Shërbimet më të mira të mbajtjes në internet 2020

Zgjedhja e shërbimit më të mirë të mbajtjes në internet është vendimi më i rëndësishëm që mund të merrni për suksesin e faqes tuaj.


Një ofrues i pritjes së faqeve në internet vepron si një themel për faqen tuaj – ju nuk do ta ndërtoni shtëpinë tuaj në një themel fitimprurës, kështu që pse të krijoni një uebfaqe duke përdorur një pritës me cilësi të ulët. Përzgjedhja e një hosti të gabuar të uebit mund të prish planet tuaja për të drejtuar një sit të shkëlqyeshëm, duke shkaktuar zhgënjim të jashtëzakonshëm dhe rezultate katastrofike.

Ne kemi kryer hulumtime të thelluara dhe gjetëm 10 kompanitë më të mira në internet në të cilat mund të mbështeteni. Ne kemi gjetur që këto shërbime pritëse të jenë të besueshme pasi ne:

 • Shqyrtoi të gjitha tiparet dhe produktet që ata ofrojnë
 • Testuan mbështetjen e tyre duke dorëzuar biletat përmes kanaleve të mundshme
 • Shikoni opsionet e çmimeve dhe periudhat e regjistrimit
 • Kohët e monitoruara dhe kohën e ngarkesës për secilin *

* Shënim: Ne nuk kemi renditur kompanitë e pritjes në internet bazuar vetëm në provat e kohës dhe ngarkesës, siç bëjnë shumë faqe të tjera të vlerësimit. Arsyeja është se këto teste nuk sjellin asnjë vlerë për klientët e ardhshëm. Konsideroni këtë: Kur kryeni teste në një uebfaqe të vetme që është pritur me një kompani specifike në një server të vetëm dhe kompanitë mund të kenë mijëra servera. Shtë njësoj si të marrësh një kokrra të kuqe nga kova dhe të supozosh se të gjitha ato janë të mira. Për të marrë teste legjitime duhet të testoni shumë serverë të secilës kompani, gjë që është e pamundur të bëhet pasi nuk keni qasje në qendrat e të dhënave.

Contents

3 ofruesit më të mirë të pritjes – maj 2020

REKOMANDUAR
logo bluehostBluehost është një nga shërbimet më të mëdha pritëse që forcojnë miliona faqe.vizitë
Bluehost
logoja e ëndrraveDreamhost është ofruesi më i mirë mujor i hosteve të përbashkët në industri.vizitë
Dreamhost
Logoja e lëvizjesNë lëvizje është ofruesi më i mirë i pritjes për biznesin e vogël.vizitë
Në lëvizje

Këto hoste të faqes në internet renditen në bazë të të dhënave që kemi mbledhur duke kryer kontrolle të besueshmërisë dhe duke i kushtuar vëmendje të madhe vlerësimeve të përdoruesve.

10 kompanitë më të njohura të mbajtjes në internet

Lidhjet e rrethit

Të gjitha shërbimet e web hosting nuk janë të barabarta, dhe ju mund të përfundoni duke zgjedhur një të gabuar kur vendosni për një host të uebit. Ka fuqinë të ndikojë në renditjen e SEO, të ardhurat dhe gjenerimin e përgjithshëm të trafikut të faqes suaj të internetit.

Ky udhëzues ka një qëllim të thjeshtë, dhe kjo do t’ju ndihmojë të zgjidhni një ofrues të qëndrueshëm të pritjes që përshtatet në mënyrë të përsosur me nevojat tuaja. Ne kemi kaluar nëpër të gjitha opsionet dhe i kemi ngushtuar ato në 10 ofruesit më të mirë të pritjes.

1. Bluehost – hosti më i mirë në internet në përgjithësi
2. Hostinger – planet më të mira të lira të pritjes
3. Pritja për lëvizje – pritja më e mirë e VPS
4. Vendi i sitit – mbështetja më e mirë e klientit
5. Godaddy – pritja më e mirë për miqësi fillestare
6. Hostgator – shkallueshmëria më e mirë për çmim
7. Dreamhost – planet më të përballueshme mujore
8. Qendër e mbajtjes së faqes në internet – shërbimi më i mirë i përballueshëm i hostimit
9. Greengeeks – pritja më e mirë eko-miqësore
10. iPage – më e mira për plane të lira
Bluehost

Faqja kryesore e Bluehost

Shtë një nga kompanitë më të njohura atje për shkak të paketave të saj të disponueshme por shumë të efektshme të pritjes së pritjes, si dhe një larmi opsionesh të tjera. Bluehost ofron gjithçka që ju nevojitet për të ngritur dhe funksionuar faqen tuaj të internetit. Bluehost ofron gjashtë lloje të ndryshme të planeve që përfshijnë: Shpërndarë, WordPress të përbashkët, WooCommerce, VPS, WordPress të Menaxhuar dhe Dedikuar. Ju gjithashtu duhet të përdorni ndërtuesin Weebly që ju lejon të krijoni një faqe interneti deri në gjashtë faqe me funksionalitet të shtuar. Për më tepër, BlueHost ofron shërbim të shkëlqyeshëm për klientët për t’i bërë shërbimet e tyre më miqësore.

Karakteristikat kryesore

 • Instaloni me një klik për WordPress
 • FALAS dhe ndërtuesi i faqes
 • Certifikatë SSL
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk

Çmimeve

 • Plani i përbashkët fillon nga plani Themelor me 2,75 $ / muaj, Plani Plus për 4,95 $ / muaj, Plani i Zgjedhjes Plus për 5,45 $ / muaj
 • Pritja e WordPress fillon nga një plan bazë me 7,99 $ / muaj, Plani Plus për 10,99 $ / muaj dhe Plani i Zgjedhjes Plus për 14,99 $ / muaj
 • VPS fillon nga plani Standard me 29.99 $ / muaj, plan i zgjeruar për 59,99 $ dhe Plani Ultimate për 119.99 $ / muaj
 • Serveri i përkushtuar fillon nga plani Standard me 119.99 $ / muaj, plan i zgjeruar për 159.99 $ / muaj dhe Plani Premium për 209.99 $ / muaj
Vizitoni Bluehost për informacion shtesë >>

Hostinger

Faqja kryesore e hostingerit

Shtë një nga ofruesit më të lirë të pritjes së vitit 2020 që e bën të përballueshme për ju që të filloni një faqe në internet me kosto minimale të funksionimit dhe shpenzimeve kryesore. Ata ofrojnë një panel kontrolli të personalizuar që ju jep kontroll të paparë mbi performancën dhe tiparet e faqes tuaj. Ka një përzgjedhje të këndshme të planeve që mund të optimizohen për WordPress. Nëse për ndonjë arsye, ju vendosni të ndërpresni Hostinger, ata ofrojnë një garanci për 30 ditë kthim të parave.

