Si të filloni një Blog të Modës

krijimin e-juaj-personal-brand

A merrni shpesh komplimente për sensin tuaj të modës? A ju drejtohen miqtë tuaj për këshilla me veshjet e tyre? A keni veshin më të nxehtë të stilistëve në dollapin tuaj?


Nëse përgjigja është PO, atëherë konsideroni të filloni një blog të modës sot.

Ju nuk do të keni ndonjë problem të përshtateni me bashkësinë e blogerëve të modës pasi ato janë përgjithësisht shumë mikpritës. Gjithashtu, vendosja e markës tuaj në internet mund të jetë një burim i shkëlqyeshëm i të ardhurave.

Nuk duhet shumë për të krijuar një blog – por në rast se dëshironi udhëzime të thella, ne kemi formuluar një udhëzues hap pas hapi se si të filloni me sukses një blog të modës!

Pesë hapa të thjeshtë për të filluar një blog të modës

 • Zgjidhni platformën më të mirë të blogerave
 • Zgjidhni emrin e domain
 • Vendosni llogarinë tuaj me një ofrues pritës
 • Merrni blogun tuaj të modës në internet
 • Gjeni temën e përsosur

Zgjidhni platformën më të mirë të blogerave

zgjidhni-BEST-Blogging-platformë


Ka afërsisht 76.5 milion Blog-et e WordPress-it
Hapi i parë për t’u bërë një bloger i modës është të përpunoni teknikitetet – së pari është një CMS.

Një CMS, d.m.th. sistemi i administrimit të përmbajtjes ju kursen përpjekjen për të mësuar dhe programuar një blog nga e para, në vend të kësaj ju ofron një faqe të gatshme të blogut për të filluar një blog të modës. Shtë thelbësore të kuptohet që një blog i modës kryesisht varet nga pamjet vizuale. Kjo është arsyeja pse ju duhet të zgjidhni CMS cilësore si WordPress, sepse kjo ju lejon të shtoni grafika dhe të zgjedhni faqen tuaj për performanca më të mirë.

WordPress.org është i besueshëm dhe i çiltër miqësor ndaj përdoruesit, dhe pret disa milion përdorues në të gjithë botën, gjë që e bën atë një udhëheqës tregu në këtë industri.

WordPress i afrohet një audiencë masive, duke përfshirë blogerët, bizneset dhe organizatat e famshme. Si CMS, është tepër i përshtatshëm dhe fleksibël; prandaj, edhe pa ndonjë njohuri për kodifikimin, mund të shkulni blogun tuaj sipas preferencave tuaja. Kjo ju jep lirinë për të drejtuar një blog dinamik nga kudo në botë pa ndonjë pengesë teknike ose kufizime gjuhësore.

Zgjidhni emrin e domain

Platformat e Blogjeve
Farë përdorin njerëzit në blog

tjetër
6%


Përzgjedhja e një emri të domain mund të jetë hapi më kritik ndërsa filloni një blog të suksesshëm të modës; kjo është arsyeja pse ju duhet ta mendoni këtë përmes.

Këtu janë disa këshilla se si të filloni në Blogging në modë me URL të përsosur:

 • E shkurtër është më e mirë. Cila është gjëja e zakonshme në të gjitha vendet e suksesshme të modës? Të gjithë kanë emra të shkurtër, të ëmbël dhe të mençur. Jepini blogut tuaj një emër të paharrueshëm; emrat e gjatë dhe të lodhshëm janë të vështira për tu kujtuar dhe kërkuar. Ju dëshironi diçka tërheqëse dhe të paharrueshme.
 • Mbajeni specifik. Për një blog relativisht të ri të modës, mbajeni emrin në lidhje me gjërat për të cilat do të bëni Blogging, p.sh. veshje zyre, këpucë apo fustan mbrëmje. Sigurohuni që specifikat e vogla të përfshihen në titull, siç është tema e blogut tuaj në mënyrë që faqja juaj të kërkohet lehtësisht.
 • Bëni më shumë TUAJ. Nëse jeni një stilist apo këshilltar tashmë i famshëm i modës, përpiquni të përfshini një pjesë të emrit tuaj në domen. Sidoqoftë, nëse jeni relativisht i ri, dhe emri juaj nuk është ende një pjesë masive e identitetit tuaj të blogut, lini që emri juaj të qëndrojë jashtë fushës. Përkundrazi, mund ta prezantoni veten përmes një postimi në blog.

Mjet i rekomanduar:

Vendosni llogarinë tuaj me një ofrues pritës

set-llogari

mbi 850,000 njerëzit kanë ngritur blogun WordPress me BlueHost

Tani që keni gjetur një emër të shkëlqyer domain, hapi tjetër është të gjeni një shërbim pritës. Gjetja e një hosti të besueshëm në internet është po aq e rëndësishme sa të gjesh një emër të mirë domain.

Këtu në FirstSiteGuide, ne e gjejmë Bluehost më të mirën. Ata ofrojnë një marrëveshje me zbritje ekskluzive, përfshirë një Emri Fushë FALAS dhe një garanci 30-ditore për kthimin e parave. Ato mund të ndihmojnë që blogu juaj i modës të fillojë shumë, me çmim të ulët.

Edhe WordPress.org miraton kompaninë pritëse Bluehost si “një nga më të mirat dhe më të ndritshmet në botë”..

WordPress Bluehost

Merrni blogun tuaj të modës në internet

Procesi i instalimit për çdo shërbim pritës është pothuajse i njëjtë, megjithë disa ndryshime në GUI (ndërfaqja grafike e përdoruesit). Ja se si regjistroheni me Bluehost në disa hapa të thjeshtë:

Hapi i parë

Shikoni marrëveshjen ekskluzive me zbritje nga Bluehost dhe ndiqni hapat e thjeshtë të dhënë në këtë lidhje. Pas kësaj, klikoni në “Filloni Tani”.

Hapi i parë

Hapi i dytë

Bluehost ofron një gamë të paketave dhe opsioneve për të zgjedhur. Por si një e re, ju duhet të shkoni në Planin Themelor – ai përfshin të gjitha bazat për blogerët e rinj të modës.

Kur njiheni me atë se si funksionon gjithçka, atëherë mund të përmirësoheni në planet premium. Sapo të merrni një vijim të konsiderueshëm, rritje të shitjes më të mirë “Plus Plan”, ju lejon të përdorni shërbime të pakufizuara me performancë standarde.

Ata gjithashtu kanë Pro Planin shumë më të madh, ai ka të njëjtat karakteristika kryesore si Plani Plus, por ka përfitimin e shtuar të performancës së lartë – duke e bërë atë të përshtatshme për bloge me trafik masiv.

hapi dy

Hapi i tretë

Siç e përmendëm më lart, zgjedhja e një emri të duhur por tërheqës të domain është thelbësor. Mund të krijojë ose prishë të gjithë karrierën tuaj të Blogging. Gjithashtu, nëse emri juaj tashmë është në përdorim nga dikush tjetër, Bluehost do t’ju japë sugjerime të ngjashme.

hapi i trete

Hapi i katërt

hapi i katërt

Hapi i Pestë

Isshtë koha për të paguar taksat tuaja. Ju mund të paguani për 12, 24 ose 36 muaj në një kohë; sa më shumë muaj të angazhoheni, aq më pak duhet të paguani në muaj. Pjesa tjetër e kutive janë vetëm shërbime shtesë; lerini ato pa u shqetësuar tani për tani pasi mund të ktheheni më vonë nëse lind nevoja.

hapi i pestë

Pasi të bini dakord me “Kushtet dhe rregulloret”, do të ktheheni në faqen fillestare. Hyni nga atje dhe shkruani letrat kredenciale, më pas zgjidhni dhe instaloni shtrirjen WordPress.org.

Më në fund zotëroni një blog WorPress.org – rregulloni temën tuaj të blogut ose shkoni për një temë të modës WordPress. Ju mund të ndryshoni paraqitjen, modelet, të bëni absolutisht gjithçka që dëshironi!

Hapi i Gjashtë

Do t’ju dërgohet një email për verifikimin e llogarisë. Verifikoni llogarinë tuaj përmes lidhjes së dhënë duke futur fjalëkalimin tuaj. Pa fjalëkalim, nuk do të mund të verifikoni ose hyrni në llogarinë tuaj.

Hapi i Gjashtë
Hapi i Gjashtë

Lidhja do t’ju kërkonte të zgjidhni një fjalëkalim të ri. Zgjidhni një fjalëkalim të fortë por të paharrueshëm, në mënyrë që mos ta harroni.

Hapi i Shtatë

Pasi të keni krijuar fjalëkalimin tuaj të ri, mund ta përdorni për t’u kyçur në llogarinë tuaj të re.

Hapi i Shtatë

Hapi i tetë

Tani është koha për të treguar një krijimtari të vërtetë dhe të personalizoni temën e blogut tuaj të modës sipas dëshirës tuaj. Ose zgjidhni një nga ato të paracaktuara nga Bluehost ose vizitoni WordPress.org bibliotekën dhe merr zgjedhjen tënde prej andej.

Hapi i tetë

Hapi nëntë

Pasi të zgjidhni një temë, mund të shikoni pultin tuaj duke hyrë në pultin e WordPress.org.

Hapi nëntë

Hapi i dhjetë

Arrat e Blogut të Modës

gratë
70%
Burra
10.5%
Unisex
8.7%
Luan rol
5.9%
Kids
37%
trup
1.2%

Kjo ku mund të lidheni me magjistarin e chatbotit të Bluehost për udhëzime për krijimin e një siti me të vërtetë përpara – ose mund ta bëni atë vetë.

Hapi i dhjetë

Hapi Njëmbëdhjetë

Klikoni në ikonën Bluehost në krye të majtë për të zbuluar mjetet e personalizimit. Luaj rreth e rrotull dhe ndrysho gjithçka që mendon se do të ishte e përshtatshme për temën tuaj të modës në blog – mos kini frikë ta bëni faqen tuaj gjithçka në lidhje me modën.

Hapi Njëmbëdhjetë

Ju do të duhet të paraqisni një hyrje interesante dhe të çuditshme në faqen tuaj të modës në mënyrë që të mund të tërheqë audiencën dhe të shpjegojë ideologjinë e blogut tuaj.

Pasi të bëhet kjo, ju keni faqen tuaj në internet.

Hapi Njëmbëdhjetë

Përgëzime! Blog-u juaj i fashionista tani po jeton dhe po funksionon.

Gjeni temën e përsosur

përsosur-temat
Llojet e blogerëve të modës
Bloggerët e stilit personal – më të njohurit nga të gjithë, ata postojnë veshjet dhe më shumë veshjet

Blog-u juaj i modës tani është live dhe tashmë keni përfunduar shumicën e hapave thelbësorë.

Me të gjitha teknikitetet, nuk jeni i lirë të përqendroheni në pjesën krijuese, si gjërat që ju shtynë të filloni një blog të modës. Një nga faktorët më domethënës në suksesin e një blog është koncepti i tij. Blogdo blog i suksesshëm i modës ka një temë që ato ndjekin.

WordPress ka një temë të paracaktuar për çdo blog në platformën e saj, të cilën mund ta modifikoni sipas blogut tuaj – thjesht mos harroni të heqni qafe të gjitha postimet dhe faqet e paracaktuar të mostrës..

Vendosni së bashku temën për blogun tuaj me aq kujdes sa do të bashkonit një veshje; zgjidhni nga më shumë se 2,000 tema të pranishme në depon e WordPress. Nëse këto tema nuk janë në përputhje me standardet tuaja të sakta, mund të blini nga shumë të tjerë në faqet e palëve të treta.

Konsideroni aspiratat tuaja të ardhshme për blog ndërsa zgjidhni një temë në mënyrë që ata të mund të rreshtohen siç duhet. Këtu, është e rëndësishme të analizoni të gjitha tiparet dhe faktorët e performancës së blogut tuaj dhe të siguroheni që gjithçka të jetë në përputhje. Kjo do të ndihmojë në rregullimin e performancës së blogut tuaj.

Falas ose premium?

Bloggerët e stilit të rrugës – ata postojnë pamje inspiruese që fotografojnë në rrugë
Biznesi i blogerëve të lajmeve të modës / modës – shumica postojnë për modën
lajmet dhe ato gjithashtu mbulojnë tema të ndryshme në lidhje me llojin financiar dhe biznesin e botës së modës

Një përzgjedhje e gjerë e zgjedhjeve falas dhe premium është e pranishme në WordPress.

Ju mund të gjeni tema me vlerë 3 dhe 1.000 $, dhe të gjitha vlerat në mes. Prandaj, është një qasje e arsyeshme të shfletoni së pari temat e lira dhe pastaj të shikoni ato premium.

Ashtu si veshjet, është më mirë të “provoni para se të blini”, kështu që kontrolloni shikimet paraprake para blerjes ose shkarkimit. Depo e WordPress dhe zhvilluesit e tjerë të temave ju lejojnë të shihni se si do të dukeshin temat e tyre në paraqitjen e blogut tuaj të modës para se t’i blini ato.

Blerësit blogerë – ata postojnë në lidhje me tendencat e fundit dhe kurojnë kolazhe të bukura me pjesë të epshuara
Bloggerët e stilit të jetesës – ata përzihen modën
postime me postime në stilin e jetës, ne mund të flasim për poste familjare, ushqimi, udhëtimesh dhe dekor
Bloggerët e fotografisë në modë – editorialet e fundit, fushatat dhe vështrimet inspiruese përreth
Bloggerët e përgjithshëm të modës – siç e thotë vetë emri, gjithçka për modën, përfshirë pamjet, editorialet, lajmet, tendencat, ndonjëherë stilin e rrugës, bukurinë, pazaret dhe bashkëpunimin

A e dini se çfarë dëshironi?

Shoshitja nëpër tema ndërsa kërkon një perfekt mund të jetë shumë emocionuese. Shumë shumëllojshmëri mund të mposhtin një bloger fillestar dhe mund të çojnë në vendime të pasakta. Prandaj, është e nevojshme të dini saktësisht se çfarë dëshironi në një temë dhe pastaj ta kërkoni me pasion.

Renditni dhe jepni përparësi funksioneve që dëshironi në blogun tuaj – ato mund të jenë çdo gjë nga dropdowns tek kolonat tek slideshows vizuale te previews etj. Ndani listën tuaj në dy pjesë; prioritetet kryesore dhe detyrat opsionale.

Në varësi të listës, zgjidhni temën që është në përputhje me të gjitha tiparet optimale dhe të paktën disa nga ato jo të detyrueshme.

Willfarë dëshirojnë lexuesit tuaj?

Një pjesë e madhe e gjeneratës së sotme është gjithmonë në lëvizje, për këtë arsye shumica e lexuesve sot preferojnë të lexojnë bloge në smartphone të tyre.

Për këtë arsye, sigurohuni që tema juaj e zgjedhur të mos jetë e lidhur me platformën dhe të jetë e përgjegjshme në të gjitha platformat vendase të leximit të blogut.

Farë doni të arrini?

Krijoni një pamje mendore të perspektivës së blogut tuaj dhe më pas përdorni atë si standard kur zgjidhni temën. Në këtë mënyrë, ju kurseni kohë, përpjekje dhe shumë para.

Pasja e standardeve specifike në mendje do t’ju bëjë një hap më afër blogut tuaj të ëndrrave – qoftë një blog për këshilla të modës ose një blog për rishikimin e modës. Prandaj, zgjidhni temën që përputhet më nga afër me imazhin në mendjen tuaj.

Kush janë lexuesit tuaj?

Njihni audiencën tuaj – mund të duket si këshilla e vjetër, por unë ju siguroj, është thelbësore të njihni lexuesit tuaj në mënyrë që të mendoni për ta ndërsa thoni po në një temë.

Mbajtja e tyre në mendjen tuaj do t’ju ndihmojë vetëm të zvogëloni zgjedhjet, kështu që ju të qëndroni në trend.

Nga ana tjetër, nëse jeni jashtëzakonisht krijues dhe një trendetrues, atëherë mos kini frikë të filloni një lëvizje të re të modës, kush e di, mund të përfundojë të jetë në bloge të tjera të modës së lartë!

Bloggerët kryesorë të modës për të ndjekur dhe për të marrë frymëzim nga

Ne tashmë ju kemi mësuar se si të filloni një blog të modës, por për fat të keq, ne nuk mund t’ju tregojmë se si të blogoni për modën.

Pra, kemi arritur një qasje alternative; në vend të kësaj do t’ju tregojmë disa blogerë më të mirë të modës, dhe shpresojmë se ju mund të vini disa këshilla për fillimin e një blog mode.

Këtu janë tre blogerë të bukurisë, modës dhe mënyrës së jetesës që kanë marrë mediat sociale nga stuhia:

Pyetjet e bëra më shpesh

Sa kushton për të filluar një blog të modës?

Ju mund të bëni një blog të modës falas në platforma të tilla si WordPress.com ose Blogger. Sidoqoftë, ne rekomandojmë fuqimisht të investoni disa dollarë dhe të filloni me një blog të vetë-pritur në WordPress, në mënyrë që të filloni në këmbën e duhur.

Ne e kuptojmë se mund të jetë sfiduese të paguani kur keni një buxhet të ngushtë, por ne kemi një marrëveshje me njerëzit në Bluehost dhe ju jeni më shumë se të mirëpritur të përfitoni nga kjo.

Për një pagesë të ulët prej vetëm 2.75 dollarë në muaj, mund të blini hostin më të mirë të WordPress që përfshin një domen falas dhe SSL!

Për një investim kaq të vogël, mund të filloni me lehtësi blogun tuaj të suksesshëm të modës. Pas kësaj, ju mund të investoni në sipërmarrjen tuaj me ritmin tuaj.

Për çfarë duhet të bëj blog?

Blog-u juaj duhet të theksohet në atë që ndjeheni fort. Krijoni përmbajtje rreth sendeve për të cilat mendoni se mund të vazhdoni më tej, pa u mërzitur kurrë. Ofroni përmbajtje cilësore që është unike dhe që lë një ndikim te ndjekësit tuaj.

Për shembull, nëse jeni të apasionuar pas këpucëve, krijoni përmbajtje rreth kësaj teme. Ose nëse dini shumë rreth veshjeve për fëmijë apo edhe veshjeve për burra, gjithmonë mund të bëni blog gjithashtu; nuk ka shumë bloge të veshjeve për fëmijë ose bloget e modës për burra në internet. Kjo mund të jetë marrja juaj unike në tema!

Nëse jeni akoma të mbërthyer me atë që duhet të jetë nën-ngrohta juaj, këtu janë disa tema për t’ju ndihmuar të filloni:

 • Zgjedhje sezonale
 • Transporte të fundit të blerjeve – këpucë, çanta, rroba, kozmetikë ose bizhuteri
 • Si të bëni fotografi OOTD
 • Dyqanet më të mira për blerje tërheqëse
 • Duhet të shikojnë shfaqje të modës në TV (duke folur për cilat, a keni parë Rrëfime të një Shopaholic?!)
 • Veshje ikonike plazhi
 • Si të stiloni veshjet për punë
 • Rishikoni vijën e re të vjeshtës
 • Si të visheni për pushime me përpjekje minimale
 • Isfarë është e nxehtë dhe çfarë nuk është në modë

Mos harroni se të qenit origjinal është çelësi. Të dy Google dhe lexuesit tuaj janë mjaft inteligjentë për të peshkuar nga bloge të falsifikuara, ashtu si ju me produktet e projektuesve!

Si ta promovoj blogun tim të modës?

Ju keni hartuar një blog mahnitës. Përmbajtja juaj është tërheqëse dhe faqja në internet duket shumë e lezetshme. Por a mjafton kaq?

Jo, tani është koha për të promovuar blogun tuaj në mënyrë që ai të arrijë audiencën tuaj të synuar. Ka disa mënyra për ta bërë këtë, përdorni provë dhe gabim për të gjetur më të mirën për ju:

 • Krijoni faqe në Facebook dhe Instagram dhe ndani lidhjet në blogun tuaj në ato platforma
 • Kërkojuni miqve tuaj t’ju ndihmojnë duke shkëmbyer bloget tuaja dhe postimet në media sociale
 • Dorëzoni lidhjen tuaj të blogut tek motorët e kërkimit, log-in në llogarinë tuaj Gmail dhe regjistrohuni URL-në tuaj
 • Bashkohuni në komunitetet e blogerëve të modës – mund të angazhoni dhe ndërtoni miqësi me njerëz me të njëjtat interesa
 • Jini aktivë në mediat sociale – bëni një seancë Q / A në tregimet tuaja në Instagram, krijoni postime interaktive dhe gjeni mënyra për t’u lidhur me sa vijon
 • Ndihmoni të tjerët të rriten – lini komente dhe pëlqime në bloget e tjera për t’u lidhur me ta
 • Bashkëpunoni me blogerët e tjerë sepse tifozët pëlqejnë të shikojnë blogerët e tyre të preferuar krijojnë përmbajtje së bashku
 • Filloni të ndërtoni një listë poste duke i kërkuar që vizitorët e blogut tuaj të plotësojnë një formë të vogël abonimi

Si pagohen blogerët e modës?

Ju mund të ktheni një blog të modës në një punë me kohë të plotë. Ka disa mënyra për tu paguar për Blogging – këtu është një listë:

 • Shfaq reklamat – përdorimi Google AdSense të vendosni reklama në blogun tuaj dhe të paguheni
 • Marketingu i Filialit – bashkëpunoni me markat që përputhen me lidhjet tuaja të përmbajtjes dhe vendit; nëse dikush blen një produkt, ju merrni një komision
 • Promovimet e markës – projektuesit dhe butikët ndonjëherë duan t’ju paguajnë për të promovuar produktin e tyre përmes platformës tuaj
 • Postime të sponsorizuara – mos shkoni në bord me produkte të sponsorizuara, por lejoni projektuesit të postojnë herë pas here në lidhje me koleksionet e tyre në forumin tuaj
 • klasat– mund të ofroni kurse dhe seminare të shkurtra kur të merrni pro blog-ut vetë

Gjithmonë mbani mend të përdorni këto teknika në moderim sepse shumë postime të paguara dhe të sponsorizuara për të shkatërruar besueshmërinë e një blog.

Sa para mund të fitoni me një blog të modës?

Konsideroni faktorët e mëposhtëm nëse doni një vlerësim se sa mund të fitoni:

 • Sa punë po vendosni?
 • A është përmbajtja juaj me vlerë për të investuar në?
 • Keni një prani me ndikim?

Disa shembuj janë:

 • Rachel Parcell fitoi një milion dollarë në 2014, me të ardhura nga bashkëpunëtorë përmes RewardStyle
 • Qese Snob Tina Craig dhe Kelly Cook bënë më shumë se një milion dollarë me një marrëveshje të ngjashme

Ashtu si çdo punë tjetër, do të fitonit sipas aftësive dhe aftësive tuaja, kështu që mos humbni shpresën dhe synoni për yjet.

Burime të dobishme

 • Kontributi nga Bloggerët Ekspertë të Modës
 • Mësoni se si të përdorni WordPress (me udhëzime video)
 • Si të shkruani dhe krijoni përmbajtje të shkëlqyeshme të blogut
 • Si të promovoni Blogun tuaj dhe përmbajtjen e tij
 • Si të fitoni para nga blogu juaj

përfundim

Punë e mirë, ju djema! Duke ndjekur këtë tutorial, ju keni mësuar se si të filloni një blog të modës. Hartoni qëllimet dhe planet tuaja për blogun në planin afatgjatë dhe punoni. Bëni sensin tuaj të modës dhe vlerësoni me kujdes prezencën tuaj të modës në internet, ashtu si edhe ju me atë offline!

Fat i mirë me karrierën tuaj të re, bloger i modës!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map