Jak rozpocząć podcast

Jeśli kiedykolwiek chciałeś rozpocząć podcast, to byłby idealny moment na zrobienie tego. Medium jest cieplejsze niż kiedykolwiek i rozwija się w błyskawicznym tempie. Ponadto ludzie wolą słuchać treści audio niż je czytać.


Zastanawiasz się, jak rozpocząć podcast? Trafiłeś we właściwe miejsce.

Istnieje wiele powodów, dla których warto rozpocząć podcast, np. Aby rozwinąć swój biznes, nawiązać kontakt z ludźmi w swojej niszy, nawiązać relacje z publicznością i samorealizację, by wymienić tylko kilka.

Od stycznia 2020 r. Dostępnych jest ponad 1 milion podcastów, z których można słuchać ponad 30 milionów odcinków. Te liczby mogą być zastraszające, ale uzbrojone w odpowiednie narzędzia i informacje, nie będzie ci trudno znaleźć dla siebie niszę w podcastach.

Wiele firm tworzy podcast w celu promowania swoich produktów i usług. Ale oczywiście niektóre podcasty odnoszą sukcesy, a inne nie są dobrze znane w branży. Jakość twojego programu może mieć znaczenie. Słuchacze szukają wciągającego i rozrywkowego programu, który sprawi, że będą wracać do niego co tydzień w najnowszym odcinku – dostarcz go, a możesz łatwo zarobić pieniądze i znaleźć prestiż dzięki podcastingowi.

Poniżej znajduje się obszerny przewodnik „jak zrobić podcast” na temat wszystkiego, co musisz wiedzieć, wraz z kilkoma wskazówkami, jak rozpocząć udany podcast. Oto lista kroków, które pozwolą Ci rozpocząć własną podróż podcastingową w tym roku.

Contents

Jak rozpocząć podcast w 9 łatwych krokach

 • Krok 1: Wybierz ulubiony temat
 • Krok # 2: Wybierz tytuł podcastu
 • Krok # 3: Napisz opis dźwiękowy
 • Krok # 4: Utwórz swoją grafikę
 • Krok # 5: Zaplanuj swoje odcinki
 • Krok # 6: Wybierz dostawcę hostingu podcastów
 • Krok # 7: Przygotuj i nagraj
 • Krok # 8: Opublikuj odcinek
 • Krok # 9: Prześlij do katalogów

Aby pominąć podstawowe wprowadzenie, użyj poniższego linku:

Przejdź do sekcji „Krok 1: wybierz ulubiony temat”

3 popularne mity podcastingowe

Rozpoczęcie podcastu może być zniechęcającym zadaniem. Aby się uspokoić, obalmy trzy najpopularniejsze mity podcastingowe, które powstrzymują ludzi przed tworzeniem podcastów.

Podcasting jest drogi

Podcasty można tworzyć i słuchać za darmo. Mimo to nie musisz kupować najlepszego oprogramowania do nagrywania podcastów ani najdroższego sprzętu, aby rozpocząć karierę podcastingową. Jeśli chcesz zacząć wkrótce, wystarczy mikrofon, słuchawki i oprogramowanie do edycji audio, aby stworzyć wysokiej jakości podcast. Kiedy zaczniesz zdobywać więcej doświadczenia lub podcast zacznie przyciągać większą publiczność, możesz ulepszyć do lepszego sprzętu. Możesz korzystać z bezpłatnego oprogramowania do edycji, takiego jak Audacity, i wybrać bezpłatną platformę hostingową podcastów, aby rozpocząć podróż bez rozbijania banku.

Aby podcastować, musisz być technikiem

Ani trochę. Nie musisz być ekspertem technicznym, aby wiedzieć, jak rozpocząć podcast. Dzięki postępowi technologicznemu nasze smartfony i komputery mogą zrobić dla nas wszystko. Dla początkujących tworzenie podcastu nie jest takie trudne. Wystarczy trochę zapoznać się z gadżetami i gotowe! Możesz dowiedzieć się o tym procesie i zrobić listę kontrolną niezbędnych elementów przed utworzeniem podcastu.

Nikt nie będzie słuchać Twojego podcastu

Nie należy rozpoczynać podcastów tylko z tego powodu, aby zgromadzić ogromną publiczność. Jeśli to jest cel Twojego podcastu – przyciągnięcie większej liczby słuchaczy i zarabianie – to jesteś gotowy na rozczarowanie. Powinieneś być pasjonatem swojego podcastu i podekscytowany dzieleniem się swoją wiedzą i pomysłami ze światem. Nie pozwól, aby strach przed kontaktem z większą liczbą osób powstrzymał cię przed zrobieniem czegoś, co Cię ekscytuje. Wkładając więcej wysiłku w podcasty i udostępniając przydatne treści, możesz szybko zgromadzić większą grupę odbiorców.

Szybki podkład – jak rozpocząć własny podcast

Biorąc wszystko pod uwagę, istnieją cztery proste kroki, aby rozpocząć podcast. Wyjaśnię te kroki bardziej szczegółowo nieco później, ale na razie zapoznaj się z tymi krokami. Po ich opanowaniu możesz rozpocząć podcast w ciągu kilku dni, a może nawet kilku godzin.
Oto kilka podstaw, które pomogą Ci dokładnie zrozumieć, jak działają podcasty:

Zacznij od prac przygotowawczych

Na długo przed rozpoczęciem rzeczywistej pracy produkcyjnej i technicznej dowiedz się, o czym będzie Twój podcast. Na początku wybierz odpowiedni tytuł, temat i format.

Nagraj odcinek / plik audio

Każdy odcinek twojego programu będzie osobnym plikiem audio, który można udostępnić w różnych formatach. MP3 to najlepszy wybór, ponieważ zapewnia równowagę między jakością a rozmiarem pliku.

