Si ta lëvizni blogun tuaj nga WordPress.com në WordPress.org

themeluesit


Versioni i parë i WordPress u lançua 27 maj 2003, duke e bërë atë madje një platformë më të vjetër në internet sesa Facebook, Youtube dhe Twitter. U lëshua nga themeluesit e saj Matt Mullenweg dhe Mike Little përsëri atëherë

Duke parë vetëm disa vjet nga tani, ne të gjithë ishim magjepsur nga fakti se më shumë se 25% përqind e të gjitha faqeve të internetit në internet u mundësuan nga WordPress. Ky fakt i thjeshtë dukej mbresëlënës, por sot, numrat janë rritur, dhe disa statistika thonë se mund të falënderojnë ekzistencën e tyre për WordPress tonë të dashur.

Pra, nuk befason që edhe ju keni filluar faqen tuaj në WordPress. Por ajo që mund të mos e keni kuptuar më pas është se në të vërtetë ekzistojnë dy variante të CMS të njohura, dhe ka disa ndryshime mjaft domethënëse midis të dyve që mund të përjetoni vetëm disa javë ose muaj pas kësaj hyrje të parë.

WordPress.com është një version i komercializuar i cili është një opsion i shkëlqyeshëm për të filluar. Por kur hapat e parë janë pas jush dhe kur të kuptoni të gjitha të metat e variantit .com, do të filloni të zhurmoni kokën kundër murit sepse nuk keni filluar udhëtimin tuaj në blogje “në mënyrën e duhur”. Akoma, mos u shqetëso; zhvendosja e blogut tuaj nga WordPress.com në një version të vetë-pritur (i njohur gjithashtu si WordPress.org) nuk është një problem kaq i madh.

pjesa e tregut

WordPress rregullon tregun CMS me më shumë se 60% të tregut

Pse është një ide e mirë për të lëvizur blogun tuaj nga WordPress.com?

bar bluehost

një nga hostet më të vjetër të uebit filloi në vitin 1996, Bluehost është bërë emri i markës më të madhe kur bëhet fjalë për hostimin e WordPress

Ndërsa WordPress.com është një mjet i shkëlqyeshëm për fillestarët, herët a vonë ju do ta kaloni atë. Platforma thjesht nuk ju lejon të keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj, dhe kjo zakonisht bëhet një problem i madh për shumë blogerë.

WordPress.com vjen me kufizime. Do të vendosë një mur midis jush dhe blogut tuaj – nuk do t’ju lejojë të tregoni krijimtarinë që mund të realizoni me një version të vetë-pritur. Nuk do t’ju lejojë të keni të gjitha temat dhe shtojcat (përveç nëse paguani për të mundësuar këtë opsion), dhe do të jetë shumë e vështirë të fitoni para nga blogu i organizuar në WordPress.com. e tyre Kushtet e shërbimit tregojnë qartë, “Automattic rezervon të drejtën për të shfaqur reklamat në blogun tuaj, përveç nëse keni blerë një Azhurnim pa Ad Ad ose një llogari të Shërbimit VIP.”

Përgatitni mjedisin

Një nga gjërat e shkëlqyera që WordPress.com ka bërë për ju është duke pritur. Ju nuk keni pse të shqetësoheni se ku është faqja juaj dhe kush e pret atë sepse gjithçka është trajtuar nga ekipi i ekspertëve në WordPress.com.

Por tani që po filloni një udhëtim më vete, është koha për të marrë më të mirën pritëse që mundeni.

Dhe na besoni kur themi se marrja e një hosti të duhur mund të nënkuptojë një ndryshim të madh gjatë gjithë kohës që punoni në sit. Pra, merrni hostin më të mirë që mund të mundeni tani dhe shmangni problemet që mund të keni lehtësisht në të ardhmen nëse vendosni të transferoheni nga një host tek tjetri vetëm sepse ju duhej të nxitonit dhe të kurseni një kovë ose dy.

