Sieć dostarczania treści (CDN)

Rakieta obrazu bocznego

Jeśli utworzyłeś udaną witrynę, która generuje duży ruch lub spodziewasz się większego ruchu, zdecydowanie powinieneś uzyskać CDN, aby upewnić się, że wydajność Twojej witryny jest nienaganna. Wiele osób nie do końca rozumie, czym właściwie jest sieć dostarczania treści i jaki może mieć wpływ na ich witrynę, ale ten przewodnik powinien zawierać wszystkie informacje na jej temat i wyjaśnić wszelkie nieporozumienia.


Jednym z powszechnych nieporozumień na temat uzyskania CDN jest to, że nie potrzebujesz usługi hostingowej. W rzeczywistości jest to potrzebne, ponieważ CDN pomaga tylko ulepszyć twoją stronę internetową. Nadal musisz mieć dobrą usługę hostingu, ponieważ CDN pomaga tylko i przyspiesza twoją stronę internetową, a tym samym poprawia komfort użytkowania.

Jest w przybliżeniu

8,8 miliona

witryny korzystające z sieci dostarczania treści na całym świecie

Każdy z nas przeglądający internet faktycznie wchodzi w interakcję z sieciami CDN każdego dnia. Kiedy czytasz wiadomości w Internecie, odwiedzasz sklepy internetowe, sprawdzasz swój kanał w mediach społecznościowych lub oglądasz wideo na YouTube, wchodzisz w interakcję z CDN, które stoją za każdym tekstem, każdym obrazem lub filmem, który jest dostarczany na twoje urządzenie mobilne lub komputer. Stanowią one trzon dostarczania treści online, bez których świat online nie działałby tak szybko, jak obecnie.

Z 10 000 najlepszych stron internetowych,
48,3% korzysta obecnie z sieci dostarczania treści

Dlaczego to jest dokładnie? Ponieważ sieci CDN rozwiązują problemy z opóźnieniami, które każdy użytkownik Internetu z pewnością uważa za niezwykle ważne. Opóźnienie oznacza opóźnienie między momentem, w którym żądasz otwarcia określonej strony internetowej, a momentem, w którym żądana treść faktycznie pojawia się na ekranie. Opóźnienie to może być co najmniej frustrujące, i jest to główny problem, który CDN mogą rozwiązać.

Co to jest CDN?

Co to jest CDN
Zobacz Co to jest CDN [Infografika]

Sieć dostarczania treści (CDN) to system połączonych ze sobą serwerów na całym świecie, który wykorzystuje bliskość geograficzną jako główne kryterium dystrybucji buforowanej treści i stron internetowych wśród użytkowników końcowych.

Gdy korzystasz z usługi CDN, treść Twojej witryny istnieje na wielu serwerach na całym świecie, co ułatwia jej dystrybucję wśród użytkowników końcowych zgodnie z ich położeniem geograficznym. Oznacza to, że każdy użytkownik otrzyma żądaną treść z najbliższego serwera, co znacznie przyspieszy cały proces.

3 PODSTAWOWE RODZAJE DOSTAWY TREŚCI

Treść dynamiczna: treści generowane w locie przez serwer WWW przy użyciu jednego z kilku popularnych języków programowania WWW, takich jak php, ruby ​​lub java.

Treść statyczna: treść, która zazwyczaj nie zmienia się bardzo często i nie wymaga generowania. Obrazy, CSS i JavaScript itp.

Przesyłanie strumieniowe treści: filmy lub pliki audio odtwarzane za pomocą kontrolki przeglądarki internetowej.

Nawet gdy przepustowość jest ograniczona lub następuje znaczny wzrost ruchu na stronie, użytkownicy końcowi mogą skutecznie odbierać żądane treści. Wynika to z faktu, że CDN oblicza, który serwer znajduje się najbliżej żądającego użytkownika końcowego i wykorzystuje to obliczenie do dystrybucji żądanej treści.

To, co się dzieje, to użytkownik końcowy otrzymuje kopię danych, która znajduje się w pobliżu użytkownika, w przeciwieństwie do wszystkich użytkowników uzyskujących dostęp do danych z tego samego serwera centralnego, co prowadziłoby tylko do wąskich gardeł w pobliżu tego serwera.

HISTORIA CDN

Lata obrazu bocznego

Mapa 2

Dlatego głównym celem sieci CDN jest wyeliminowanie odległości, którą musi pokonać żądana treść, a tym samym zmniejszenie liczby przeskoków, które musi wykonać pakiet danych. W rezultacie pakiet danych ma mniejsze straty, przepustowość jest wysoce zoptymalizowana, a opóźnienia i limity czasu są zminimalizowane. Wszystko to prowadzi do szybszej witryny i lepszej wydajności, co bezpośrednio poprawia komfort użytkowania, i do tego dąży każdy właściciel witryny.

Dlaczego potrzebujesz CDN?

Zmęczony obraz boczny

Sieć CDN jest niezbędna, jeśli chcesz dotrzeć do wielu użytkowników na całym świecie, ponieważ udostępnia ona swoje treści wszystkim. Może zapewnić pewne doskonałe korzyści dla Twojej witryny, w tym poprawić jej szybkość, zapewniając użytkownikom lepszą obsługę dzięki szybszemu serwisowi, zapobiegając awariom witryny, ponieważ CDN rozdziela pasmo na wiele serwerów zamiast jednego centralnego serwera obsłużyć cały ruch i poprawić SEO, ponieważ szybsze witryny zajmują wyższą pozycję w wyszukiwarkach.

47% sieci
użytkownicy oczekują
strona internetowa do
załaduj pod
dwie sekundy

46% telefonów komórkowych
użytkownicy by
porzucić stronę
jeśli się nie załadował
w ciągu 3 sekund

57% konsumentów online
porzuci stronę
po odczekaniu 3 sekund
za załadowanie strony, 80%
z nich nie wróci

Obraz z boku

Być może najważniejszą korzyścią, jaką CDN może zaoferować, jest zapobieganie awariom witryny, ponieważ znacznie zmniejsza obciążenie ruchem, z którym musiałby sobie poradzić Twój serwer centralny, wykorzystując inne serwery na całym świecie do dystrybucji treści do użytkowników końcowych. Dzięki temu zapobiega dużemu ruchowi powodując awarię witryny.

CDN odciąża ruch przychodzący na twoją stronę, twoja strona może działać znacznie lepiej i szybciej, znacznie poprawiając czas ładowania strony. Czas wczytywania strony może wpływać na współczynnik konwersji, dlatego konieczna jest jego optymalizacja, aby nie doświadczyć utraty liczby odwiedzających witrynę ani utraty przychodów. Jednosekundowe opóźnienie czasu ładowania strony może zmniejszyć współczynnik konwersji, dlatego właśnie uzyskanie niezawodnej usługi CDN jest niezbędne, ponieważ może znacznie poprawić szybkość witryny.

Każde sekundowe opóźnienie czasu ładowania strony może prowadzić

1,6 miliarda USD

w rocznych stratach dla głównych sprzedawców internetowych

Gdy Twoja witryna działa szybciej, zapewnisz użytkownikom znacznie lepszą obsługę. Jednosekundowe opóźnienie czasu ładowania strony może zmniejszyć zadowolenie klienta o 16% i spowodować zmniejszenie liczby wyświetleń strony o 11%. Nie trzeba dodawać, że zadowolenie klienta jest najważniejsze w każdej firmie, więc zadowolenie użytkowników pomoże Ci poprawić ogólną działalność i wygenerować większy przychód.

Z 10 000 najlepszych stron internetowych,
48,3% korzysta obecnie z sieci dostarczania treści

Optymalizacja wyszukiwarek ma kluczowe znaczenie dla każdego właściciela witryny i jest to coś, czego żaden z nich nie powinien lekceważyć. Ponieważ CDN pomaga zoptymalizować szybkość witryny i zapewnić lepszą obsługę, bezpośrednio pomaga poprawić ranking SEO. Wynika to z faktu, że Google indeksuje wrażenia użytkownika, a także czas ładowania strony, aby określić pozycję Twojej witryny w wyszukiwarkach.

Jak to działa?

Boczna ramka obrazu

Większość sieci CDN obsługiwanych jest jako dostawcy usług aplikacji (ASP), czyli oprogramowanie jako usługa (SaaS). Wielu właścicieli sieci internetowych zaczęło tworzyć własne sieci CDN, a głównym powodem, dla którego zdecydowali się zbudować własną sieć dostarczania treści, jest poprawa dostarczania treści online, w celu ulepszenia infrastruktury i zwiększenia przychodów.

Technologia

Boczny obraz wykresu

W Stanach Zjednoczonych 88% wszystkich tras internetowych przekroczy CDN do 2018 r., W porównaniu z 61% w 2015 r

I67% wszystkich internetowych transmisji wideo przekroczy CDN do 2018 r., W porównaniu z 53% w 2015 r

Na całym świecie 57% wszystkich połączeń internetowych przekroczy CDN do 2018 r., W porównaniu z 36% w 2015 r

Aby zminimalizować odległość między serwerem witryny a użytkownikami końcowymi, CDN przechowuje buforowaną zawartość statyczną witryny w wielu lokalizacjach geograficznych, to znaczy w centrach danych zwanych punktami obecności (PoP). Każdy PoP składa się z węzłów i serwerów, niektóre z nich docierają do tysięcy węzłów z dziesiątkami tysięcy serwerów, które pomagają dystrybuować zawartość do użytkowników końcowych zgodnie z ich położeniem geograficznym, pomagając im w ten sposób otrzymywać zawartość z przyspieszoną prędkością.

W skrócie, gdy użytkownik zgłasza żądanie sprawdzenia Twojej witryny, jest ono wysyłane do serwera DNS. Następnie CDN przekierowuje żądanie do najbliższego punktu dostępu. Węzeł, to znaczy serwer brzegowy, który znajduje się najbliżej użytkownika, zapewni mu zawartość statyczną, co znacznie zmniejszy opóźnienia i zapewni lepsze wrażenia użytkownika.

Techniki tworzenia sieci partnerskich

Sieci CDN używają różnych technik tworzenia sieci w celu optymalizacji dostarczania treści, a techniki te obejmują buforowanie stron internetowych, równoważenie obciążenia serwera, routing żądań i usługi treści.

Pamięć podręczna sieci

Sieci CDN używają różnych technik tworzenia sieci treści w celu optymalizacji dostarczania treści, a techniki te obejmują buforowanie stron internetowych, równoważenie obciążenia serwera, routing żądań i usługi treści.

Rynek sieci dostarczania treści (CDN) został wyceniony w 2018 r. Na USD

9,24 mld USD

i oczekuje się, że do 2024 r. osiągnie wartość 38,97 mld USD

Równoważenie obciążenia serwera

Równoważenie obciążenia serwera wykorzystuje jedną lub więcej technik, w tym przełącznik warstwy 4-7 (przełącznik sieciowy lub przełącznik treści), któremu przypisany jest pojedynczy adres IP, w celu podziału ruchu między wiele serwerów lub pamięci podręcznych. Przełącznik kieruje przyłączony do niego ruch do różnych serwerów, poprawiając w ten sposób skalowalność i równoważąc obciążenie. Co więcej, jeśli serwer ulegnie awarii, redystrybuuje obciążenie i zapewnia wysoką niezawodność, a także zapewnia kontrolę kondycji serwera.

Poproś o routing

Żądanie routingu kieruje żądanie użytkownika końcowego do węzła lub serwera brzegowego, który znajduje się najbliżej lub ma największą pojemność. W tym celu wykorzystuje kilka różnych algorytmów, w tym routing żądań oparty na DNS, przepisywanie HTML, globalne równoważenie obciążenia serwera, dynamiczne generowanie metaplików i anycasting. Odległość jest obliczana przy użyciu szeregu technik, takich jak sondowanie reaktywne, sondowanie proaktywne i monitorowanie połączenia.

Boczny obraz wykresu

Wielkość rynku CDN
oczekuje się wzrostu

Protokoły obsługi treści

Aby użytkownicy końcowi mieli dostęp do szeregu różnych usług treści dostępnych za pośrednictwem CDN, zaprojektowano kilka protokołów usług treści. Pod koniec lat 90. opracowano internetowy protokół adaptacji treści (ICAP), aby zapewnić otwarty standard łączenia serwerów aplikacji. Protokół OPES (Open Pluggable Edge Services) oferuje inne rozwiązanie, ponieważ definiuje aplikacje usług OPES, które mogą być przechowywane w procesorze OPES lub uruchamiane zdalnie na serwerze wywołań. Ponadto, aby rozwiązać problem, który systemy buforowania mają ze względu na generowane treści na stronach internetowych, utworzono Edge Side Includes (ESI).

Korzyści dla użytkowników końcowych i właścicieli witryn

Boczna ramka obrazu

Zalety dla użytkowników końcowych

Najważniejszymi zaletami CDN dla użytkowników końcowych są zmniejszone opóźnienie, ponieważ szybciej otrzymują żądaną treść, mniejsza utrata pakietów, ponieważ zawartość jest dystrybuowana szybciej i na krótszą odległość, a także poprawia wrażenia użytkownika.