Prześlij pliki do hostingu podcastów i uzyskaj swój kanał RSS

Gospodarz podcastu jest pośrednikiem między podcastem a publicznością. Po podaniu opisu i opublikowaniu odpowiedniej grafiki podcast jest publikowany w serwisie hostingowym. Link do kanału RSS podcastu otrzymasz od hosta.

Prześlij swój kanał RSS do katalogów podcastów

Aby zyskać widoczność i publiczność swojego podcastu, możesz rozpowszechniać opublikowany plik audio (kanał RSS) w różnych katalogach podcastów, takich jak Spotify, iTunes itp., Gdzie subskrybenci mogą je bezpośrednio przeglądać.

Jak działają podcasty

Krok 1: Wybierz ulubiony temat

Podobnie jak blogowanie, musisz wybrać niszę dla swojego podcastu, która zawiera informacje, które są bardzo poszukiwane przez słuchaczy. Ale zanim wybierzesz temat, powinieneś zdać sobie sprawę, że słuchacze używają podcastów do porad ekspertów i musisz mieć dobrą znajomość swojej niszy. Dlatego podczas burzy mózgów na unikalny temat musisz wziąć pod uwagę swoje pasje, zastanowić się, kim byliby Twoi odbiorcy i rodzaj programu, którym by się podobali. Zastanawianie się nad takimi pytaniami i opracowanie planu dla każdego z nich zapewni Ci przewagę konkurencyjną nad innymi podcasterami – i pomoże poszerzyć grono odbiorców.

Po określeniu konkretnej niszy, o której chcesz mówić, jesteś o krok od rozpoczęcia udanego podcastu.

Krok # 2: Wybierz tytuł podcastu

Tytuł podcastu może pomóc słuchaczowi przewidzieć treść i cel podcastu. Sugerujemy zastanowienie się nad wyborem tytułu podcastu.

Możesz wybrać tytuł, który najlepiej pasuje do odbiorców. Oto kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas burzy mózgów w celu uzyskania idealnego tytułu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak udostępnić słuchaczom podcast? Musisz dołączyć frazy kluczowe związane z tytułem. Pomoże to podcastowi stać się bardziej widocznym w wyszukiwarkach. Tytuł musi być również odpowiedni dla uchwytów mediów społecznościowych i nazwy domeny Twojego podcastu, aby twoi słuchacze mogli łatwo znaleźć cię na najpopularniejszych platformach podcastów.

Istnieją trzy główne opcje wyboru tytułu podcastu.

Sprytne imię

Musisz wymyślić trafny tytuł dla swojego programu, który jest chwytliwy, ale jednocześnie zrozumiały. Pamiętaj, że ludzie powinni być w stanie go zlokalizować, szukając informacji na wybrany temat. Musisz także spróbować dołączyć opis do tytułu, ponieważ bez świetnej zawartości nie będzie sensu tytułu, bez względu na to, jak dobry jest.

Nazwa opisowa

Oznacza to, że możesz po prostu nazwać program tym, o co chodzi. Na przykład podcast osobistego trenera można nazwać „podcastem fitness”, który doskonale podkreśla niszę podcastu. Ale musisz unikać używania długich nazw, ponieważ będziesz wymawiać je dość często w podcastie.

Używanie twojego imienia

Jest to idealna metoda nazwania podcastu, ale tylko jeśli masz już dużą grupę odbiorców. Jeśli Twój podcast oparty jest na jakimś historycznym temacie i użyjesz swojego nazwiska w tytule, publiczność pomyśli, kto to jest? I przejdź od swojego podcastu.

Krok # 3: Napisz opis dźwiękowy

Powinieneś napisać opisowy akapit o zawartości twojego programu, aby zachęcić słuchaczy. Pomoże im to zdecydować, czy chcą obejrzeć program i zostać.

W opisie będziesz miał całkowitą swobodę zabawy słowami kluczowymi i frazami, których docelowi odbiorcy mogą użyć do znalezienia podcastu na wybraną przez ciebie niszę / temat. Opisy powinny być atrakcyjne, aby odbiorcy czuli się zmuszeni do klikania i słuchania podcastu. Musisz zacząć od czegoś, co jest ważne dla odbiorców, podając trochę informacji w opisie, po czym powinni być ciekawi, aby przejrzeć cały podcast. Możesz też porozmawiać o sobie i dać im do zrozumienia, że ​​jesteś kimś, kogo warto słuchać. Możesz dodać dane uwierzytelniające lub inny dowód potwierdzający twoją władzę w danym temacie. I nie krępuj się podzielić się swoimi danymi uwierzytelniającymi w mediach społecznościowych, jeśli są one godne.

Możesz napisać opis swojego podcastu, aby mieć wystarczająco dużo miejsca na napisanie, o czym jest cały Twój podcast i dlaczego jest on godny.

Krok # 4: Utwórz swoją grafikę

Podcast będzie wymagał grafiki lub kwadratowego obrazu przedstawiającego Twój program i niszę, do której należy. Chociaż większość podcastów znajduje się w medium audio, medium wizualne jest równie ważne.

To będzie pierwsza rzecz, którą widzowie zobaczą w katalogu podcastów, zanim zdecydują się słuchać jakiejkolwiek treści. Grafika lub twoje logo jest twarzą Twojego podcastu. Upewnij się, że przyciąga uwagę słuchaczy i wyróżnia się na tle konkurencji. Jeśli zastanawiasz się nad umieszczeniem swojego programu na podcastach Apple, obraz da mu większe szanse na pojawienie się w dobrze widocznej sekcji iTunes, czyli w sekcji „Co jest na topie”. Logo powinno mieć co najmniej 1400 x 1400 pikseli i maksymalny rozmiar 3000 x 3000 pikseli w formacie JPEG lub PNG. Zoptymalizuj swoje zdjęcia na urządzenia mobilne, kompresując pliki obrazów.

Zainwestuj więc w dobre logo swojego programu, aby przyciągnąć więcej osób do swojego kanału.

Krok # 5: Zaplanuj swoje odcinki

Planowanie wstępne jest istotną częścią podcastingu, ponieważ tworzenie ich może być bardzo stresującym procesem. Każdy podcast musi być wcześniej zaplanowany z indywidualnym podejściem, aby mieć pewność, że jakość pozostanie niezmienna przez cały program.

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać przy planowaniu odcinka podcastu:

Wybierz temat podcastu

Musisz pasjonować się wybranym tematem podcastu, aby mógł on stanowić wartość dla odbiorców. Ponadto powinieneś posiadać pewien poziom wiedzy lub specjalistycznej wiedzy w tej konkretnej niszy, aby odpowiednio promować swój podcast.

Aby wybrać temat, o którym chcesz porozmawiać, powinieneś mieć ogólne pojęcie o tym, co planujesz omówić. Im więcej wiesz na ten temat, tym lepsze będą wyniki podcastu. Możesz przeszukiwać inne podcasty, słuchając ich jak najwięcej i dowiedzieć się o konkretnej niszy, tonie, który większość podcasterów wybiera, i jakości dźwięku, do którego dążysz. Powinieneś również wziąć pod uwagę trendy i starać się je obejść, aby dostarczyć dokładnie to, czego chce twoja publiczność.

Wybierz format podcastu

Struktura twojego podcastu jest krytyczna. Oto kilka formatów podcastów do wyboru:

 • Styl wywiadu – Jest to obecnie najpopularniejszy format, ponieważ każdy odcinek wprowadza słuchacza w ekscytujące i inspirujące osoby z określonej niszy. Ten format jest na ogół nieskryptowy i swobodny i wymaga minimalnej edycji.
 • Wiadomości i bieżące wydarzenia pokazują – Format koncentruje się na sporcie, polityce, technologii lub innym gorącym temacie, który pozwala dostarczać słuchaczom non-stop świeże treści.
 • Program dla wielu gospodarzy – Podcast z więcej niż dwiema osobami wywołuje intrygę i może być bardzo zabawny dzięki tonowi konwersacyjnemu. Będziesz wywierać na ciebie mniejszą presję, ponieważ odpowiedzialność za prezentowanie świetnych treści odbiorcom jest podzielona między wszystkich gospodarzy.
 • Styl solo – W tych podcastach możesz opowiedzieć historię w każdym odcinku, która jest związana z tematem Twojego podcastu. Może mieć dowolny ton, o ile treść ma charakter edukacyjny lub motywacyjny. Od czasu do czasu zapraszając gościa na pokaz, możesz zachęcić odbiorców i zaangażować ich w podcast.

Określ długość podcastu

Musisz szanować czas publiczności i ustawić rozsądną długość odcinka, która będzie spójna w całej serii.

Dwadzieścia minut to zazwyczaj idealna długość odcinka podcastu, ponieważ większość osób słucha podcastów podczas dojazdów do pracy i z pracy. Ale jeśli Twoi odbiorcy chcą więcej, możesz ocenić statystyki i dostosować długość podcastu. Aby zainteresować publiczność, wybierz zabawny format, taki jak przeprowadzanie wywiadów z różnymi osobami lub przyjęcie innego tempa podcastu. Dodając urozmaicenie do podcastu, długość odcinka nie będzie miała znaczenia, ponieważ Twoi odbiorcy będą zadowoleni z Twoich treści. Jedyną rzeczą, która decyduje o długości odcinka, jest charakter i jakość podcastu. Zastanów się, zanim zdecydujesz, jak długo potrwa każdy odcinek.

Harmonogram podcastów

To określi częstotliwość, z jaką publikujesz nowe odcinki. Ma to zasadnicze znaczenie dla powodzenia Twojego podcastu, ponieważ pozwala odbiorcom pozostać w kontakcie i niecierpliwie czekać na następny odcinek.

Statystyki wskazują że podcast, który co tydzień publikuje nowe programy, rośnie w znacznie szybszym tempie niż te publikowane w innym harmonogramie. Musisz więc regularnie produkować świeży materiał, aby spełnić oczekiwania odbiorców. Musisz także trzymać się kalendarza, który pomaga uporządkować treści zgodnie z wymaganiami odbiorców.

Krok # 6: Wybierz dostawcę hostingu podcastów

Aby Twój podcast był widoczny w przestrzeni cyfrowej, musisz zarejestrować się w firmie hostingowej. Są to platformy, które przechowują twoje pliki i zapewniają dostęp do słuchaczy, aby pobrać i subskrybować podcast.

Platformy hostingowe podcastów oferują różne funkcje i opcje, ale stosują podobną metodę przechowywania plików audio. Aby wybrać odpowiednią usługę, musisz ocenić pięć kryteriów, które pomogą w rozwoju Twojego podcastu. Należą do nich możliwości przechowywania, integracja stron internetowych, analiza odbiorców, wsparcie monetyzacji i funkcje udostępniania społecznościowego. Koszt i opłata za subskrypcję każdej usługi hostingowej różnią się w zależności od oferowanych funkcji. W przypadku korzyści, takich jak nieograniczone miejsce na dane lub domena internetowa, może być konieczne uiszczenie opłaty wyższej niż zwykle.

Oto niektóre z najbardziej popularnych i niezawodnych opcji Twojego podcastu:

BuzzSprout

Strona główna BuzzSprout

Jest to najlepsza platforma hostingowa podcastów, która ułatwia wszystkim nowym podcasterom. Ma prosty pulpit nawigacyjny i interfejs, który pozwala szybko uruchomić podcast.

BuzzSprout posiada wszystkie funkcje potrzebne do reklamowania treści w Internecie. Podstawowy plan zaczyna się od 12 USD miesięcznie i oferuje również bezpłatną opcję organizowania odcinków przez 90 dni.

PodBean

Strona główna PodBean

To kolejne rozwiązanie do podcastów z idealnymi narzędziami, które pomogą Ci na wszystkich etapach produkcji podcastów. Dzięki świetnym planom cenowym i łatwym w użyciu funkcjom dla nowych podcastów nie możesz się pomylić z tą usługą.

Z 9 USD miesięcznie, które są rozliczane co roku, masz dostęp do nieograniczonej przestrzeni dyskowej i przepustowości, domeny internetowej, kompleksowych analiz słuchaczy oraz aplikacji na iPhone’a lub Androida.

Tranzystor

Strona główna tranzystora

Jest to stosunkowo nowa firma hostingowa podcastów, ale szybko zyskała sobie uznanie. Poza hostingiem plików audio ma doskonałe narzędzia do monetyzacji i analizy. Oprócz tego możesz także hostować wiele podcastów, dostosowywać odtwarzacz i tworzyć piękną stronę internetową.

Ponieważ tranzystor koncentruje się przede wszystkim na zwiększeniu liczby odbiorców, pozwala bez problemu importować podcast z innej platformy podcastingowej. Pozwala przetestować ich funkcje za pomocą 14-dniowej bezpłatnej wersji próbnej, po której pobiera opłaty od użytkowników 19–99 USD miesięcznie.


Jeśli chcesz poznać więcej opcji, zapoznaj się z naszym najlepszym przewodnikiem dotyczącym hostowania podcastów.

Krok # 7: Przygotuj i nagraj

Nagrywanie podcastów wysokiej jakości wymaga wysiłku i przygotowania zarówno pod kątem zawartości, jak i przygotowania audio / wideo do podcastu.

Przygotowanie planu

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to opracować plan dla swoich treści. Musisz podejść do podcastu z przekonaniem, aby był kompleksowy z wysokiej jakości informacjami, które utrzymają zaangażowanie odbiorców.

Bez względu na format Twojego programu musisz zrozumieć, jakiego rodzaju treści chcą Twoi odbiorcy. Następnie dla każdego odcinka należy ocenić, jakie pytania zadają słuchacze, jakie problemy należy rozwiązać i jakie informacje nie mogą uzyskać nigdzie indziej, niż podcast. Po opracowaniu rozwiązań tych pytań musisz przygotować scenariusz do całego odcinka.

Tworzenie skryptu odcinka

Podcasterzy często nie zgadzają się na proces pisania scenariusza do podcastu. To, czy powinno być szczegółowe, czy stanowić prosty przegląd, zależy od treści Twojego podcastu. Szczegółowy skrypt może pomóc ci stworzyć odcinek pełen wartości, który obejmuje każdą rzecz z niewielkimi szansami na błąd; często usuwa spontaniczność i zmienia format podcastu.

W przypadku lżejszego skryptu wystarczy tylko zbiór punktorów, aby stworzyć wciągający podcast. Ale wadą lżejszego skryptu jest to, że możesz zapomnieć o kluczowych punktach i zacząć się powtarzać. Jeśli zapytasz nas, uważamy, że prostym rozwiązaniem jest zacząć od szczegółowego skryptu i powoli go zawęzić, aby był bardziej znaczący i skuteczny. Ćwicząc, będziesz w stanie zachować równowagę między stylem nagrywania a rodzajem skryptu, który powinieneś stworzyć.

Sprzęt rejestrujący

Aby nagrać podcast wysokiej jakości, potrzebujesz najlepszego sprzętu do nagrywania podcastów. Istnieje wiele rzeczy, które można kupić, aby utworzyć podcast, nie wydając ogromnych pieniędzy. Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć podcast:

 • Mikrofon – Dowolny mikrofon pozwala nagrywać podcasty, ale istnieje pewien standard jakości, którego należy przestrzegać, aby tworzyć świetne treści. Słuchacze potrafią odróżnić mikrofon niskiej jakości od wysokiej jakości. Możesz wyszukać mikrofony w Internecie i wybrać jeden w swoim budżecie. Aby uprościć sprawę, możesz zacząć od mikrofonu USB, który można łatwo podłączyć do komputera.
 • Cyfrowe rejestratory – Urządzenia te przydają się podczas nagrywania podcastu z innymi osobami osobiście, ponieważ trudno jest nagrywać z więcej niż jednym mikrofonem USB podłączonym do jednego komputera. Pliki audio zostaną automatycznie uporządkowane i zapisane na karcie pamięci, do której można uzyskać dostęp z komputera.
 • Komputer – Dowolny komputer z systemem Windows lub Mac będzie działał w celu nagrywania, edycji i przesyłania podcastu. Jeśli zdecydujesz się na nagrywanie bezpośrednio na komputerze, musi on mieć odpowiednie porty dla mikrofonów USB.
 • Słuchawki – Stanowią niezbędny element sprzętu w konfiguracji podcastu, który pomaga słuchać nagrań, dzięki czemu możesz wiedzieć, jak dokładnie brzmisz. Pozwalają one zidentyfikować obszary wymagające ulepszeń oraz elementy, które można zmienić, aby poprawić ogólną jakość podcastu. Słuchawki są również używane do połączeń telefonicznych, jeśli odbierasz połączenia w podcastu, aby nawiązać kontakt z odbiorcami.

Oprogramowanie do nagrywania i edycji

Ostatnim elementem na liście urządzeń podcastów jest wybranie odpowiedniego oprogramowania do nagrywania podcastów. Oto niektóre z najlepszych programów do podcastów, jakie możesz wybrać do swojej kariery podcastingowej.

 • Śmiałość – Jest to wieloplatformowe oprogramowanie do edycji dźwięku z zaawansowanymi funkcjami. Ludzie używają platformy od dziesięcioleci, ponieważ jest ona bezpłatna przez ograniczony czas. Możesz użyć Audacity do nagrywania dźwięku na żywo przez mikrofon lub digitalizacji plików audio z dowolnego innego nośnika. Daje możliwość tworzenia 16-bitowych, 24-bitowych lub 32-bitowych bitów dźwiękowych. Klipy audio są również łatwe do edycji. Nie można jednak przesyłać podcastów bezpośrednio z oprogramowania do usługi hostingowej podcastów.
 • Adobe Audition – Jest specjalnie zaprojektowany do edycji podcastów. Ma zaawansowane narzędzia, które obejmują funkcję redukcji szumów tła, zaawansowaną kompresję i wiele więcej. Dzięki opcji nagrywania wysokiej jakości na ponad 32 ścieżkach ich oprogramowanie nie jest w stanie wiele zrobić.
 • GarageBand – Jest to popularny wybór wśród podcastów, ponieważ zapewnia szeroki zakres bezpłatnych funkcji oprogramowania do nagrywania podcastów. Możesz wykonać wiele nagrań i wybrać najlepsze, które chcesz udostępnić w katalogu podcastów. Różnorodność wtyczek oferowanych przez oprogramowanie do nagrywania pozwala dowiedzieć się, jak uczynić podcast jeszcze bardziej dynamicznym i atrakcyjnym dla odbiorców.

Zdobywanie muzyki

Zintegrowanie muzyki we wprowadzeniu do każdego odcinka podcastu pomaga wyróżnić zawartość i dodaje jej odrobiny elegancji. Zazwyczaj są to krótkie narracje z muzyką, które przedstawiają podcast, host lub slogan podcastu. Możesz nagrać go samodzielnie lub wybrać dowolną muzykę bez tantiem dostępną w Internecie.

Krok # 8: Opublikuj odcinek

Publikowanie odcinków oznacza przesyłanie plików audio po ich edycji i dostarczeniu im wszystkich niezbędnych szczegółów. Ale zanim prześlesz je na wybrane przez siebie podcasty, musisz zadbać o kilka rzeczy:

Edytuj odcinek

Edycja będzie się różnić w zależności od długości nagranego pliku audio i liczby osób obecnych w programie. Im dłuższe jest nagranie, tym więcej czasu zajmie poprawna edycja pliku i umieszczenie go w katalogu podcastów. Po zakończeniu niezbędnych zmian musisz dopracować wprowadzenie i zakończenie programu, aby zapewnić spójność w całym odcinku. Pamiętaj, że edycja dźwięku wymaga pewnej wiedzy i praktyki, a Twoim celem jest przygotowanie najlepszego dźwięku do podcastu.

Eksportuj swoje MP3

Musisz opublikować swoje podcasty w serwisie hostingowym w formacie MP3, szczególnie na platformach, które mają ograniczenia przepustowości. Niektóre hosty podcastów naliczają dodatkowe opłaty, jeśli publikujesz większe pliki. Dlatego podczas procesu eksportowania pliki MP3 powinny być możliwie małe – bez uszczerbku dla jakości. Po wyeksportowaniu pliku MP3 musisz oznaczyć go metadanymi, takimi jak nazwa podcastu, logo, opis i adres URL witryny. Dzięki temu Twoi odbiorcy otrzymają wszystkie potrzebne informacje na temat Twojego podcastu.

Opublikuj odcinek

Po przekonwertowaniu pliku na format MP3 i wybraniu odpowiedniej platformy hostingowej podcastów należy przesłać podcast na tę usługę hostingową. Host jest łącznikiem między tobą a katalogami podcastów, takimi jak iTunes i Google Podcasts. Możesz opublikować podcast na hoście lub zaplanować jego opublikowanie w późniejszym terminie. Zachowaj profesjonalny, ale przyjemny ton podcastu, aby utrzymać zaangażowanie słuchaczy.

Krok # 9: Prześlij do katalogów

Po opublikowaniu podcastu należy wybrać katalog podcastów, który pomaga słuchaczom odkrywać, słuchać i subskrybować podcasty. Musisz tylko opublikować link do kanału RSS otrzymany od hosta podcastu do wybranego katalogu. Możesz wybrać jeden lub więcej katalogów podcastów w zależności od strategii, ale musisz wybrać je mądrze. Oto niektóre z najlepszych opcji:

iTunes

iTunes to największy katalog podcastów, więc powinien być Twoim priorytetem. Dzięki potężnemu systemowi wyszukiwania i kategorii iTunes staje się coraz bardziej popularny w dystrybucji podcastów. Może udostępnić Twój podcast nowym słuchaczom, a także ocenić i ocenić Twój program. Nie tylko zawiera popularne podcasty, ale także zapewnia codzienne rankingi nowych podcastów, co czyni go niezbędnym katalogiem dla twojego pokazu podcastów.

Aby dowiedzieć się więcej o procesie przesyłania podcastu do iTunes, zapoznaj się z często zadawanymi pytaniami poniżej.

Spotify

Jest to kolejna popularna platforma podcastów, która obsługuje wiele podcastów. Ponieważ jest tak wiele osób, które już używają Spotify do muzyki, podcasty przesyłane na Spotify mają większe szanse na uzyskanie przyczepności i zgromadzenie ogromnej publiczności z czasem. Zapewnia również świetny przegląd tego, kim są Twoi odbiorcy i co najbardziej transmitują, co pomoże Ci zaplanować przyszłe odcinki. Spotify został stworzony dla odkrywców podcastów, a dzięki ciągłym aktualizacjom platforma zapewnia, że ​​więcej osób słucha Twojego programu.
Ponieważ nauczyłeś się już, jak utworzyć podcast, zapoznaj się z naszymi często zadawanymi pytaniami, aby dowiedzieć się, jak przesłać podcast do Spotify.

Muzyka Google Play

Muzyka Google Play ma dedykowaną sekcję podcastów, która pomaga odbiorcom znajdować i odkrywać nowe programy podcastów. Ta platforma poleca podcasty słuchaczom na podstawie ich preferencji i tego, co już lubili. Co więcej, pozwala słuchaczom zatrzymać się i wybrać dokładnie tam, gdzie przerwali w odcinkach, bez względu na rodzaj używanego urządzenia. To sprawia, że ​​jest to przydatny katalog umożliwiający dotarcie do dużej grupy odbiorców, którzy mogą subskrybować Twój program i pobierać odcinki, aby słuchać offline.

Zszywacz

Stitcher to drugi co do wielkości katalog podcastów i kolejna doskonała platforma do odkrywania Twojego podcastu przez ludzi. Dlatego jest to tylko aplikacja mobilna do słuchania lub publikowania podcastów tutaj; musisz mieć aplikację na swoim urządzeniu mobilnym. Co więcej, Stitcher daje dostęp do milionów słuchaczy i szansę na pobranie statystyk, takich jak czas odsłuchu lub miesięczni aktywni użytkownicy. Wiele osób słucha programów na platformie, dzięki czemu jest kluczem do rozwoju, jeśli planujesz przez jakiś czas trzymać podcasting.

Blubrry

Jest to społeczność podcastingowa, która daje podcasterom możliwość zarabiania pieniędzy, dotarcia do większej liczby odbiorców, uzyskania dostępu do analiz słuchaczy oraz podcastów audio lub wideo. Blubrry ma niezwykły interfejs cyfrowy, w którym można przesyłać podcasty, a słuchacze mogą go słuchać i subskrybować. Umieszczenie podcastu na tej platformie będzie uważane za korzystne, a nawet jeśli nie zdecydujesz się na ich usługi, możesz skorzystać z ich bezpłatnych konsultacji.

SoundCloud

Jest to kolejna platforma zapewniająca większą widoczność podcastowi, ponieważ dociera do 200 milionów unikalnych słuchaczy na całym świecie na wszystkich urządzeniach i platformach. Ma zwinny model odtwarzacza i subskrypcji, który doskonale nadaje się dla podcastera w zdobywaniu większej liczby odbiorców. Jeśli Twój podcast koncentruje się na społeczności i masz dużo interakcji, ta platforma może być dobrym miejscem na początek.

Pocketcasty

Pocketcasts wyróżnia się spośród innych katalogów podcastów ponad 300 000 programów dla słuchaczy, których można wyszukiwać według nazwiska autora. Zainwestował dużo w zaprojektowanie platformy, aby proces odkrywania był łatwiejszy dla słuchaczy. Co więcej, wykonał świetną robotę, oferując nowe opcje dla słuchaczy podcastów, którzy stale szukają wyjątkowych programów. Dlatego jako podcaster platforma zapewnia możliwość uzyskania dostępu do ogromnej liczby słuchaczy i pomaga słuchaczom odkryć Twoje treści.

FAQ

Co to jest podcast?

Podcast to seria cyfrowych plików audio opartych na określonym temacie lub temacie, publikowanych w Internecie, aby ludzie mogli ich słuchać. W przeciwieństwie do programów radiowych, możesz słuchać podcastów zawsze i wszędzie. Można uzyskać do nich dostęp na komputerze, tablecie lub smartfonie, przesyłając strumieniowo lub pobierając plik. Możesz także subskrybować różne kanały i otrzymywać powiadomienia za każdym razem, gdy przesyłany jest nowy odcinek.

Dlaczego powinieneś rozpocząć podcast?

Podcasty to doskonały sposób na dotarcie do ludzi i dotarcie do odbiorców. Nawet najbardziej przyziemne tematy można przekształcić w ekscytujące doświadczenia edukacyjne za pomocą podcastu. Chociaż brzmi to jak skomplikowany proces, podcasting wymaga bardzo niewielkich inwestycji i jest łatwy do podjęcia. Podcast umożliwia dostarczanie odbiorcom wysokiej jakości informacji niż jakakolwiek inna platforma cyfrowa. Jest to ogromna okazja dla podcasterów do zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności przed całym światem.

Zachęcanie do wypowiadania się na tematy, które Cię pasjonują, jest niezwykle ważne przy rozpoczynaniu podcastu. Pomaga w budowaniu bazy odbiorców od zera i pozycjonuje Cię jako eksperta w branży. W miarę zwiększania autorytetu w zakresie wybranego tematu, przyciągasz coraz więcej możliwości, takich jak ruch w witrynie. Ułatwia to sprzedaż produktów lub usług większej grupie odbiorców. Nie jest tajemnicą, że tworzenie podcastu może być ciężką pracą, ale chęć rozwijania długoterminowych relacji jest istotna w przekształcaniu idei podcastu w rzeczywistość.

Ile czasu zajmuje skonfigurowanie podcastu?

Jeśli masz odpowiedni sprzęt i odkryłeś platformy hostingowe podcastów oraz katalogi, które chcesz przesłać, konfigurację podcastu można zakończyć w ciągu kilku dni. Oś czasu zależy od Ciebie i od tego, jak wcześnie chcesz ją skonfigurować.

Ile kosztuje rozpoczęcie podcastu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile będzie cię kosztować podcast, ponieważ zależy to od rodzaju sprzętu potrzebnego do wyboru podcastu, platformy hostingowej i wybranego katalogu podcastów. Tak długo, jak masz komputer, możesz kupić wszystko, czego potrzebujesz za mniej niż 100 USD i stworzyć wysokiej jakości podcast. Za najlepszy sprzęt i kosztowną platformę hostingową możesz zapłacić około 200-500 USD za przygotowanie wysokiej jakości podcastu. Wszystko zależy od Twoich wymagań, więc nie pozwól, aby koszty podcastingu utrudniały decyzję o utworzeniu podcastu. Pamiętaj, że w końcu liczy się twoja treść.

Jak rozpocząć podcast za darmo?

Możesz rozpocząć bezpłatny podcast, jeśli masz już komputer, laptop lub smartfon i połączenie z Internetem. Wszystko, co musisz zrobić, to zaplanować podcast, wybrać tytuł, rozpocząć nagrywanie z posiadanym sprzętem, napisać fantastyczny opis, nagrać swój pierwszy odcinek i edytować. Następnie możesz rozpowszechnić go w bezpłatnej usłudze hostingowej podcastów, takiej jak Anchor, która następnie rozpowszechni go w katalogu podcastów. Następnie możesz zarabiać na swoich podcastach poprzez sponsoring, reklamy, marketing afiliacyjny, finansowanie społecznościowe lub darowizny.

Jakiego sprzętu potrzebuję do podcastu?

Niezbędny sprzęt potrzebny do podcastu obejmuje mikrofony, słuchawki i komputer. Musisz zainwestować w dobry mikrofon, który można podłączyć do komputera lub laptopa przez port USB. Słuchawki są wymagane do sprawdzenia jakości dźwięku i edycji wszelkich nieistotnych ukąszeń dźwięku w podcastie. Oprócz tych niezbędnych elementów można kupić stojaki na mikrofon, mocowanie amortyzatora, wzmacniacze słuchawkowe i miksery.

Jak długie powinny być podcasty?

Jeśli chcesz produkować codzienne treści, maksymalna długość podcastu powinna wynosić od 10 do 15 minut, ale jeśli planujesz przesyłać co tydzień, zrób to 60 – 90 minut.

Gdzie mogę przesłać mój podcast?

Jeśli chcesz, aby Twój podcast był słyszany przez cały świat, musisz wybrać platformę hostingową, na której możesz go przesłać. Różni podcasterzy używają różnych usług hostingowych, ponieważ każdy oferuje unikalne usługi, ceny i możliwości marketingowe – nie ma jednego uniwersalnego podejścia.

Do wyboru jest kilka platform hostingowych podcastów; niektóre oferują dodatkowe funkcje, a inne są bardzo proste. Powinno to przynajmniej umożliwić przyciągnięcie większej liczby słuchaczy, udostępnianie podcastów w mediach społecznościowych i zarabianie na podcastach. Buzzsprout, Podbean i Transistor to jedne z najpopularniejszych platform hostingowych podcastów z wydajnymi funkcjami.

Jaka jest różnica między hostem podcastu a katalogiem podcastów?

Aby zrozumieć różnicę między hostem a katalogiem, musisz zrozumieć cel kanału podcastu.

Kanał podcastów jest regulowaną formą treści, która jest łatwo wyświetlana przez inne strony internetowe, aplikacje i katalogi. Wybrana platforma hostingu podcastów automatycznie tworzy dla Ciebie kanał, który zawiera wszystkie niezbędne kody dla twoich treści. Dzięki temu użytkownicy mogą przeglądać wszystkie tytuły, opisy i uzyskiwać dostęp do odpowiedniego pliku audio, gdy zdecydują się pobrać podcast. Gospodarz podcastu oferuje unikalny link do Twojego programu, który możesz zabrać do wybranego katalogu, tj. Apple Podcasts lub Spotify.

Platforma hostingowa i katalog podcastów to dwa różne miejsca, w których ten pierwszy publikuje program i pomaga podcasterowi przenieść go do katalogu. W przeciwieństwie do tego, ten ostatni pomaga w ujawnieniu widowni i pomaga w budowaniu społeczności.

Ile pieniędzy zarabiają podcasterzy?

Najlepsze podcasty mogą z łatwością zarobić ponad milion dolarów rocznie. The Daily Podcast The New York Times zarobił ponad 10 milionów dolarów na reklamę w 2018 roku. W związku z tym, że firmy wydały 497 milionów USD w reklamach podcastów nie można zaprzeczyć ogromnemu potencjałowi zarabiania udanego podcastu. Robi się podcast Joe Rogan Experience 75 000 USD na odcinek, podczas gdy „This American Life” pakuje co najmniej 50 000 USD na odcinek.

Jak mogę promować mój podcast?

Promowanie i rozpowszechnianie podcastu na najlepszej platformie podcastów jest kluczem do sukcesu w karierze podcastingowej. Statystyki to pokazują 70% słuchaczy pochodzi z iTunes i innych aplikacji natywnych. Na początek postaraj się, aby podcast był dostępny w iTunes i Google Podcasts.

Następnie wykorzystaj moc mediów społecznościowych, aby rozpowszechnić informacje o swoim kolejnym odcinku. Twórz cytaty, udostępniaj fragmenty wideo lub audio, aby ekscytować publiczność i tworzyć historie na Instagramie, aby pokazać ludziom, co dzieje się za kulisami, aby ich zaintrygować. Możesz także pracować z podcatcherami i agregatorami, które zbierają i odtwarzają podcasty dla szerokiej publiczności, co może pomóc ci odkryć więcej opcji. Niektóre popularne obejmują Zszywacz, Podcast Addict, i Dostroić.

Jak przesłać podcast do Spotify?

Tak, może i powinieneś natychmiast go tam umieścić. Wspaniałą rzeczą w Spotify jest to, że ma osobną sekcję poświęconą podcastom. Musisz tylko założyć konto, jeśli jeszcze go nie masz, utwórz go i zacznij.

Kliknij kartę „Rozpocznij”, a następnie stronę z napisem „Dodaj swój podcast”. Następnie możesz zostać poproszony o zapoznanie się z warunkami przed przystąpieniem do dodawania LLC (lub nazwy podcastu / firmy) i następnie kliknij „Kontynuuj”. Będziesz wtedy musiał podać swój kanał RSS. Gdy wszystkie informacje będą poprawne, po prawej stronie strony zobaczysz tytuł podcastu, logo i opis. Musisz „dodać informacje o podcastach” na stronie, wybrać kraj, język oraz kategorię swojego podcastu i usługi hostingowej. Kliknij „Dalej” i przejrzyj wszystkie szczegóły. „Prześlij” i może być konieczne odczekanie 2–5 dni przed zarejestrowaniem konta w Spotify. W przypadku większości posiadaczy kont proces ten jest wykonywany w ciągu kilku godzin. Pamiętaj, że Spotify nie wyśle ​​Ci e-maila ani wiadomości po zakończeniu procesu. Musisz więc sprawdzić wpis na liście, aby sprawdzić, czy Twoje konto zostało utworzone, czy nie. Po utworzeniu konta możesz rozpocząć przesyłanie podcastów!

Jak przesłać podcast do iTunes?

iTunes jest jeszcze łatwiejszy niż Spotify! Jest to również doskonały sposób na zapewnienie większości słuchaczy dostępu do podcastów. Utworzenie konta i przesłanie treści do iTunes jest tak proste, jak ABC. Oto jak możesz zacząć.

Po zarejestrowaniu podcastu, jego edycji i wybraniu najlepszej platformy hostingowej podcastu pobierz link do kanału RSS lub adres URL i zapisz wszystkie dane w bezpiecznym miejscu. Teraz pobierz aplikację iTunes i utwórz konto. Po skonfigurowaniu konta prześlij swój podcast na Podcasts Connect i poczekaj na zatwierdzenie z iTunes. Tak to jest to!

Jak umieścić mój podcast w Stitcher?

Stitcher i TuneIn to inne platformy, których można użyć do szybkiego przesyłania podcastów. Są łatwe w użyciu, a dzięki nim możesz poszerzyć grono słuchaczy swoich podcastów i poprawić swoją widoczność. Aby zostać podmiotem przesyłającym dane w programie Stitcher, musisz zostać dostawcą treści i utworzyć konto. „Zaloguj się” na nowe konto i kliknij „Dodaj programy” znajdujące się u góry strony na pasku nawigacyjnym. Będziesz musiał dodać swój kanał RSS i udostępnić swoje dane. Zaakceptuj warunki, a następnie dotknij przycisku „Kontynuuj”. Pamiętaj, aby przejrzeć informacje przed złożeniem wniosku. Będziesz musiał poczekać na zatwierdzenie, które potrwa od 3 do 7 dni. Aplikacja Stitcher ręcznie zatwierdza wszystkie swoje pokazy, więc może trzeba trochę poczekać. Ale warto będzie czekać!

Jak mogę przesłać mój podcast do Muzyki Google Play?

Aby przesłać podcast w Muzyce Google Play, musisz odwiedzić portal i kliknąć przycisk „Dodaj podcast”. Następnie musisz wkleić adres URL kanału RSS podcastu i kliknąć Prześlij. Po przesłaniu kanału RSS musisz zweryfikować własność za pośrednictwem e-maila, dlatego upewnij się, że jest aktualny. Po weryfikacji możesz przejrzeć i opublikować swój podcast po dokładnym sprawdzeniu. Jeśli wszystko wygląda dobrze, możesz nacisnąć „Publikuj podcast”, a następnie poczekać, aż ktoś go przejrzy, zanim rozpocznie się ręcznie.

Jak mogę przesłać mój podcast na Blubrry?

Blubrry umożliwia przesyłanie podcastów do swojego katalogu za pomocą wtyczki PowerPress, która jest darmowa, łatwa w użyciu i zoptymalizowana pod kątem wszystkich Twoich potrzeb podcastingowych. Potrzebujesz tylko tytułu, opisu, słowa kluczowego do śledzenia Blubrry oraz adresu URL strony internetowej dla określonego programu. Po przesłaniu podcastu musisz poczekać na zatwierdzenie, gdzie ktoś ją przejrzy.

Jak mogę przesłać mój podcast do PocketCast?

Aby uruchomić Pocketcasts, wystarczy przejść na stronę przesyłania, skopiować i wkleić łącze kanału RSS w polu typu, a następnie kliknąć Prześlij. Po zatwierdzeniu zostanie Ci udostępniony link do udostępnienia, aby ludzie wiedzieli, że Twój podcast jest już dostępny.

Jak mogę wgrać swoje podcasty na Soundcloud?

Przesłanie podcastu na Soundcloud jest niezwykle łatwe, co rozpoczyna się od utworzenia profilu z aktywnym adresem e-mail. Po uzupełnieniu informacji w profilu dodaj opis do podcastu i linków do mediów społecznościowych. Przejdź do strony ustawień treści i wybierz kategorię oraz język podcastu. Sprawdź dwukrotnie domyślne ustawienie przesyłania i zapisz zmiany. Możesz teraz przesyłać swoje podcasty do SoundCloud.

Wniosek

Możesz dowiedzieć się, jak rozpocząć podcast i zapewnić jego pomyślne działanie ze wszystkimi informacjami przedstawionymi w naszym przewodniku. Zaczynając od planu, wybierz motyw swojego podcastu i skonfiguruj niezbędny sprzęt, aby rozpocząć nagrywanie podcastu. Podczas tworzenia podcastu dobrze jest usiąść wygodnie ze sprzętem, który chcesz wybrać, aby uniknąć problemów podczas nagrywania. Po wyprodukowaniu odcinka wybierz usługę hostingową podcastu i prześlij go do katalogu, aby dotrzeć do odbiorców.

Jeśli nadal masz pytania dotyczące rozpoczęcia podcastu, skontaktuj się z nami już dziś!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map