Merr hostin dhe domenin

shpejtësia e faqes në internet

Studimet tregojnë se një rënie 1 sekondë e shpejtësisë së faqes në internet mund të ulë nivelin e konvertimit tuaj me 7%. Një vonesë prej 3 sekondash mund t’ju kushtojë 50% të trafikut tuaj. Me Bluehost, ju kurrë nuk duhet të shqetësoheni që faqja juaj e internetit të jetë e ngadaltë edhe kur ka shumë trafik

Nëse keni bërë ndonjë hulumtim në WordPress dhe host, ne jemi të sigurt që ju mërziteni me informacionin dhe numrin e madh të zgjedhjeve. Numri i kompanive më të vogla pritëse rritet si kërpudha pas shiut të pranverës dhe është duke u bërë më e vështirë dhe më e vështirë të gjesh atë që do të përshtatet mirë për ju.

Ne e dimë se është e vështirë të zgjedhësh hostin e duhur, kështu që ne kemi bërë disa ngritje të rënda dhe kemi testuar disa nga shërbimet më të njohura të mbajtjes në internet. Nëse nuk keni kohë për të inspektuar plotësisht secilin dhe të gjithë atje, ne ju rekomandojmë Bluehost që ka provuar si kompaninë më të besueshme të pritjes për faqet e WordPress.

Nëse nuk keni përvojë me vendosjen e llogarisë së pritjes, na tregoni shpejt se si ta bëni atë:

orë

Mbështetja e ekspertëve Bluehost 24/7 është gjithmonë aty për t’ju ndihmuar kur të keni nevojë përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës live

1. Vizitoni Bluehost – Klikoni në këtë lidhje dhe gjeni butonin “Filloni Tani” që do t’ju çojë në hapin tjetër

Bluehost

trofe

Bluehost vlerësoi # 1 në mbajtjen në internet për bizneset e vogla

2. Zgjidhni një plan pritës – Bluehost ju jep disa mundësi për të zgjedhur. Nëse kjo është hera juaj e parë që regjistron një llogari, ju sugjerojmë të shkoni në atë themelore. Do të jetë më se e mjaftueshme për ta bërë faqen tuaj të vazhdojë, dhe akoma mund të hetoni të gjitha tiparet më vonë dhe të përmirësoni planin nëse është e nevojshme.

ndryshoni planin e pritjes

3. Kujdesuni për emrin e domain – Nëse tashmë keni një domen, këtu do të keni mundësinë ta transferoni atë dhe ta caktoni në blogun e ri. Nëse jo, thjesht shkruani fushën e dëshiruar, dhe Bluehost do t’ju njoftojë nëse është në dispozicion. Mund të jetë e vështirë për të marrë atë emër të përsosur të domain sepse kaq shumë janë marrë tashmë, por le të bëjë Bluehost të bëjë disa sugjerime, dhe mos harroni të lexoni udhëzuesin tonë për zgjedhjen e një emri domain për blogun tuaj të ri.

emri i domain

njeri

Bluehost është një nga kompanitë pritëse më të besueshme. Aktualisht, ajo pret më shumë se 2 milion faqe në internet. Gjeje çfarë? 850,000 prej tyre janë blog

4. Regjistrohuni për Bluehost – Pasi të keni transferuar ose zgjedhur emrin e domain, do të duhet të shkruani informacionin tuaj personal dhe të faturimit. Jo pjesa më e preferuar e të gjithëve, por do të bëheni brenda disa minutash.

regjistrohu për në bluehost

krah

Qendra e të dhënave Bluehost krenohet me 90 petabytes

5. Zgjidhni opsione shtesë – Nëse është e nevojshme, zgjidhni disa mundësi shtesë të hostimit. Ne ju sugjerojmë të merrni një mundësi pritjeje 12-mujore pasi do ta bëjë çmimin më të ulët por varet plotësisht nga ju. Ju gjithashtu mund të zgjidhni çdo gjë tjetër sepse do të jeni në gjendje të ktheheni në llogarinë tuaj Bluehost në çdo kohë dhe t’i zgjidhni ato nëse bëhen domosdoshmëri.

opsione shtesë

Instaloni WordPress

Në këtë pikë, ne do të duhet të bëjmë një supozim që ju keni përgatitur llogarinë tuaj të pritjes dhe gjithçka është gati për WordPress. Nëse keni nevojë për disa minuta më shumë për të përfunduar llogarinë tuaj, merrni kohën tuaj dhe merrni gjithçka të përfunduar. Ky udhëzues do t’ju presë.

