Dizajni më i mirë i Uebit dhe Mjetet Grafike 2020

Të dy dizajnerët në internet dhe dizajnerët grafikë janë profesione shumë të njohura në epokën dixhitale. Ndërsa përpjekjet e të dyja këtyre profesioneve kanë të njëjtin qëllim – ofrimin e një përvoje të lezetshme të përdoruesit duke krijuar faqe interneti të mahnitshme dhe miqësore për përdoruesit, ato nuk janë të njëjta. Secila prej këtyre kërkon një njohuri specifike, grup aftësish dhe mjete.


Farë është dizajni në internet?

Kali i imazhit anësor

Shoqatat e para që vijnë në mendje kur fjala modelim në internet shfaqet janë estetika dhe aspektet e shumta vizuale të një faqe në internet. Dhe është pikërisht ajo që është një dizajn në internet – bërja e elementeve vizuale për faqen e internetit të klientit.

Dizajni i uebit përfshin një mori aftësish të ndryshme, të nevojshme për prodhimin e të gjitha pamjeve që do të gjenden në faqen e internetit. Për ta bërë këtë, projektuesit e internetit nuk duhet të dinë të kodojnë, por ata duhet të jenë të njohur me konceptet e dizajnit grafik, praktikat më të mira UX dhe të dinë se cilat mjete të projektimit në internet do ta kryejnë punën.

Në thelb, dizenjimi i uebit përfshin procese që variojnë nga konceptimi dhe planifikimi i faqes në internet për të ndërtuar një paraqitje të faqes në internet, zgjedhjen e ngjyrave, tipet e fytyrës dhe veçoritë interaktive. Për të përmirësuar dizajnin në internet, projektuesit gjithashtu duhet të dinë se si të përdorin logot, fotot, ikonat dhe clipart pa ndikuar negativisht në shpejtësinë e ngarkimit të faqes në internet.

Farë është dizajni grafik?

Elementet dhe parimet e projektimit
Shikoni Elementet dhe Parimet e Dizajnit

[Sheet mashtruese]

Dizajni grafik, nga ana tjetër, është një fushë shumë më e gjerë. Kjo është arsyeja pse ajo njihet gjithashtu si model komunikimi, ose art me një qëllim. Ndërsa dizajnerët në internet specializohen në shpërndarjen e pamjeve vizuale që do të përdoren në krijimin e faqes në internet, dizajnerët grafikë ndërtojnë vizuale që mund të përdoren në një numër rastesh.

CMYK vs RGB
Shikoni CMYK vs RGB [Sheet mashtruese]

Me fjalë të tjera, dizajni grafik përfshin të gjitha veprimet që synojnë të përcjellin mesazhin shumë specifik përmes projektimit.

Forma e dizajnit grafik mund të jetë si fizik ashtu edhe virtual. Një projektues grafik mund të prodhojë vizuale për faqet e internetit, por ato gjithashtu mund të hartojnë imazhe për reklama, posterë, paketim, revista, etj..

Dizajni grafik përfshin të gjitha llojet e elementeve në kombinime të shumta. Këto elemente janë linja, forma, ngjyra, llojet e fytyrës dhe cilësi. Duke kombinuar talentin dhe teknologjinë e tyre, stilistët e grafikëve janë në gjendje të krijojnë vizuale mbresëlënëse dhe të zhytin plotësisht shikuesit në botët e reja.

99designs

99designs

Gjeni modelin e duhur për projektin tuaj të ardhshëm. Ata kanë stilistë ekspertë në mbi 90 kategori, kështu që ju mund të gjeni ndeshjen tuaj të përsosur.

Zgjidhni modelin tuaj

Lista e mjeteve më të njohura të dizajnit në internet dhe mjeteve grafike

Ndërsa fushat në të cilat ata operojnë mund të mos jenë të njëjta, si web, ashtu edhe dizajnerët grafikë përdorin mjetet nga e njëjta kuti mjetesh. Ne e dimë se mjeti i duhur mund të revolucionarizojë rrjedhën tuaj të punës. Kjo është arsyeja pse ne kemi krijuar listën e dizajnit më të mirë të internetit dhe mjeteve grafike në 2018.

freelancer

freelancer

Freelancer është një uebfaqe globale e turizmit në treg, e cila lejon punëdhënësit e mundshëm të postojnë punë që freelancer më pas mund të bëjnë oferta për të përfunduar.

Vizitoni Freelancer
Upwork

Upwork

Upwork, dikur Elance-oDesk, është një platformë globale pavarur ku bizneset dhe profesionistët e pavarur lidhen dhe bashkëpunojnë nga distanca.

Dribbble

Dribbble

Dribbble është një komunitet në internet për shfaqjen e veprave të artit të bëra nga përdoruesit. Ajo funksionon si një platformë e vetë-promovimit dhe e rrjetit për hartimin grafik, krijimin e faqeve në internet, ilustrimin, fotografinë dhe fusha të tjera krijuese.

Fiverr

Fiverr

Fiverr është një treg global global që ofron detyra dhe shërbime, duke filluar me një kosto prej 5 $ për punë të kryer, nga e cila merr emrin e saj.

Vizitoni Fiverr
Konkursi për Dizajn

Konkursi për Dizajn

“Design Contest është një uebfaqe që është krijuar për të lidhur njerëzit që janë në kërkim të çdo lloji të shërbimeve të projektimit në internet me projektuesit profesionistë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të caktoni një konkurs, të shpjegoni ato që ju nevojiten dhe thjesht të prisni që projektuesit të vijnë me idetë e tyre.

Vizitoni konkursin për dizajn
Behance

Behance

Sjellja është një platformë në internet për të shfaqur dhe zbuluar punën krijuese; është një vend ku bota krijuese azhurnon punën e tyre në një vend për ta transmetuar atë gjerësisht dhe me efikasitet.

99designs

99designs

99designs është një treg në internet i dizajnit grafik që lidh më shumë se një milion dizajnerë të talentuar të pavarur me njerëz krijues, sipërmarrës gjenialë, biznese të tru … kushdo që ka nevojë për ndonjë lloj projektimi.

Vizitoni 99designs
Codementor

Codementor

Codementor ofron ndihmë të menjëhershme 1: 1 për zhvillimin e programeve kompjuterike – është tregu i kërkesës për kërkues për zhvilluesit. Ata po e bëjnë më të lehtë për zhvilluesit që të lidhen menjëherë me ekspertë përmes ndarjes në ekran / kod, video dhe chat.

Vizitoni koduesin
Designhill

Designhill

Designhill ofron një ndërfaqe ndërvepruese që lejon klientët të japin reagime dhe vlerësime në kohë reale për të hartuar punime, për të ndihmuar dizajnerët të kuptojnë më mirë pritjet e klientit.

Vizitoni Designhill
Zeplin

Zeplin

Zeplin është mjeti përfundimtar i bashkëpunimit midis projektuesve dhe zhvilluesve. Ajo shkurton takimet në gjysmë dhe siguron që planet të zbatohen në mënyrë perfekte, sado komplekse

Canva

Canva

Canva është një uebfaqe pa pagesë e mjeteve të projektimit grafik që siguron qasje në mbi një milion fotografi, grafikë dhe shkronja. Përdoret nga jo-dizajnerë, si dhe profesionistë. Mjetet mund të përdoren si për krijimin e faqeve në internet ashtu edhe për krijimin e mediave të shtypura dhe grafika.

Easel.ly

Easel.ly

Easel.ly është një mjet i thjeshtë në internet që fuqizon këdo që të krijojë dhe shkëmbejë pamje të fuqishme (infografikë, posterë, etj.) Nuk ka përvojë të nevojshme për dizajn!

Infogr.am

Infogr.am

Infogr.am është një ueb falas falas, që përdor spreadsheets dhe skedarë. CSV, dhe nxjerr infografikë të mrekullueshëm, interaktivë.

Listat Google

Listat Google

Google Chart është një shërbim interaktiv në internet që krijon tabela grafike nga informacionet e dhëna nga përdoruesi.

MyEcoverMaker

MyEcoverMaker

“Mjet që do t’ju ndihmojë të krijoni lehtësisht mbulesa të bukura dhe profesionale të eBook – edhe nëse nuk keni projektuar kurrë ndonjë gjë në jetën tuaj –

Snappa

Snappa

Snappa është një mjet që mund të përdorni për të krijuar imazhe vetë për postimet në blog dhe reklamat në Facebook.

Vizitoni Snappa
Vectr

Vectr

Vectr është një softuer pa grafikë i përdorur për të krijuar grafikë vektoriale lehtësisht dhe intuitivisht. Sshtë një mjet i thjeshtë, por i fuqishëm, ndërkombëtar dhe platformë, për të sjellë planet tuaja në realitet.

Visme

Visme

Visme është një mjet i thjeshtë që ju ndihmon të përktheni idetë tuaja në përfshirjen e përmbajtjes në formën e prezantimeve.

TinyPNG

TinyPNG

TinyPNG është një mjet që optimizon imazhet tuaja me një ekuilibër të përsosur në cilësi dhe madhësinë e skedarit.

designwizard

Wizard Design

Design Wizard është një mjet i thjeshtë i dizajnit grafik që ju lejon të krijoni video dhe grafikë të marketingut në minuta. Modelet e tyre të lehta për t’u përdorur ju lejojnë të modifikoni dhe krijoni me lehtësi modele standarde profesionale pa ndonjë përvojë.

logon e krello

Crello

Crello.com është një redaktues vizual që lejon krijimin e imazheve të mediave sociale, banderolave ​​të reklamave, posterave, headers e-mail dhe formate të tjera të njohura.

përfundim

Zgjedhja e mjetit të duhur për përpjekjet tuaja në internet ose për krijimin e grafikëve është një detyrë shumë e rëndësishme. Jo vetëm që do t’ju ndihmojë të punoni në mënyrë më efikase, por gjithashtu do t’ju fuqizojë të krijoni pamje më tërheqëse. Shpresojmë që kjo listë e mjeteve më të mira të dizajnit dhe grafikëve në internet do të jetë e dobishme për ju dhe se do t’ju ndihmojë të gjeni mjetin që i përshtatet nevojave tuaja specifike.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map