Si ta lëvizni blogun tuaj nga Blogger në WordPress

Blogger është një sistem i mirënjohur dhe i drejtpërdrejtë i menaxhimit të përmbajtjes. Kur një person vendos të fillojë një blog, shanset janë që Blogger do të jetë zgjidhja e parë për të shkuar me mes faqeve të tjera të blogut falas. Nuk ka asgjë të gabuar apo të çuditshme në lidhje me atë vendim. Platforma është në pronësi dhe drejtuar nga Google, ju merr vetëm disa klikime për të vendosur bazat, dhe mos harroni faktin që është plotësisht falas. Edhe pse ky udhëzues do t’ju mësojë se si ta transferoni gjithçka në WordPress të vetë-programeve që ne preferojmë, mos u bëni keq për të zgjedhur Blogger për fillimet tuaja të hershme.


Por nëse tashmë keni hapur këtë udhëzues, shanset janë që ju të dëshironi të largoheni nga Blogger. Ndoshta ju doni të merrni më serioz në lidhje me Blogging, dhe platforma falas thjesht nuk është aq e mirë sa duhet. Ndoshta ju dëshironi më shumë mundësi personalizimi ose thjesht keni zbuluar se është e vështirë të fitosh para duke drejtuar një blog në Blogger. Ateverfarëdo arsye që ju keni, ne e mirëpresim atë. Po, Blogger është një platformë e lezetshme që është e përkryer për fillestarët e plotë, por tani që e keni dalë jashtë, duhet të merrni parasysh kalimin në WordPress. Përse?

 • Pasja e një faqe WordPress të vetë-pritur ju merr përgjegjësinë. Ju do të zotëroni faqen, domainin dhe tërë përmbajtjen. Praktikisht nuk ka kufij, dhe ju mund të merrni atë që dëshironi nga blogu juaj
 • WordPress numëron dhjetëra mijëra tema dhe shtesa falas dhe premium që mund të përdorni
 • Faqja e vetë-organizuar WordPress është plotësisht e personalizueshme (kur lëshoni perdet, do të keni akses në botën plotësisht të re të sfondit)
 • Kur vetë-pritni me një kompani të njohur pritëse, do të keni ruajtje të pakufizuar, Bandwidth dhe mbështetje

Contents

Si ta lëvizni blogun tuaj nga Blogger në WordPress

Imazhi anësor

Pra, a keni marrë vendimin tuaj përfundimtar për të lëvizur blogun? Jo, mos e prish atë tani! Ne e mirëpresim vendimin tuaj – fillimi i një faqe WordPress të vetë-pritur ishte një zgjedhje e zgjuar dhe do të përfundoni të keni më shumë gjallëri sesa mund të keni menduar.

Meqenëse keni investuar kaq shumë kohë në Blogger, do të ishte turp të harroni vetëm atë. Ndërsa nuk ka asnjë kuptim në transferimin e disa postimeve dhe imazheve, shanset janë që ju të keni kushtuar muaj, nëse jo edhe vite përpara se të realizoni përfitimet e WordPress. Mos u shqetëso; nëse ngjiteni me ne, ne do t’ju tregojmë se si ta transferoni blogun tuaj nga Blogger në WordPress në asnjë kohë.

Shouldfarë duhet dhe do të transferohet?

Para se të fillojmë, do të ishte mirë të dinim disa detaje.

Në një botë të përsosur, do të shkonit në një blog, do të klikoni një buton për ta eksportuar atë, dhe do të shfaqej magjike në faqen tuaj të internetit të vetë-pritur. Ndërsa ende nuk është e mundur, ne në First Site Guide ofrojmë një zëvendësim për magjinë. Le të lëvizim faqen tuaj të Blogger në një WordPress të vetë-pritur.

Për fat të keq, nuk është e mundur të transferoni të gjithë faqen ashtu siç duket në Blogger. Stili i blogut tuaj (temë, shtesa, shkronja, ngjyra, widget, etj) do të duhet të shtohet veçmas. Mund të transferoni vetëm të dhënat:

 • Postimet dhe faqet
 • Comments
 • Kategoritë
 • Media
 • permalinks
 • ushqim
 • autorët
 • trafik

Le ta fillojmë transferimin

Imazhi anësor

Mirë, të gjithë jemi gati të shkojmë. Ndërsa kërkon përfundimisht ca kohë për të kryer çdo hap siç duhet, lëvizja e blogut tënd nga Blogger në WordPress nuk është aq e vështirë edhe nëse je fillestar i plotë. Mos nxitoni dhe mos kaloni hapa.

1. Zgjidhni hosting më të mirë të WordPress

Meqenëse jeni duke lëvizur në një WordPress të vetë-pritur, hapi i parë do të ishte gjetja e një kompanie pritëse WordPress që do të kujdeset për skedarët tuaj. Ju do të duhet të instaloni WordPress në atë host, dhe do të duhet t’i besoni kompanisë. Tani po filloni një blog serioz, kështu që nuk duhet ta merrni këtë si të mirëqenë.