Nëse keni lexuar në lidhje me WordPress, mund të keni përfunduar në artikuj që ju tregojnë një mënyrë pak të komplikuar për të instaluar WordPress me dorë. mirë, me Bluehost, instalimi i WordPress është aq i lehtë sa shtypja e disa butonave:

 1. Hyni në tuaj Llogari BluePost cPanel
 2. Shkoni tek seksioni në Uebfaqe
 3. Zgjidhni “Instaloni WordPress”
 4. Klikoni në butonin Instalim
 5. Zgjidhni emrin e domain-it për ta instaluar atë (në fushën pranë tij, mund të futni një nën-dosje siç është ‘blog’ ose ta lini atë bosh nëse dëshironi që faqja kryesore e faqes të jetë blog)
 6. Klikoni “opsione të përparuara” nëse doni të ndryshoni adresën e emailit, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për instalimin e ri të WordPress
 7. Lexoni përmes marrëveshjeve të licencës dhe shërbimeve dhe kontrolloni kutitë nëse pajtoheni me gjithçka (duhet të bini dakord në mënyrë që të vazhdoni)
 8. Klikoni në butonin Install Now

Epo, nuk ka shumë më tepër për të. Ju keni instaluar me sukses WordPress dhe përgatitni mjedisin. Tani është koha për të lëvizur blogun tuaj në WordPress të vetë-pritur në mënyrë që të filloni të punoni si një profesionist.

Le ta transferojmë blogun tuaj nga WordPress.com në WordPress.org

Tani mund të vazhdojmë me migracionin dhe ta bëjmë blogun tuaj të zhvendoset në opsionin e vetë-pritur të WordPress që më në fund do ta vendosë blogun në duart tuaja..

Eksportoni blogun tuaj të WordPress.com

biçikleta e djegur

Procesi i migracionit mund të ndahet në dy pjesë. Para se të importoni gjithçka në mjedisin e ri të pritjes, së pari duhet të eksportoni blogun e vjetër dhe të përgatitni skedarët.

1. Hyni në blogun tuaj WordPress.com

regjistrohu

2. Hapni pultin dhe gjetjen e Cilësimeve -> Të përgjithshme -> Eksport

Këtu do të keni dy mundësi. Zgjidhni opsionin e parë i cili do t’ju lejojë të eksportoni të gjithë përmbajtjen. Nëse dëshironi të eksportoni vetëm postin ose faqet specifike, zgjidhni ikonat me shigjeta të vogla pranë butonit që do të hapin opsione të reja.

wordpress-org

Pasi të jeni gati, klikoni në butonin “Eksporti të Gjithë” që do të fillojë përgatitjen e skedarit. Pas disa sekondash, duhet të merrni një mesazh konfirmimi me lidhjen e shkarkimit. Klikoni në lidhjen “shkarko” për të marrë skedarin ZIP i cili përmban një skedar XML me të gjitha postimet, faqet, komentet, fushat e personalizuara, termat, menutë e navigimit dhe postimet me porosi.

përmbajtje eksporti

Nëse doni të eksportoni median tuaj (imazhe, video, audio dhe dokumente), zgjidhni opsionet e dyta dhe përsëritni procesin.

Dhe kjo është gjithçka që ju duhet të bëni në mënyrë që të eksportoni faqen tuaj WordPress.com. Ju duhet të keni përfunduar me skedarin e lartpërmendur XML të ruajtur në kompjuterin tuaj (mos harroni ta ekstraktoni atë nga skedari ZIP) që duhet të keni përgatitur për hapin tjetër – importimin e faqes tuaj në mjedisin e ri.

