20 arsyet pse duhet të filloni një blog (për biznes dhe kënaqësi)

pse-start-a-blog


Farë është një blog dhe pse filloni një? Ka shumë arsye pse duhet të keni blogun tuaj. Ky artikull do të shqyrtojë njëzet mënyra pse të gjithë duhet të kenë blogun e tij ose të saj. Për disa prej nesh, nuk ka asgjë më të kënaqshme sesa të kesh punën e një ëndrre. Pavarësisht nëse është inxhinieri, art, biologji ose ndonjë transportues tjetër që keni zgjedhur. Por, disa njerëz do t’ju thonë se asgjë nuk është aq e kënaqshme sa të jeni një bloger me kohë të plotë!

Blogimi përmirëson dhe formon karakterin tuaj. Gjithashtu ju jep përmbushje dhe në disa raste edhe stabilitet financiar.

Këtu janë njëzet arsye që do t’ju bëjnë të dëshironi të filloni një blog:

Blogim për Kënaqësi

1. Ju ndihmon të mësoni gjëra të reja

Mësimi është faktori më inkurajues në bloget. Ndërsa kërkon që të postoni tekst në blogun tuaj, gjithashtu ju ndihmon të mësoni shumë. Hulumtimi i asaj që shkruajnë blogerët e tjerë. Përqendrimi në mënyrën se si njerëzit komentojnë. Krijimi i përmbajtjes suaj do të përmirësojë njohuritë tuaja për një temë të veçantë.

2. Kjo ju jep qartësi të mendimit

Aftësia për të menduar dhe vepruar qartë është një nga aftësitë më kritike në jetën tonë të përditshme. Sigurisht, ata nuk ju mësojnë këtë në shkollë! Përmes blogimit, ju mësoni të reflektoni në marrëdhëniet tuaja dhe çështjet e tjera të jetës. Gjithashtu ju ndihmon të bashkëveproni me njerëz të ndryshëm.

3. Përmirëson aftësitë tuaja për të shkruar

Mjeshtëria e të shkruarit vjen me nevojën për praktikë të vazhdueshme. Wayfarë mënyrë më e mirë për ta bërë këtë nëse jo përmes Blogging? Mos harroni se mospërputhjet dobësojnë muskujt tuaj të shkrimit. Pse të keni një blog atëherë? Blogimi mpreh aftësinë tuaj për të shkruar duke ju detyruar të vazhdoni të shkruani.

Ju mund të përdorni mjete si Grammarly dhe Tym i bardhë kjo do t’ju ndihmojë të prodhoni përmbajtje cilësore.

4. Përmirëson besimin tuaj

Epo, Blogging mëson si të ndani mendimet tuaja të ndryshme. Ju inkurajon të pranoni gabimet që bëni. Do të njihni pikat tuaja të forta dhe do të mësoni të kontrolloni pikat e dobëta. Ju gjithashtu duhet të merrni kritikë dhe lajka në një mënyrë të pjekur dhe profesionale.

5. Mund të përmirësojë fjalimin tuaj

Një fjalim i mirë fillon me një skenar edhe më të mirë. Sa më shumë të mësoni për tema me interes, aq më lehtë bëhet komunikimi i tyre me gojë. Pas një periudhe, ju do të rritni besimin. Dhe mund të përballet me një audiencë dhe të menaxhojë çdo ndjenjë nervoze që mund të vijë. Blogimi do t’ju ndihmojë të bëni atë.

6. Mund t’ju ndihmojë në punën vullnetare dhe aktivitetet e komunitetit

Blogging gjithashtu ndihmon në mënyra të tjera. Si, duke ofruar ujë të pijshëm të sigurt për njerëzit në nevojë. Ose duke paguar arsimimin e një fëmije në nevojë. Shkrimtarët si psh Jeff Goins dhuroni afro dhjetë përqind të shitjeve të tyre në bamirësi. Të tjerë si p.sh. Pat Flynn mbledh më shumë se pesëdhjetë mijëra për të ndërtuar dy shkolla në Gana, Afrikë.

7. shtë një sfidë e vërtetë

Prisni, por pse blog nëse është sfiduese? Të gjithë duhet të bëjmë disa detyra të vështira në një moment të jetës sonë. Sa emocionuese do të ishte jeta nëse do t’i kishim dorëzuar gjërat? Me blog-un, marrja shumë e rehatshme është mjaft e vështirë. Prandaj, ju detyron të vazhdoni të rriteni e cila nuk është një gjë e keqe!

8. Blogimi ju lejon të ndihmoni njerëzit

Pse të mos bëni blog nëse ju lejon të bëheni hero? Përmes ndarjes së historisë tuaj, ju merrni frymëzimin e të rinjve për të eksploruar potencialet e tyre të fshehura. Duke shkruar për ide të ndryshme, të tilla si dashuria, marrëdhëniet dhe çështje të tjera sociale, ju mund të ndryshoni jetën e tyre.

9. Kjo ju jep disiplinën më të mirë

A jeni i varfër në lidhjen me njerëzit apo me mbajtjen e orareve? Me Blogging, ju përmirësoheni në këto dy faktorë. Kjo ju ndihmon të ndiqni afatet dhe të plotësoni nevojat e klientit. Nëse Blogging mund t’ju ndihmojë me atë, atëherë, pse jo Blog?

Blogim për biznes

10. Ju mund të fitoni para nga Blogging

Për ata prej nesh që nuk kanë lindur milionerë, ekziston një shans i mirë për të fituar një shumë të drejtë parash. Ju madje mund të bëheni një bloger me kohë të plotë që bën jetesën e tij. Të gjitha këto ndërsa bëni atë që doni. Plus, të kesh kohë të mjaftueshme për të trajtuar aktivitete të tjera, si dhe të kalosh kohë me familjen tënde.

11. Nuk kërkohet një grup i veçantë i kualifikimeve

Ju mund të krijoni blogun tuaj të WordPress në më pak se pesëmbëdhjetë minuta duke përdorur një udhëzim të thjeshtë hap pas hapi. Pse të mos bëjmë blog atëherë? Me mjetet në dispozicion sot, nuk është e nevojshme të jesh programues ose një person i teknologjisë për të bërë një blog. Disa klikime dhe jeni gati të shkoni!

12. shtë e përballueshme

Pse të mos bëni blog nëse mund të filloni dhe të paguani 2,75 $ në muaj? Po, kjo është sa do ju kushtonte të drejtoni një blog të thjeshtë personal. Gjithashtu, nëse doni që blogu juaj të ketë pak liri, përdorni konfigurimin e vetë-pritur. Do të zbuloni se është e përballueshme për këdo, kudo ku në botë mund të jeni.

13. Ju ndihmon të fitoni një audiencë në internet

Shumica e njerëzve të tërhequr në vende dhe individë që përmirësojnë jetesën e tyre. Një blog do t’ju lejojë të krijoni vlera përmes përmbajtjes tuaj. Nga, ju mund të rritni bazën tuaj të tifozëve dhe të arrini lexuesit e tjerë në internet.

14. Ndihmon në ndikimin e opinionit publik

Blogimi ju ndihmon të identifikoni një hendek në sektorin publik dhe ju lejon të ndani pikëpamjet tuaja me një audiencë të gjerë. Një shembull i mirë është një zonë me pak ose aspak shpërndarës për nënat shtatzëna dhe të sëmurët në shoqëri. Duke theksuar këtë çështje në blogun tuaj, ju rrisni vetëdijen për këtë çështje. Ju mund të merrni vëmendjen e njerëzve të përfshirë, siç janë palët e interesuara të qeverisë!

15. Ju ndihmon të ndërtoni besueshmërinë tuaj

Disa shkallë arsimi po humbasin rëndësinë e tyre dhe organizatat që përcaktojnë kualifikime specifike. Në këtë rast, ka dalë që përmes Blogimit, punëkërkuesit marrin punë. Kompanitë janë në kërkim të shkrimtarëve të besueshëm dhe drejtuesve të opinioneve për të shkruar në bloget e tyre.

16. Ndihmon në botimin e punës tuaj

A jeni akoma duke pritur për shërbimet e një botuesi? Epo atëherë, do të duhet të presësh për një jetë të tërë! Pse të mos bëjmë blog atëherë dhe ta bëjmë veten një botues? Shkrimtarët si Theresa Ragan u refuzuan mbi njëqind herë në nëntëmbëdhjetë vjet. Pastaj vendosi të zgjohej, dhe brenda një viti, ajo shiti afër treqind mijë kopje!

17. Mund t’ju ​​krijojë mundësi për të biseduar me njerëzit

Pse të shkruani një blog? Epo, blog-u juaj ju lejon të merrni pjesë në shumë angazhime të të folurit. Ju mund të ndani mendime në blogun tuaj që mund t’ju japin një ofertë folësish në ngjarje ose konferencë!

18. Mund të ju bëjë marrëveshje këshillimi

Pse blog për biznes? Mark Schaefer, një bloger i famshëm, ka marrë marrëveshje të jashtëzakonshme nga kompani të ndryshme. Midis tyre, Microsoft, Amazon, Yahoo, dhe eBay si dhe shumë të tjerë. Ju mund të identifikoni temën që ju përshtatet më së miri dhe të filloni një blog bazuar në të. Kjo mund të çojë në disa punë këshillimi menjëherë.

19. Mund të ju ndihmojë të gjeni punë të pavarur

Shumë njerëz sot po fitojnë para nga çdo vend i botës përmes punëve të pavarura. Një blog është një mënyrë e shkëlqyeshme për të treguar aftësitë tuaja dhe mund t’ju ndihmojë të gjeni klientë të rinj. Ju mund të paguani për të bërë diçka që është më afër zemrës suaj!

20. Ndihmon për të promovuar artet ose hobi të tjerë

Pse të mos bëni blog nëse sjell interesin tuaj më të mirë? Ju mund të pëlqeni të luani futboll, bërje rruaza, vizatim, art, dhe dizajn apo edhe të këndoni. Flisni për pasionin tuaj në blogun tuaj, dhe kjo do t’i bëjë lexuesit në internet të lidhen me ju në një kuptim më të thellë!

përfundim

Nëse keni mësuar disa këshilla, atëherë ndani këtë artikull me ata që ndajnë shqetësimet tuaja. A ka ndonjë këshillë tjetër që ne kemi lënë jashtë? Ju lutemi mos ngurroni të lini sugjerimet dhe komentet tuaja, dhe ne do t’ju kthehemi!

Pse-ju-A duhet-Start-a-Blog

Mos ngurroni të përdorni këtë infografikë në faqen tuaj të internetit

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map