Ponieważ treści internetowe są dystrybuowane na wielu serwerach na całym świecie, użytkownicy końcowi prawie zawsze są blisko jednego z tych serwerów, dlatego opóźnienie jest znacznie zmniejszone. Im jest niższy, tym szybciej użytkownicy końcowi mogą otrzymać żądaną treść, dokładnie tego właśnie szukają.

Szybka prędkość ładowania zwiększa przychody i zmniejsza
prawdopodobieństwo opuszczenia strony przez odwiedzających
bez przeprowadzania transakcji

Co więcej, utrata pakietów jest mniejsza ze względu na fakt, że żądana treść nie musi się przemieszczać daleko, to znaczy dociera do użytkownika końcowego znacznie szybciej i na krótszą odległość, co powoduje mniej drgań i znacznie lepszą jakość przesyłania strumieniowego wideo . Wszystko to prowadzi do wyjątkowo lepszego doświadczenia użytkownika, co jest podstawową korzyścią, jaką CDN może zaoferować zarówno właścicielom witryn, jak i użytkownikom końcowym.

Shopzilla przyspieszył średni czas wczytywania strony z 6 sekund do 1,2 sekundy i zwiększył przychody + 12% i wyświetleń strony + 25%

Amazonka i Walmart zwiększone przychody o 1% za każde 100 ms lepszego czasu ładowania strony

Firefox skrócił średni czas ładowania strony o 2,2 sekundy, co spowodowało wzrost pobrań o 15,4%

Sprzedawca części samochodowych AutoAnything.com skrócił czasy ładowania o połowę, co spowodowało wzrost sprzedaży o 13%

Wieśniak zwiększony ruch o 9% na każde 400 ms poprawy

Zalety dla właścicieli stron internetowych

Zalety CDN dla właścicieli stron internetowych obejmują niższe obciążenie sieci, co zapobiega awariom serwera, niższe koszty dostarczania treści, ochronę przed atakami DDoS, większą niezawodność i skalowalność, 100% dostępność treści i wysoką jakość usług.

Przekierowując użytkowników końcowych żądających określonej zawartości na serwery brzegowe, obciążenie sieci jest znacznie zmniejszone. Może to znacznie poprawić wydajność strony internetowej i, co ważniejsze, zapobiec potencjalnej awarii serwera, ponieważ obciążenie sieci jest w ten sposób zrównoważone.

Ponieważ obciążenie sieci jest równomiernie rozłożone na serwery brzegowe, liczba przeglądających określony fragment treści jest zmniejszona, co znacznie obniża koszty dostarczania treści i prowadzi do większych przychodów. Zwiększa to również pojemność każdego dostępnego serwera, zapewniając doskonałą skalowalność w przypadku nagłego wzrostu ruchu.

Sieć CDN może również poprawić bezpieczeństwo Twojej witryny, ponieważ rozwiązania chmurowe zapewniają ochronę przed atakami DDoS. Mianowicie, te rozwiązania mogą zapobiec atakowi, zanim dotrze on nawet do centrum danych. Ze względu na rozproszoną infrastrukturę sieci dostarczania treści, otrzymujesz bezpieczniejszą sieć. Sieci CDN mogą zwalczać ataki DDoS po prostu dzięki przepustowości, ponieważ przejmują cały ruch i utrzymują działanie witryny.

Ponieważ proces dostarczania treści jest przyspieszony, niezawodność treści jest znacznie zwiększona, co bezpośrednio wpływa na wygodę użytkownika i znacznie go poprawia, umożliwiając właścicielom witryn poprawę rankingu SEO i generowanie znacznie większych przychodów.

Dzięki wielu kopiom treści dystrybuowanych na wiele serwerów na całym świecie, zawartość jest w 100% dostępna dla każdego użytkownika końcowego. Sieć CDN umożliwia również właścicielom witryn internetowych świadczenie wysokiej jakości usług, ponieważ wszystkie oferowane przez nią korzyści poprawiają wydajność każdej witryny.

Waga obrazu z boku

Plusy i minusy CDN

Jeśli dostaniesz usługę CDN dla swojej witryny, znacznie skrócisz czas ładowania strony i zmniejszysz współczynnik odrzuceń, poprawisz ranking SEO, będziesz mógł używać zdjęć i filmów o większych rozmiarach bez problemów z prędkością ładowania i dostarczać treści dla użytkowników końcowych znacznie szybciej, a także zaoszczędzić dużo pieniędzy.
Istnieją jednak pewne wady korzystania z usługi CDN dla Twojej witryny. Mianowicie, niektórzy użytkownicy mogą doświadczyć zablokowanego dostępu, ponieważ zdecydowanie nie jest rzadkością, że wiele organizacji, a nawet krajów ogranicza dostęp tylko do określonych użytkowników, blokując w ten sposób inne domeny.

PROS

CONS

Zmniejsza obciążenie serwera

Koszt: Największą wadą CDN jest niewątpliwie czynnik ceny

Szybkość i zmniejszone opóźnienia i utrata danych pakietowych

Brak bezpośredniej kontroli

100% czasu działania strony

Złożoność: sama koncepcja CDn jest bardzo złożona

Zwiększona liczba jednoczesnych użytkowników

Hosting stron trzecich

Kolejną wadą CDN jest brak optymalizacji plików. Bezpłatne pliki hostowane w sieci CDN są w 100% dostępne, ale pakiety plików mogą być zbyt duże, aby usługa mogła zapewnić nienaganną funkcjonalność i wydajność. Możesz zmniejszyć pliki, aby mogły być pobierane szybciej, łącząc wszystkie pliki CSS i JavaScript, wywołując w ten sposób mniej żądań HTTP. W ten sposób możesz przesłać zoptymalizowane pliki do prywatnego CDN. To jednak pociągnęłoby za sobą dodatkowe koszty, nie mówiąc już o czasie i wysiłku, jaki by to wymagało.

Bezpieczeństwo może być poważnym problemem, jeśli korzystasz z publicznych usług CDN, a jeśli zdarzy się, że centrum danych CDN ulegnie awarii, nie możesz nic zrobić, tylko czekać, aż zostanie ono ponownie utworzone, ale tak naprawdę może się to zdarzyć.

Jak wybrać odpowiedni CDN?

TYPY CDN

CDN peer to peer
Ta technologia wykorzystuje protokół Peer to Peer. Tak, ten sam popularny protokół Torrents. Duże firmy, takie jak AT&T i niektóre organizacje non-profit, używają techniki Peer to Peer do dystrybucji treści. Z powodu mniejszego zużycia sprzętu i zasobów wielu dostawców CDN (PeerCast, PPS.tv, Freecast itp.) Oferuje bezpłatną usługę P2P.

Naciśnij CDN
W tego typu sieciach CDN zawartość jest fizycznie przekazywana na serwery CDN. Amazon CloudFront korzysta z tej techniki. Jeśli masz stosunkowo statyczną stronę z ogromnymi plikami do pobrania, Push CDN jest najlepszym wyborem.

Origin Pull CDN
Tutaj CDN pobiera zawartość z głównych serwerów i buforuje ją. Zgodnie z życzeniem użytkownika, zamiast dostarczać z serwera głównego, zawartość będzie dostarczana z buforowanych kopii najbliższego serwera CDN. Pull CDN jest również znany jako Relayed CDN. Jest to najbardziej zalecany blog blogów WordPress.

Pełna zawartość witryny Dostawa CDN
W systemie CDN z pełną witryną cała strona internetowa jest dostarczana z CDN

Częściowa dostawa na miejsce CDN
Tutaj tylko części strony są dostarczane przez CDN, takie jak pliki multimedialne, pliki CSS, skrypty Java itp.

Routing oparty na DNS

Przepisywanie adresów URL

Wybierając odpowiedni CDN do swoich potrzeb, musisz poszukać określonych funkcji, aby zapewnić najwyższą jakość usług. Koszt jest oczywiście ważny, ale powinieneś skupić się również na innych funkcjach, zamiast tylko oszczędzać pieniądze. Wiesz, co mówią: „Dostajesz to, za co płacisz”.

Szybkość jest kluczowa, jeśli chodzi o wybór usługi CDN dla Twojej witryny, ponieważ jednym z głównych celów jest zapewnienie użytkownikom jak najlepszej obsługi. Dlatego musisz wiedzieć, jak szybko serwery CDN będą w stanie dostarczać treści użytkownikom końcowym. Jednak wysokiej jakości usługa CDN to coś więcej niż tylko szybkość – jej niezawodność jest równie ważna, dlatego musisz upewnić się, że wybrana usługa CDN może zapewnić użytkownikom końcowym stałą jakość.

Oprócz sprawdzania kosztów, funkcjonalności i wydajności konkretnej usługi CDN, powinieneś także mieć wgląd w jej dostępność do obsługi klienta. Jest to ważne, ponieważ musisz wiedzieć, co zrobiłby zespół obsługi klienta, aby pomóc Ci w razie problemów. Jeśli zdarzy ci się napotkać kilka poważnych problemów, musisz wiedzieć, czy operator CDN będzie w stanie rozwiązać problem w odpowiednim czasie, a także co zrobi operator, aby zapobiec powtórzeniu się tego samego problemu..

Co więcej, musisz upewnić się, że operator CDN będzie odpowiednio utrzymywał serwery, to znaczy aktualizuje je regularnie, używając odpowiednich poprawek i upewniając się, że sieć klienta nie zostanie zakłócona, nawet przez chwilę.

Wszystkie te funkcje są niezwykle ważne dla dostawcy usług CDN, ale być może najważniejsza jest lokalizacja serwerów. Może się to wydawać nieco nieistotne w porównaniu do wyżej wymienionych funkcji, ale ma wielką wartość. Mianowicie nie ma sensu korzystanie z sieci CDN z serwerami znacznie oddalonymi od użytkowników, ponieważ spowoduje to małe opóźnienia, przestoje, zakłócenia usług i ogólnie niską wydajność.

Dlatego sprawą najwyższej wagi jest sprawdzenie lokalizacji wszystkich serwerów określonej usługi CDN w celu ustalenia, czy Ty i Twoi użytkownicy możecie z niej skorzystać.

Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że dość łatwo jest skonfigurować i wdrożyć CDN, nawet jeśli jesteś początkującym i rozumiesz tylko jego podstawy. Można go bardzo łatwo wdrożyć w każdej witrynie, a wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować oprogramowanie buforujące i wybraną przez siebie sieć CDN.

Jeśli korzystasz ze strony internetowej lub platformy blogowej, takiej jak na przykład WordPress, wdrożenie CDN jest jeszcze łatwiejsze, ponieważ istnieje wiele wtyczek do konfiguracji bez żadnych trudności.

Pamiętaj: korzystanie z przyzwoitej sieci CDN jest lepsze niż jej wcale, nawet jeśli nie jest to „właściwy” typ. Sieci CDN oznaczają lepszą wydajność, szczęśliwszych użytkowników i lepsze rankingi wyszukiwarek.

Darmowe publiczne sieci CDN i popularne płatne usługi CDN

Boczny obraz CDN zapłacony

Wybierając odpowiednią usługę CDN dla swojej witryny, możesz wybierać między płatnymi usługami CDN a publicznymi usługami CDN, które są bezpłatne. Oba rodzaje usług mają swoje zalety i wady, ale ważne jest, aby wybrać taki, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.

Bezpłatne publiczne usługi CDN

Najlepsze bezpłatne publiczne usługi CDN to Google CDN, Microsoft CDN, jsDelivr CDN, cdnjs CDN i jQuery CDN.

Google CDN

STATYSTYKA UŻYTKOWANIA CDN

Statystyki dla blogów korzystających z technologii CDN
(Top Million Sites, 8 sierpnia 2016 r.)

Boczny obraz wykresu

Google CDN to globalna sieć dostarczania treści dla najpopularniejszych bibliotek JavaScript typu open source, w tym jQuery, jQuery UI, jQuery Mobile, Dojo, Prototype, AngularJS, MooTools, SPF i wiele innych.

Aby załadować bibliotekę jQuery z Google CDN, wystarczy osadzić następujący kod na swojej stronie internetowej:

<scenariusz src= „https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js></scenariusz>

Microsoft CDN

Microsoft CDN obsługuje popularne biblioteki JavaScript, takie jak jQuery, jQuery UI, jQuery Migrate, jQuery Mobile, Ajax Control Toolkit, Bootstrap, Globalize i wiele innych. Ta usługa CDN może znacznie pomóc w poprawie wydajności aplikacji Ajax.

Aby załadować bibliotekę jQuery z Microsoft CDN, umieść na swojej stronie następujący kod:

<scenariusz src= „//ajax.aspnetcdn.com/ajax/jQuery/jquery-2.1.4.min.js></scenariusz>

jsDelivr CDN

jsDelivr CDN to sieć dostarczania treści typu open source, która korzysta z dostawców CDN MaxCDN i CloudFlare, zapewniając w ten sposób najlepszą możliwą wydajność i czas pracy bez przestojów. Umożliwia programistom hosting własnych projektów i ma prawie 1200 hostowanych projektów, w tym jQuery, Bootstrap, Modernizr i wiele innych. Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących przepustowości i pozwala na biblioteki JavaScript, wtyczki jQuery, frameworki CSS i wiele więcej.

Aby załadować bibliotekę jQuery z jsDelivr CDN, należy osadzić następujący kod:

Popularna sieć dostarczania treści
Pionowe strony internetowe

Ten wykres pokazuje liczbę stron internetowych w górnej części
10 tys, 100 tys, i 1 milion grupy witryn, które są sklasyfikowane jako
będąc w konkretnej pionie

Obraz z boku

<scenariusz src= „//cdn.jsdelivr.net/jquery/2.1.4/jquery.min.js></scenariusz>

cdnjs CDN

cdnjs CDN to open-source CDN firmy CloudFlare, obsługujący setki popularnych bibliotek JavaScript i CSS, w tym jQuery, Bootstrap, Modernizr i wiele innych bibliotek.

Aby załadować bibliotekę jQuery z CDNJS CDN, musisz osadzić następujący kod na swojej stronie internetowej:

<scenariusz src= „https://cdnjs.cloudflare.com/ajax/libs/jquery/2.1.4/jquery.min.js></scenariusz>

jQuery CDN

jQuery CDN to sieć dostarczania treści przez MaxCDN, która hostuje własne biblioteki, w tym jQuery UI, jQuery Mobile, jQuery Code, jQuery Unit, jQuery Color i PEP.

Aby załadować bibliotekę jQuery z jQuery CDN, umieść na swojej stronie następujący kod:

<scenariusz src= „https://code.jquery.com/jquery-2.1.4.min.js></scenariusz>

Popularne płatne usługi CDN

ZWERYFIKOWANE LOKALIZACJE BIZNESOWE

Fizyczne lokalizacje firm korzystających
Sieć dostarczania treści

Obraz z boku

Do najpopularniejszych płatnych usług CDN należą CDN77, MaxCDN, Amazon CloudFront, BitGravity, Akamai, CDNetworks, CacheFly, EdgeCast, Limelight i Incapsula.

CDN77

CDN77 jest jednym z najlepszych CDN i, w przeciwieństwie do innych CDN, nie ma ograniczeń co do liczby stron internetowych i ma świetny zasięg. Ceny zaczynają się od 49 USD / TB (terabajt transferu) i płacisz w drodze. Wspaniałe jest to, że nie są wymagane żadne zmiany DNS ani ręczne konfiguracje.

MaxCDN

MaxCDN to jedna z najpopularniejszych sieci CDN, która oferuje wsparcie 24/7, bezpłatny wspólny protokół SSL, 100% czasu działania i statystyki w czasie rzeczywistym za 79 USD / TB. Otrzymasz również miesięczną gwarancję zwrotu pieniędzy.

Amazon CloudFront

Amazon CloudFront ma bardzo prosty interfejs WWW, który jest dość łatwy w użyciu i jest zoptymalizowany do pracy z Amazon Simple Storage Service (S3) i Elastic Cloud Computer (EC2). Dzięki CloudFront płacisz tylko za to, czego używasz, a ceny zaczynają się od 0,12 USD / Gb.

BitGravity

BitGravity jest pierwszą siecią CDN zoptymalizowaną pod kątem przesyłania strumieniowego wideo HD, a dzięki tej usłudze CDN możesz mieć pewność, że otrzymasz wysokowydajne połączenie danych, ponieważ ma więcej połączeń na całym świecie niż jakakolwiek inna usługa CDN.

Akamai

Dzięki Akamai możesz uzyskać doskonały zasięg i otrzymać nienaganną transmisję danych, ponieważ ta usługa CDN ma sto tysięcy serwerów w 72 krajach.

CDNetworks

CDNetworks zapewnia doskonałą obsługę klienta oraz bardzo szybką i niezawodną dostawę treści internetowych. Ta usługa CDN doskonale nadaje się do przesyłania strumieniowego wideo, pobierania dużych plików i buforowania obrazów.

CacheFly

CacheFly jest jedną z najbardziej niezawodnych i najszybszych usług CDN. Jest dziesięć razy szybszy niż jakakolwiek inna usługa CDN, a wszystkie standardowe pakiety obejmują miesięczny bezpłatny okres próbny.

EdgeCast

EdgeCast to kolejna z najszybszych i najbardziej niezawodnych usług CDN, która dostarcza treści internetowe dla ponad trzech milionów klientów na całym świecie.

Światło wapienne

Limelight to usługa CDN, która oferuje doskonałą wydajność i wysoką dostępność, umożliwiając nienaganną wydajność i wysokiej jakości przesyłanie strumieniowe wideo dzięki potężnemu oprogramowaniu chmurowemu. Ma ogromną skalowalność i oferuje wsparcie 24/7.

Incapsula

Incapsula to usługa CDN, która wykorzystuje inteligentne opcje buforowania i kontroli pamięci podręcznej, a także szereg narzędzi do optymalizacji treści i sieci, dzięki którym strony internetowe działają znacznie szybciej. Jeśli zdecydujesz się na tę usługę CDN, możesz być pewien, że Twoja witryna będzie o 50% szybsza i zużyje do 70% mniejszej przepustowości.

KeyCDN

KeyCDN to potężny i łatwy w użyciu sieć dostarczania treści. Zawiera wiele funkcji, takich jak HTTP / 2, bezpłatna integracja Let’s Encrypt, statystyki w czasie rzeczywistym i wiele innych. Oferują niskie ceny ruchu (od 0,04 USD / GB) i pozwalają płacić w trakcie podróży.

Prawie wszystkie z tych usług CDN oferują bezpłatny okres próbny, aby pomóc Ci dowiedzieć się, czy ich usługi są dla Ciebie odpowiednie, zanim zaufasz im swojej witryny, nie wspominając już o całej sieci korporacyjnej Twojej firmy. Niektóre z nich mają również ceny płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, co oznacza, że ​​płacisz tylko za to, czego faktycznie używasz.

Zanim zdecydujesz się na którąkolwiek z tych sieci CDN, zapoznaj się z nimi i nie zapomnij sprawdzić w Internecie recenzji opartych na doświadczeniach ich klientów, ponieważ w ten sposób możesz uzyskać całkiem przydatne informacje przed podpisaniem umowy umowa z dowolnym dostawcą usług.

Sposoby wdrożenia CDN

W zależności od złożoności i wielkości witryny konfiguracja sieci CDN może być czasami trudna, ale generalnie dość łatwa do wdrożenia. Musisz wybrać, które zasoby statyczne mają być obsługiwane przez CDN, a następnie skonfigurować swoją witrynę internetową, aby wysyłała żądania do tych plików do CDN.

Jest to zdecydowanie najłatwiejszy sposób na wdrożenie sieci CDN i można to zrobić całkowicie samodzielnie. Inne sposoby wdrożenia CDN obejmują zmianę nazwy domeny i modyfikację rekordów DNS, co może być nieco trudniejsze, a może nawet mylące.

Najważniejsze obszary, na które należy zwrócić uwagę

Powinieneś wiedzieć, że sieci CDN są często obsługiwane przez sieci stron trzecich. Może to znacznie wpłynąć na dostępność obsługi klienta, ponieważ wszelkie potencjalne przerwy i awarie, które mogą wystąpić, mogą zająć sporo czasu.

Innym potencjalnym problemem dotyczącym sieci CDN mogą być wyższe koszty instalacji sieci, ze względu na wspomniane wyżej sieci stron trzecich. Dlatego do instalacji sieci potrzebna byłaby pomoc innej firmy.

Ponadto, chociaż wiele sieci CDN ma serwery rozproszone na całym świecie, mogą nie mieć serwerów w twoim kraju, co może utrudnić renderowanie zasobów. W takim przypadku najlepiej byłoby, gdyby wszystkie zasoby były przechowywane na głównym serwerze.

Wniosek

Chociaż usługi CDN mają pewne wady, które mogą sprawić, że pomyślisz dwa razy o korzystaniu z nich w swojej witrynie, zalety ich konfiguracji znacznie przewyższają je. Usługi CDN mogą zapewnić Twojej stronie całkiem sporo ważnych korzyści, dlatego zdecydowanie powinieneś rozważyć skorzystanie z niej w celu poprawy zarówno wydajności witryny, jak i wygody użytkowników.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomógł ci zrozumieć znaczenie sieci CDN i dowiedzieć się, jak znaleźć najlepszą usługę CDN dla swojej witryny, więc skorzystaj z tej wiedzy, aby znaleźć taką, która najlepiej spełni Twoje potrzeby i sprawi, że Twoja witryna naprawdę odniesie sukces..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map