Karakteristikat kryesore

 • Ekipi i përkushtuar i ekspertëve
 • Mbështetje 24/7 e klientit
 • Ruajtja e SSD
 • Hosting falas domain dhe SSL
 • Ndërtues i faqes në internet

Çmimeve

 • Plani i vetëm tarifon 0.99 $ / muaj
 • Plani Premium tarifon 2.89 $ / muaj
 • Plani i biznesit tarifon 3,99 $ / muaj

Pritja e lëvizjes

Faqja kryesore për strehimin e lëvizjeve

Inmotion është një kompani e thjeshtë me teknologji të shkëlqyeshme të mbajtjes në internet, një larmi planesh dhe një bazë të fortë klientësh. Planet e saj të përparme ofrojnë karakteristika shtesë si serverat më të shpejtë, bazat e të dhënave, faqet e internetit dhe fushat ndërsa azhurnoni. Nëse dëshironi një shërbim me mbështetje të shkëlqyeshme të klientit, Inmotion është ai për ju. Gjithashtu, është zgjedhja më e mirë për bizneset e vogla sepse ofron të gjitha llojet e shërbimeve shtesë, dhe ndihmën që ata kërkojnë.

Karakteristikat kryesore

 • Domain falas dhe çertifikatë SSL
 • Email falas dhe i pakufizuar
 • Garanci e kthimit të parave 90-ditore
 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk
 • Ndërtues falas i faqes në internet

Çmimeve

 • Plani i nisjes tarifon 3,99 $ / muaj
 • Plani i energjisë tarifon 5,99 $ / muaj
 • Pro plan tarifon 13.99 $ / muaj
Vizito Hosting Inmotion për informacion shtesë >>

SiteGround

Faqja kryesore e faqes SiteGround

Ky është një nga tre pritësit e rekomanduar të WordPress dhe ka përfshirë hostimin e WordPress në të gjitha planet e tij të përbashkëta. Ajo vjen me ekipin më të mirë të mbështetjes, backend-in e fuqishëm dhe monitorimin proaktiv të serverit, dhe kopjimet e automatizuara të përditshme. SiteGround konsiderohet gjithashtu të jetë udhëheqësi në pritjen e përbashkët pasi serverët e tij janë të shpejtë dhe ekstra të sigurt. Për më tepër, vazhdimisht po vijnë me azhurnime për të ruajtur cilësinë e shërbimit të tyre.

Karakteristikat kryesore

 • Le të Encrypt SSL
 • Integrimi dhe mbështetja e WordPress
 • Menaxhim i thjeshtë i sitit
 • Shërbime të regjistrimit dhe transferimit të domain të përballueshëm
 • Shërbim i besueshëm i postës elektronike

Çmimeve

 • Plani i fillimit tarifon $ 11,95 / muaj
 • Plani i GrowBig tarifon 19,95 $ / muaj
 • Plani i GoGeek tarifon 34,95 $ / muaj
Vizitoni SiteGround për informacion shtesë >>

GoDaddy

Faqja kryesore e GoDaddy

GoDaddy është i famshëm për listën e tij të plotë të produkteve, pasi krijon shërbime të shumta për një biznes të vogël ose një sipërmarrës në internet i cili kërkon një faqe interneti me një ndalesë. Hasshtë provuar të jetë një zgjedhje e mirë si për qëllime personale ashtu edhe për komerciale. Opsionet e tyre të kontrollit të përdoruesit si një cPanel i lehtë për t’u përdorur dhe një ndërfaqe intuitive për të menaxhuar llogari të pakufizuara të postës elektronike janë të njohura në botën e webmasterit. Kompania administron një rrjet të përdoruesve gjithnjë në rritje duke ofruar kohë të shpejtë ngarkimi, siguri dhe mbështetje të shkëlqyeshme, dhe një emër domain falas për një plan një vjeçar.

Karakteristikat kryesore

 • Gjerësia e bandës së pashoqe
 • Mbështetje fituese 24/7
 • Blerja me 1 klik të veçorive shtesë
 • Konfigurimi 1-klikues për domenet e regjistruara
 • Instaloni me 1 klikim të 125+ aplikacioneve përfshirë WordPress, Joomla dhe Drupal

Çmimeve

 • Plani i përbashkët i pritjes fillon nga 2.99 $ / muaj
 • Pritja e WordPress fillon nga 4,99 $ / muaj
 • Pritja e biznesit fillon nga 19,99 $ / muaj
 • Pritja e VPS fillon nga 29,99 $ / muaj
 • Pritja e përkushtuar fillon nga 89,99 $ / muaj
Vizitoni GoDaddy për informacion shtesë >>

Hostgator

Faqja kryesore e hostGatorit

HostGator ka disa plane çmimesh për çdo buxhet dhe profil projekti. Ajo ofron një sërë mjetesh, duke përfshirë një ndërtues falas të faqes në internet, mbështetje të pakrahasueshme dhe adresa emaili për t’ju ndihmuar të ndërtoni një faqe në internet me lehtësi. Të gjitha planet e web hosting vijnë me një cPanel i cili është paneli më i njohur i kontrollit në botë. Gjithashtu, nëse nuk jeni të kënaqur, mund të anuloni llogarinë tuaj brenda 45 ditëve për një rimbursim të plotë.

Karakteristikat kryesore

 • Hapësirë ​​dhe mbështetje e palidhur e diskut
 • Adresat e pakufizuara të postës elektronike
 • Mjete Falas për WordPress në blog
 • CPanel i lehtë për t’u përdorur
 • Certifikatë falas SSL
 • Mbështetje teknike 24/7

Çmimeve

 • Plani i kapjes fillon me 2,75 $ / muaj
 • Plani i bebeve fillon me 3,95 $ / muaj
 • Plani i biznesit fillon me 5,95 $ / muaj
Vizitoni HostGator për informacion shtesë >>

Dreamhost

Faqja kryesore e DreamHost

Oneshtë një nga tre kompanitë e rekomanduara zyrtarisht nga WordPress dhe ajo pret rreth 1.5 milion site, blog dhe aplikacione. Ky shërbim ofron një vlerë të shkëlqyeshme në çmim, performancë dhe mbështetje që janë të kombinuara në një paketë tërheqëse të përshtatshme për përdoruesit e çdo niveli ekspertize. Shërbimet variojnë nga hostimi i Shared dhe WordPress deri tek opsionet VPS, dhe më gjerë. Ju mund ta provoni ta ekzekutoni atë për 97 ditë, që është kohë e mjaftueshme për të provuar shpejtësinë e tij, panelin e kontrollit, ndërtuesin efikas të sitit dhe teknologjitë e shumta.

Karakteristikat kryesore

 • Paneli i kontrollit me porosi
 • Instalues ​​me 1 klik
 • Garanci 100% e kohës
 • Mbështetje fituese e çmimeve
 • Certifikatë falas SSL

Çmimeve

 • Plani fillestar i përbashkët duke filluar nga 2.59 $ / muaj
 • Plani i DreamPress duke filluar nga 16,95 $ / muaj
 • Plani themelor VPS duke filluar nga 13.75 $ / muaj
Vizitoni DreamHost për informacion shtesë >>

Qendër për Web Hosting

Faqja kryesore e faqeve të mbajtjes së faqes në internet

Ky ofrues u jep bizneseve të vogla një plan të lehtë të përdorimit dhe miqësor për buxhetin. Hub Web Hosting ofron vetëm një lloj pritjeje: një plan të përbashkët që ofron një domen falas dhe garanci për kthimin e parave. Për më tepër, ajo synon të sigurojë zgjidhje të besueshme dhe të shkallëzueshme që mund të përshtaten me një larmi nevojash, nga bloget në faqet e internetit të tregtisë elektronike. CPanel i siguruar nga WHH lehtëson ndryshimin e planeve sa herë që keni nevojë për to. Gjithashtu, ajo ka një politikë të pakufizuar burimesh që përputhet me nevojat e një faqe interneti personale ose të një biznesi të vogël.

Karakteristikat kryesore

 • Instalimet e skenarëve me 1 klikim
 • Menaxhim i thjeshtë i sitit me cPanel
 • 99.9% garanci në kohë
 • Pritja më e shpejtë me SSD falas
 • Domain falas dhe migracioni në internet
 • WordPress i instaluar paraprakisht

Çmimeve

 • Plani i Shkëndijë tarifon 4,99 $ / muaj
 • Plani i Nitro tarifon 6.99 $ / muaj
 • Plani i Dynamo tarifon 8,99 $ / muaj
Vizitoni Qendrën e Web Hosting për informacion shtesë >>

Greengeeks

Faqja kryesore e Greengeeks

Greengeeks është udhëheqësi i industrisë në një zgjidhje eko-miqësore dhe angazhohet që të kthejë 3 herë fuqinë që ata konsumojnë në rrjet si energji të rinovueshme për të zvogëluar gjurmën e tyre të karbonit. Me planet e tyre, ju do të merrni gjithçka që ju nevojitet për të ndërtuar dhe menaxhuar faqen tuaj në internet me një çmim të arsyeshëm. Ju lehtë mund të vendosni WordPress me një instalues ​​automatik me 1 klikim të WordPress që gjithashtu mban faqen tuaj të azhurnuar.

Karakteristikat kryesore

 • Rezervime ditore
 • Siguri e përparuar
 • Performanca e nivelit të lartë
 • 24/7 mbështetje ekspertësh
 • Mirëmbajtje e lehtë me azhurnime automatike

Çmimeve

 • Plani i Lite tarifon 2,95 $ / muaj
 • Plani Pro tarifon 5,95 $ / muaj
 • Plani Premium tarifon $ 11,95 / muaj
Vizitoni Greengeeks për informacion shtesë >>

iPage

Faqja e faqes iPage

iPage ofron një nga planet më të lira të çmimeve hyrëse me karakteristika dhe garanci të ndryshme. Për dallim nga ofruesit e tjerë të pritjes, iPage ofron një plan të përbashkët të përbashkët të të gjitha madhësive me karakteristika të shumta themelore si domeni falas, krijues falas i faqes në internet dhe optimizimi i celularit. Ajo siguron një garanci të shkallëzimit të brezit, i cili mund të mbështesë më shumë se 99,95% të kërkesës së brezit të klientit të saj. Gjithashtu, ata ofrojnë një bandë freebies me të gjitha planet e çmimeve, duke përfshirë 100 $ në kreditë e reklamave për Google dhe Bing.

Karakteristikat kryesore

 • Aplikacionet më të mira në internet
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • Ndërtues falas i faqes në internet
 • Uebfaqja e tregtisë elektronike
 • Mjet analitik
 • Fushat e pakufizuara

Çmimeve

 • Plani i përbashkët duke filluar nga 7,99 $ / muaj
 • VPS fillon nga një plan bazë me 24,99 $, plan optimale me 99,99 $ / muaj dhe plan biznesi me 59,49 $ / muaj
 • Serveri i përkushtuar fillon nga plani profesional me 194.99 $ / muaj, plani i fillimit me 149.99 $ / muaj dhe plani i Ndërmarrjeve me 239.99 $ / muaj
 • Pritja e WordPress fillon nga plani WP Starter me 7,49 $ / muaj dhe plani thelbësor WP me 10,49 $ / muaj.
Vizitoni iPage për informacion shtesë >>

Si të zgjidhni ofruesin e duhur të mbajtjes së faqes në internet

Man Globe

Një kompani e shkëlqyer ofron shpejtësi, mbështetje dhe siguri. Gjithashtu, keni nevojë për një zgjidhje që ju lejon të shkallëzoni me shpejtësi faqen e internetit, pasi audienca juaj rritet dhe merret me trafik të lartë.

Me ndihmën e shërbimeve të besueshme, ju mund të zhvilloni një prani virtuale përmes një faqe interneti profesionale dhe të lëmuar për markën tuaj ose biznesin e madh. Me një tarifë të vogël, nikoqirët e internetit zakonisht ofrojnë një emër domain dhe publikojnë një sit të besueshëm që drejton trafikun për produktet dhe shërbimet tuaja. Pra, shërbimi më i mirë i pritjes duhet të ketë të gjitha tiparet dhe mjetet që ju nevojiten për të ndërtuar një faqe në internet mahnitëse.

Një listë kontrolli për vlerësimin e shërbimit

Ju mund të mendoni se të gjitha kompanitë e mbajtjes së faqes në internet ofrojnë të njëjtat shërbime, por kjo nuk është e vërtetë. Zgjedhja e një hosti të duhur në uebfaqe kërkon një konsideratë dhe vlerësim të madh. Ato mund të krahasohen bazuar në faktorë si besueshmëria, mbështetja e klientit dhe kohëzgjatjet më të mëdha.

Disa nga karakteristikat më të rëndësishme për krahasimin e web hosting para se të zgjidhni një kompani janë.

Kontrolloni nëse është i besueshëm

besim

Firma e duhur duhet të jetë e besueshme dhe e besueshme në garancitë e saj për kujdesin ndaj klientit, shërbimin vijues, cilësinë dhe performancën. Megjithëse matja e besimit është më e vështirë, por ju mund të mblidhni vlerësime të klientëve, analiza të të dhënave dhe t’i kombinoni ato për të gjetur një host të besueshëm në internet.

Lexoni termat dhe kushtet

Ju nuk duhet vetëm të kaloni nëpër terma dhe kushte por edhe t’i lexoni me kujdes. Kushtet e shërbimit zakonisht përfshijnë politikën e rimbursimit që është më mirë të dini para se të regjistroheni për shërbimin e tyre.

Mundësitë e çmimit dhe pagesa

çmim

Detaji më i rëndësishëm për t’u marrë parasysh është çmimi dhe opsionet e pagesave të planeve të duhur të pritjes së ndërmarrjes. Shumë shërbime do të ofrojnë karakteristika themelore me një çmim të arsyeshëm ndërsa disa do të paguajnë më shumë për shërbime shtesë përtej niveleve themelore.

Prandaj, është e detyrueshme të shikoni të gjitha planet e çmimeve dhe të përcaktoni nëse të gjitha tiparet që ju nevojiten janë të disponueshme në atë plan. Për më tepër, duhet të shikoni gjithashtu opsionet e tyre të pagesave për transferime të lehta dhe të sigurta të pagesave.

Garanci për kthimin e parave

Një kompani e mirë duhet të ofrojë politika të forta për rimbursim të çiftuara me garanci në kohën e duhur për t’u dhënë pronarëve të faqeve një mundësi për një rrugëdalje në rast se plani nuk është në përputhje me kërkesat e tyre. Këto politika janë një tipar i rëndësishëm që i diferencon markat dhe i lejon ata të dalin nga turma.

Mbeshtetje teknike

mbështetje

Ky është faktori numër një për të vlerësuar kur zgjedh një shërbim. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një pyetje të thjeshtë në lidhje me konfigurimin e faqes në internet ose rregullimin e një faqe në internet kur rrëzohet, mbështetja e shpejtë e klientit është jashtëzakonisht e rëndësishme. Ju mund të bëni një telefonatë për kompaninë që keni në mendje, vetëm për të marrë një ide për mbështetjen e tyre të shpejtë nëse lind një çështje.

Besueshmëria dhe koha e duhur

Sasia e kohës që faqja juaj në internet mbetet e paarritshme ose e ngadaltë, ju mund të humbni mundësitë e shitjes dhe produktivitetin. Prandaj, keni nevojë për një biznes që premton një sasi të caktuar të kohës dhe do të rimbursoni kur ndodhin ndonjë ndërprerje të paplanifikuar. Garancitë në kohë zakonisht variojnë nga 100% deri në 99%.

Siguria rezervë

rezervë

Shkeljet e sigurisë ndodhin gjatë gjithë kohës, pavarësisht nga lloji dhe madhësia e biznesit. Prandaj sigurohuni që kompania juaj të sigurojë siguri rezervë për të mbrojtur informacionin privat të klientit tuaj. Shtë një tipar thelbësor në sigurimin e klientëve me mundësinë e transaksioneve të sigurta. Shërbimi duhet të sigurojë firewalls, monitorimin e të dhënave dhe mjete të tjera të sigurisë për të mos kompromentuar dobësitë e tij.

SSL (server i sigurt)

Kjo është veçanërisht e rëndësishme pasi që shumë hostë në internet ofrojnë çertifikata falas SSL tani. Edhe nëse po filloni të krijoni një faqe në internet, marrja e mbrojtjes SSL do t’ju ndihmojë të kriptoni të dhënat që faqja juaj shkëmben me përdoruesit dhe vizitorët.

Dhoma për t’u rritur

rritet

Ju duhet një zgjidhje që është e pajisur për të menaxhuar me sukses një fluks të madh klientësh pa kompromentuar përvojën e tyre. Shumë kompani përjetojnë rritje shumë shpejt, por ato nuk kanë burime për ta trajtuar atë që mund të krijojnë probleme si ngarkesa të ngadalta të faqeve, joproduktive dhe efekt në renditjen e kërkimit.

Kuptimi i llojeve të mbajtjes në internet

Nëse nuk jeni të sigurt për llojin e shërbimit që është i duhuri për ju, këtu është një shpjegim i llojeve të ndryshme.

stol

Server i përbashkët

Ky plan është për bizneset e mesme të vogla dhe të mesme që kërkojnë bloge ose faqe interneti themelore. Ai siguron të gjitha tiparet themelore me një kosto të ulët e cila zakonisht fillon me më pak se 10 dollarë në muaj. Sidoqoftë, pasi faqja juaj e internetit është e vendosur në një server që është i ndarë nga klientët e tjerë, ekzistojnë disa shanse që faqja juaj e internetit të mund të përjetojë joproduktive, veçanërisht kur ekziston një vëllim i lartë trafiku.

Server virtual virtual (VPS)

Shtë një plan i ndërmjetëm midis një serveri të përbashkët dhe të dedikuar. VPS është ideale për pronarët e faqeve të internetit që kërkojnë më shumë kontroll mbi por nuk kanë nevojë për një server të dedikuar për këtë. Secila faqe në internet është e pritur në hapësirën e saj në server, por ata akoma ndajnë një server fizik me përdoruesit e tjerë. Edhe pse VPS siguron më shumë aftësi për personalizim dhe hapësirë ​​për ruajtje, ajo nuk mund të trajtojë rritje të pikave në trafikun në internet, dhe kjo ndikon në performancën e faqes.

Server i dedikuar

Një server i dedikuar ofron kontrollin më të madh për pronarët e faqeve të internetit mbi serverin në të cilin është vendosur faqja e tyre. Serveri është marrë me qira ekskluzivisht nga ju dhe ruan vetëm faqen tuaj te internetit. Kjo do të thotë që ju mund të kontrolloni sigurinë, sistemin operativ dhe të gjitha detajet e tjera të konfigurimit përmes qasjes në administratorë. Sidoqoftë, një server i dedikuar është opsioni më i shtrenjtë që mund t’i rezistojë niveleve të larta të trafikut pa ndikuar në performancën e faqes.

WordPress Hosting

Kryetari i WordPress

Kjo zgjidhje është optimizuar për tu përafruar me kërkesat e performancës dhe sigurisë së WordPress. Ai përfshin instalime me një klikim të WordPress për ta bërë tërë procesin e konfigurimit jashtëzakonisht të lehtë. Ofruesit më të mirë të hostimit të WordPress përfshijnë ruajtje dhe gjerësi të pakufizuar të programeve, programe të para-instaluara si temat ose shtojcat e WordPress, dhe ekspertizë dhe mbështetje të veçantë për WordPress.

Pritja në re

Shtë e ngjashme me VPS, por në vend të një serveri fizik, faqja juaj e internetit është e pritur në një rrjet duke përdorur burime të kombinuara informatike. Kjo lejon që pronarët e uebfaqes të integrojnë sa më shumë burime siç dëshirojnë pa ndërtuar dhe mirëmbajtur infrastrukturën e tyre informatike. Pritja në internet në cloud është e shkallëzueshme dhe lejon që faqja juaj të rritet me kohën në aq burime sa kërkon.

Pritja e menaxhuar

Shërbimi i menaxhuar vjen me një nivel të shtuar të mbështetjes teknike. Ofruesi i pritjes do të menaxhojë sistemet tuaja operative, harduerin, konfigurimin e softuerit dhe konfigurimin, mirëmbajtjen dhe monitorimin. Forma më e zakonshme është hostimi i menaxhuar me WordPress, i cili ofron veçori të gjera për të lehtësuar procesin e ndërtimit të faqes suaj të internetit.

Shitësi i shitësit

Rishitësi është një lloj shërbimi që përfshin një kompani që merr me qira hapësirë ​​të ngurtë dhe bandë për një kompani tjetër që do ta marrë me qira në bizneset e tjera më të vogla. Këta serverë të shitësit shiten në një shënim të përcaktuar nga pala e shitjes. Ju mund të vendosni kushtet tuaja për sa kohë që punoni sipas kushteve të hostit. Disa host do të paguajnë një tarifë mujore, si dhe një tarifë shërbimi ndërsa të tjerët do të paguajnë me një pagë ndërsa ju shkoni bazë.

Identifikimi i çfarë lloji të faqes në internet që dëshironi dhe kush do ta bëjë atë

Lloje të ndryshme të faqeve të internetit kanë kërkesa të ndryshme teknike nga një host në internet, prandaj është e rëndësishme të njihni llojin e faqes në internet që po planifikoni të ndërtoni.

Për t’ju ndihmuar të vendosni, duhet t’i përgjigjeni disa prej pyetjeve të mëposhtme:
Për çfarë do të përdoret faqja juaj në internet? Si dëshironi të duket? Whatfarë synimesh doni të arrini me faqen tuaj të internetit?

Për ta thënë thjeshtë, ekzistojnë tre lloje të faqeve të internetit kryesore që mund të zgjidhen: Uebfaqe statike (për faqet e portofolit, biznesit të vogël ose faqeve të broshurave të produkteve), blogun ose uebfaqen me një seksion të blogut, dhe uebfaqen e e-commerce.

Gjithashtu, duhet t’u përgjigjeni pyetjeve të mëposhtme:
Cili është buxheti juaj? Kush do të ndërtojë dhe mirëmbajë faqen tuaj të internetit? A po planifikoni të bëni vetë faqen e internetit?

Përgjigja e këtyre pyetjeve do t’ju ndihmojë të përcaktoni zgjidhjen e ndërtimit të faqes në internet më të mirë për ju. Nëse dikush tjetër është duke dizajnuar dhe zhvilluar faqen e internetit për ju, nuk është e nevojshme të merrni shumë detaje. Sidoqoftë, është akoma mirë të njiheni me atë softuer që është i disponueshëm sepse dikush do të duhet të ruajë atë faqe në fund të fundit.

Nëse nuk keni një buxhet të madh dhe po planifikoni të bëni gjithçka vetë, ne ju kemi mbuluar. Më poshtë, ne do të shpjegojmë se cilat mjete ofrohen zakonisht nga hostet e internetit për të krijuar një faqe në internet. Procesi nuk është i vështirë dhe nuk keni nevojë të keni njohuri të thella teknike.

Cilat mjete janë në dispozicion për të krijuar një faqe në internet?

mjete

Sot, zgjidhjet për ndërtimin e faqeve në internet janë vendosur në dy kategori kryesore: zgjidhje CMS dhe ndërtues të faqeve të internetit. Në shumicën e rasteve, këto mjete ju ofrohen nga kompania pritëse kur regjistroheni me ta.

Le të shqyrtojmë të dy opsionet më poshtë.

Sistemet e menaxhimit të përmbajtjes (CMS)

CMS janë aplikacione softuerike që përdoren për të krijuar dhe menaxhuar përmbajtje virtuale. Ata nuk kërkojnë nga përdoruesit të zotërojnë njohuri për kodifikimin, dhe kjo është arsyeja pse ata janë miqësor dhe lehtësisht të përshtatshëm. Disa nga sistemet më të njohura të menaxhimit të përmbajtjes janë:

 • WordPress
  Kjo është ndoshta opsioni më i popullarizuar sepse ofron funksionalitet të lartë, opsione vetë-pritëse dhe shumë më tepër. Isshtë një zgjidhje falas, me burim të hapur që nuk kërkon njohuri ose ekspertizë për kodim. Ju mund të përfitoni nga një përzgjedhje e madhe e temave, shtojcave dhe widget që mund të zgjidhni për faqen tuaj të internetit. Isshtë alternativa më e mirë nëse krijoni një blog ose uebfaqe me një blog.
 • joomla
  Joomla është lojtari i dytë më i madh në tregun CMS – i dobishëm si për fillestarët ashtu edhe për ekspertët. Përdoruesit u lejohet gjithashtu të shkruajnë shtesat e tyre dhe t’i ndajnë ato me komunitetin ose t’i instalojnë përmes drejtorisë së zgjerimeve të Joomla. Për më tepër, ajo ofron manuale online të mbështetur nga komuniteti, si dhe forume për jo-ekspertë. Një mundësi e mirë për faqet e internetit komplekse me funksione të ndryshme.
 • Prestashop
  Ndoshta është një nga sistemet më pak të njohura të menaxhimit të përmbajtjes në dispozicion, por është po aq i vlefshëm. Prestashop është një platformë me burim të hapur ku mund të modifikoni programimin për ta përafruar atë me nevojat e biznesit tuaj. Ekzistojnë disa integrime dhe shtesa të disponueshme në tregun e saj, të cilat mund të arrihen nga përdoruesit që përdorin programin e shkarkueshëm. Një mundësi e mirë për faqet e internetit të e-commerce.

Sisteme të tjera të njohura CMS përfshijnë platforma Drupal, Magento dhe shumë më tepër, por para se të zgjidhni ndonjë prej tyre, duhet të përcaktoni kërkesat tuaja.

Ndërtuesit e faqeve në internet

Shumë ofrues të pritjes së programeve përfshijnë një lloj programi ndërtimi në internet në paketat e tyre. Ndërtuesit e uebit ju ofrojnë një shumëllojshmëri të faqosjeve të paracaktuara në internet që mund t’i përshtatni sipas preferencave tuaja. Softueri duhet të ofrojë fleksibilitet dhe kontroll të plotë mbi korrigjimet e ngjyrave, vendosjet e figurave, modelimin e temave dhe shumë më tepër. Gjithashtu, disa krijues të faqeve të internetit vijnë të pajisur me mjete tërheqëse dhe tërheqëse për të ndërtuar një faqe interneti shpejt me ndihmën e modeleve të projektimit.

Nëse po planifikoni të bëni një uebfaqe statike për biznesin tuaj, një krijues faqesh mund të jetë një zgjidhje më e mirë.

Më i miri prej të mirëve

Karrige e zbukuruar

Ka shumë shërbime të mbajtjes së faqeve në internet që janë të disponueshme në treg, dhe ju lehtë mund të zgjidhni atë që është i aftë, i besueshëm dhe i plotëson të gjitha kërkesat tuaja duke siguruar vlera për para. Ne i rishikuam të gjitha këto shërbime sipas kategorive të veçanta në të cilat ato përshtaten.

Ofruesit më të mirë të lirë të mbajtjes në internet

Gjetja e ofertave të duhura të lira nuk është aq e lehtë, pasi çdo faqe në internet ka kërkesa specifike. Shumica e kompanive ofrojnë çmime të ulëta hyrëse, por rritin normat pasi të ketë përfunduar periudha e vendosur. Disa ofrojnë shpërblime falas, emra domenesh, apo edhe një certifikatë SSL.

Më poshtë janë dy kompanitë më të lira të pritjes së faqeve në internet së bashku me veçoritë që mund të vlerësoni për nevojat tuaja të pritjes.

Hostinger

Hostinger është mbajtja më e lirë e internetit në treg, dhe madje edhe me çmime super të ulta, ajo ofron shërbime të larta me kohë, serverë të shpejtë dhe 24/7 mbështetje të klientit. Plani i tyre më i përballueshëm do t’ju kushtojë vetëm 0.99 $ / muaj së bashku me migracionin falas të faqes, serverët e optimizuar të WordPress dhe një garanci për 30 ditë kthim të parave.

Karakteristikat kryesore

 • 1 faqe interneti
 • 1 adresë emaili
 • Gjerësia e bandës 100 GB
 • Certifikatë falas SSL
 • 99.9% në kohën e duhur

Namecheap

Plani themelor i Namecheap nuk është vetëm i lirë, por gjithashtu mund të vendoset lehtësisht pa ndonjë njohuri paraprake për kodim. Ky plan është i mjaftueshëm për një uebfaqe të vogël që nuk ka shumë trafik, por ndërsa faqja juaj rritet, ju mund të gjeni veten duke tejkaluar kufijtë e planit.

Karakteristikat kryesore

 • Rikthim automatik ditor
 • Bandwidth i pakufizuar
 • 3 faqe interneti
 • Firewall-et e sigurisë
 • Garanci 100% e kohës

Pritja më e mirë mujore e pagesave në internet

Planet mujore ju lejojnë të paguani në muaj pa ndonjë angazhim afatgjatë. Kjo ju mundëson të anuloni shërbimin në çdo kohë që dëshironi pa rrezikun e gjobave shtesë ose tarifave. Kur jeni duke zgjedhur një program mujor, duhet të kërkoni për një shërbim që ofron të njëjtin funksionim si planet vjetore të çmimeve.

Këtu paraqitet ndarja e dy prej opsioneve më të mira të faturimit mujor.

Dreamhost

DreamHost është një nga kompanitë më të gjata të disponueshme sot në dispozicion me shërbimin më të mirë mujor të mbajtjes në internet. Ajo ofron të gjitha tiparet klasike në një plan pagese mujore që mund të anulloni në çdo kohë. Gjithashtu, ato kanë garancinë më të zgjatur të kthimit të parave në industri, prej 97 ditësh.

Karakteristikat kryesore

 • 1 faqe në internet me WordPress të instaluar paraprakisht
 • Trafik i pakufizuar
 • Certifikatë falas SSL
 • Ruajtje falas SSD
 • Garanci 100% e kohës

A2 Hosting

A2 Hosting renditet në mesin e tre ofruesve të mirë të pritjes që kanë planet më të ulëta të faturimit mujor të pritur në internet në treg. Shtë një zgjedhje popullore për ata që kërkojnë energji shtesë për faqet e tyre të internetit të bazuara në CMS. Gjithashtu, me mbështetje të shkëlqyeshme 24/7 dhe karakteristika të optimizuara për WordPress, është e vështirë të gaboni me këtë platformë.

Karakteristikat kryesore

 • 1 faqe interneti
 • Migrim falas në internet
 • Siguria dhe monitorimi i sitit
 • Garanci kthyese e parave
 • Certifikatë falas SSL

Pritja më e mirë në internet për biznesin e vogël

Nëse zotëroni një biznes të vogël, zgjedhja e ofruesit të duhur të pritjes është shumë e rëndësishme për operacionet e biznesit tuaj. Ajo duhet të jetë e besueshme, me çmime të arsyeshme dhe përfshin të gjitha çertifikatat e sigurisë që ju nevojiten për të siguruar sigurinë e biznesit tuaj.

Këtu janë dy shërbimet e mbajtjes së faqeve në internet që janë perfekte për bizneset e vogla.

Pritja e lëvizjes

Inmotion Hosting është plani më i lirë nëse jeni duke kërkuar për host themelor të përbashkët. Por ai akoma nuk bën kompromis me vlerën e tij dhe ofron mbështetje, siguri dhe hapësirë ​​të shkëlqyeshme të shkëlqyeshme. Inmotion Hosting ka ndërtuesin e saj në internet përmes të cilit mund të krijoni uebfaqen e biznesit tuaj. Gjithashtu, ajo ofron një periudhë prove prej 90 ditësh, pas së cilës mund të anuloni llogarinë tuaj dhe të kërkoni një rimbursim të plotë.

Karakteristikat kryesore

 • Rezervimi ditor i automatizuar i të dhënave
 • Ruajtje e plotë e SSD
 • Zgjedhja e vendndodhjeve të serverit
 • Mbështetje chat live

Scala Hosting

Scala Hosting ofron karakteristika të nivelit më të lartë, performancë të besueshme dhe çmime të arsyeshme në një paketë të zoti. Plani i përbashkët i këtij shërbimi është më i miri për faqet e internetit të destinuara për bizneset e vogla. Gjithashtu, ai ka plane të gjera të mbajtjes së postës elektronike për t’u siguruar që klientët tuaj të mbeten të angazhuar me markën tuaj. Ndihma e tyre për klientët mund të jetë një ndihmë shtesë në rast të ndonjë pyetjeje teknike ose nëse keni nevojë të migroni faqen tuaj të internetit nga një host tjetër në Scala Hosting.

Karakteristikat kryesore

 • Hapësirë ​​e pakufizuar në disk dhe gjerësia e bandës
 • Paneli i kontrollit i lehtë për t’u përdorur
 • Ndërtues falas i faqes Weebly
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave
 • 99.9% garanci në kohë

Pritja më e mirë në internet për WordPress

Shëndeti dhe performanca e faqes suaj të WordPress varet nga platforma pritëse. Prandaj, duhet të keni kujdes në zgjedhjen e hostit të duhur të uebit. Vendosja e duhur për mbajtjen e WordPress do të përmirësojë renditjen e kërkimit tuaj dhe madje do të rrisë shitjet e biznesit tuaj.

Më poshtë janë dy kompanitë kryesore të mbajtjes së faqeve në WordPress që kanë mbetur të qëndrueshme në cilësinë dhe shërbimin e tyre.

Bluehost

BlueHost njihet si ofruesi i rekomanduar zyrtarisht për mbajtjen në internet nga WordPress. Me këtë platformë, ju kurrë nuk do të duhet të shqetësoheni për kohën e ngadaltë të ngarkimit kur ka një rritje të trafikut në internet. Për më tepër, mbështetja e tyre 24/7 është gjithmonë aty për të adresuar pyetjet tuaja përmes telefonit, postës elektronike ose bisedës live.

Karakteristikat kryesore

 • Emri i domain falas
 • Instalim i thjeshtë i WordPress
 • Koha e fortë
 • Transfer falas në sit
 • Udhëzime WordPress

SiteGround

Ky është një tjetër host i njohur zyrtarisht WordPress me një rrjet të gjerë me mbi 800,000 emra domainesh. SiteGround menaxhon një kohëzgjatje prej 99.98% me kohë të shpejtë të ngarkesës, por nuk është aq i shpejtë sa BlueHost. Ai gjithashtu siguron mbështetjen më të mirë 24/7 në industri me zgjidhje unike të sigurisë WordPress në shtëpi për ta bërë faqen tuaj të sigurt.

Karakteristikat kryesore

 • Cache e integruar në WordPress
 • Përditësime automatike
 • Skenë me një klik
 • Optimizim falas i imazhit
 • Certifikatë falas SSL

Pritja më e mirë e menaxhuar e WordPress

Mirëmbajtja e menaxhuar e WordPress është një zgjidhje që është një hap më larg nga opsionet ekonomike të përbashkët të mbajtjes në internet pasi mund të personalizohet për faqet e WordPress. Mban në internet faqen tuaj të azhurnuar për të siguruar shpejtësi të shpejtë dhe performancë të lartë me kopje rezervë të rregullt dhe kontrolle sigurie.

Më poshtë janë dy nga hostet më të njohura të menaxhuara të WordPress që ofrojnë veçori të shkëlqyera për faqet e internetit të shumta të WordPress.

Motori WP

Ky shërbim themeloi industrinë e menaxhuar të WordPress-it të menaxhuar, dhe ata i ofrojnë shërbimet e tyre që nga viti 2013. WP Engine ka një ndërfaqe miqësore për përdoruesit që ju bën të lehtë për të lundruar dhe ju lejon qasje të shpejtë në të gjitha mjetet. Për më tepër, ajo gjithashtu ofron një shërbim shumë tërheqës të klientit, ku agjentët do t’ju udhëheqin me çdo çështje që mund të keni të bëni.

Karakteristikat kryesore

 • Rikthim automatik ditor
 • Skanimi i malware
 • Menaxhohet plotësisht
 • Firewall sigurie dhe CDN gati
 • Garantim 60-ditor i kthimit të parave

Kinsta

Edhe pse Kinsta është kompania e fundit në botën e menaxhimit të menaxhuar të WordPress, ajo e ka bërë shpejt emrin. Isshtë vetëm një host WordPress me një panel përdoruesish të pastër por intuitiv që funksionon si një zgjidhje e plotë e ndërtuar në shtëpi. Kinsta ekzekuton të gjitha konfigurimet e hostimit në Google Cloud Platform, ku mund të zgjidhni nga 22 vendet globale të qendrave të të dhënave kur regjistroheni.

Karakteristikat kryesore

 • Transferime të pakufizuara falas të WordPress
 • Rezervime automatike ditore
 • Skenë me një klik
 • Koha e besueshme
 • Integrim falas SSL dhe CDN

Pritja më e mirë VPS

VPS hosting ofron më shumë burime për përdoruesit e tyre për t’i bërë faqet e tyre më të përgjegjshme dhe ngarkuar më shpejt. Ato janë në mes të planeve ekonomike, por më pak të besueshme të pritjes së pritjes dhe planeve të fuqishme por të shtrenjta të dedikuara për pritje.

Më poshtë janë dy ofruesit më të mirë të mbajtjes së VPS-ve me shërbime të efektshme që i veçojnë ato nga pjesa tjetër.

Pritja për lëvizje

Inmotion Hosting është lojtari më i mirë në botën e hostimit të VPS. Ajo ofron karakteristika të fuqishme, afate të larta dhe mbështetje të shkëlqyeshme me një çmim të arsyeshëm. Gjithashtu, Inmotion ofron një veçori të pazakontë të përhapjes së ngarkesës tuaj të përpunimit në të gjitha bërthamat në server, sesa të keni akses vetëm në një ose dy bërthamë. Kjo rrit performancën e detyrave që përfshijnë përpunimin e njëkohshëm.

Karakteristikat kryesore

 • Koha e mirë
 • Email i pakufizuar
 • Garanci e kthimit të parave 90-ditore
 • Karakteristikë Bonuse e Nisja e Ndihmës

Bluehost

Bluehost ofron një gamë të fuqishme të planeve të hostimit të VPS dhe ju jep një domain falas përgjithmonë. Pika e saj unike e shitjes është cilësia e karakteristikave që ofron për fillestarët dhe përdoruesit me përvojë. Gjithashtu, Bluehost është i njohur mirë për serverat e tij fleksibël dhe të fuqishëm që lejojnë menaxhimin e shumë serverëve të rrisin shpejtësinë dhe të rrisin hapësirën e ruajtjes për faqen tuaj të internetit..

Karakteristikat kryesore

 • Deri në 4 bërthama
 • Certifikatë falas SSL
 • Bandwidth i pakufizuar
 • 30 ditë garanci për kthimin e parave

Ofruesit më të mirë të pritjes së cloud

Cloud hosting ka revolucionarizuar industrinë e pritjes me më shumë besueshmëri dhe fleksibilitet për përdoruesit. Ju mund të përdorni cloud për gjithçka, siç është pritja e postës elektronike kur doni të zëvendësoni serverin e biznesit tuaj.

Ne kemi analizuar dy hoste më të mirë të cloud në biznes që ofrojnë tipare të niveleve më të larta me vlerë për para.

Cloudways

Ky shërbim siguron strehim në re që mund të mundësohet nga ofruesi i zgjedhjeve tuaja si Amazon, Google ose Vultr. Ajo gjithashtu ofron për të paguar ndërsa shkoni në plane dhe madje ju lejon të regjistroheni për një periudhë prove pa dhënë informacionin për kartën tuaj të kreditit. Ju lehtë mund të ndërtoni një sit përmes kësaj platforme pa shpenzuar para.

Karakteristikat kryesore

 • Mbështet aplikacione të shumta
 • Klonimi i sitit
 • Disa nivele fleksibël të llogarisë
 • Paneli i kontrollit inovativ
 • Serverat e shërimit automatik

Rrjeti i lëngshëm

Lëngu i Ujit është një opsion fleksibël i pritjes së cloud që është i mbushur me karakteristika të mahnitshme dhe shërbim të jashtëzakonshëm ndaj klientit. Isshtë besuar nga shumë biznese për shkak të shërbimeve të fuqishme që mbajnë praninë e tyre në internet. Me renë e Liquid Web, burimet tuaja që kërkon faqja do të ndahen në shumë servera.

Karakteristikat kryesore

 • Adresë IP e përkushtuar
 • Mbrojtje standarde DDoS
 • cPanel në dispozicion
 • Cloudflare CDN

FAQs

Farë është një web hosting dhe si funksionon?

Web hosting është një pjesë integrale e gjetjes së faqes suaj të internetit të drejtpërdrejtë në internet. Ai përfshin ruajtjen e skedarëve të faqes suaj të internetit në platformën pritëse që ju zgjidhni, të cilit mund të arrihen përmes një shfletuesi në internet. Një shërbim i tillë ofrohet nga shumë kompani që posedojnë teknologjinë e nevojshme për të ruajtur skedarët e faqes në serverin e tyre.

Madhësia e ruajtjes që merrni në një server varet nga plani i çmimeve që ju zgjidhni. Ju mund të filloni duke marrë me qira një pjesë të serverit, dhe ndërsa faqja juaj e internetit rritet, mund të shkoni deri në marrjen me qira të një serveri të tërë.

Cili është ndryshimi midis domain dhe host?

Një domen është adresa e faqes suaj të internetit, ndërsa mbajtja në internet është hapësira që merret nga faqja juaj në hapësirën virtuale. Ato janë shërbime krejtësisht të ndryshme, por ju duhen të dy për të ndërtuar një faqe në internet.

A mund të pres faqen time në internet?

Po, ju mund të bëni një uebsajt vetë, por kërkon njohuri teknike. Ju do të duhet të instaloni një server WAMP që qëndron për Windows, Apache, MySQL dhe PHP. Kjo ju lejon të shkarkoni dhe instaloni të gjitha paketat që ju nevojiten për të pritur përmbajtjen e faqes në internet.

Sa kushton web hosting?

Planet e pritjes së faqeve në internet mund të ndryshojnë me çmimet që fillojnë nga 0.99 $ në muaj në 729 dollarë ose edhe më të larta. Këto varg çmimesh varen nga lloji i pritjes dhe karakteristikat shtesë që ju nevojiten.

Whatfarë lloj hostimi është i duhuri për mua?

Pritja e duhur duhet të jetë në gjendje të sigurojë performancë të shpejtë, mbështetje të jashtëzakonshme dhe siguri të përshtatshme. Duhet të jetë i besueshëm me kohëzgjatje të lartë dhe shkallëzim të shtuar në mënyrë që faqja juaj e internetit të jetë e arritshme 100% e kohës. Për më tepër, platforma e duhur duhet të ketë plane çmimesh të arsyeshme që nuk janë shumë të rënda në xhepin tuaj.

Doesfarë përfshin përfshirja në uebfaqe?

Web hosting përfshin serverë të shpejtë, softuer me burim të hapur, mbështetje të shpejtë dhe qasje në qendrat e të dhënave. Për më tepër, ato ofrojnë emra domainesh, ndërtues të faqeve të internetit, platforma emaili, kapacitet ruajtjeje dhe bandë të pakufizuar.

Cili është ndryshimi midis një serveri të përbashkët dhe VPS?

Një server i përbashkët nënkupton ndarjen e burimeve dhe hapësirës së serverit tuaj me faqet e internetit të tjera. Në të njëjtën kohë, hosting VPS ofron hapësirë ​​të dedikuar të serverit për një faqe në internet, por prapë ai ndan një server fizik me faqet e tjera. Pritja e përbashkët është ideale për faqet themelore personale si bloget. Nga ana tjetër, VPS është më e mira për bizneset e vogla, dyqanet në internet dhe faqet personale.

Si mund të transferoj një faqe në internet ekzistuese në një host të ri?

Për të transferuar uebfaqen tuaj ekzistuese në një host tjetër, duhet të zgjidhni një platformë pritëse që ofron migrime falas në sit. Pasi të kërkoni një migrim të faqes, do të duhet të siguroni të dhënat e hyrjes në hostin tuaj të mëparshëm, dhe shërbimi i ri do të kujdeset për pjesën tjetër.

përfundim

Ekzistojnë disa shërbime të mbajtjes në internet të disponueshme në internet, por duhet të merrni parasysh me kujdes kërkesat tuaja dhe tiparet e shërbimit për të zgjedhur atë të duhurin.

Nëse jeni duke kërkuar për planin më ekonomik më të mirë të pritjes ose shërbimet më të forta ose diçka që i përshtatet biznesit tuaj të vogël, mund të gjeni kompaninë më të mirë të mbajtjes në internet nga udhëzuesi i mësipërm.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked