh vetëm johnsfoodblog.wordpress.com (përveç nëse disa dashnorë të tjerë të ushqimit pohuan se një).

Duke e përmbledhur

Ndërsa të dy Titulli i Blogut dhe Emri i Domainit janë të rëndësishëm, ka qartë dallime të mëdha. Të dy emrat përdoren për të identifikuar një blog, por titulli i blogut mund të ndryshohet lehtësisht në çdo moment ndërsa emri i domain nuk është diçka që duhet të ndryshosh (në raste të rralla, njerëzit ndryshojnë URL-të e tyre, por kjo nuk është diçka që duhet të shqetësohesh në këtë pikë).

Një titull i blogeve është vetëm një emër që përdoret për identifikimin e blogut, dhe një emër domain është adresa e blogut tuaj që do të përdoret si nga njerëzit ashtu edhe nga motorët e kërkimit për të njohur faqen tuaj në tërësinë e blogjeve të tjerë që gjenden në internet.

Ardhja me një titull në blog dhe emri i domain që do t’ju identifikojë në internet nuk është një detyrë e lehtë. Duhet kohë dhe imagjinatë për të marrë diçka interesante dhe megjithatë unike. Pasi të keni zgjedhur dhe blerë emrin e domain, sigurohuni që të promovoni blogun tuaj nga duke përdorur hashtags e duhur në rrjetet sociale si Instagram, kështu që ju mund të merrni ton pëlqime dhe të filloni të fitoni para me blogun tuaj.

Nëse akoma po përpiqeni të gjeni një emër domain për blogun tuaj, thjesht hidhini një sy këtyre gjeneruesve të emrave të blogut që do t’ju ndihmojnë duke sugjeruar ide dhe duke kontrolluar disponueshmërinë e emrit të domain.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map