Importoni blogun tuaj në WordPress.com

Më parë, ne ju treguam se si të merrni një pritje dhe të instaloni WordPress dhe është më në fund koha për të shkuar në programin e ri
një mjedis në mënyrë që të mund ta vendosni atë dhe të përfundoni tërë procesin e migracionit.

 1. Shkoni në domenin tuaj të ri duke lundruar në https://yourdomain.com/wp-admin
 2. Hyni në faqen tuaj të re (duhet të keni të vendosur emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin që nga momenti kur keni instaluar WordPress. Shpresojmë që i keni kujtuar letrat kredenciale ose i keni ruajtur diku. Nëse jo, duhet të keni marrë një email me detajet, kështu që kontrolloni kutia jote edhe një herë.)
 3. Në pult, gjeni mjetet -> Import

import

Faqja do t’ju tregojë disa mjete importi që zakonisht përdoren nga përdoruesit. Mund të injoroni të gjitha, por opsionin e fundit “WordPress”. Këto mjete zakonisht nuk dalin para-instaluar me WordPress, kështu që do të duhet të klikoni në lidhjen e vogël “Instaloni tani” poshtë opsioneve.

Pas disa sekondash, duhet të shihni mjetin WordPress Importues të instaluar dhe aktiv. Menjëherë pas kësaj, lidhja e vogël do të ndryshojë në “Drejto importuesin”. Klikoni mbi të; do të ridrejtoheni në një faqe të re.

importi wp

Kjo faqe do të tregojë disa detaje rreth kufijve të ngarkimit. Vetëm në rast se skedari që keni eksportuar më parë është më i madh se kufiri i përmendur këtu, do të duhet të kujdeseni për këtë. Jo, mos u bëni djersë, nuk është problem i tillë nëse jeni duke pritur faqen në Bluehost, kështu që relaksohuni dhe na tregoni se si të rritni limitin e ngarkimit të skedarëve në disa hapa.

Ngarkoni

Si të rritet kufiri i ngarkimit të skedarëve

Mirë, le ta ndryshojmë atë kufi, në mënyrë që të mund ta importosh blogun pa probleme:

 1. Hyni në tuaj Paneli i Kontrollit Bluehost
 2. Hapni Menaxherin e Dosjeve
 3. Zgjodhi të shkojë në Web Root dhe të kliko Shko
 4. Shkoni në panelin e dorës së djathtë dhe gjeni skedarin php.ini -> kliko me të djathtën mbi të
 5. Zgjidhni Redakto Kodin në menunë që shfaqet
 6. Klikoni Edit në fund të pop-up
 7. Përdorni shkurtoren e tastierës për të hapur dritaren e gjetjes pop-up
 8. Windows dhe Linux: Ctrl + f
 9. Mac: Komanda (⌘) + f
 10. Shkruajni upload_max_filesize në fushën e kërkimit dhe goditni enter
 11. Kjo do të nxjerrë në pah upload_max_filesize = 50M. Ndryshoni 50M në madhësinë që ju nevojitet. Për shembull 256M
 12. Hapni pop-up-in e gjetjes, përsëri dhe në fushën e tekstit Kërko shkruani post_max_size dhe shtypni enter
 13. Nënvizimi do të jetë post_max_size = 50M. Kjo do të duhet të ndryshohet në të njëjtin numër me atë që është vendosur për të ngarkuar_max_filesize

uebfaqja ime

Tani mund të vazhdoni me ngarkimin. Në varësi të shpejtësisë tuaj të lidhjes në internet dhe madhësisë së skedarit, mund të zgjasë madje deri në disa minuta derisa skedari të importohet me sukses nga mjeti. E tëra çfarë duhet të bësh këtu është të kesh durim. Nëse është e ngadaltë, shkoni të kapni një filxhan kafeje ose lëngun tuaj të preferuar dhe mos e rivarrosni faqen derisa të jetë gati.

Në qoftë se nuk doni një fillim të ri, ne sugjerojmë të importoni autorë. Kjo mundësi do të transferojë të gjithë autorët që keni pasur në blogun e WordPress.com. Akoma, nëse OCD juaj nuk ju lejon ta bëni atë, mund të krijoni autorë të rinj dhe t’u caktoni postimet e vjetra. Nuk ka vërtet shumë ndryshim, kështu që varet plotësisht nga ju.

caktoni autorë

Ju ndoshta dëshironi që bashkëlidhjet tuaja të importohen gjithashtu, kështu që mos harroni të vendosni një kontroll në kutinë “Shkarkoni dhe importoni bashkëlidhjet e skedarëve”.

Pasi të klikoni në butonin “dorëzo”, duhet të shihni një mesazh suksesi që ju tregon gjithçka është bërë. Kjo përfundon pjesën importuese të udhëzuesit.

Eksportoni dhe importoni linqe Blogroll

hartë

Para se të fillojmë me procesin e importit, a dini edhe cilat janë lidhjet e Blogroll? Nëse lidhjet që zakonisht gjenden në shiritin anësor të faqes tuaj të internetit është gjëja e parë që ju përshkoi mendjen, keni të drejtë!

Edhe pse mund të kishit ndonjë lloj lidhjeje atje (faqja juaj, faqja e mikut ose një blog i njohur që ju pëlqente të lexonit), emri mbërthyer nga fillimet e hershme kur blogerët përdorën hapësirën për t’u lidhur me miqtë e tyre dhe influencuesit e tjerë.

Tani, nëse keni përdorur vetëm disa lidhje në faqen tuaj të vjetër, ju mund ta kaloni me lehtësi këtë hap pasi mund të rivendosni ato lidhje në një widget me tekst të thjeshtë dhe të rikrijoni gjithçka. Por nëse keni më shumë se disa lidhje dhe doni t’i importoni ato në vend që të kaloni sakatimin e kopjimit / ngjitjes, na tregoni se si.

 1. Vizitoni blogun tuaj në WordPress.com duke shtuar /wp-links-opml.php në fund
  http://example.wordpress.com/wp-links-opml.php
 2. Ruani skedarin duke shtypur CTRL + S ose Command + S nëse jeni duke përdorur një kompjuter Mac
 3. Instaloni plugin Manager Manager (zakonisht, nuk këshillohet instalimi i shtojcave që nuk janë azhurnuar për një kohë kaq të gjatë, por kjo thjesht nuk ka nevojë për ndonjë azhurnim dhe është plotësisht e sigurt për t’u përdorur)
 4. Pasi të aktivizoheni, duhet të shihni një artikull të ri “Lidhje” në shiritin e administratorit të WordPress
 5. Shkoni tek Vegla -> Importo
 6. Zgjidhni Blogroll për të instaluar importuesin OPML
 7. Klikoni në lidhjen “Run Importuesi”
 8. Zgjidhni skedarin që keni ruajtur në kompjuterin tuaj më parë
 9. Zgjidhni butonin “Importo skedarin OPML”
shëndoshë

Blogrollet barazohen me publicitetin dhe ekspozimin në të gjithë blogosferën. Për më tepër, bloget me shumë lidhje hyrëse (veçanërisht ato nga blogjet me cilësi të lartë siç janë vlerësuar nga Google PageRank) zakonisht renditen më lart nga motorët e kërkimit, të cilat mund të sjellin trafik shtesë në blogun tuaj

xml

Nuk duhet të ketë probleme dhe duhet të shihni një mesazh suksesi që ju thotë se importi ka përfunduar me sukses. Dhe kjo është shumë; tani mund të keni të njëjtat lidhje të sakta që keni treguar me krenari në blogun tuaj WordPress.com.

Përcaktoni përdoruesit e vjetër, vendosur në private ose fshini blogun

drejtim

Një ridrejtim është një mënyrë për të dërguar të dy përdoruesit dhe motorët e kërkimit në një URL të ndryshme nga ai që ata kërkuan fillimisht

Kur bëhet fjalë për trajtimin e blogut të vjetër WordPress.com, ju keni tre mundësi. Ju mund ta vendosni blogun e vjetër në mënyrë që vetëm ju (dhe ata të zgjedhur që keni zgjedhur në opsione) ta shihni. Mund të fshini të gjithë blogun, ose mund ta lini blogun në internet dhe të ridrejtoni trafikun në atë të ri.

Ne do t’ju ​​sugjeronim opsionin e fundit nëse do të keni pasur një blog të suksesshëm. Kjo do t’ju lejojë të mbani të gjithë vizitorët e rregullt, në vend që t’i humbni ato në mesazhin “nuk u gjet”. Por nëse e keni pasur atë vetëm për dy ditë ose javë, dhe thjesht nuk keni bërë përpjekje të mjaftueshme në të, mund ta bëni atë private ose ta fshini plotësisht. Vendimi duhet të jetë me të vërtetë aq i lehtë sa ai, kështu që mos e rrëzoni atë.

Si ta vendosni blogun tuaj, tani të vjetër WordPress.com, në privat?

 1. Shkoni në WordPress.com tuaj dhe log in
 2. Shkoni te Parametrat -> Të Përgjithshëm -> Intimitet
 3. Zgjidhni opsionin “Private (faqja juaj është e dukshme vetëm për ju dhe përdoruesit që miratoni.)
 4. Ruaj ndryshimet

intimitet

binarët

Rregullimet luajnë një rol të rëndësishëm brenda SEO, kështu që është e rëndësishme të dini se çfarë lloje ridrejtimesh ka, kur të përdorni cilat dhe si maten ato kundër njëra-tjetrës. Tri ridrejtimet më të përdorura janë:
301, “U zhvendos në mënyrë të përhershme” – rekomandohet për SEO
302, “Gjetur” ose “Lëvizur përkohësisht”
Meta Refresh

Si ta fshini blogun tuaj të WordPress.com?

 1. Shkoni në faqen tuaj të WordPress.com dhe futuni në llogari
 2. Shkoni te Cilësimet -> Të Përgjithshme -> Mjetet e sitit

fshij

shenjë

Redirects mund të ndahen në ridrejtimet e serverit dhe ridrejtimet e klientëve. Të dy llojet e ridrejtimeve mund të zbatohen në mënyra të ndryshme. Jini shumë të kujdesshëm në lidhje me zgjedhjen tuaj për llojin e ridrejtimit: zgjedhja e ridrejtimit të gabuar për punën mund të çojë në probleme SEO

Ky opsion fshin të gjitha postimet, faqet, mediat dhe të dhënat tuaja dhe heq adresën e faqes në mënyrë që dikush tjetër mund ta përdorë atë.

Klikoni në shigjetën e vogël në faqen e duhur, pas së cilës do të shihni mesazhin e konfirmimit. Nëse jeni të sigurt se doni të fshini sitin dhe gjithçka që keni bërë me të, konfirmoni procesin duke klikuar në butonin e kuq “fshij faqen”

Si të ridrejtoni blogun tuaj të vjetër në atë të ri?

Nëse dëshironi të mbani vizitorët e vjetër dhe t’i ridrejtoni automatikisht në blogun tuaj të ri, është e shkëlqyeshme. Opsioni është padyshim diçka që duhet të merrni parasysh, por për fat të keq, nuk është falas.

Kur keni një sit të vetë-pritur, ju vetëm duhet të redaktoni një skedar për të bërë ridrejtime. Ose thjesht instaloni një shtojcë që e bën këtë për ju. Por problemi me WordPress.com është se ju nuk keni qasje në skedarin e nevojshëm. Kjo jo rastësisht – skedari është i kufizuar, kështu që ju mund të paguani për ridrejtimin. Ky shërbim do t’ju kushtojë 13 dollarë në vit, por nuk do të duhet të shqetësoheni që faqja juaj të ridrejtohet në domenin e ri.

404

404 dhe 410 header HTTP. Dallimi midis një header 404 dhe 410 është i thjeshtë: 404 do të thotë “përmbajtje nuk u gjet”, 410 do të thotë “përmbajtje e fshirë” dhe për këtë arsye është më specifik. Nëse një URL kthen një 410, Google e di me siguri që e hoqi URL-në me qëllim dhe, për këtë arsye, duhet ta heqë atë URL nga indeksi i saj shumë më shpejt

 1. Sigurohuni që të keni hyrë në faqen tuaj të WordPress.com
 2. Vizitoni këtë ridrejtimi i faqes lidhje
 3. Zgjidhni një sit që dëshironi të ridrejtoni (faqja juaj e vjetër wordpress.com)
 4. Zgjidhni faqen e destinacionit (domenin tuaj të ri që keni zgjedhur kur zgjidhni një host)
 5. Klikoni në butonin “Shko” pas së cilës do të duhet të shkruani detajet e pagesës.

hyni në domen

Zakonisht, njerëzit nuk janë të sigurt për sa kohë duhet të ridrejtojnë vizitorët në sitin e ri. Fatkeqësisht, nuk ka një përgjigje të saktë pasi gjithçka varet nga faqja që po drejtoni. Por ne do të sugjeronim ta rimarrim atë për të paktën një vit.

Pas këtij viti, vizitorët e rregullt duhet të dinë tashmë për fushën tuaj të re, dhe ju tashmë duhet të keni mjaft përmbajtje të re për të mbajtur Google dhe motorët e tjerë të kërkimit të zënë.

Farë duhet të bëni pas migrimit?

wp-udhëtimit

Nëse jeni duke e lexuar këtë pjesë, duhet të supozojmë se keni ndjekur të gjitha hapat e mësipërm. Kjo do të thotë që ju keni zhvendosur me sukses blogun tuaj WordPress.com në WordPress.org dhe keni filluar një jetë të re, më serioze të blogeres.

Ky nuk është fundi, është vetëm fillimi, kështu që duhet të filloni rrugën e duhur.

Kontrolloni dhe provoni për gabime

Sapo të bëhet gjithçka, duhet të provoni faqen tuaj dhe të kontrolloni gabimet. Asgjë e zbukuruar këtu – thjesht shkoni në blogun tuaj dhe shihni nëse gjithçka është në vend.

Hapni postimet, faqet dhe komentet tuaja për të parë nëse gjithçka është importuar si duhet. Shkoni te Paraqitja -> Menutë për të parë nëse menuja juaj e vjetër nuk është askund, dhe mos harroni të hapni faqen tuaj për të parë se si duket. Nëse është gjithçka, ju jeni gati të vazhdoni. Në rast se nuk është kështu, duhet të përsërisni procesin e eksportit / importit në rast se keni humbur një hap që nuk ju lejonte të keni gjithçka nga blogu i vjetër.

Zgjidhni një temë për blogun tuaj të ri

Një temë e thjeshtë përcakton gjithë tonin e faqes suaj të internetit. Ky është koha e duhur për të ndryshuar dizajnin e faqes së vjetër dhe për të marrë diçka që ju pëlqen vërtet. Por mos harroni se vizitorët tuaj duhet t’u pëlqejnë.

Zgjedhja e një teme nuk është një detyrë kaq e lehtë. Ekzistojnë një ton falas dhe premium për të cilin mund të shkoni. Shtë e lehtë të zgjasësh udhëzuesin dhe të flasim për temat, por ne nuk duam të shmangim këtu – ne kemi folur tashmë për këtë, kështu që hidhini një sy listës sonë të ofruesve më të mirë të temave WordPress për blogun tuaj të ri

Instaloni shtojcat që dëshironi dhe keni nevojë

shigjeta poshtë

1.250,000,000+ shkarkime totale të plugineve kanë ndodhur deri më tani në WordPress.org

Tani që po drejtoni një sit të vetë-pritur, mund të bëni gjithçka që dëshironi me të. Një nga pjesët më të mëdha është instalimi i shtojcave falas dhe premium që mund të përmirësojnë faqen tuaj në një çështje të disa klikimeve.

Shtojcat e WordPress ju lejojnë të përmirësoni blogun tuaj dhe të shtoni një veçori ose dy.

Kujdesuni për faqen tuaj

Tani që ju duhet të kujdeseni për faqen tuaj, sigurohuni që jeni gjithmonë duke bërë më të mirën që mund të bëni për ta ruajtur atë.

Mos harroni të kontrolloni këshillat tona se si të përmirësoni shpejtësinë e faqes tuaj dhe të kontrolloni disa mjete të shkëlqyera që do t’ju ndihmojnë të mbani gjithçka drejtimin pa probleme.

Pyetjet e bëra më shpesh – FAQ

tastierë

WooCommerce fuqizon 28% të të gjitha dyqaneve online në të gjithë botën, me mbi 30 milion shkarkime deri më tani

Happensfarë ndodh me blogun tim të vjetër WordPress.com?

Blog-u i vjetër është plotësisht në duart tuaja. Ju mund ta ridrejtoni atë, ta vendosni në private ose ta fshini plotësisht nëse nuk e dëshironi më. Ju lutemi rikthehuni në këtë udhëzues për të parë se si të arrini rezultatin që dëshironi.

A duhet të humbas pajtimtarët e mi?

Nëse keni qenë duke përdorur WordPress.com për një kohë të gjatë, shanset janë që të keni dhjetëra ose qindra pajtimtar. Nëse doni t’i mbani ato, kjo është e mundur, por do të duhet të përdorni shtojca Jetpack.

Sa kohë më duhet të jem pa sit, ndërsa migroj?

Nëse keni bërë gjithçka nga ky udhëzues, nuk keni pse të jeni fare pa një sit! Ndërsa jeni duke bërë transferimin, blogu juaj i vjetër i WordPress.com do të jetë aktiv gjatë gjithë kohës, që do të thotë që vizitorët do të jenë në gjendje të hapin ndonjë nga postimet tuaja pasi asgjë nuk ka ndodhur. Për shkak të kësaj, ne sugjerojmë të ridrejtoni / fshini / vendosni në blogun e vjetër vetëm pasi të keni vendosur me sukses një të ri.

Kam paguar tashmë për një domen të personalizuar, a duhet të blej një të ri gjatë transferimit?

dollar

Ju mund të përdorni WordPress të vetë-pritur për të krijuar një dyqan në internet për të shitur produkte dixhitale ose fizike, të pranoni pagesa të kartave të kreditit dhe të dërgoni / dërgoni mallrat direkt nga faqja e internetit tuaj dhe gjithashtu mund të krijoni faqe anëtarësie dhe të shesni anëtarësi për përmbajtje premium, kurse, etj. dhe ndërtoni një komunitet në internet rreth faqes tuaj të internetit, përdorni mjete të fuqishme si Google Analytics për analitika dhe përcjellje me porosi

Jo, nuk keni pse të merrni një domen të ri. Ju thjesht mund të transferoni domenin ekzistues nga blogu juaj i vjetër i WordPress.com te hosti i ri. Në atë rast, thjesht sigurohuni që gjatë marrjes së një hosti (regjistrimi për një plan) ju shtoni domainin tuaj të vjetër në opsionet në vend që të regjistroni një të ri. Pas kësaj, do të të duhet ndryshoni serverat e emrave gjithashtu.

A mund ta lëvizni blogun tim në WordPress të vetë-pritur për mua?

Po, ne mund ta bëjmë atë për ju. Për më shumë detaje, ju lutem mos hezitoni të na kontaktoni.

përfundim

Blogim i lumtur! Ne nuk duam të marrim shumë kohën tuaj – ne e dimë se jeni të paduruar për të vazhduar udhëtimin tuaj në Blogging, kështu që relaksohuni, futuni përsëri në sitin e transferuar dhe mos harroni ta mbani përmbajtjen të freskët.

Po, tani që keni filluar më vete, mund të jetë më e vështirë të mbani gjithçka mirë, por nëse mbërtheheni diku, mos harroni të vizitoni mësimet tona të panumërta në WordPress që do t’ju mësojnë shumë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked