Jak používat WordPress CMS

O této příručce

V této příručce se podrobněji podíváme na správu blogu WordPress. Po vytvoření blogu se naučíte, jak si ho přizpůsobit, provést změny designu a rozvržení, vytvořit svůj první příspěvek nebo stránku a mnohem více.


Přední a zadní konce WordPress

MM a ML

WordPress byl poprvé vydán dne 27. května 2003 jeho zakladateli Matt Mullenweg a Mike Little podle licencovaného GPLv2 s vydanou verzí bylo 0,7. Aktuálně verze dosáhla počtu 5.2.2, která byla vydána 18. června 2019

WordPress, nejlepší platforma pro blogování se skládá ze dvou oblastí: přední a zadní část blogu. Frontend je to, co vaši návštěvníci uvidí, když přijdou na váš blog. Na frontendu bude vidět mnoho úkolů prováděných na zadním konci, jako jsou přizpůsobení motivu, vylepšení funkčnosti pluginu a publikování obsahu. Existují také akce, které můžete provádět vy a vaši návštěvníci přímo z přední části blogu, včetně přidávání komentářů a sdílení na sociálních sítích.

Zadní část, známá jako řídicí panel WordPress, vám umožňuje plně spravovat obsah, komunitu, funkčnost a design blogu. Je přístupný pouze uživatelům, kteří na svém blogu určíte a přiřadíte účet. Chcete-li získat přístup k ovládacímu panelu WordPress, musíte do adresního řádku prohlížeče zadat: example.com/wp-admin a přihlásit se pomocí uživatelského jména a hesla WordPress.

Podívejte se na rychlé ukázky (4:03)

Zobrazit snímek ovládacího panelu
Zobrazit snímek ovládacího panelu

Řídicí panel je středem správy blogů. Skládá se ze tří hlavních částí: levé postranní menu, horní lišta nástrojů a střední část.

V levém sloupci na hlavním panelu WordPress najdete všechny možnosti administrátora a soustředí se většina tvůrčí činnosti. Tento sloupec obsahuje možnosti nabídky pro každou z následujících funkčních oblastí:

Hlavní verze WP
Hlavní verze WordPress jsou vydávány každý 152 dní v průměru

Nejnovější verze koláč
22% webů WordPress běží na nejnovější verzi WordPress

Wordpress 4.xa 3.x

Aktualizace

Najděte aktualizace platformy WordPress spolu s nainstalovanými zásuvnými moduly a motivy.

Příspěvky

Zobrazit všechny příspěvky (obsah blogu), přidat nový příspěvek, zobrazit a vytvořit kategorie, zobrazit a vytvořit značky.

Média

Prohlédněte si knihovnu médií (obrázky, dokumenty a další nahrané soubory) a nahrajte nové soubory.

Stránky

Zobrazte a přidejte do svého blogu nové statické stránky.

Komentáře

Správce komentářů, kde budete schvalovat nebo mazat nové komentáře k blogovým příspěvkům a stránkám.

Vzhled

Správa motivů, přizpůsobení designu blogu (v závislosti na motivu), správa widgetů, správa položek nabídky a úprava záhlaví blogu (v závislosti na motivu).

Pluginy

Spravujte a přidávejte nové pluginy, abyste vylepšili funkčnost WordPress.

Uživatelé

Spravujte uživatele, přidejte nové uživatele a aktualizujte svůj profil WordPress (jméno, heslo a podrobnosti).

Nástroje

Nástroje pro import a export obsahu do az vašeho blogu WordPress.

Nastavení

Upravte obecná nastavení blogu, nastavení psaní, nastavení čtení, nastavení diskuse (komentáře), nastavení médií a permalinky (formátování adresy URL pro váš blog).

Kromě výše uvedených obecných položek nabídky v levém sloupci výše najdete také možnosti nabídky pro nainstalované doplňky. V závislosti na účelu a kódování pluginu lze jeho nastavení přidat do kterékoli standardní nabídky (příspěvky, stránky, komentáře, vzhled, pluginy, uživatele, nástroje nebo nastavení) nebo jako novou položku nabídky kdekoli v levém sloupci.

video popup-youtubeBližší pohled na každou oblast řídicího panelu

Oblasti řídicího panelu

Aktualizace

WordPress, stejně jako jakékoli populární CMS, vydává drobné i velké aktualizace své platformy, aby představil nové funkce, opravil chyby a zvýšil bezpečnost. V minulosti vám bude nabídnuta možnost aktualizace na nejnovější verzi WordPress prostřednictvím řídicího panelu pomocí postupu instalace jedním kliknutím nebo stažením nejnovější verze a vlastní instalací.

Vytvořte webové stránky infografiky
Zobrazit Proč používat WordPress? [Infografika]

Trh WordPress
50-60% je podíl WordPress na globálním trhu CMS – učinit z nich nejoblíbenější CMS ze všech

Pro každého, kdo má WordPress 4.3 nebo vyšší, se aktualizace základní platformy WordPress automaticky instalují na váš web. Po zpřístupnění aktualizací jste stále zodpovědní za aktualizaci pluginů a motivů. Pokud nechcete, aby program WordPress automaticky aktualizoval jádro své platformy, můžete najít pokyny, jak nakonfigurovat automatické aktualizace v kodexu WordPress..

Příspěvky

Nabídka Příspěvky umožňuje ovládat nový obsah, který přidáváte do svého blogu. Příspěvky na blogu jsou publikovány na vašem blogu v sestupném pořadí (nejnovější první). V nabídce Příspěvky najdete následující možnosti:

Příspěvky za sekundu

17 příspěvků jsou zveřejněny každou sekundu
na webech WordPress po celém světě
Všechny příspěvky

Seznam všech vašich příspěvků na hlavním panelu. Seznam můžete použít k rychlé úpravě jednotlivých nebo více kategorií příspěvků, značek, stavu, autora a schopnosti komentovat.

Přidat nový

Zde můžete do blogu přidat nový příspěvek.

Kategorie

Zobrazte všechny kategorie, ve kterých jsou vaše příspěvky uvedeny, upravte je a přidejte nové kategorie.

Značky

Zobrazte všechna klíčová slova, se kterými jsou vaše příspěvky označeny, upravte je a přidejte nová.

Média

37
milión globální vyhledávání Google pro „WordPress“ se provádí měsíčně

Instalace WordPress je dodávána s jedinečným správcem médií. S ním můžete nahrávat multimediální obsah a přiřadit jej k příspěvkům, stránkám, postranním panelům a záhlavím – od všeho od fotografií a videí po zvukové soubory. Média lze prohlížet, přidávat, upravovat nebo mazat. V nabídce Média najdete následující možnosti:

Knihovna

Zobrazit všechna média nahraná do blogu WordPress.

Přidat nový

Přidejte do svého blogu WordPress nová média.

Stránky

Asi 15 886 000 webových stránek
na celém webu použijte WordPress

Stránky poskytují čtenářům statický obsah nebo informace. Mezi standardní stránky, které bloggerové WordPress používají, patří: Informace, Kontakt, Inzerce, Produkty, Služby a zdroje. V nabídce Stránky jsou k dispozici následující možnosti, najdete následující možnosti:

Všechny stránky

Seznam všech stránek na hlavním panelu. Seznam můžete použít k rychlé úpravě stavu jedné nebo více stránek, autora, rodiče, šablony a schopnosti komentovat.

Přidat nový

Přidejte do svého blogu nové stránky.

Příspěvky vs. stránky

Pořadí WP Technorati
8 ze 100 nejlepších blogů podle Technorati jsou spravovány pomocí WordPress

Obsah vašeho blogu se zobrazí na stránkách a příspěvcích. I když mají podobnosti, slouží různým účelům a mají odlišné chování.

Oba mají společné následující:

 • Název / nadpis a konkrétní obsah.
 • Meta informace (autor, datum vydání atd.).
 • Lze je přidávat, mazat, aktualizovat nebo upravovat.
 • Budou k dispozici pro všechny nebo jen omezený počet uživatelů na základě vašeho výběru nastavení.
 • Mohou obsahovat cokoli od prostého textu až po multimediální obsah (video, audio, fotografie, odkazy atd.).
 • Lze je měnit nebo rozšiřovat pomocí pluginů.
 • Co odděluje příspěvky a stránky:

  Stránky obvykle nejsou součástí obsahu vašeho hlavního blogu. Pokud například máte cestovní blog, psali byste příspěvky o svých posledních cestách. Vyhradili byste si stránky pro věci, které se vás a blog týkají, jako je stránka s informacemi o vás nebo stránka s kontaktním formulářem, který vás kontaktuje.

  Příspěvky jsou součástí obsahu vašeho hlavního blogu. Budou se zobrazovat jako nové položky ve vašem blogu a ve vašem RSS kanálu (Rich Site Summary je webový zdroj používaný k distribuci informací z vašeho blogu předplatitelům.) Stránky se zobrazí pouze tehdy, když na ně přímo a nikdy v rámci svého RSS kanálu odkazujete.

WP na nových doménách

V USA je spuštěno 22% nových domén
s WordPress

Komentáře

Funkce Poznámky je nejlepším způsobem, jak spravovat interakci čtenáře. Umožňuje čtenářům přidávat komentáře k tématu, klást otázky a poskytovat zpětnou vazbu. Umožňuje vám a vašim čtenářům zůstat v kontaktu s komunitou a komunikovat kolem vašeho specifického specializovaného trhu. Příspěvky na blogu i stránky mohou přijímat komentáře. Většina témat WordPress je vybavena funkcí rozložení komentářů. Je však na vás, abyste se zapojili se svými čtenáři a povzbudili je, aby zanechali komentáře na vašem blogu. Pravidelně kontrolujte nové komentáře. Ihned je schválte a podle potřeby na ně odpovězte.
V sekci Komentáře budete moci moderovat komentáře, včetně jejich schválení, označení jako spamu nebo jejich úplného smazání.

Vzhled

Vzhled

Toto menu je místo, kde se bude odehrávat většina aktivit při změně designu a rozvržení vašeho blogu. Zde můžete vyhledávat a instalovat nová témata a provádět další úpravy obrázku záhlaví, barev a pozadí blogu.

V nabídce Vzhled najdete následující možnosti: (Představujeme možnosti, které jsou běžně dostupné. Mějte na paměti, že možnosti se budou lišit v závislosti na vybraném motivu.)

Témata – Zde můžete hledat témata v síti WordPress nebo instalovat témata, která jste stáhli odkudkoli. O výběru témat budeme mluvit chvilku.

CMS výsečový graf

Podívejte se na rychlé ukázky (2:05)

Přizpůsobte – V závislosti na motivu, který jste si vybrali, budete moci pomocí sekce Přizpůsobit provést změny vzhledu motivu v vizuálním editoru. Mezi věci, které lze přizpůsobit, patří: nadpis a slogan, barva, obrázek na pozadí, statická přední strana a doporučený obsah.

Podívejte se na rychlé ukázky (1:51)

Widgety – Widgety jsou pole, která můžete přidat do různých oblastí blogu WordPress. V závislosti na vybraném motivu to může zahrnovat domovskou stránku, záhlaví, postranní panel a zápatí. Přidání widgetů je jednoduchý úkol a funguje to s využitím funkce drag & drop building. Widgety mohou zobrazovat odkazy na sociální média, vyhledávací lištu, odkazy na odběr, informace o textu blogu, nejnovější příspěvky, nejnovější komentáře, odkazy na další blogy, které se vám líbí, a další.

Podívejte se na rychlé ukázky (2:09)

Nabídky – V závislosti na motivu, který jste vybrali, můžete vytvořit jednu nebo více nabídek, které se v záhlaví zobrazí vodorovně.

Překlady WP
56 – počet úředních překladů WordPress

Podívejte se na rychlé ukázky (2:40)

Záhlaví – V závislosti na motivu, který jste si vybrali, můžete nahrát grafiku v určité velikosti (určeno podle motivu), která se zobrazí v horní části blogu.

Podívejte se na rychlé ukázky (1:18)

Pozadí – V závislosti na vybraném motivu můžete změnit barvy pozadí nebo nahrát vlastní obrázek na pozadí.

Weby WP
297 629 z první 1M weby používají WordPress

Podívejte se na rychlé ukázky (1:12)

Editor – Editor je určen pro pokročilé uživatele a zahrnuje znalost kódu. To vám dává možnost upravit kód motivu pro konkrétní funkce a změny návrhu. Protože návštěvníci budou moci okamžitě vidět všechny změny, které uložíte do kódu motivu, je obvykle bezpečnější upravovat kopie souborů offline, testovat a nahrávat změny, jakmile jsou ověřeny. Pokud se chystáte používat editor, vždy se ujistěte, že jste před úpravou souborů zálohovali aktuální verzi svého blogu. Pokud se vyskytne problém, vždy můžete nahrát předchozí verzi kódu a opravit jej.

Podívejte se na rychlé ukázky (1:16)

Pokročilé úpravy

Pokročilé úpravy

Nyní se podívejme na oblasti na hlavním panelu WordPress, kde můžete provádět většinu přizpůsobení.

Pluginy

Doplňky jsou balíčky kódu, které ovlivňují vzhled nebo dojem vašeho blogu. Mohou do vašeho blogu přidat nové funkce, rozšířit možnosti motivu a přizpůsobit váš blog jako celek nebo jeho část.

Zatímco většina pluginů je zdarma, existuje spousta, které jsou nabízeny za poplatek na základě jejich jedinečné funkce.

Seznam nejlepších doporučených pluginů pro nové blogery

Stahování WP
Byly přijaty pluginy WordPress.org Celkem 1 miliarda stažení, a počítání

Abychom vám ušetřili čas, vybrali jsme pro vaši potřebu okamžitého blogování některé důležité doplňky. Pokrývají mnoho aspektů vašeho blogování, vylepšují funkčnost vašeho blogu a zvyšují jeho profesionálnost a přitažlivost pro vaše čtenáře.

Google Analytics – nejlepší volba, pokud jde o monitorování a analýzu provozu na vašem webu.

Kontaktní formulář 7 – Kontaktní formulář s flexibilními možnostmi e-mailu.

Doplňky WP
Více než 40 000 pluginů WordPress v oficiálním adresáři a počítání

Disqus Commenting System – Alternativa k základnímu systému komentářů WordPress s pokročilými možnostmi správy a komentářů.

Váš SEO – Komplexní SEO plugin pro váš blog. Nejlepší tam zdarma.

WP Super Cache – Pomáhá při načítání blogu WordPress.

Akismet – Ochrana před spamem v komentářích (nebudete-li to potřebovat, pokud budete s Disqusem komentovat).

CodeCanyon hledá
Na CodeCanyon, Zaměřeno je 80% vyhledávání o funkčnosti (tj. posuvníky, formuláře, kalendáře)

YARPP – Vytvoří na konci každého z vašich příspěvků související seznam příspěvků, aby lidi povzbudil, aby pokračovali v procházení vašich stránek..

Widget autorů – Skvělý způsob, jak zobrazit více autorů a jejich aktivitu na místě.

Další možnosti nabídky

Uživatelé

Uživatelé

Tato část vám umožňuje přidávat nové uživatele do vašeho blogu WordPress, přizpůsobovat svůj vlastní uživatelský profil a upravovat uživatele, které jste přidali do svého blogu WordPress. Každému uživateli můžete přiřadit následující role:

Správce

Je schopen provádět všechny akce na blogu. To by mělo být vyhrazeno pro vás jako vlastníka webu a pouze pro ty, kterým důvěřujete svému blogu, protože mají pravomoc dělat cokoli, včetně toho, že vás zamknou z vašeho vlastního webu.

Editor

Přístup a úprava všech příspěvků, stránek, komentářů, kategorií, značek a odkazů.

Autor

Publikovat a upravovat články, příspěvky a nahrávat média.

Přispěvatel

Psát a upravovat vlastní příspěvky, ale nelze je publikovat bez souhlasu.

Odběratel

Dokáže číst a komentovat pouze příspěvky nebo stránky

Nástroje

Nástroje

Pomocí nástrojů můžete na svém blogu WordPress provádět některé rozšířené úkoly.

Dostupné nástroje

Tato část je dodávána s předinstalovanou volbou „Press This“, která poskytuje rychlý a snadný způsob, jak stahovat text, obrázky a videa z libovolného webu a sdílet je na svém blogu. V části „Press This“ je také převaděč kategorií na značky.

Nástroj pro import

Umožňuje importovat data z jiných blogovacích platforem do WordPress.

Nástroj pro export

Umožňuje exportovat obsah blogu, který lze později importovat do nové instalace WordPress. Je to velmi užitečný způsob zálohování obsahu blogu.

Nastavení

Nastavení

Tato nabídka obsahuje všechny možnosti nastavení pro váš web WordPress.

Všeobecné

Nakonfigurujte základní možnosti pro svůj web WordPress, včetně názvu webu, popisu, adresy URL, časového pásma, formátu data a e-mailu hlavního správce..

Psaní

Nastavte výchozí kategorie a formáty příspěvků pro svůj obsah. Pokud tak neučiníte, WordPress automaticky přiřadí kategorii a formát.

Čtení

Nastavte domovskou stránku svého webu (statickou stránku nebo nejnovější příspěvky do blogu), počet blogových příspěvků na domovské stránce a archivech, počet položek ve zdroji RSS a zda chcete zobrazit celý příspěvek nebo shrnutí ve vašem kanálu RSS.

Diskuse

Určete, jak budou na váš blog přijímány komentáře. Optimálním nastavením je moderování všech autorů nových komentářů a automatické schvalování komentářů dříve schválenými autory komentářů. Také držte moderování komentáře s více odkazy, protože to je známkou spammera.

Média

Upravte výchozí velikosti obrázků nahraných do vašeho blogu.

Permalinky

Přizpůsobte strukturu URL svého blogu. Nejlepší možností je mít strukturu, která umožňuje implementaci klíčových slov z názvů příspěvků nebo stránek do vaší adresy URL, také známé jako struktura názvu příspěvku.

Užitečné zdroje, které vám pomohou udržovat a rozvíjet váš blog:
 • Jak začít blog
 • Jak psát a vytvářet skvělý obsah blogu
 • Jak propagovat svůj blog a jeho obsah
 • Jak vydělat peníze z vašeho blogu
 • Nejlepší blogovací nástroje a zdroje
 • Vyberte průvodce Doménovým jménem
 • Nejlepší poskytovatelé webhostingu 2019

Závěr

Nezapomeňte, že budete muset navštívit a dozvědět se o každé části svého Dashboardu a získat pohodlí s možnostmi správy. To vám umožní zlepšit design, funkčnost a osobnost vašeho blogu. Až budete vědět, co to znamená přizpůsobení vašeho blogu, proveďte nezbytná vylepšení tak, aby vynikla a potěšte čtenáře.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Liked Liked