Ka dhjetëra kompani pritëse që ofrojnë shërbime pritëse WordPress. Gjithashtu, ka qindra (nëse jo më shumë) faqe interneti që i krahasojnë ato. Por, para se të goditni butonin e kërkimit në Google ose motorë të tjerë të kërkimit, sipas dëshirës suaj, për të filluar të lexoni të gjitha vlerësimet, duhet t’ju paralajmërojmë se paguajnë shumë faqe dhe komente. Kështu që, do të përfundoni të lexoni rishikime të rreme dhe opinione fals në një kompani pritëse që paguante për tu regjistruar si më e mira.

Për t’ju ndihmuar me këtë, ne kemi testuar plotësisht kompanitë e pritjes në internet dhe gjetëm një më të mirën. Nëse doni të filloni udhëtimin tuaj të WordPress të vetë-pritur në mënyrën e duhur, pritni faqen tuaj me Bluehost – zgjidhja perfekte për blogun tuaj të ri. Bluehost është një kompani që fuqizon mbi 2 milion faqe interneti në të gjithë botën. Ju do të merrni një Emri i domain falas kur regjistroheni me ta dhe nëse nuk ju pëlqejnë shërbimet e tyre, ata ofrojnë një 30 ditë garanci për kthimin e parave.

Hapi i parë – Merre marrëveshjen

Duke ndjekur këtë lidhje, ju do të merrni të njëjtën marrëveshje premium hosting në Bluehost për më pak para. Për tu siguruar që gjithçka është në rregull, duhet të shihni çmimin prej 2,75 $ në vend të 7,99 $ të rregullt në muaj. Klikoni “Filloni Tani” butonin për të vazhduar në hapin tjetër.

Hapi 1

Hapi i dytë – Zgjidhni planin tuaj të çmimeve

Edhe pse ekrani i mëparshëm tregoi planin më të përballueshëm, kjo marrëveshje ju lejon të zgjidhni cilindo nga planet e Bluehost me çmime më të ulëta.

Plani Themelor është i kufizuar në një faqe në internet dhe 50 GB hapësirë ​​në internet, por prapë ju merr gjithçka që ju nevojitet për të filluar. Por kur e tejkaloni planin Themelor, është e lehtë të azhurnoni, kështu që nuk duhet t’ju shqetësojë për momentin.

Hapi 2

Hapi i Tretë – Emri i Domainit

Bluehost ju jep një domen i lire. Tani është koha për të zgjedhur një për blogun. Kjo është një pjesë e rëndësishme, prandaj mos e merrni si të mirëqenë. Pasi të jeni gati, shtypni me kujdes emrin e domain dhe klikoni “Next”.

Hapi 3

Mjet i rekomanduar:

2. Instaloni WordPress

Përgëzime! Ju keni bashkuar një familje me miliona blogerë të lumtur që besojnë në faqet e tyre në Bluehost. Së shpejti do të kuptoni se ishte një zgjedhje e zgjuar. Tani që llogaria juaj është gati, ju mund të lëvizni përpara dhe të instaloni WordPress.

A përmendëm që Bluehost i do përdoruesit e WordPress? Për shkak të kësaj, ju duhet të instaloni WordPress në vetëm disa klikime të butonit të miut:

 1. Hyni në tuaj Llogari BluePost cPanel
 2. Ju lutemi shkoni në seksionin Uebfaqe
 3. Zgjidhni Instaloni WordPress
 4. Klikoni në butonin Instalim
 5. Zgjidhni emrin e domain-it për ta instaluar atë (në fushën pranë tij, mund të futni një nën-dosje siç është ‘blog’ ose ta lini atë bosh nëse dëshironi që faqja kryesore e faqes të jetë blog)
 6. Tani klikoni në “opsionet e përparuara” nëse doni të ndryshoni adresën e emailit, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin për instalimin e ri të WordPress
 7. Lexoni përmes marrëveshjeve të licencës dhe shërbimeve dhe kontrolloni kutitë nëse pajtoheni me gjithçka (duhet të bini dakord në mënyrë që të vazhdoni)
 8. Klikoni në butonin Install Now

Kjo është padyshim mënyra më e lehtë e instalimit të WordPress. Nëse thjesht po përpiqeni të lëvizni blogun sa më shpejt të jetë e mundur, ju rekomandojmë atë mundësi.

3. Eksportoni blogun tuaj nga Blogger

Kjo eshte. Më në fund është koha për të eksportuar të dhënat nga blogu juaj (le ta quajmë të vjetër) që keni filluar në Blogger. Ju do të duhet të merrni të gjitha të dhënat nga ajo dhe të ruani në një skedar. Mos u shqetëso; nuk do të duhet të krijoni skedarë me dorë ose të kopjoni të dhënat. Në të vërtetë ekziston një buton që do të duhet të klikosh dhe gjithçka do të bëhet në një jiffy:

Përmbledhje e Statistikave

 1. Hyni në llogarinë tuaj Blogger
 2. Shko tek Cilësimet -> Të tjera i cili do të hapë faqen e cilësimeve
 3. Në krye të faqes, gjeni “Import & rezervë” seksion
 4. Gjeni dhe klikoni në “Rikthim i përmbajtjes” buton
 5. Do të shfaqet një dritare pop-up. Klikoni butonin “Ruani në kompjuterin tuaj”.

Pas klikimit të butonit, Blogger do të fillojë të shkarkojë skedarin XML që përmban të gjitha të dhënat e rëndësishme nga blogu juaj. Në varësi të përmbajtjes që keni, skedari mund të jetë më i vogël ose më i madh. Do të përfundoni të keni një skedar me emrin blog me datën e eksportit. Për shembull: “blog-05-06-2019.xml”.

Gjeni skedarin (mund ta kopjoni atë në desktopin tuaj, në mënyrë që ta gjeni më lehtë) dhe zyrtarisht jeni bërë me eksportin. Kjo pjesë nuk ishte aq e frikshme, apo jo?

4. Importoni të dhënat në WordPress

Nëse nuk keni kapërcyer hapat e këtij udhëzuesi, ju tashmë keni një llogari pritjeje dhe një faqe WordPress gati për t’u vendosur. Le të importojmë të dhënat nga Blogger në WordPress:

baltëpritëse

 1. Hyni në faqen tuaj të internetit në WordPress
 2. Shko tek Mjetet -> Importi
 3. Gjej Blogger në listë (duhet të jetë opsioni i parë, në krye të listës)
 4. Kliko “Instaloje tani” lidhni dhe prisni disa sekonda që WordPress të përfundojë instalimin e shtojcës

Pasi të përfundojë instalimi, WordPress do t’ju tregojë një njoftim nëse mjeti është instaluar me sukses. I njëjti njoftim do të ketë lidhjen për të drejtuar importuesin. Përndryshe, ju mund të klikoni në lidhjen për të Drejtuar Importues nga i njëjti vend ku keni gjetur lidhjen e instalimit.

import

 1. Kliko “Drejto importuesin” lidhje
 2. Në faqen e re, klikoni “Zgjidhni skedarin” buton
 3. Kërkoni për skedarin XML që keni shkarkuar në hapin e mëparshëm (desktop ose cilindo dosje tjetër ku e keni lënë)
 4. Nëse është e nevojshme (varësisht nga madhësia e skedarit, shpejtësia e lidhjes tuaj në internet dhe hosti juaj) prisni disa sekonda derisa skedari të ngarkohet
 5. Klikoni mbi “Ngarko skedarin dhe importo” butoni kur është e mundur

Përsëri, në varësi të aspekteve të ndryshme, kjo mund të zgjasë disa sekonda, kështu që ju lutemi të jeni të durueshëm. Kur importi të ketë mbaruar, WordPress do t’ju tregojë një faqe të re ku do t’ju duhet të caktoni autorin në postimet e importuara. Le t’ju tregojmë se si ta bëni atë në hapin tjetër.

4.1. Ndihmë, skedari është shumë i madh për të ngarkuar!

Zakonisht, WordPress vendos një kufizim në madhësinë maksimale të skedarit që mund të ngarkosh. Kufiri mund të ndryshojë, por gjithmonë mund të rritet manualisht nëse është e nevojshme. Nëse skedari juaj i eksportuar ishte thjesht shumë i madh, do t’ju duhet të ndryshoni madhësinë maksimale të ngarkimit për WordPress. Nëse doni të kontrolloni limitin tuaj aktual të ngarkimit, ju lutemi shkoni tek Media -> Shtoni të Re dhe gjeni informacionin në fund të ekranit.

Mirë, le ta ndryshojmë atë kufi, në mënyrë që të mund ta importosh blogun pa probleme:

 1. Hyni në tuaj Paneli i Kontrollit Bluehost
 2. Hapni Menaxherin e Dosjeve
 3. Zgjodhi të shkojë në Web Root dhe të kliko Shko
 4. Shkoni në panelin e dorës së djathtë dhe gjeni skedarin php.ini -> kliko me të djathtën
 5. Zgjidhni Redakto Kodin në menunë që shfaqet
 6. Klikoni Edit në fund të pop-up
 7. Përdorni shkurtoren e tastierës për të hapur dritaren e gjetjes pop-up
 8. Windows dhe Linux: Ctrl + f
 9. Mac: Komanda (⌘) + f
 10. Shkruajni upload_max_filesize në fushën e kërkimit dhe goditni enter
 11. Kjo do të nxjerrë në pah upload_max_filesize = 50M. Ndryshoni 50M në madhësinë që ju nevojitet. Për shembull 128M
 12. Hapni pop-up-in e gjetjes, përsëri dhe në fushën e tekstit Kërko shkruani post_max_size dhe shtypni enter
 13. Nënvizimi do të jetë post_max_size = 50M. Kjo do të duhet të ndryshohet në të njëjtin numër me atë që është vendosur për të ngarkuar_max_filesize

Klikoni Ruaj ndryshimet

4.2. Ndihmë, asgjë nuk ndodh!

Importuesi i Blogger nuk është një mjet i përsosur. Në shumicën e rasteve, funksionon pa të meta. Por çdo herë pas here (zakonisht kur merret me bloge më të mëdha me qindra postime dhe mijëra imazhe) thjesht do të refuzojë të bëjë transferimin. Ju mund të mos jeni në gjendje të eksportoni blogun tuaj të Blogger-it si duhet, ose importuesi nuk do të kandidojë ashtu siç duhet.

Nëse kjo ju ka ndodhur, mos u frikësoni. Kam gjetur një zgjidhje tjetër për problemin. Dhe të jesh i sinqertë, megjithëse funksionon pak më ngadalë, mund të jetë më lehtë të trajtosh për një përdorues mesatar të Blogger-it.

 1. Hapni faqen tuaj të sapo instaluar WordPress
 2. Shkoni te Plugins -> Shto të Re dhe kërko për “Importuesi Blogger Extended”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Shkoni tek Veglat -> Importoni dhe gjeni “pipdig WordPress Migrator”
 5. Klikoni lidhjen blu “Run Importer” poshtë titullit

Kjo shtojcë funksionon pak më ndryshe se mjeti standard i importuesit. Në vend që të eksportoni dhe importoni me dorë skedarët, shtojca do të bëjë gjithçka automatikisht.

Për shkak të automatizmit, do t’ju duhet të lidhni shtojcën në llogarinë tuaj Blogger. Pra, klikoni në butonin “Lidhu me Blogger”, futuni në llogarinë tuaj Blogger. Pas kësaj, ju do të jeni në gjendje të zgjidhni blogun tuaj.

importuesi i blogerëve u zgjat

Pasi të jetë zgjedhur, shtojca do të fillojë të punojë më vete dhe do të keni mundësi të shihni disa bare përparimi (shiko imazhin më poshtë). Këto do t’ju njoftojnë se sa postime, faqe, komente dhe imazhe që duhet të importoni. Nëse keni shumë postime dhe imazhe, përgatituni të prisni disa orë derisa të bëhet gjithçka. Gjithashtu, diçka që kam zbuluar kohët e fundit ndërsa po bëja një transferim me këtë shtojcë, nuk mund të ju tregojë gjithmonë numrin e saktë të fotove që keni. Pra, përgatituni të prisni shumë më gjatë sepse mund të ketë qindra e qindra imazhe më shumë sesa raportohet. Kjo mund të tingëllojë si një gjë e keqe, por pjesa e rëndësishme është që të gjitha imazhet tuaja të transferohen. Pra, përqendrohuni në atë dhe jini të durueshëm.

përparimi i zgjeruar i importuesit

Ju lutemi vini re se shtojca përdor Google API për të transferuar gjithçka. Ky shërbim është falas, por kjo gjithashtu do të thotë se ka kufij ditor. Megjithatë, edhe nëse keni mijëra imazhe dhe postime, duhet të jeni në gjendje të bëni gjithçka në disa orë. Shtojca ndoshta do të vazhdojë automatikisht të lidhet dhe shkëputet, por kjo nuk do t’ju shqetësojë. Thjesht lini faqen të hapur dhe ktheheni brenda disa orësh kur do të jeni në gjendje të konfirmoni gjithçka dhe të keni blogun tuaj Blogger të transferuar me sukses në faqen tuaj të re të WordPress.

Pas kësaj, ju mund të vazhdoni të punoni në procesin e migrimit me hapin tjetër.

5. Caktoni një autor

Nëse keni pasur shumë postime në blogun tuaj Blogger, mund të jetë e vështirë t’i njihni ato pa ndryshuar autorët. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse po importoni blogun në një sit të WordPress që tashmë ishte duke funksionuar. Për t’ju ndihmuar me këtë, WordPress ju lejon të ri-caktoni autorin e artikullit të importuar në një përdorues ekzistues të faqes.

WordPress do të tregojë një listë të autorëve ekzistues të cilëve mund t’i caktoni përmbajtjen.

Nëse është një sit i ri, me siguri do të keni vetëm një përdorues që keni krijuar gjatë instalimit të sistemit të menaxhimit të përmbajtjes. Pra, ju mund të zgjidhni emrin për listën, dhe përmbajtja që po importoni do t’i caktohet automatikisht atij përdoruesi.

import

Por nëse dëshironi të ndani përmbajtjen nga e reja që do të shtoni, më vonë, gjithashtu mund të krijoni një përdorues të ri direkt nga kjo faqe. Në atë rast, ju mund të shkruani emrin e një përdoruesi të ri. Roli i tij i përdoruesit do të vendoset në pajtimtar dhe fjalëkalimi do të gjenerohet rastësisht. Mund të ndryshoni detajet e përdoruesit më vonë.

Pasi të vendosni se kujt t’i caktoni përmbajtjen, klikoni në butonin “Paraqisni” dhe të gjithë jeni mbaruar.

6. Vendosja e lidhjeve të përhershme

Përmbajtja është importuar me sukses, dhe ju jeni një hap më afër se të shtoni të gjithë blogun tuaj Blogger në faqen tuaj të re të vetë-pritur në WordPress. Permalidhjet janë URL që WordPress përdor kur organizon postime dhe faqe.
Postdo postim, faqe, skedar media, etj. Duhet të ketë një lidhje unike (adresën) për të punuar siç duhet. Permalidhjet mund të kenë një ndikim të madh në faqen tuaj dhe SEO. Dhe ndërsa mund t’i vendosni ato siç dëshironi kur filloni një uebfaqe të re, ne do të sugjeronim një qasje të ndryshme kur importoni një sit nga Blogger.

Blogger përdor muajin dhe emrin për të dalluar lidhjet e përhershme. Pra, nëse shkoni në ndonjë nga postimet tuaja në Blogger, do të shihni që duket diçka si kjo: https: //demoblog.blogspot. com / 2019/05 / kjo-është-post-title.html

Për t’i mbajtur gjërat në rregull, ne sugjerojmë të ndryshoni strukturën permalink në WordPress për t’i ngjitur asaj në Blogger sa më shumë të jetë e mundur:

Vendosja e lidhjeve të përhershme

 1. Shko tek Cilësimet -> Permalidhjet
 2. zgjedh “Muaji dhe Emri” alternativë
 3. Shkoni poshtë dhe klikoni butonin “Ruaj ndryshimet”

7. Ridrejtoni përmbajtjen e vjetër tek ajo e re

Këtu vjen një pjesë shumë e rëndësishme. Nëse keni qenë duke përdorur blogun tuaj Blogger për ca kohë, ju duhet të keni pasur disa ndikim në motorët e kërkimit. Ne gjithashtu besojmë se ju keni qenë duke shkëmbyer postime të reja përmes mediave sociale dhe keni fituar disa vizita të rregullta në sit. Gjëja më e keqe që mund të ndodhë nëse zhvendosni blogun tuaj është të neglizhoni sitin e vjetër dhe vizitorët që janë akoma duke u ndalur në adresën e vjetër.

Bloggeri është fëmija i Google, kështu që lidhjet me blogun tuaj të Bloggerit janë të rëndësishme për SEO (optimizimi i motorit të kërkimit). Edhe nëse ndaloni postimin në platformë, lidhjet e vjetra do të kenë ende rëndësi në Google dhe motorët e tjerë të kërkimit.

Në vend që të humbni të gjithë ata vizitorë që vendosin të ndalojnë nga blogu i vjetër, ju duhet t’i ridrejtoni ato në faqen e re të vetë-pritur në WordPress që sapo keni ngritur.

Në mënyrë që të bëni këtë punë, do t’ju duhet të vendosni ridrejtimet si në faqen tuaj në Blogger ashtu edhe në WordPress.

7.1. Referuar nga Blogger

Tema

 1. Hyni në llogarinë tuaj Blogger
 2. Shkoni te Temat
 3. Shkoni në të gjithë rrugën poshtë dhe klikoni mbi “Kthehu te temat klasike”

Blogger do t’ju paralajmërojë për humbjen e disa prej veçorive duke iu rikthyer temave klasike. Meqenëse po kaloni në WordPress të vetë-pritur, nuk duhet të shqetësoheni për këtë. Me kthimin e kthimit, ju do të aktivizoni opsionin që do t’ju lejojë të bëni ribërjen e mundur.

Sapo të konfirmoni se doni të ktheheni te temat klasike, Blogger do t’ju tregojë një faqe të re cilësimesh. Në faqe, lëvizni poshtë tek seksioni “Redakto temën HTML” ku mund të shihni kodin që fuqizon temat tuaja aktuale të Bloggerit.

 • Zgjidhni tërë kodin në Redakto Temën HTML
 • Fshini kodin që keni zgjedhur
 • Kopjoni dhe ngjisni sa vijon:
  
  
  
  <span class="gray-code"><$BlogPageTitle$></span> 
  rel= "Kanonik" href= "http://example.com/"/>
  
  
  
  
  
  href= "http://example.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"
  />
  
  
  
  
  
  
  
  

  href= "http://example.com/"><$BlogTitle$>

  href= "http://example.com/?blogger=<$BlogItemPermalinkURL$>"><$BlogItemTitle$>

  <$BlogItemBody$>
 • Kaloni nëpër kod dhe zëvendësoni “http://example.com/” me URL-në e domenit tuaj të ri. Kontrolloni këtë dy herë sepse edhe typo më e vogël do ta bëjë ridrejtimin të padobishëm
 • Kliko “Ruaje temën” buton.

Nëse tashmë dini se si të instaloni dhe përdorni pluginet WordPress, ekziston një shtojcë e bukur e quajtur Blogger në WordPress që do t’ju ndihmojë me këtë pjesë të ridrejtimit. Nëse e instaloni shtojcën, kjo do t’ju ndihmojë të gjeneroni të njëjtin kod të saktë që ju treguam më lart dhe do të përdorë URL-në tuaj automatikisht, në mënyrë që të mos keni nevojë të shqetësoheni për konfuzion:

 • Instaloni dhe aktivizoni plugin
 • Shko tek Mjetet -> Blogger për të ridrejtuar WordPress
 • Klikoni mbi Filloni konfigurimin butonin për të gjeneruar kod për blogun tuaj Blogger
 • Duhet ta shihni emrin e blogut tuaj Blogger nëse e keni importuar në mënyrë korrekte
 • Klikoni mbi “Merr kodin” buton
 • Hyni në llogarinë tuaj Blogger
 • Shkoni te Temat
 • Shkoni në të gjithë rrugën poshtë dhe klikoni mbi “Kthehu te temat klasike”
 • Zgjidhni tërë kodin në Redakto Temën HTML dhe fshini atë
 • Vendosni kodin që keni kopjuar nga shtojca

7.2. Drejtojeni në blogun tuaj të ri të WordPress

 • Vendosni kodin që keni kopjuar nga shtojca
 • Hyni në faqen tuaj në WordPress
 • Shkoni te Pamja -> Redaktor i cili do të hapë redaktorin e temës
 • Në menunë e djathtë, gjeni “Funksioni i Temës” (skedari funksione.php) i cili zakonisht është në krye të listës
 • Klikoni në skedar për të filluar redaktimin e tij. Kodi do të ngarkohet në dritaren kryesore
 • Kopjoni dhe ngjitni kodin e mëposhtëm në fund të skedarit:
  funksion blogger_query_vars_filter ($ vars) {
  $ VARs [] = "Blogger";
  kthimi i vars $;
  }
  
  add_filter ('query_vars', 'blogger_query_vars_filter');
  
  funksion blogger_template_redirect ()
  $ wp_query globale;
  $ bloger = $ wp_query -> query_vars ['bloger'];
  nëse (emetues ($ bloger)) {
  wp_redirect (get_wordpress_url ($ bloger), 301);
  të dalë;
  }
  
  }
  add_action('shabllon_redirect', 'blogger_template_redirect');
  
  funksioni get_wordpress_url ($ bloger) {
  nëse (preg_match ('@ ^ (?: https?: //)? ([^ /] +) (. *) @i', $ blogger, $ url_parts)) {
  $ query = WP_Query e re(
  array ("meta_key" => "blogger_permalink", "meta_value" => $ url_parts [2]
  ))
  ;
  nëse (query $ -> kanë_posts ()) {
  $ pyetje -> the_post ();
  $ url = get_permalink();
  }
  wp_reset_postdata ();
  }
  kthimi url $? $ url: home_url ();
  }
  
  
 • Klikoni butonin “Përditëso skedarin” në fund të faqes

Ju nuk keni nevojë të ndryshoni asgjë në këtë kod. Sapo të klikoni në butonin “Përditëso skedarin”, tema juaj aktuale do të udhëzohet të ridrejtoni përdoruesit nga Blogger në postimin e saktë që keni importuar më parë në faqen tuaj të re të WordPress.

Shënim i rëndësishëm: Nëse vendosni të ndryshoni temën e WordPress, do të duhet të përsërisni këtë hap dhe të kopjoni kodin në një skedar të Funksioneve Tema të temës së re.

7.3 Fitimet e ridrejtuara

Fatkeqësisht, ne akoma nuk jemi bërë me pjesën e ridrejtimit. Ne e kuptojmë dhimbjen tuaj; nuk ka shumë njerëz në këtë botë që duan të kalojnë nëpër organizime që kërkojnë kohë, por do të duhet të gjesh atë paqe të brendshme dhe të përqendrohesh edhe për disa minuta. Mos harroni se po e bëni këtë për të përmirësuar blogun tuaj.

Nëse keni pasur pajtimtarë RSS, ata nuk do të jenë në gjendje të tregojnë se migracioni ka ndodhur. Pra, për të mos humbur besimin e tyre, do të duhet të bëni një ridrejtim tjetër dhe t’i tregoni blog-ut tuaj Blogger që keni një burim të ri RSS.

Për fat të mirë, nuk ka asnjë kodim të përfshirë:

Cilësimet e tjera

 • Shkoni në blogun tuaj Blogger
 • Shkoni te Cilësimet -> Të tjera
 • Gjej “Feed Site” seksion
 • Ngjitur me “Posto URL-në të ridrejtimit të njoftimit”, klikoni në “Shto” lidhje
 • Shkruani në https://yoursite.com/feed/ dhe mos harroni të ndryshoni emrin e faqes tuaj

Mos harroni të ruani cilësimet duke klikuar butonin në këndin e sipërm të djathtë të faqes

Kjo eshte! Rirendikimet përfundimisht përfundojnë dhe të dy postimet dhe burimet RSS po lidhen përsëri në faqen tuaj të WordPress të vetë-pritur.

Sshtë koha për të provuar

Imazhi anësor

Nëse keni ndjekur hapat, gjithashtu keni migruar me sukses blogun tuaj nga Blogger në WordPress. Urime! Vetëm për t’u siguruar që gjithçka shkoi pa probleme, ne ju sugjerojmë të bëni disa prova.

Shkoni te ndonjë nga postimet tuaja të vjetra në Blogger dhe përpiquni t’i rifreskoni ato. Nëse gjithçka ishte në rregull, tani duhet të ridrejtoheni në postin përkatës të WordPress! Ju mund ta përsërisni testin dhe të provoni të hapni disa postime të tjera për t’u siguruar që nuk ka probleme. Nëse nuk po ridrejtoheni automatikisht, kthehuni te seksioni Redirect dhe sigurohuni që keni bërë gjithçka siç duhet:

 • Kontrolloni nëse e keni kopjuar të gjithë kodin
 • Kontrolloni nëse keni zëvendësuar URL-në e faqes tuaj në të gjitha vendet dhe nëse keni redaktuar skedarin e duhur të funksioneve.php.
 • Nëse jeni duke përdorur një lexues RSS, mund të provoni gjithashtu burimin RSS për ridrejtimet duke klikuar në lidhjen për një nga postimet tuaja. Tani duhet të çojë në faqen WordPress.

Po për imazhet e mia?

Imazhi anësor

Zakonisht, WordPress automatikisht do të importojë imazhet në Bibliotekën Media Media. Nëse keni pasur imazhe në një postim, ai automatikisht do të shfaqet në të njëjtin postim në faqen tuaj të re të WordPress. Por mos e merrni si të mirëqenë. Ndonjëherë, Importuesi mund të humbasë importimin e disa prej fotove tuaja, ose imazhet e importuara mund të mos lidhen siç duhet.

Nëse kjo është rasti me blogun tuaj të ri, prapë mund ta zgjidhni çështjen mjaft shpejt.

Para se të filloni të bëni panik, kontrolloni Bibliotekën tuaj Media Biblioteka e mediave:

 1. Shko tek Media -> Biblioteka
 2. Kontrolloni nëse imazhet tuaja të vjetra janë të dukshme këtu
 3. Nëse imazhet janë atje, kontrolloni nëse lidhja e tyre me hostin në vend të blogger.com. Klikoni në imazh dhe kontrolloni fushën e URL për të parë nëse po i kthehet Blogger-it ose domenit tuaj të ri

Imazhet që mungojnë

Nëse Importuesi ka humbur ngarkimin e imazheve, përsëri mund t’i merrni shpejt ato në blogun tuaj të ri të WordPress. Ju do të duhet të instaloni një shtojcë që do të kujdeset për këtë.

Zakonisht nuk rekomandojmë shtesa të vjetruara, por kjo është ende e shkëlqyeshme për punën.

 1. Shko tek Plugins -> Shto të Re
 2. Kërko për “Importoni bashkëngjitje të jashtme”
 3. Instaloni dhe aktivizoni plugin
 4. Shkoni te Media -> Importoni bashkëngjitjet

Nëse ka ndonjë imazh që Importuesi nuk ka importuar ende, shtojca do t’i lidh ato në faqe. E tëra çfarë duhet të bësh këtu është të klikosh butonin “Import bashkëngjitni tani”. Shtojca mund të importojë 50 imazhe në atë kohë, kështu që lejoni ca kohë derisa të gjitha imazhet të shtohen në bibliotekë.

URL të gabuara të imazhit

Ndonjëherë, përdoruesit mund t’i importojnë imazhet e tyre në Bibliotekën e Mediave pa probleme. Por, në mënyrë që imazhet të tregohen saktë, ata duhet të tregojnë në adresën e duhur. Në disa raste, megjithëse pamjet janë në hostin tuaj të ri, postimi dhe faqet tuaja mund të përpiqen të ngarkojnë të vjetrat (që gjenden në blogun tuaj të vjetër të Blogger-it).
Blues Velvet Azhurnuar Urls

 • Shko tek Plugins -> Shto të Re
 • Kërkoni për “Përditësoni URL-të e Blueseve Velvet
 • Instaloni dhe aktivizoni plugin
 • Shko tek Vegla-> Azhurnoni URL-të për të konfiguruar cilësimet e shtojcës

Në faqen e cilësimeve, duhet të shkruani URL-në tuaj të vjetër (për shembull https://yourblog.blogspot.com/) dhe URL-në e re (për shembull https://yournewsite.com/). Mund të lini pjesën tjetër të cilësimeve të kontrolluara si parazgjedhje. Kontrolloni dyfish URL-të dhe cilësimet e tjera dhe kliko në butonin “Përditëso URL-të tani”.

Shtojca më pas do të kërkojë të gjitha rastet e URL-së tuaj të vjetër dhe t’i transferojë ato në një të re. Do të bëheni brenda një minutë, dhe të gjitha URL-të do të azhurnohen në atë të duhur.

Tofarë të bëjmë tjetër?

Imazhi anësor

Blog-u juaj më në fund është zhvendosur plotësisht nga Blogger në WordPress. Shpresojmë, ju e keni kontrolluar atë dhe gjithçka funksionon mirë nga marrja e parë. Nëse jo, ne ju sugjerojmë të kaloni hapat edhe një herë për të parë nëse keni humbur diçka. I gjithë procesi i migracionit nuk është shumë i kërkuar, por kërkon përfundimisht kohë dhe durim për të përfunduar.

Nëse gjithçka shkoi mirë për ju, ja çfarë mund të bëni tjetër:

 • Mbani blogun tuaj të vjetër në Blogger live. Mos e fshini pasi ridrejtimi nuk do të funksionojë
 • Kontrolloni postimet e importuara për gabime. Ndonjëherë, formatimi i një postimi mund të ngatërrohet, kështu që do të duhet të hiqni hapësirat e panevojshme ose lidhjet e prishura
 • Filloni të eksploroni WordPress dhe të mësoni më shumë rreth tij
 • Kërkoni për një temë WordPress që do të përfaqësojë blogun tuaj. Mos harroni të modifikoni skedarin e Funksioneve Tema nëse ndryshoni temën
 • Kontrolloni disa nga shtojcat më të mira që mund të instaloni

Pyetjet e bëra më shpesh

Imazhi i faqes

A mund ta fshij blogun tim Blogger pasi të kaloj në WordPress?

Po, mund ta fshini blogun tënd të vjetër por nuk është diçka që do të rekomandonim. Nëse fshini blogun tuaj të vjetër, ridrejtimet që keni bërë nuk do të funksionojnë dhe mund të humbni vizitorët. Për shkak se Google dhe motorët e tjerë të kërkimit do të indeksonin URL-të tuaja të vjetra, do të ketë njerëz që do të pengohen në postimet tuaja të vjetra. Nëse fshini blogun e vjetër, ata njerëz do të shohin një faqe që nuk ekziston dhe ju do t’i humbni në vend që t’i ridrejtoni ato në blogun e ri.

Imazhi i faqes

Willfarë do të ndodhë nëse ndryshoj strukturën e URL-së?

Ndryshimi i strukturës së lidhjes varet nga ju. Ju mund ta ndryshoni strukturën në gjithçka që dëshironi, por për të mbajtur më të mirën nga SEO dhe për t’i mbajtur vizitorët të vijnë në faqen tuaj të re, është sugjeruar fuqimisht që të mbani strukturën permalink sa më afër asaj në Blogger sa të jetë e mundur.

Imazhi i faqes

Ndryshova temën time të WordPress dhe tani ridrejtimi nuk funksionon. Farë duhet të bëni?

Meqenëse kodi duhet të shtohet në skedarin e Funksioneve të Temës (function.php), sa herë që aktivizoni një temë të re të WordPress, do të duhet të kopjoni kodin përsëri në funksionin e temës .php. Secila temë vjen me skedarin e vet të funksioneve.php, kështu që duhet të kopjoni edhe një herë kodin.

Imazhi i faqes

A mund të përdor ende emrin e vjetër të domain pas transferimit?

Fatkeqësisht, kjo nuk është e mundur. Nëse jeni duke përdorur domenin falas në Blogger (për shembull https://yourblogname.blogspot.com), nuk mund të përdorni të njëjtin domain për blogun e ri të WordPress. Por nëse keni qenë duke përdorur një emër domain personal që ju është dashur të regjistroheni veç e veç (për shembull https://yournewsite.com) mund ta drejtoni fushën në blogun tuaj të ri pa probleme.

Imazhi i faqes

Do postimet që unë shkruaj në WordPress të jenë të dukshme në Blogger dhe anasjelltas?

Jo. Nëse vazhdoni të shkruani postime të reja në WordPress, shënimet do të jenë të dukshme vetëm në faqen tuaj të re të WordPress. Dy site nuk janë të lidhur; sapo keni transferuar gjithçka nga Blogger në WordPress por të dy faqet janë akoma diçka krejtësisht të ndryshme. Gjithashtu, nëse futeni përsëri në Blogger dhe shkruani një postim atje, nuk do të jetë e dukshme në WordPress nëse nuk e eksportoni edhe një herë.

Imazhi i faqes

Etiketat e mia u bënë kategori dhe jo etiketa. Si t’i ndërroni ato?

Ndonjëherë, etiketat e Blogger-it tuaj mund të shndërrohen në kategori dhe jo etiketa ashtu siç dëshironi. Nëse doni të bëni ndërprerësin, ekziston një shtojcë që do të zgjidhë problemin tuaj në një sekondë. Shkoni tek Vegla -> Importo dhe zgjidhni Kategoritë dhe Etiketat Konvertues. Instaloni atë, aktivizoni dhe ekzekutoni plugin. Konvertuesi do t’ju tregojë një listë të kategorive që mund të konvertoni. Zgjidhni ato që dëshironi të konvertoni dhe klikoni butonin “Konverto”.

Imazhi i faqes

Mund të më ndihmoni të transferoj blogun tim nga Blogger në WordPress?

Po ne mundemi. Në fakt, ne mund të bëjmë tërë migracionin për ju! Ju lutemi shihni më shumë detaje rreth shërbimit tonë Blogger për WordPress.

përfundim

Kalimi i një blogu nga Blogger në WordPress nuk është aq i vështirë edhe nëse jeni fillestar i plotë. Por siç mund ta shihni nga ky udhëzues i gjatë, kërkon përfundimisht kohë për të përfunduar çdo hap. Mund të bëhet e bezdisshme por mos u dorëzoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map