Si të bëni një email të biznesit të personalizuar në vitin 2020

Emailet përdoren gjerësisht si një mjet efektiv komunikimi për përdorimin personal dhe të kompanisë. Email-i i biznesit ende mban një rol kryesor marketing për ndërtimin e lidhjeve dhe rritjen e konvertimeve. Ajo gjithashtu është një pjesë integrale e fushatave të marketingut me email nga shumë kompani që realizojnë potencialin e saj. Ndërsa ekonomia dixhitale po lulëzon, është e vështirë të imagjinohet ndonjë firmë që nuk ka një adresë profesionale elektronike.


A përdor biznesi juaj një email personal?

Mund të duket si një detaj i vogël në pamjen e madhe të markës, por është një detaj që mund t’ju japë përfitime të mëdha. Në këtë udhëzues, unë do t’ju tregoj se si të krijoni një adresë të postës elektronike për biznesin tuaj me emrin tuaj të ri ekzistues ose të ri. Emaili juaj i ri do të duket kështu – [email protected]

Krijoni Infographics me Email
Shikoni se si të krijoni një e-mail me porosi [Infographic]

Tabela e përmbajtjes

 • Pse keni nevojë për një adresë emaili me porosi?
 • Një abetare e shpejtë – Email personal për fillestarët
 • Vendosja e një emaili personal me G Suite (Google)
 • Krijoni një email me alternativa G Suite
 • Sinkronizimi i emailit tuaj me softuer të palëve të treta
 • Duke e lidhur llogarinë tuaj të postës elektronike me celularin tuaj
 • FAQs
 • përfundim

Pse keni nevojë për një adresë emaili me porosi?

vajza drejton makinë të markës

Nuk ka rëndësi nëse jeni një bloger ose një pronar biznesi – një e-mail me porosi do t’ju largojë nga konkurrentët. Nëse jeni duke kërkuar për një vend pune, një adresë profesionale e-mail do t’ju diferencojë nga perspektivat e tjera. Nëse krijoni një blog, do të doni të përdorni rrjetëzimin për të bërë një imazh të fortë të markës dhe për të ndërtuar një reputacion të dalluar në internet. Të kesh një adresë të personalizuar të emailit do të të ndihmojë ta realizosh këtë, pasi do të të ndihmojë të dallosh nga blogerët e tjerë në kamare.

E njëjta truizëm zbatohet kur vendosni markën tuaj. Një llogari me porosi emaili ju jep besueshmëri të menjëhershme dhe tregon se jeni profesionist. Shtë një mënyrë e shkëlqyeshme për të dalë në mes të tjerëve në industrinë tuaj që krijojnë përshtypjet e para të paharrueshme.

Nëse mbani një adresë të përgjithshme të postës elektronike, rrezikoni të shfaqeni amatore. Nuk është koha për të bërë email-in tuaj dhe të tregoni se jeni të kujdesshëm dhe serioz në lidhje me biznesin tuaj?

Për më tepër, njerëzit kanë më shumë të ngjarë të kujtojnë ty, pasi ato janë mësuar të shohin gmail.com, hotmail.com dhe email të tjerë të përgjithshëm. Vendosja e një e-mail në domenin tuaj do t’ju bëjë të paharrueshëm. Mendoni për atë për një moment: sa herë keni harruar menjëherë atë që erdhi para @ gmail.com?

Verifikoni identitetin tuaj në një botë ultra-konkurruese të biznesit dhe kthejeni të gjithë lojën tuaj duke treguar një email profesional unik dhe të njohur. Shtë një mënyrë e thjeshtë për të demonstruar se keni një biznes të vërtetë kundrejt një hobi.

Shënim: Nëse keni një uebfaqe (emri i domain + web hosting) ose planifikoni të bëni një të tillë, mund të krijoni një e-mail me porosi me ofruesin tuaj të mbajtjes në internet falas. Të gjitha kompanitë e mbajtjes së faqeve në internet si Bluehost, ofrojnë llogari emaili FALAS me planet e tyre të hostimit. Thjesht duhet të hyni në llogari dhe mund të vendosni adresën tuaj të postës elektronike brenda pak minutash.

praktikat më të mira të postës elektronike

Një abetare e shpejtë – Email personal për fillestarët

Për të krijuar një llogari të re emaili është në të vërtetë e thjeshtë dhe, edhe nëse jeni plotësisht i ri në këtë proces, do ta varni në asnjë kohë. Mendoni se si krijimin e një faqe në internet, pasi të filloni me blerjen e një emri domain dhe zgjedhjen e një ofruesi të pritjes së postës elektronike. Nëse keni një uebfaqe për biznesin tuaj, atëherë tashmë keni një emër domain-i tuaj. Në atë rast, opsioni më i mirë është të përdorni atë emër për emailin tuaj.

Nëse nuk keni ende një emër domain, do të duhet të blini një të tillë. Ju mund të blini një emër domain nga një regjistrues domain dhe ta lidhni atë me ofruesin e pritjes së postës elektronike. Ose mund të blini një emër domaini drejtpërdrejt nga ofruesi i emailit për zgjedhjen tuaj. Ne do t’ju tregojmë në detaje se si të bëni llogari me email me kompani të ndryshme.

1. Blerja e një emri domain

Ashtu siç e përmenda më lart ju mund të blini një emër domaini edhe me regjistruesin ose me ofruesin e hostimit të postës elektronike. Ka shumë regjistrues të emrave të domain për të zgjedhur, por ato më të njohurit janë – Godaddy, Namecheap ose Hover.

Si blini në të vërtetë një emër domain? Shkoni në faqen e internetit të regjistruesit të domainit që ju zgjidhni dhe do t’ju paraqitet një kuti teksti, në të cilën duhet të shkruani emrin e dëshiruar të domenit.

Këtu është një shembull për t’ju ndihmuar të merrni një pamje të qartë se si duhet të duket adresa juaj e emailit: Për shembull, [email protected] Ju mund të zgjidhni fusha të tjera të nivelit të lartë, të tilla si .org, .net, ose shumë të tjerë, por fusha e nivelit të lartë .com është më e përdorur dhe më e paharrueshme.

Pasi të keni futur emrin e domain, zgjidhni një domain të nivelit të lartë dhe kontrolloni nëse kombinimi juaj i dëshiruar i të dyve është i disponueshëm. Nëse jo, duhet të dilni me një emër tjetër domain, pasi nuk mund të regjistroheni një emër domaini që është regjistruar tashmë. Kur të gjeni një emër domaini që është i disponueshëm, klikoni në kombinimin e emrit dhe domenit të nivelit të lartë dhe shtojeni atë në shportën tuaj.
Më pas, do t’ju kërkohet të regjistroheni për një llogari dhe të shkruani informacionin tuaj bazë të kontaktit dhe zgjedhjen tuaj të pagesës. Pasi verifikohet llogaria juaj dhe pagesa është miratuar, emri i domain do të regjistrohet.

2. Zgjedhja e një ofruesi të mbajtjes së postës elektronike

Kur zgjidhni një shërbim për mbajtjen e postës elektronike, duhet të zgjidhni atë që do t’ju ofrojë zgjidhjet më të mira të menaxhimit të postës elektronike, kapacitetin e ruajtjes, mbështetje teknike dhe, natyrisht, t’ju ofrojë shërbimet e tyre me një çmim të përballueshëm. Ju keni shumë ofrues të pritjes së postës elektronike për të zgjedhur, të tilla si Google (G Suite), Thelbësore të Biznesit Office 365 (përfshirë tërë suitat e Office dhe shumë shërbime në internet), Zoho Mail, FastMail, ProtonMail, Pobox dhe Rackspace Email.

Procesi i krijimit të emailit tuaj është pothuajse shumë i njëjtë me të gjithë klientët e postës elektronike. Seksioni tjetër do t’ju ofrojë një vështrim më të afërt të ofruesve kryesorë, me të gjitha hapat që do të duhet të ndërmerrni, përfshirë blerjen e një emri domaini pa përdorimin e një regjistrari domaini.

Vendosja e një emaili personal me G Suite (Google)

adresa e postës elektronike

G Suite

Karakteristikat kryesore

 • Qasje te aplikacionet e njohura të Google si Gmail, Kalendari, Dokumentet, Fletët, etj.
 • Adresat e postës elektronike me emrin e domain-it të biznesit
 • Puna në një dokument të vetëm me shokët e ekipit
 • Ruani dhe shkëmbeni skedarë në cloud përmes Google Drive
 • Verifikim me dy hapa dhe hyrje në një shenjë
 • Menaxhoni gjithçka nga një vend i vetëm përmes tastierës Admin
 • Kërkoni në të gjitha aplikacionet përmes Kërkimit në Google Cloud
 • Zbulimi i Spam, Malware dhe Phishing
 • Caktoni përdorues role të ndryshme
 • Menaxhoni të dhëna të ndjeshme me Google Vault

Çmimeve

 • Prmimi i G Suite fillon deri në 6 dollarë për përdorues në muaj për planin themelor
 • Plani i biznesit shton aplikacione dhe veçori shtesë me $ 12 për përdorues në muaj
 • Ndërmarrja ju jep gjithçka me $ 25 për përdorues në muaj


Karakteristikat Premium të Google Takohen tani janë të disponueshme për të gjithë klientët G Suite deri më 30 shtator, 2020. Filloni provën tuaj falas G Suite sot.

Hapi # 1: Krijoni një llogari

Ashtu si me çdo shërbim tjetër që mund të keni përdorur, do t’ju duhet një llogari e vlefshme para se të vendosni detajet. Gjithashtu, ka disa gjëra teknike të përfshira, por mbani me mua, ndiqni çdo hap dhe do të bëheni shpejt.

Për fillestarët, hapeni G Suite dhe klikoni në butonin Big “Filloni”.

gsuite Filloni

Vendosni informacionin tuaj bazë si emrin e biznesit, numrin e anëtarëve të ekipit dhe vendndodhjet tuaja dhe klikoni “Tjetër”.

numri gsuite i përdoruesve

Tjetra, plotësoni informacionin e administratorit (emri dhe mbiemri, plus adresa juaj e emailit aktual).

informacioni i kontaktit gsuite

Pas kësaj, G Suite do të pyesë nëse dëshironi të përdorni një domen që është tashmë në përdorim apo doni të blini një të ri. Për qëllimin e këtij udhëzuesi, unë do të supozoj se ju keni blerë tashmë pritjen dhe keni vendosur emrin e domain. Nëse jo, thjesht zgjidhni butonin tjetër dhe ndiqni hapat për të blerë fushën tuaj të re përmes Google.

Zgjidhni butonin “Po, kam një që mund ta përdor”.

hapi domain gsuite

Pastaj shkruani emrin e domain që keni regjistruar.

gsuite hyjnë në domen

Në ekranin tjetër, do të duhet të konfirmoni që domeni që keni hyrë është në të vërtetë ai që dëshironi të përdorni. Përdoreni këtë mundësi për të kontrolluar se nuk ka shenja.
Pas kësaj, më në fund keni mbërritur në ekran, ku mund të zgjidhni emrin e përdoruesit (për emailin e ri) dhe fjalëkalimin. Zakonisht, njerëzit do të kenë emrin e tyre personal të vendosur si emrin e përdoruesit. Kjo do të thotë që emaili i biznesit tuaj do të jetë [email protected]

shenjë gsuite

Pasi të kontrolloni që nuk jeni robot, klikoni në butonin “Pajtohem dhe Vazhdoni” më poshtë që do t’ju çojë në hapin tjetër të procesit.

Hapi # 2: Verifikoni fushën tuaj

Para se të filloni të përdorni adresën tuaj të re të postës elektronike me G Suite, do të duhet të konfirmoni që jeni në të vërtetë pronari i domenit. Nuk do të ishte kënaqësi nëse vetëm dikush mund të krijonte një email me domenin tuaj, apo jo? Kjo është arsyeja pse në këtë hap, G Suite dëshiron të sigurohet që të mund të përdorësh atë domain të veçantë ose uebfaqen që është e vendosur në të.

Ekzistojnë katër metoda të ndryshme për verifikimin e fushës:

 1. Krijoni një rekord TXT (Rekomanduar) – zgjidhni këtë nëse mund të redaktoni regjistrimet e domenit tuaj.
 2. Krijoni një regjistrim CNAME – zgjidhni këtë nëse mund të redaktoni regjistrimet e domenit tuaj.
 3. Shtoni një etiketë meta – zgjidhni këtë nëse mund të redaktoni faqen kryesore të faqes suaj të internetit.
 4. Ngarkoni një skedar HTML – zgjidhni këtë nëse mund të ngarkoni skedarë në faqen tuaj të internetit.

Nëse tashmë keni një uebfaqe të bashkangjitur në domen, mënyra më e lehtë e verifikimit të domain do të ishte duke shtuar një etiketë. Në këtë rast, ju vetëm duhet të gjeni skedarin index.html në serverin tuaj, ta hapni atë dhe ta vendosni kodin menjëherë pas dhe më parë tags. Skedari juaj index.html duhet të pëlqen diçka si kjo:
Titulli im


Përmbajtja e faqes

Pasi të keni ruajtur dokumentin, kthehuni në ekranin e konfigurimit G Suite dhe klikoni në butonin për të vazhduar. Google do të marrë disa minuta për të verifikuar fushën tuaj, dhe ju do të jeni gati për të vazhduar.
Megjithatë, metoda e rekomanduar për verifikimin e domenit është e para – duke shtuar një rekord TXT. Ky është vetëm një tekst i thjeshtë që i thotë Google se jeni pronari aktual i atij domeni (kjo dëshmon se ju keni qasje në të dhe që ju mund të shkruani kodin që Google do t’ju japë). Mund të mësoni më shumë rreth saj këtu. Pra, le të shohim se si ta bëjmë atë:

 1. Zgjidhni metodën e verifikimit të TXT Record dhe klikoni “Vazhdo”. Google do të njohë cilën kompani pritëse që po përdorni, kështu që do të merrni të gjitha udhëzimet e nevojshme këtu.
 2. Hapni faqen e internetit të hostit të domain në një skedë të re.
 3. Hyni duke përdorur emrin dhe fjalëkalimin e hostit tuaj të domain. Nëse e keni harruar fjalëkalimin tuaj, kontaktoni mbështetjen e tyre.
 4. Kopjoni kodin tuaj të verifikimit të TXT që duket diçka si kjo: google-site-verifikimi = RjedsDxDER5lbFwmww2R5KS-fpnjertreH-RwJnRYP4
 5. Shkoni te Regjistrimet tuaja DNS. Faqja ose skeda quhet ndoshta diçka si Menaxhimi DNS, Emri i Menaxhimit të Serverit, Paneli i Kontrollit, ose është vendosur në Parametrat e Avancuar.
 6. Gjeni mundësinë për të shtuar një rekord të ri.
 7. Shtoni rekordin tuaj në TXT.

Së pari, do të pyeteni për llojin e rekordit. Thjesht zgjidhni TXT.

Në fushën Emri / Pritësi / Alias, futni @ ose thjesht lëreni bosh. Pritësi juaj mund t’ju kërkojë të hyni në domenin tuaj, në këtë rast duhet të vendosni diçka si yourdomain.com.

Tjetra, duhet të gjeni fushën Time to Live (TTL). Nëse keni një vlerë të paracaktuar, lëreni atë në atë mënyrë. Përndryshe, shkruani 86400. Në fushën Value / Përgjigje / Destinacioni, ngjisni rekordin e verifikimit të TXT që kopjuani më herët dhe ruani rekordin.

Nëse shihni një mesazh paralajmërues për ndryshimin e cilësimeve të DNS, mos harroni atë. Shtimi i rekordit TXT nuk do të dëmtojë faqen tuaj të internetit ose cilësimet DNS, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për këtë.

Pasi të keni mbaruar me këtë, kthehuni në ekranin e konfigurimit të G Suite dhe klikoni në butonin blu “Verifikoni fushën time”. Ashtu si me çdo metodë tjetër të verifikimit, Google do t’ju duhet deri në një orë (zakonisht është shumë më shpejt se kaq) për të ngarkuar informacionin e ri dhe t’ju lejojë qasje në domen. Dhe, edhe pse mund të verifikoheni brenda disa minutash, zakonisht duhet disa orë para se të fillojë të funksionojë adresa juaj e emailit. Pra, mos u shqetësoni, por merrni atë kohë për të eksploruar G Suite dhe të gjitha opsionet që ofron.

Hapi # 3: Shtoni përdorues të rinj

Më në fund, teknikalitetet janë pas jush, dhe ju pushoni duke eksploruar zonën e administratorit G Suite. Duke ndjekur udhëzimet e Google, gjëja tjetër që duhet të bëni është të shtoni përdorues të rinj në llogarinë tuaj të emailit të biznesit. Kjo për shkak se G Suite është përshtatur për profesionistët e biznesit që kanë tendencë të punojnë në grupe. Nëse jeni një solopreneur që punon vetëm, ju ndoshta nuk do të keni nevojë për të gjithë koleksionin e aplikacioneve që ofron G Suite.

gsuite shtoni përdoruesit

 1. Shkoni te Opsionet e Llogarisë (këndi i sipërm i djathtë i ekranit tuaj, pranë avatarit tuaj).
 2. Zgjidhni ikonën “Përdoruesit” (sekondë nga e majta).
 3. Klikoni në butonin “Shto përdorues të rinj”.
 4. Plotësoni detajet në lidhje me përdoruesin e ri.
 5. Klikoni në butonin “Shto përdorues të ri” për të ruajtur ndryshimet.

gsuite shtoni përdorues të ri

Pas kësaj, ju mund të kopjoni kredencialet e hyrjes dhe t’u jepni anëtarëve të ekipit tuaj të cilët mund të fillojnë të përdorin emailin e ri dhe aplikacionet e tjera në të cilat keni qasje.

Hapi # 4: Krijimi i grupeve

Kur keni më shumë sesa disa anëtarë të ekipit që duhet të kenë qasje në G Suite, do të dëshironi t’i gruponi ata. Duke grupuar përdoruesit, ju mund të menaxhoni qasjen në aplikacione specifike nga G Suite, të kufizoni veprimet specifike dhe / ose informacionin.

gsuite add grup

 1. Hapni opsionet e Llogarisë (këndi i sipërm i djathtë i ekranit tuaj, pranë avatarit tuaj).
 2. Klikoni në ikonën e tretë që përfaqëson Grupet.
 3. Gjeni dhe klikoni në ikonën “+” në këndin e poshtëm të djathtë.
 4. Jepni një emër grupit tuaj.
 5. Krijoni një adresë emaili për këtë grup.
 6. Zgjidhni nivelin e qasjes për grupin. Mund të jetë publik, i kufizuar, apo edhe diçka në mes. Ka pesë nivele aksesi, kështu që luani përreth dhe gjeni atë që ju përshtatet më së miri.

Pasi të keni mbaruar, klikoni në butonin “Krijo” në mënyrë që të ruhen gjithçka siç duhet. Natyrisht, grupi është ende bosh, kështu që ju duhet të ktheheni në faqet e opsioneve “Përdoruesit” dhe të shtoni njerëz të veçantë në grup.

Krijoni një email me alternativa G Suite

Pa dyshim, koleksioni i aplikacioneve në internet i Google është më i popullarizuari. Shtë e vështirë të gjesh dikë që nuk ka krijuar një llogari Gmail ose që nuk ka përdorur Google Docs për të modifikuar një dokument në internet të paktën një herë.

Gjithashtu, është e vështirë të gjesh të meta në G Suite kur punoni në një ekip të vogël. Thjesht ka gjithçka që ju nevojitet ndonjëherë dhe funksionon pa përsosur. Por me çdo anëtar shtesë që doni të shtrydhni, fatura mujore rritet. Kjo është arsyeja numër një pse njerëzit janë në kërkim të alternativave G Suite që mund të ofrojnë pothuajse të njëjtën gjë për një pjesë të çmimit. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse keni nevojë për një shërbim të thjeshtë me email pa ndonjë kambanë dhe bilbil shtesë.

Në rreshtat e mëposhtëm, ne jemi gati të ju prezantoj me gjashtë alternativa G Suite që duhet të provoni.

Zoho

faqja kryesore e zoho

Nëse keni një biznes të vogël ose të mesëm, Zoho mund të jetë alternativa e duhur për ju. Edhe pse e prezantuar në vitin 2008, kjo platformë moderne ofron më shumë sesa një shërbim themelor të postës elektronike. Kjo ju lejon të lidheni me bashkëpuntorët tuaj, të drejtoni çdo detyrë dhe të kurseni kohë çdo ditë duke lidhur aplikacione që ju nevojiten vërtet. Në thelb, Zoho është një përzierje e shërbimit tradicional me postë elektronike dhe mjeteve moderne të bashkëpunimit, si dhe mediave sociale.

Karakteristikat kryesore

 • Adresat me email të bazuar në domen
 • Migrimi pa probleme
 • Paketë e aplikacioneve (kalendar, kontakte, detyra, shënime dhe faqeshënues)
 • Bashkëpunim në stilin social-media
 • Shtojcat e organizuara
 • filtër
 • Kërkim i avancuar
 • Paneli i fuqishëm i kontrollit
 • Integrime të gjera

Çmimeve

 • Zoho është falas për deri në 5 përdorues
 • Plani i postës Lite fillon me 1 $ në muaj
 • Plani i Premium Mail shtrihet karakteristikat me 4 dollarë në muaj

Microsoft 365

Faqja kryesore e Microsoft 365

Për bizneset që duhet të rritin lojën e tyre kur bëhet fjalë për komunikim në kohë reale, si dhe me email, Microsoft 365 Business duhet të jetë një mundësi për të eksploruar. Me popullaritetin e softuerit Microsoft dhe aftësinë për të sjellë të njëjtin shërbim në kompjuterët personal, tabletët dhe smartphone, Microsoft 365 Business është një zgjidhje e domosdoshme për kontrollin e biznesit tuaj.

Karakteristikat kryesore

 • Versione në internet dhe celular të aplikacioneve të Office
 • Adresa e domain-it personal
 • E kufizuar në 50 GB
 • OneDrive Cloud me ruajtje 1TB
 • Aplikacioni i ekipeve mund të presë deri në 250 përdorues

Çmimeve

 • Microsoft 365 Business Basic fillon me $ 5 për përdorues në muaj
 • Merrni 6 muajt e parë falas me një angazhim vjetor
 • Standardi i Biznesit Microsoft 365 ju jep më shumë aplikacione dhe veçori me 12,50 $ për përdorues në muaj
 • Microsoft 365 Business Premium përfshin të gjitha aplikacionet dhe shërbimet me 20 dollarë për përdorues në muaj
 • Aplikacione biznesi Microsoft 365 për biznes (përfshin vetëm aplikacione) me $ 8.25 për përdorues në muaj

Fastmail

Faqja kryesore e fastmail

Nëse nuk keni nevojë për një bollëk aplikacionesh bashkëpunimi që me siguri nuk do t’i hapni kurrë, por thjesht dëshironi një mënyrë të shpejtë dhe të sigurt për të punuar me email, Fastmail mund të jetë rruga për të shkuar. Pas një riparimi të aplikacionit të tyre në internet që tani duket modern dhe i thjeshtë dhe çmimi i çmimit që lejon edhe fillestarët të hidhen në një tren me email, Fastmail tani konsiderohet një kundërshtar i madh për ofruesit e shërbimeve më të njohura të postës elektronike..

Karakteristikat kryesore

 • Magazinimi nga 2 GB për përdorues deri në 100 GB për përdorues
 • Email pa reklama
 • Kalendarët me pamje të plotë
 • Listat e kontaktit dhe grupet
 • Mjet për importin e postës
 • Tre shërbime në një (email, kontakte dhe kalendar)

Çmimeve

 • Gjykim falas 30-ditor
 • Plani themelor fillon me 3 dollarë për përdorues në muaj
 • Plani standard shtrihet gjithçka në $ 5 për përdorues në muaj
 • Plani profesional është më i miri për skuadrat me pesë ose më shumë me 9 dollarë për përdorues në muaj

ProtonMail

Faqja kryesore e ProtonMail

Ndonjëherë, siguria duhet të jetë më e rëndësishme sesa një tipar shtesë që ndoshta nuk ju nevojitet. Kjo kompani me qendër në Zvicër e kuptoi këtë dhe vendosi të ofrojë një shërbim të drejtpërdrejtë me email që vë në fokus sigurinë dhe privatësinë.

Karakteristikat kryesore

 • Siguria dhe asnjanësia e të dhënave
 • Kriptimi nga fundi në fund
 • Email anonim
 • Burim të hapur
 • Dizajni modern i inboxit

Çmimeve

 • Falas për përdoruesit e vetëm me kufijtë e ruajtjes 500Mb dhe 150 mesazhe në ditë
 • Ju mund të azhurnoni në një plan Plus me 5 dollarë në muaj
 • Plani profesional lejon deri në 5000 përdorues në $ 8 për përdorues në muaj
 • Plani vizionar jep veçori specifike për deri në 6 përdorues me 30 dollarë për përdorues në muaj

Kuti postare

Faqja kryesore e Pobox-it

Nëse jeni duke kërkuar për një shërbim me përvojë në postë elektronike, Pobox duhet të jetë zgjedhja juaj pasi që ky shërbim ekziston që nga viti 1995. Pobox do t’ju ndihmojë të krijoni një adresë të re për jetën dhe paraqet një kuti të fortë që duhet të mbulojë të gjitha nevojat themelore të emailit . Prapëseprapë, Pobox përqendrohet në përcjelljen e postës elektronike dhe nuk vjen me aq karakteristika sa konkurrentët e saj.

Karakteristikat kryesore

 • Inbox i fuqishëm
 • Përcjellja e postës elektronike
 • Domenet e personalizuara
 • Qasja në SMTP
 • Ridrejtimi i URL-së
 • Mënyra e pushimeve

Çmimeve

 • Pobox Basic fillon me 20 dollarë / vjet
 • Pobox Plus rrit produktivitetin me filtra në $ 35 / vit
 • Plani i postës postare prezanton kutinë postare me 50 GB në 50 dollarë / vit

Email Rackspace

Faqja kryesore e emailit Rackspace

Kur ju nevojitet vetëm shërbimi cilësor i postës elektronike për biznesin tuaj, pa ndonjë veçori shtesë, Rackspace do të ofrojë gjithçka që ju nevojitet. Ai përdor protokolle të sigurta dhe funksionon në Outlook, si dhe çdo softuer tjetër me email në kompjuterin tuaj ose smartphone.

Karakteristikat kryesore

 • Domeni personal
 • Mbrojtja ndaj spamit dhe virusit premium
 • Emrat e pakufizuar dhe listat e grupeve
 • Deri në kuti postare 25 GB
 • 100 herë në kohë
 • Shtojcat deri në 50MB
 • Migrime të lehta dhe falas të postës elektronike

Çmimeve

 • Email-i i Rackspace fillon me 2.99 $ për kutinë postare në muaj
 • Email Rackspace Plus ofron më shumë karakteristika dhe shërbime me 3,99 $ në muaj për çdo përdorues
Vizitoni Emailin e Rackspace për informacion shtesë >>

Sinkronizimi i emailit tuaj me softuer të palëve të treta

sinkronizimi i adresës së postës elektronike

Disa ofrues të mbajtjes së postës elektronike ju lejojnë të sinkronizoni emailin tuaj me softuer të palëve të treta ose me një aplikacion të zgjedhjes suaj. Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për ata që preferojnë një ndërfaqe të veçantë të përdoruesit dhe duan të konsolidojnë llogari të ndryshme të postës elektronike nën një kuti të vetme. Kjo është referuar si dërgim email dhe ju mund ta vendosni atë lehtësisht me çdo ofrues të pritjes së postës elektronike.

Përcjellja e postës elektronike

Përcjellja e postës elektronike i referohet procesit të dërgimit të postave elektronike që merrni në një adresë emaili në një adresë tjetër të zgjedhjes suaj. Prandaj, ju mund të dërgoni automatikisht të gjitha mesazhet tuaja në hyrje në një llogari të veçantë të postës elektronike, pa dërguesit madje ta dinë atë.

Përkatësisht, njerëzit mund të dërgojnë postë elektronike në adresën tuaj të postës elektronike dhe ju mund të përdorni një llogari tjetër për të hyrë në to. Sidoqoftë, kur përdorni dërgimin e postës elektronike, nuk mund t’u përgjigjeni emailave të dërguara nga adresa e postës elektronike në të cilën janë ridrejtuar; mund t’i lexoni vetëm ato.
Nëse ofruesi juaj i zgjedhur i pritjes së postës elektronike përdor protokollet POP3 (Posta Protokolli) ose IMAP (Protokolli i Qasjes së Mesazheve në Internet), ju lehtë mund të sinkronizoni emailin tuaj personal me softuerin e zgjedhjes suaj.

POP3 – Protokoll zyre postare

POP3 zakonisht përdoret
përmes portit 110 dhe
është i pasigurt
skema pop3
Zakonisht përdoret IMAP
përmes portit 143 dhe
është i pasigurt
skema imap

Nëse prisni të merrni shumë email, POP3 është mënyra juaj për të shkuar, pasi ajo shkarkon dhe dërgon të gjitha emailet tuaja hyrëse në pajisjen tuaj, ndërsa i fshini ato nga kutia e serverit. POP3 është një mundësi e shkëlqyeshme nëse përdorni një pajisje të vetme për kontrollimin e postës elektronike, por dobësi është që shkarkimi me POP të jetë i lidhur me një pajisje të veçantë, kështu që nuk do të jeni në gjendje të shikoni postat elektronike nëse përpiqeni të hyni në kutinë tuaj elektronike. nga një pajisje e re.

IMAP – Protokoll i hyrjes së mesazheve në Internet

IMAP është shumë më fleksibël se POP3 pasi ju mundëson të sinkronizoni postën elektronike në shumë pajisje. Prandaj, nëse doni të kontrolloni emailin tuaj nga pajisje të ndryshme, si dhe të integroni adresën tuaj të postës elektronike me shërbimet e emailit, të tilla si Gmail ose Outlook, duhet të përdorni IMAP për të vendosur emailin tuaj.

Sidoqoftë, një dobësi e IMAP është se nuk fshin asnjë mesazh në server, kështu që, nëse merrni shumë email, mund të tejkaloni shpejt hapësirën tuaj të ruajtjes.

Duke e lidhur llogarinë tuaj të postës elektronike me celularin tuaj

që lidh emailin me celularin

Pavarësisht nëse përdorni një telefon Android ose iPhone, që lidhni emailin tuaj me celularin tuaj, është një proces tepër i thjeshtë, siç do të shihni nga hapat e dhënë më poshtë.

Vendosja e postës elektronike në telefonin tuaj Android

 1. Hapni klientin tuaj me email.
 2. Zgjidhni llogarinë Shto.
 3. Vendosni adresën dhe fjalëkalimin tuaj.
 4. Zgjidhni një lloj llogarie (POP3, IMAP ose Exchange). Ju duhet të zgjidhni IMAP në mënyrë që të merrni kopjet e ruajtura të postës elektronike që merrni, të cilat do të ruhen në server. Nëse zgjidhni POP3, të gjitha emailet e marra do të shkarkohen nga serveri dhe do të ruhen në telefonin tuaj.
 5. Konfiguroni opsionet e dëshiruara të llogarisë suaj, siç janë cilësimet e njoftimit dhe sinkronizimin e postave elektronike.
 6. Zgjidhni Hyni.

shënim: Ju nuk mund të zgjidhni IMAP nëse emaili juaj ishte konfiguruar si POP3. Sidoqoftë, mund të ndryshoni cilësimet për emailin tuaj dhe të aktivizoni hyrjen IMAP për llogarinë tuaj të postës elektronike duke hyrë në llogarinë tuaj në ofruesin tuaj të pritjes së postës elektronike..

Vendosja e postës elektronike në iPhone tuaj

 1. Shkoni te Cilësimet> Posta> Shto Llogari> Tjetër.
 2. Zgjidhni Shto Llogarinë e Postës.
 3. Vendosni emrin tuaj, adresën e postës elektronike, fjalëkalimin dhe një përshkrim për llogarinë tuaj (Llogaria personale).
 4. Klikoni Tjetra dhe, nëse Posta i gjen cilësimet e llogarisë tuaj, klikoni Done. Nëse nuk i gjen cilësimet tuaja, duhet t’i shtoni ato manualisht duke ndjekur hapat e ardhshëm.
 5. Zgjidhni IMAP ose POP (në varësi të cilësimeve të llogarisë tuaj të personalizuar).
 6. Vendosni emrin tuaj, adresën e postës elektronike dhe një përshkrim për llogarinë tuaj.
 7. Vendosni informacionin e Serverit të Postës hyrëse dhe Serverit të Postës në Dalje (emri i hostit, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin).
 8. Zgjidhni Ruaj për të përfunduar.

FAQs

Si mund ta emëroj adresën time të postës elektronike?

Edhe pse krijimi i një llogarie falas me email është në dispozicion në majë të gishtit tuaj, ju nuk dëshironi ta ndryshoni atë shpesh. Sa më shumë të përdorni adresën tuaj të postës elektronike, aq më të larta janë shanset që do të përmbaheni me të. Prandaj, kur zgjidhni një emër për emailin tuaj të ri, kini kujdes dhe sigurohuni që të jetë i rëndësishëm. Ju ndoshta do të dëshironi të shtoni emrin tuaj personal ose të biznesit në emailin tuaj. Unë sugjeroj fuqimisht të shmangni emrat qesharak ose asgjë që nuk ka lidhje me ato që bëni sepse pasi të vendosni të përdorni emailin për qëllime shkollore ose biznesi, mund të përfundoni të kërkoni të mitur dhe askush nuk do t’i trajtojë kurrë mesazhet tuaja me respekt. Emailet tuaja madje mund të përfundojnë në dosje spam.

Mund të marr një adresë emaili profesional falas?

Po, në një farë mënyre, ju mundeni. Shumë kompani të mbajtjes së faqeve në internet si Bluehost ofrojnë llogari falas me email me planet e tyre të pritjes. Pra, nëse tashmë keni filluar faqen tuaj të internetit me ta, ju vetëm duhet të hyni në llogarinë ku mund të vendosni adresën tuaj të postës elektronike brenda pak minutash.

Pra, në vend që të përdorni shërbime falas me email me shtesën @ gmail.com, në të vërtetë mund të keni diçka si [email protected] të vendosur në disa klikime. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si të bëni krijoni një llogari me email me Bluehost.

Sa kushton emaili me porosi?

Ekzistojnë një bollëk i ofruesve të shërbimeve të postës elektronike që ofrojnë karakteristika të ndryshme me çmime të ndryshme. Por unë gjithmonë sugjeroj Bluehost që siguron si në internet ashtu edhe në postë elektronike për pak sa 2.75 dollarë në muaj.

përfundim

Nëse e keni bërë atë në këtë pjesë, keni mësuar gjithçka rreth krijimit të një emaili biznesi me porosi. Mund të ndjeheni pak të lodhur në këtë pikë. Lexoni përsëri këtë udhëzues nëse është e nevojshme dhe lehtë do të krijoni një adresë profesionale të postës elektronike. Më e rëndësishmja, ju mund të thoni me krenari se i keni bërë të gjitha vetë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map